Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Moderator: Reverse

Post Reply
Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 25 Jun 2015, 01:44

Pozdrav, ljudi! :)

Već duuugo se premišljam oko kupovine instrumenta i više ni sama nemam pojma šta da radim. Posle mnogo pretraživanja i preporuka, skontala sam da mi najviše odgovara Roland Juno Di, međutim, previše se odužilo prikupljanje para za nov instrument i sad razmišljam o opciji uzimanja nekog polovnog.
Poenta je da mi treba za komponovanje, nije u pitanju narodnjački fazon (Ovo napominjem jer se najviše ljudi hvata za Korg Pa mašine, i deklarišu ih kao super za narodnjake). :) Dakle, da mogu da ga povežem sa kompom i ono što odsviram na njemu kasnije ubacim u komp (obradim u nekom programu ili šta već); Naravno, to podrazumeva i "simulaciju" zvukova drugih instrumenata (ne znam kako vi to stručno kažete :) ) Znači da mogu da izbacim iz svoje glave neku melodiju, odsviram je (nebitno da li je u pitanju zvuk klavira ili gitare, violine, itd.) i onda to ubacim u komp. Laički rečeno. :bravo:
Počela sam da gledam polovne stvari, ali mi je sad u glavi totalna zbrka jer za te para koje bih dala za nov Roland Juno Di ima polovnih instrumenata koji su mnogo jači nego pomenuti Juno Di.
Imate li neku preporuku?
Hvala unapred! :ziveli:

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by KnightOfDoom » 25 Jun 2015, 03:09

Vidim da spominjes da ti je najbitnije komponovanje i povezivanje na komp... Moze biti da je glup predlog, ali ako ti je sada frka sa parama mozda da uzmes neku midi klavijaturu. Koristis je i komponujes dok ne skupis za nesto cime ces biti 100% zadovoljna kasnije.

Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 25 Jun 2015, 17:49

Pa ne znam, prvi put kupujem i verujem da je bolje da ne prenagljujem sa odlukom, ali opet, ako je neki instrument relativno dobar, a mogu da ga nađem za neke normalne parice.... Samo su mi potrebni konkretni predlozi:)

Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 25 Jun 2015, 22:25

Evo gledam sad na oglasima - maltene u istom cenovnom rangu su polovni Korg Pa 50 i Korg X5D, što mi je malo čudno....
Od midi klavijatura mi deluje kul Behringer UMX 61, koji čak može i za 100e da se nađe.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Reverse » 26 Jun 2015, 20:28

U tom cenovnom rangu verovatno nista od zvukova klavijature neces koristiti kad komponujes (vst vec duzi niz godina zvuce daleko bolje)
Danas ti za komponovanje i ne treba "prava" klavijatura, evo ja ne pamtim kad sam sa svojih klavijatura iskoristio nesto kad snimam.
Moj predlog je da uzmes midi klavijaturu, povezes na komp i sve instrumente ucitavas sa kompa.

Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 26 Jun 2015, 23:34

A imaš li ideju koja midi klavijatura je okej? :)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Reverse » 27 Jun 2015, 01:08

Pa u sustini u tom cenovnom rangu nema neke razlike. Gledaj da ima bar neki slider/potencimetar (korisno za kontrolu raznih parametara u vst softveru, ne moras da "crtas" misem)
Ono na sta bi trebalo da se obrati paznja su dirke. Ne znam da li si svirala klavir ili nesto pre ovoga? Meni npr odgovaraju klavijature sa poluotezanim ili otezanim dirkama, nekome odgovaraju lakse dirke.
Od jeftinijh, imas Berindzer, M-audio, Alesis. Roland i Akai su vec od 200E+
Zavisi sta ti treba. Vecinu stvari sam uspesno snimao i sa klavijaturom od 2.5 oktave, za pojedinacne trake ti vise i ne treba. E, sad, kad treba da snimim neku klavirsku deonicu tesko to ide bez 76 dirki i sustain pedale.
Ako ti treba da cisto zabelezis ideju/snimis trake 4 oktava ti zavrsava posao.

Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 27 Jun 2015, 20:43

Meni bi definitivno bilo bolje sa lakšim dirkama, jer nisam svirala klavir :) Svideo mi se ovaj Behringer UMX 61, dovoljno dirki, a i deluje kao okej spravica za početak, mada moram još malo da proučim. Frka mi je malo da ne pogrešim, usput mi je i laptop crk'o, pa moram novi da uzimam, a bojim se da ne uzmem neki koji ne može posle da podrzi neki program u kom ću sve to da radim... :? Zbrka skroz. :)) Ali hvala na savetima, svaki znači :) :ziveli:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Reverse » 27 Jun 2015, 22:35

Neces moci da radis nista sa integrisanom karticom na laptopu.
Evo moj predlog je da uzmes tog Berindzera i obavezno neki USB audio interfejs (eksterna muzicka kartica).
Takodje kad uzimas laptop gledaj da ima solidan procesor i sto vise rama.

Blesava mala
Posts: 35
Joined: 05 May 2010, 00:23

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Blesava mala » 03 Jul 2015, 18:48

Druže, hvala ti mnogo na savetima, probaću nešto tako da iskombinujem. :)

Mekju
Posts: 19
Joined: 19 Dec 2014, 13:54

Re: Potrebna pomoć oko izbora instrumenta, zbrka totalna :)

Post by Mekju » 09 Sep 2015, 02:33

Samo bih napomenuo da je u slucaju bilo kakvog komponovanja i snimanja, mnogo korisnije uzeti PC uredjaj, jer za relativno mali novac mozes da uzmes kompjuter mnogo boljih hardverskih karakteristika nego za mnogo veci novac neki lap top, koji ne moze da ima ni priblizno slicne karakteristike. A i desktop racunari su mnogo stabilniji za rad.

To je moje neko misljenje. Inace, ne znam ako si vec uzela onda necu da ti kvarim zabavu, ali cinjenica je da se Behringer uopste nije dobro pokazao kao marka za instrumente, cak ih ne mogu svrstati ni u "budzetske" jer sam ja pocinjao na "budzetskim" Kurzweilovim monitorcima koji su za tri klase bolji od nasminkanih berindzera koji su mi ljudi preporucivali, jer jelte... sve sto je lepo na oko, to mora da je dobro u funkcionalnom smislu, al ne lezi vraze, i to za vrlo malu razliku u finansijskom smislu, secam se dana kad sam se otarasio berindzerove eksterne zvucne kartice, zivot mi je zagorcala.

Prijateljski pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest