Pitanje

Moderator: Reverse

Post Reply
User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Pitanje

Post by toza » 28 Jul 2006, 18:52

Pozdrav svima! :D

Imam na gajbi neku staru klavijaturu (Yamaha pss140).
Klavijatura nema ugradjen MIDI out.
Iz ovoga moje pitanje glasi:

Da li je ikako moguce da ugradim neki dodatak za MIDI out ili tako nesto?

Usvakom slucaju hteo bih nekako da je povezem na komp
i da preko nje unosim note.
Svaki predlog ce biti od pomoci!!!

Unapred hvala!!!

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Jul 2006, 01:06

Uopsteno, yock. MIDI je poseban protokol za komunikaciju sa "procesorima" zvuka koji je "jezik" za sebe, ako ga tvoja klavijatura ne zna - pitanje je da li moze da ga "nauci". Ima li Yamaha neki update za nju na sajtu? Ima li na sajtu nekih objasnjenja? Sta kaze Google kad mu kucnes Yamaha pss140?

MIDI out moze da bude u obliku USBa ili nalik mikrofonskom outu (samo sa vise konekcija). Ne moze da lici na audio out jer salje razne podatke kroz razne zice (jacina udara note + ime note + komponente ekvilizacije, valjda).

Na zalost ne znam za neki efikasni transformator audija u MIDI - narocito kada je u pitanju realtime.

Sto se tice povezivanja sa compom, Yamaha Audio Out -> Soundcard Audio In (ili line-in ako imas integrisanu zvucnu). Ono sto snimas je onda audio, ne MIDI, ali i audiu mozes da dodas neke realtime efekte (DirectX, VST) ako imas neki program (Steinberg Cubase) i ako comp moze da ti to podrzi.

Generalno, ono sto ti treba za virtuelni sint koji "radi" u kompjuteru je MIDI kontroler, klavijaturica koja je sama za sebe "glupa", samo salje signal compu a nema svoj zvuk, a njih mozes da nadjes u Beogradu (Skymusic oko 250 e), Artist Systems i Mitros Music (oko 200) ili oglasi (obicno budu oko 150 e). Skupo, znam... Bolje idi na to da signal gurnes u Cubase i da ga onda "peglas".

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 02 Aug 2006, 16:03

E sad pazi ovako... Skoro sam u jednom studiju naleteo na nešto što me je slatko nasmejalo ali je stvar vrlo praktična tako da ono...
Naime, pored veeeeeelikog mix pulta je onako bednjikavo stajao jedan onaj Casio sintisajzer (onaj što klinci nose u školu na muzičko) i na moje pitanje šta TO traži tu (očekivao sam neki prebesni Kurzweill ili nešto slično) dobio sam jednostavan odgovor: "Aaaaa pa to ti je MIDI klavijatura..." Na moju reakciju tipa :shock: tip mi pokaza kabel koji je išao iz izlaza za slušalice na sintu u nekakvu kutijicu odakle je izlazio redovni MIDI kabel. Video sam to čudo kako radi i mogu reći da je stvarno ispunio sva očekivanja bar kada su neke moje potrebe bile u pitanju. Latencija je bila zanemarljiva i sve je lepo i glatko teklo. Jes da sam izvisio za neki real time pitch bend ili modulation wheel (mislim da bi bilo previše očekivati od pijačnog sinta da ima još i ovo) ali je i bez toga odradilo posao (pitch bending se može i naknadno uraditi a modulation wheel iovako nikad nisam ni koristio). U suštini to je kao neki AD konvertor... ***** li ga...

E, sad... problem je u tome što se ja ne sećam kako se to čudo zvaše ali potrudiću se da ovih dana odem u taj studio i ako je to još uvek tamo sigurno ću pogledati pa ću javiti.

Eto samo da znate da postoje i takve stvari.

Uzdravlje!

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 07 Aug 2006, 19:37

E pa to mi se jako svidja Fox!!!
Ajde pogledaj to, bilo bi mi od ogromne pomoci!!!
Javi onda kad pogledas!!!

U svakom slucaju, hvala u napred!!!!! :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 07 Aug 2006, 19:57

Nema na čemu Tozo.

Samo me nemoj pitati kada ću to uraditi pošto stvarno ne znam kada ću stići da odem do dotičnog studija pošto sad i nemam nekog posla tamo ali kontam da će biti recimo u narednih nedelju dana.

Uzdravlje.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 08 Aug 2006, 00:46

DakleM... u pitanju je Graham Patten ADC20 analog to digital converter s tim što mi je napomenuto da je tu nešto budženo. E, sad... čovek počeo meni da baljezga teoriju o tome kako se to radi ali ništa živo ja tu nisam razumeo. Znam samo da stvarčica nije jeftina i da ona ustvari nije tu u početku bila zbog tog malog sintića nego zbog nekih drugih (ozbiljnijih) stvari ali sada služi tome.

Probaj pročačkati nešto o tome na netu pa možda saznaš nešto više.

Ajd uzdravlje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 08 Aug 2006, 01:29

Da, to je AES konektor, svakako nije bio tu zbog MIDIja nego verovatno za spajanje na DAT - te stvari su skupe & prilicno profi &, s obzirom da je to opticka konekcija, prilicno nekompatibilne sa "standardnom" sobnom opremom... Recimo 370 dolara used, vidi link - http://www.bcs.tv/store/model_detail.cfm?id=500367 -

Gde su to uspeli da nadju, Fox? Planski ili je naletelo?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 08 Aug 2006, 16:50

Verovatno je kada se se nabavljalo bilo planski obzirom da je studio daleko od "sobne" varijante. Međutim, verovatno se u međuvremenu oprema do te mere izmenjala da im to više nije bilo potrebno pa je, eto, našlo novu primenu.

Suma sumarum: daleko je jednostavnije a svakako jeftinije pazariti neku "gupavu" midi klavijaturu ako baš postoji potreba za tim a ako je zvuk sa postojeće klavijature bez MIDI konektora iole zadovoljavajuć, lepo se može doterati naknadno softverski ili "u letu" nekim VST-om (treba samo biti strpljiv i uporan - rezultati su ponekad fascinantni).

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 09 Aug 2006, 01:16

:shock: :shock: 370$ :shock: :shock:

E bedak... U svakom slucaju hvala sto si pogledao Fox,
a Rocket hvala za sliku (i cenu :shock: ).
A sto se tice real time efekata, da li mogu da dobijem
barem neke nazive(moze i koji link :D )?
Hteo bih i tu varijantu da isprobam(ko zna, mozda bude zvucalo dobro).

Hvala i pozdrav svima!!! :D :D :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 10 Aug 2006, 03:59

Uh, ovde bi stvarno pomoglo kada bi tacno naveo sta imas od opreme. Imas li zvucnu karticu? Ima li ta klavijatura (stereo audio) line-out izlaz?

Da pretpostavimo da klavijatura ima line-out a da ti nemas zvucnu, nego da imas integrisanu zvucnu na ploci + najmanje Pentium III. Trebali bi ti:

a) Asio4All drajveri. Besplatni su i skidaju se sa http://www.asio4all.com/
b) Kabl da vezes line-out klavijature sa line-inom integrisane zvucne se podrazumeva
c) Neki besplatni VST host, tj. program za obradu zvuka vise ili manje specijalizovan da gura VST plaginove. Ima ih mnogo, mozda Kristal, sa http://www.kreatives.org/kristal/ , mozda pre svih AudaCity (sa http://audacity.sourceforge.net/ ). Host - da te ne zbunjujem, su programi kao SoundForge, graf. izgledaju slicno i rade slicno, ali su specijalizovani za druge stvari - ti je dovoljan samo jedan, nemam ni ja vise od Cubasea na compu, tu guzva nije presudna.
d) VSTa koliko ti zelja ishte. Da ti objasnim sta je VST "nasuvo" - mnogo vremena, ako te zanima "tehnickiji" opis imas ga na http://en.wikipedia.org/wiki/Virtual_Studio_Technology , a ako te zanima "laickiji" opis, to ti je kao da ti ja na kompjuteru nacrtam pojacalo, i ti mishem mrdas potenciometre kako hoces, i stvarno se pojacava gain ili reverb ili delay kako se vrti taj "virtuelni" potenciometar, a plus ne samo sto su ga nacrtali kao Marshallovo pojacalo nego se i cuje k'o Marshallovo pojacalo. Bre!

(Mozda ti preko svega zatreba QuickTime, ako ne dolazi sa AudaCityjem, posto "graficki" deo cele ove price cesto odradjuje bash on.)

VSTi nisu samo pojacala, nego i svaka druga sprava koju mozes da zamislis u obradi zvuka ima svoju softversku emulaciju u VST obliku. Svaki moguci DoubleDelay, Vocoder, Pitch Shifter, Exciter, Fuzz, OCtave Divider, i takve egzotike, mogu da ti se "nacrtaju" na ekranu a ti da ih realtime tweakujesh. Zabavno - skoro kol'ko sex!

Kad sve to "ugradis", tj. downloadujes i instaliras, dodje jedno tri-cetiri nedelje ucenja - kako da sve to proradi. To ti je pravi rockenroll, ma kakav rockenroll? Ume da bude cisti hard core, Alisa u zemlji cuda, slon na LSDju! Zaplakaces najmanje jednom, a posle, kad proradi - ako nemas dobru zvucnu - nota koju si odsvirao ce verovatno da zvuci gore nego sto si zamisljao. Procesoru treba dosta vremena da "preradi" zvuk koji si mu ti zadao u ono sto treba na kraju da se cuje na zvucnicima. Razlozi su latenca (koliko vremena od kad ti pipnes klavijaturu do trenutka kada je zvuk obradjen i poslat na zvucnike) i novac (najbolji softver se debelo placa, najbolji zvuk se uopste debelo placa, "kol'ko para tol'ko muzike").

Ideja, tj. ono sto zelis da sva ta softverska kasha uradi, jeste da se tvoj audio signal pretvori u ASIO signal (digitalizuje, sempluje, kako vise volis) i da u tom obliku "naleti" na neki algoritam (VST) koji kontrolise VST host (kao AudaCity) i tu izmeni (duplira, distorzira, ekvilajzira, sta god ti zelis), zatim ponovo pretvori u audio signal kako bi ga culi zvucnici - i ti. Zvuci zeznuto? To je isto ono sto se sa tvojim signalom desava u studiju koji radi sa analognom opremom + josh je tu i analogno/digitalna a zatim digitalno/analogna konverzija.

Besplatne VSTove koji rade (tj. nece ti srusiti sistem, barem ne odmah :D ) imas na KVRu - http://www.kvraudio.com/ , jos neke spiskove sajtova imas na Wikinom clanku...

...a ako zelis vise odgovora na post, detaljnije postavljaj pitanja, to je ZLATNO pravilo! Mozda pola ovog nije bilo potrebno ni kucati - a mozda sve ovo vec i znas.

Pozdrav!

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 21 Aug 2006, 18:56

:D Narode hvala na pomoci!!! :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 22 Aug 2006, 00:38

Pošto je RocketRoll odsutan trenutno (koliko sam ja obavešten) biću slobodan da kažem u njegovo a i u moje ime: NEMA NA ČEMU! (jes da ti ja baš nisam pomogao al dobro...) :wink:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest