Zvuk klavijature u nekim pesmama

Moderator: Reverse

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Bluesko » 23 Apr 2009, 15:04

Interesuje me kako se zove instrument (tj.koja vrsta instrumenta sa dirkama) ili cak koji efekat koristi npr. na pocetku pesme Riders on the storm ili nekim acid jazz varijantama tipa Incognito i one njihove pesme Rivers runnin` black i tako to.... Koji je to instrument,malo psy fanthasy zvuka,nalik na ensemble... tnx ;)

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by sirac-šunka » 07 May 2009, 13:57

Ja bih rekao da je to stara Farfisa. Tako sam nešto načuo, nisam siguran.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Reverse » 07 May 2009, 14:55

Bluesko wrote:ili cak koji efekat koristi npr. na pocetku pesme Riders on the storm


Intro je odsviran na Fender Rhodesu! A efekat ako mislis na kisu i grmljavinu? onda isto Rhodes :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by sirac-šunka » 07 May 2009, 15:21

Ah jest, pomešao sam pesme, mora da je u nekoj drugoj stvari bila ova Farfisa... :?

draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by draobyek » 10 Jun 2009, 02:28

Da, Doors-i Fender Rhodes, i to MK1 :)
Sto se tice Incognito-a par likova je bilo u bendu na mestu klavijaturiste/klaviriste kroz karijeru, Don Doobay i Peter Hinds i verovatno jos poneko, pa se verovatno menjao i taj fender, a mozda je ponekad bila i neka emulacija, softverska ili hardverska...
A Farfisa :grummel_2: Manzerek nikada nije koristio farfisu, jedno vreme Vox Continental, pa posle Gibson G-101 (koji jako lici na farfisu Combo Compact, otud mozda zabuna), i naravno Fender Rhodes Bass...

User avatar
Mirkos
Posts: 87
Joined: 20 Oct 2007, 17:08
Location: Beograd

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Mirkos » 06 Aug 2009, 02:36

rhodes mk1 .... ;) :) :) :) :)

User avatar
Mirkos
Posts: 87
Joined: 20 Oct 2007, 17:08
Location: Beograd

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Mirkos » 31 Aug 2009, 11:29

Izvinjavam se za nejasan odgovor,RIDERS ON THE STORM,na pocetku je Fender Rhodes Mark 1 STAGE

Vazi za jedan od najboljih primera koriscenja rhodes-a.

Ja se samo slazem da danasnji modeli rhodesa zvukom ne mogu prici mark 1.Taj instrument je prosto ... fantastican.

Nego ne smem dalje da hvalim,ispasce da sam pristrasan...sto i jesam :)

Asina
Posts: 28
Joined: 24 Jul 2009, 13:25

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Asina » 31 Aug 2009, 20:55

Evo da se i ja uključim,obzirom da mi je to jedna od dražih stvari koje sviram.
Uspio sam na svom kurzweilu k2500 prilično vjerno postaviti početnu grmljavinu i kasniji rhodes,čime je užitak sviranja potpun.
Slažem se da noviji modeli rhodesa nisu onako autentični kao starci.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Bozha » 31 Aug 2009, 21:15

Evo imam i ja slicno pitanje...



Koje su ovo klavijature?

Na letosnjem nastupu 3ce ludih basista, meni je najludji bio klavijaturista. Jedna od njegovoh sprava je davala zvuk slican ovom.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by sirac-šunka » 31 Aug 2009, 22:43

Ubo si jednu od mojih omiljenih nu-jazz stvari :bravo:
BTW, nemam pojma koji je ovo zvuk, opet neka varijanta electric piano-a... i delay, to sam valjda pogodio :D

User avatar
Mirkos
Posts: 87
Joined: 20 Oct 2007, 17:08
Location: Beograd

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Mirkos » 01 Sep 2009, 10:43

ovo je isto fender rhodes.

Na slobodno pogadjanje,rekao bih da je mark 2. Mozda i gresim.A dodat je delay na njega,nikakva veca mistifikacija...

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Bozha » 01 Sep 2009, 19:02

Rhodes!!! Definitivno moj omiljeni zvuk klavijature. Hvala za ovo...
Znam za taj naziv sa nekih synth emulacija, ali su bile toliko lose da ih nisam povezao sa ovim originalom.

Btw, pogledao sam par stranica o njima. Kako covek da se ne odusevi prostom konstrukcijom "pod haubom" koja daje takav zvuk!? :bow:

User avatar
Mirkos
Posts: 87
Joined: 20 Oct 2007, 17:08
Location: Beograd

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by Mirkos » 04 Sep 2009, 13:43

Pozdrav,

Zagrizeni ljubitelji rhodesa (moram da priznam da sam medju njima) postuju rhodes do 1985 godine ... posle toga je taj instrument postao drugaciji ... Ne kazem da je postao los,samo je postao...drugaciji .

Recimo,gledao sam demo novog rhodesa,iz fabrike kako izgleda (mislim da je mark 7,nisam siguran),i ono ... ima midi,mogu da se menjaju zvukovi,ima zvuk klavira,strinsa...Modernizacija,ok,razumem ja to,ali me ubija sto je marketing postao primarna stvar,krajnji proizvod zadnja..
Izvinite gospodo,ali to vise nije rhodes...rhodes je taj jedan zvuk,koji opet ima milion varijacija tog istog zvuka..to je ta dirka,to "klapataranje",ta nesavrsenost koja je opet savrsena..I kakav crni midi,to nikako.Da me neko ne shvati pogresno - klavijaturista sam,pa sam midi junkie...ali rhodes i midi,to nikako...

Bozho,zamisli ovo. Rhodes mark I eighty eight ima 88 dirki. SVAKU dirku stelujes posebno,tj,ton svake dirke stelujes posebno.Od toga dosta zavisi kakav je ton rhodesa.Svaku stimujes posebno.Pa sad pomisli,gitaristi se zale na 6 zica,a na rhodesu stelujes 88 ! (ili 73,ili 54,rhodes ima drugaciju podelu od sintova).Pa onda pitanje kako ces da ga snimas - sa pojacala (gde opet imas izbor KOG pojacala),ili direktno,ili miksovanje 2 signala.Pa kojim mikrofonima,u kakvoj sobi...
Uzevsi ove podatke u obzir,razmisli zasto bilo koja emulacija rhodesa pada u vodu ...

I sedis ti tako i sredjujes kakav zelis zvuk,hoces malo da je meksi,vise za balade,ili hoces malo da distorzira,da je malo tvrdji,mutniji,basovitiji ...

A onda upalis njegov vibrato ... i shvatis da su se instrumenti nekad pravili kako treba,danas su daleko od toga.

Da ne duzim dalje ... kao sto rekoh,jako sam pristrasan jer uvek kad sednem za rhodes,nasmejem se i shvatim da su svi sintovi koje sam imao (a bogami propustio sam ih kroz ruke dosta) obicna igracka naspram njega..
Ako nekoga zanima rhodes,rado cu mu odgovoriti na pitanja ako umem da odgovorim na njih,jer i sam o rhodesu ne znam mnogo ...
Do tada,evo sajta za zainteresovane http://www.fenderrhodes.com/ (sajt se bavi tematikom starih rhodesa,odlican forum,sa gomilom primera).

pozdrav

User avatar
The Mask AE
Posts: 477
Joined: 21 Feb 2008, 14:43
Location: Čačak
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by The Mask AE » 16 Sep 2009, 14:10

Da ne zna ko top 3 emulatora Rhodesa u VSTi-u? Interesuje me konkretno Hird Kimi.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Zvuk klavijature u nekim pesmama

Post by sirac-šunka » 16 Sep 2009, 14:21

Lounge Lizard
Emagic EVP73
...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest