Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 08 Nov 2009, 13:21

Imam pitanje za bubnjare foruma,vezbam singlove i rudimente kao lud vec god i po.I mogu na dobosu i pad-u da ih radim dosta brzo i precizno.Ali ako krenem da radim singlove na dobosu ne mogu da predjem na tom-ove.Da li ce se resiti to vremenom ili postoji neka tehnika za to?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by zolideathmetal » 09 Nov 2009, 09:41

Kako ne mozes da predjes na tomove? Tj, zasto? Zbog fizicke distance? Ne stizes na vreme na tom?

Ako je tako, onda uspori i vezbaj. Nema neke nauke, prvo desna ruka (dok radis zadnji udarac levom) pa leva ruka. I prebacuj se izmedju tomova. Vezba vezba.

Koje rudimente radis?

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 11 Nov 2009, 16:02

zolideathmetal wrote:Kako ne mozes da predjes na tomove? Tj, zasto? Zbog fizicke distance? Ne stizes na vreme na tom?

Ako je tako, onda uspori i vezbaj. Nema neke nauke, prvo desna ruka (dok radis zadnji udarac levom) pa leva ruka. I prebacuj se izmedju tomova. Vezba vezba.

Koje rudimente radis?
Tacno to.Vezbam dosta dugo...bice napretka.Da ne suzbijam komplet?

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by zipe » 11 Nov 2009, 17:17

mozes da suzbijesh komplet da ti dudu tomovi blizi jedan drugom i doboshu, zato i namestanje bubnja sluzi, da ti bude sve pri ruci onako kako ti odgovara, ali kao sto zoli rece, kreni sporo i vezbaj , dobosh, tom1 tom2, indijaner, dobosh , tom 1... u krug ili dobosh, tom, dobosh, tom..

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Derrick » 11 Nov 2009, 17:46

Pa, ne mora da znači da uvek ide prvo desna na prelaze i smatram da se na to ne treba navikavati. Recimo, šta ako želiš da ubaciš triplet feel, odnosno počinješ sa tri udarca po dobošu (a krenuo si desnom, recimo)? Dobićeš alternaciju (između leve i desne ruke) dok se budeš kretao po prelazima što znači da ćeš svaku sledeću komponentu napadati "suprotnom" rukom od one kojom si napao prethodnu. Najprostije rečeno:

DOBOŠ: desna-leva-desna -> TOM1: leva-desna-leva -> TOM2 desna-leva-desna ...

A da ni ne govorim o situacijama kada neku komponentu napadaš, recimo, flam-om, ili želiš da iskombinuješ sa bas bubnjem, ili da ubaciš po neki double stroke....

Dakle, vežbaj SVE moguće kombinacije, odnosno radi rudimente, što bi rekli, around the kit.

:ziveli:

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 11 Nov 2009, 18:51

Dobri saveti hvala ^^

Free
Posts: 3
Joined: 28 Jul 2008, 09:59

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Free » 21 Nov 2009, 23:46

Kole man wrote:Imam pitanje za bubnjare foruma,vezbam singlove i rudimente kao lud vec god i po.I mogu na dobosu i pad-u da ih radim dosta brzo i precizno.Ali ako krenem da radim singlove na dobosu ne mogu da predjem na tom-ove.Da li ce se resiti to vremenom ili postoji neka tehnika za to?
Pa koristi samo dobos onda...haha. Salim se naravno. Meni se cini da ti nisi bas talenat za bubnjeve cim nakon godinu i po ne mozes da izvrtis singlove po dobosu i prelazima. Ali da te ne deprimiram vec da ti pomognem, vezbaj polako i postepeno ubrzavaj, namesti prelaze i dobos kako ti odgovara a ne kako lepo izgleda, skoncentrisi se na zvuk a ne na sliku, probaj da zazmuris dok sviras, jednom recju opusti se dok vezbas. I jos nesto, vezbaj singlove na svakom prelazu posebno, malo duze, da se naviknes na drugaciju tenziju koze u odnosu na dobos.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 22 Nov 2009, 13:27

Mislim da nisi skapirao sta pokusavam da uradim.Mogu da izvrtim singl to kompletu al ne mogu onako metalerski 300 na sat.Kada radim singlove uglavnom malo potpomognem i zglobovima ali za onu metal brzinu mogu samo prstima da postignem.A ako radim singlove samo prstima imam problema sa prelazkom na druge tomove.
Ali sam se smorio od vezbanja toga pa sam samo ovaj fazon odradio http://www.youtube.com/watch?v=rfuoaTQtCs0&NR=1
dodam dva udarca na basu na kraju roll-a da bi imao komotno vremena da predjem sa dobosa na tom

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Drobac » 22 Nov 2009, 14:15

Poenta je u različitim pokretima ruke. Da bi vrtio singlove samo na jednoj komponenti, koristiš ili prste ili zglobove ili kombinaciju prstiju i zglobova. Vežbanjem singlova samo na prelazu ti neće pomoći oko ovoga, pomoći će ti oko različitih tenzija opne, ali ne i oko prebacivanja sa jedne komponente na drugu. Kada hoćeš da pređeš sa jedne komponente na drugu, tu su već uključeni laktovi i ramena i to tebe buni. Treba da radiš ono što je Zoli rekao, da kreneš polako, pa kada budeš upoznat sa pokretom, postepeno ubrzavaš. Nemoj da preskačeš tempo, čak i ako kreneš prebrzo i skontaš tako da sviraš, pre ili kasnije ćeš se morati vratiti na tempo koji si preskočio.
I ovo što Free kaže za raspored komponenti, gledaj da su sve bliže jedna drugoj da ne trošiš mnogo energije prelazeći sa jedne na drugu. Ne slažem se oko priče o talentu, sav talenat pada u vodu, ako se ne vežba, to će ti reći bilo koji dobar bubnjar.

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 22 Nov 2009, 15:24

Poceo sam da vezbam intenzivno pre par nedelja jer mi je zatrebalo za neku pesmu,sad mogu da uradim to al ne tom brzinom kojom bi voleo.U svakom slucaju opet hvala Drobcu i Free-u na savetima :ziveli:

Free
Posts: 3
Joined: 28 Jul 2008, 09:59

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Free » 22 Nov 2009, 16:52

U pravu je Drobac, džaba talenat kad nema vežbe. Dovoljno je da čovek nije antitalenat kao moj jedan kolega, ubi se od vežbanja al džaba, nema blage.
Kole man u pravu si da te nisam razumeo, ne mogu ti puno tu pomoći oko tih metal fazona pošto to nije moj fah, primetio sam samo da metalci zatežu kože na prelazima kao i na dobošu da bi mogli brže svirati.
Meni je jedan lik dao odličan savet kad sam počinjao: Na svirkama sviraj ono što si navežbao a kući vežbaj ono što ne znaš :D
Pogledaj ovog lika, on baš lepo objašnjava neke stvari, ovo je "molerova tehnika" možda si i gledao:

http://www.youtube.com/watch?v=_HSVhDsO9jc

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Drobac » 23 Nov 2009, 00:01

Free wrote:primetio sam samo da metalci zatežu kože na prelazima kao i na dobošu da bi mogli brže svirati.
Zabluda, veruj mi. Mislim, verovatno ima onih koji zatežu do besvesti, ali većina metal bubnjara voli dubok zvuk prelaza, koji se zatezanjem opne ne može dobiti. Oni koje ja pratim, uglavnom imaju niži štim. ;)

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Treba mi savet oko singlova i rudimenata

Post by Kole man » 23 Nov 2009, 12:33

Free wrote:U pravu je Drobac, džaba talenat kad nema vežbe. Dovoljno je da čovek nije antitalenat kao moj jedan kolega, ubi se od vežbanja al džaba, nema blage.
Kole man u pravu si da te nisam razumeo, ne mogu ti puno tu pomoći oko tih metal fazona pošto to nije moj fah, primetio sam samo da metalci zatežu kože na prelazima kao i na dobošu da bi mogli brže svirati.
Meni je jedan lik dao odličan savet kad sam počinjao: Na svirkama sviraj ono što si navežbao a kući vežbaj ono što ne znaš :D
Pogledaj ovog lika, on baš lepo objašnjava neke stvari, ovo je "molerova tehnika" možda si i gledao:

http://www.youtube.com/watch?v=_HSVhDsO9jc
Molerova tehnika je keva,to uglavnom i sam provalis pre ili kasnije al kad god ucim nekoga da svira uvalim mu taj snimak da pogleda,neizmerno korisna tehnika.
A inace moze bubnjar da bude i talentovan i da vezba ali ako ne vezba pravilno onda tek nista :lol:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest