Pocetnik sam

Moderator: zolideathmetal

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Pocetnik sam

Post by Billy » 21 Aug 2007, 16:05

Posto sam pocetnik sa sviranjem bubnjva,treba mi par saveta,i par vezbi za vezbanje. Koje ritmove da vezbam? Help please!

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 21 Aug 2007, 16:56

Pa sve zavisi od toga sta hoces da sviras.
Evo ti link za pocetak:
http://www.freedrumlessons.com

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 21 Aug 2007, 18:13

Kao prvo, rudimenti! Znaci sedi na njima...nauci ih napamet..kombinuj ih, pre nego sto sednes za bubanj!

Ako sviras metal, najbolji drugar ti je single stroke roll
ako sviras funk ili nesto groovy onda ti treba sve ostalo (ala ovo bedno zvuci ovako :( i jos od mene :( )

http://www.vicfirth.com/education/rudiments.html

visi po forumima, i druzi se sa bubnjarima...polako ces razviti osecas...ako si bas pocetnik (mislim ono...sad si poceo) pocni od osnovnog rock ritma

Brojis 1-2-3-4, na svakom broju udaris kontru ili ride, na 1 i 3 bass bubanj, a na 2 i 4 dobos. kasnije ubacujes nove stvari u ovaj ritam kada ti to postane vec jako lako. Mozes da dupliras pratnju, brojis 1 i 2 i 3 i 4 i i na svakom udaris kontru/ride...itd itd imas milion mogucnosti :)

Ako te zanima nesto konkretno, pitaj :)

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Post by Billy » 21 Aug 2007, 20:04

A sta su rudimenti?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 22 Aug 2007, 13:22

Rudiment kao rec, znaci nesto kao "osnova", ali rudimenti za bubnjare znace "paradidlove" (kako mi volimo da ih zovemo iako je to netacno :D )

oznake za rudimente :
R - desna ruka (Right), naglasen udarac
r - desna ruka, Nenaglasen udarac
L i l je isto samo za levu ruku

recimo : imas single stroke roll, to je RLRLRLRL znaci desna leva desna leva....i to uz metronom, i to brojis recimo ovako
stavis metronom na recimo 120bpm, i cujes klik klik klik klik
a ti radis ovako :
klik klik klik klik klik
R L R L R L R L R

pa onda "dupliras"

klik klik klik klik
R L R L R L R L R L R L R L R L

i tako dalje...kasnije radis triole

klik klik klik klik klik klik
R L R L R L R L R L R L R L R L

znaci svaki treci udarac pada na klik

imas double stroke roll koji je rRlLrRlLrRlL

pa imas paradiddle RlrrLrllRlrrLrll
para-diddle-diddle RlrrllRlrrllRlrrll obrnuto LrllrrLrllrrLrllrr
i tako dalje...imas link, pa lepo redom :)

nadam se da ti je jasno, ako nije, probacu da snimim, tako ce biti jasnije...

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 22 Aug 2007, 16:33

Paradidl nije isto sto i rudiment. Paradidl je vrsta rudimenta. Rudiment je siri pojam.
Ima toga dosta na linku koji sam dao.

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Post by Billy » 22 Aug 2007, 18:54

Hvala Puno na pomoci! :D :music-smiley3:

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 28 Aug 2007, 12:11

Aj' i ja malo da pametujem: :wink:

Slazem se sa kolegom Zolijem - vezbaj rudimente jer to ti je osnova dobrog sviranja. Ako ih ne savladas kako treba, tesko ces napredovati. Shvati ovo na sledeci nacin - to ti je isto kao kada zidas kucu, a bez dobrog temelja kuca ce pasti ili, u najboljem slucaju, ce stajati nakrivo.

Sto se prakticne svirke tice, u osnovi 90% tehnika sa kojima ces se susretati su bazirane ili na single, ili na double stroke tehnikama. U prevodu, savladaj single stroke roll savrseno, jer bez njega nema ni dobrog, ujednacenog i dinamicki tacnog double stroke-a (paradidl je sjajan rudiment za vezbanje "singlova i dablova"). Radi na trostrukom i petostrukom roll-u jer ako njih savladas dobro, kasnije nece biti nikakvih problema sa ostalim rudimentima (ovde ne ubrajam advanced rudiments kao sto su paradidle-didle, double-drag, swiss triplet...).

Kasnije kada savladas ove lakse stvari, predji na grupisanje nota u taktu (uprosceno receno), tj. triole, pentole, sekstole...

I najvaznije:

1) Ako ne uzivas u ovome, nemoj da te to pogodi. Budi uporan, a rezultati u tvojoj svirci ce se videti;

2) Kada malo "udjes u fazon", OBAVEZNO nadji bend jer se najbrze napreduje kroz svirku sa drugima.

3) I, sto bi rek'o Steve Smith: "Dok god ne boli (ruke ili noge) i zvuci dobro, sve radis kako treba. Kada pocne da boli, negde gresis".

Eto, toliko od mene. Nadam se da sam ti barem malo pomogao. Ako imas neko pitanje, slobodno mi pusti PM ili pitaj ovde...

Pozdrav!

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Post by Billy » 29 Aug 2007, 15:42

Osim rudimenata,da li ima neka vezba za bas? Neka tehnika sviranja na njemu ili smo jednostavno gazi? :?:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 29 Aug 2007, 17:15

viewtopic.php?t=167

pogledaj ovo...mozda ti pomogne

User avatar
Eleonora
Posts: 51
Joined: 29 Sep 2007, 14:11
Location: Beograd

Post by Eleonora » 29 Sep 2007, 15:10

Moja mlađa sestra se loži na bubnjeve, pa vas pitam kao profesionalce koje je najbolje doba da započne sa učenjem sviranja. Neki kažu što ranije krene sa učenjem, to bolje. Barem da poradi na tehnici, jer sigurno nije još zrela da shvati ritam. Ona ima 12 godina. Dosadila mi je više sa puštanjem solo partija Badi Riča i Neil Pirta (Rush) kako na kompu, tako i na dvd-u...

Još jedno pitanje: gde da uči? Čula sam da u "božidarcu" ima neka škola za bubnjeve. Ne bih baš volela da bude potpuno samouka.

I još jedno pitanjce: da li je bolje da joj uzmem neki polovan bubanj dobre marke (Ludvig, Jamaha ili Tamu) ili da joj uzmem novi komplet od 650 evra koji sam videla na sajtu Skaj mjuzika?

Unapred hvala.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 29 Sep 2007, 16:12

Odmah da kazem da ja nisam nikakav profesionalac.
100 ljudi - 100 cudi :lol:
Pretpostavljam da ces dobiti od svakog razlicit odgovor. Od profi bubnjara sam cuo jedno: nikad nije kasno da pocnes, medjutim, po mom misljenju, sto ranije to bolje. Sto se skola tice, tu sam neupucen, posto sam iz ruralne sredine. :lol:
Po mom misljenju (mozda se neki nece sloziti) najbolje je uzeti nesto jeftino za pocetak, dok se ne nauci i dok sama ne vidi da li joj to lezi i da li ima jaku volju za sviranjem. Glupo je uzeti nesto skupo sto ce za 2 meseca skupljati prasinu zato sto joj je dosadilo sviranje.

User avatar
Eleonora
Posts: 51
Joined: 29 Sep 2007, 14:11
Location: Beograd

Post by Eleonora » 29 Sep 2007, 16:19

Hvala ti na savetu. Razmisliću o tome. Ne donosim ja odluke na prečac.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 29 Sep 2007, 19:33

Opsti savet koji mogu da ti dam je da NE TREBA kupovati bubnjeve apsolutnom pocetniku. Treba mu kupiti practice pad za vezbanje i da tako pocne da vezba. Bude li krenula da pokusava da skida ritmove, 99% je sigurno da ce nauciti tehniku dosta pogresno, a kada se jednom naviknes na jedno, tesko je "presaltati" se na drugo. Misljenja sam da za bubnjeve treba da sedne tek kada savlada barem neke osnovne rudimente, jer to je mnogo vaznije, prema mom misljenju, od "odvajanja ruke od noge" i vezbanja konkretnih ritmova (inace, dosta beat-ova, onih komplikovanijih, i nije moguce odsvirati bez dobro savladanih rudimenata).

I da, kakav bubanj od 650 EURa za apsolutnog pocetnika???!!! :shock: U tom cenovnom razredu su vec setovi za advanced bubnjare. Postoje mnogo jeftinija resenja za pocetnike i one koji su malo iznad toga (recimo SONOR 505 ili 503 su odlicne alternative - kostaju oko 400EURa novi). U prevodu, Sky bi te odrao bez razloga.

Sto se godina tice, 12 godina je sasvim dobar period za pocinjanje.

Sto se skole tice, sve zavisi sta zeli - ako zeli da se bubnjanjem bavi profesionalno (mada s obzirom na broj godina, to je tesko reci), onda pravac skola. U suprotnom, bolje je ici na casove, ali kod nekog dobrog bubnjara.

Toliko od mene. :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 29 Sep 2007, 19:39

Po meni, upisite je u skolu! Za perkusije...tmao se nauci sve i svasta...meni je jako zao sto sam se ispalio za to, ali to je druga prica...

Tamo ce ti pametni ljudi reci sta je ciniti, ona nece svirati na kompletu odmah (mislim da tek u 2. ili 3. godini pocinju svirku na kompletu)...
Ako to nece, onda sa nekim drugarom bubnjarem, pa da kupite neki polovni set...

To je jako pipljivo ako nemate takvog drugara, jer vam mogu uvaliti svasta :/
Bottom line :
- ako nemate $$$ kupite polovan komplet
- ako nece u skolu (ili niste u mogucnosti) direkt na casove :), ali i sama moze da radi ako je bas zagrejana....ali je mala...tako da na casove :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest