Snimanje bubnja MIDI

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Snimanje bubnja MIDI

Post by nemanjavelimirovic » 04 Mar 2010, 01:58

Dakle, zelim da snimam MIDI bubnjeve, tj. da ih bubnjar odsvira na recimo elektronskom bubnju i da sve provucem kroz EZ Drummer, tj da njegova dinamika sviranja bude preneta na komp, a zvuk bih vukao iz EZ Drummera. Zelim da na shto jeftiniji nacin omogucim bubnjarima koji sviraju u mojih nekoliko bendova snime svoj rad, a ne da "kucam" bubanj kao shto sam dosad radio. Dakle: Koji modul, koji padovi ili trigeri i kakvi i koje su razlike i koja je najjeftinija varijanta za ovu ideju...Ajmo...bubnjari i producenti, jav'te se :ziveli:

btw, zasad imam M Audio 2496 koji ima 16 ili 24 midi ulaza tako da kontam da je to sasvim korektno...?ili ne?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by dejankuki » 04 Mar 2010, 10:31

Hmmm. pojedine elemente ces odlicno snimiti... a pojedine isto kao da si kucao... mada.. dinamicki maaalkice bolje od kucanja, ali opet sterilno..

da pojasnim.. npr dobos... kick.. timpane... ces relativno ok da uradis.., sve ce biti dinamicki ok.. . ali cinele.. hi-hat.. i slicne udaracke elemente, gde imas mogucnosti, tj. bubnjar ih moze udarati na milion nacina.. hmmm, pf-pfff.. nece biti to TO.. naravno sem ako ne kupis Roland TD-10, TD 20 ili slicne >>strava<< el. bubnjeve koji imaju i po nekoliko piezzo elemenata po jednom padu.. Nadam se da me razumes... svi jeftiniji imaju jedan piezzo u padu, tako da mogu da vuku samo jedan sempl, odnosno MIDI informaciju... i onda zaboravi da u toku snimanja bubnjar od crach cymbal predje 'ladno na crach bell jer toga nece biti... sem opet naknadno da pomeras MIDI...

No, opet, zarad tacnosti.. preglednosti, obrade... samih MIDI traka... podrzavam te u ideji...


E sad, kao sto rekoh, ima tu setova i setova, modula i modula.. Roland i Yamaha se pokazali kao "najpouzdaniji".. Alesis kao tweakibilni.. i tako.. znas onu staru.. "ako ne znas sta je dobro, pitaj sta je skupo"..

Moj neki "savjet".. kupi nesto najjeftinije.. samo da zabelezi udarce, ali ih opet na kraju sredjuj u sekvenceru...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by sirac-šunka » 04 Mar 2010, 11:12

Pa slažem se sa Dekijem.
Pozajmili smo bubanj i probali smo baš ovu varijantu pre nekih desetak dana. I daleko je od toga da midi snimljen elektronac zvuči živo, možda za nijansu življe od kucanja mišem, ali opet je krajnji rezultat mnogo bliži kucanom bubnju nego li živom :( I ja sam se nekad ložio da organizujem, samostalno ili sa nekim iz benda, kupovinu elektrnoca za potrebe lakšeg i bržeg snimanja materijala, ali posle ovog iskustva mislim da neću. Pored svega, jeftiniji bubanj i jeftinija rampa imaju taj problem što se često "hvataju" i udarci koje bubnjar nije odsvirao ili se javi neki povratni efekat pa se udarci dupliraju sa kašnjenjem od nekoliko milisekundi... ma bzvz. Na kraju kad izračunaš potrebno vreme da središ jedan ovakav snimak ispada da ti je potrebno isto, ako ne i više vremena za sređivanje, nego da si seo da kucaš bubanj odpočetka.

Ovo ne važi, verovatno za one preskupe Rolande, koje je i Deki pomenuo. Svirao sam jednom sa bubnjarem koji ima neku seriju od nekoliko iljada evra (ne razumem se, pa nisam ni pamtio koja je serija), prvo sam bio skeptičan (ono kao "ma daj, elektronac") a na kraju nisam mogao da verujem kako to zvuči. Sve može da se izvuče i najmanja dinamika i jazz gruvovi, ma sve. A njegovi setovi su skroz fenomenalni i ima ih za svaku priliku. Znači skroz imaš potpuno rešenje u jednom bubnju. Pa sad ako imate 5-6 iljada... preporučujem! :D

Svi jeftiniji elektronici su, po meni za potrebe snimanja bubnja ne baš dobro rešenje. Ako oćete jeftino i nešto što će vam olakšati ukucavanje bubnja, možda i ona plotna sa nekoliko ringli nije loša varijanta...
Mislm na nešto kao ovo, npr.
Image

E sad to može i ok da zvuči:


I na kraju, ako te zanima mogu da ti pošaljem ovo što smo mi skoro snimali, samo da eksportujem.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by Drobac » 04 Mar 2010, 20:41

sirac-šunka wrote: Pored svega, jeftiniji bubanj i jeftinija rampa imaju taj problem što se često "hvataju" i udarci koje bubnjar nije odsvirao ili se javi neki povratni efekat pa se udarci dupliraju sa kašnjenjem od nekoliko milisekundi... ma bzvz.
To se podešava na modulu. Mada, zavisi i od samog modula.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by sirac-šunka » 04 Mar 2010, 22:02

Ma da, znam, probali smo sa podešavanjem, bio je trik da se to lepo podesi, a da se dinamika održi na nekom realnom nivou. Skontali smo da nam je za optimalno podešavanje potreban ceo dan, pa smo odustali...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by sirac-šunka » 05 Mar 2010, 00:07

Sad slučajno videh ovo: http://www.kupujemprodajem.com/Elektric ... -oglas.htm
Deluje bolje od onog što smo mi koristili, a nije mnogo 300 evra, vredi li toliko?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by dejankuki » 05 Mar 2010, 00:57

Nazalost... ne verujem..

Pogledaj mu "cinele".. neki valjkasti oblik.. padovi,kao da su home made.. a rampa... bolje da ne pricam.. jedino sto vredi je modul... ali 300E hmmmm :hmm: http://www.thomann.de/gb/alesis_dm5_drum_module.htm

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Snimanje bubnja MIDI

Post by Drobac » 05 Mar 2010, 18:53

Iskren da budem, meni to ne liči na DM5, osim modula, a njega možeš polovnog da nađeš za 100 evra.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest