savjet za štimanje na suvo

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

savjet za štimanje na suvo

Post by supersonic » 15 Jan 2011, 22:04

Dragi muzičari,


Ja sam basista, ali me itekako interesuje uopšte štimanje bubnja. Generalno , šta je to što je neka REFERENCA na bubnju ? Mislim, na gitari imaš kamerton i na osnovu njega radiš ... A šta je na bubnju ? Na kraju krajeva, po kom principu se štimaju djelovi bubnja? Negdje sam čuo pojam o tonovima , i čini mi se da razumijem o čemu se radi. Ali ipak trebam nekoga stručnijeg da mi pojasni. Valjda kada su u pitanju tonovi - onda se to isključivo odnosi na tomove. I koji su to tonovi ? Od čega to zavisi koji će tonovi biti tu ?

Šta je sa ''nogom'' ? Bas bubanj, kick, kako li već ko zove ? Na koji način se štima to ? Ima li neko pravilo ? Mi u suštini donekle imamo zvuk kakav želimo ali da li je to to ?Ima li nekih pravila kod setova bubnjeva, tipa : yamaha stage custom - zvuči ovako ili onako na suvo... dobar je za ovo ili ono... tama starclassic je ovakva ili onakva ... Da li postoje fabrička neka podešavanja za ovo ono - gdje će fabrika da kaže : e generalno taj bubanj daje takav i takav zvuk - možeš mu kupiti kakve god hoćeš ''kožice'' - ali moš' ga jebat' - ne može bolje od ''toga i toga''... ako me shvatate...


Ovaj moj bubnjar ima tama rockstar bubnjeve 92' godište, bijeli bubanj - mahagoni. E sad, nama je uvijek ta noga bila tvrda - na suvo. Ono-nema širinu, nego uvijek u nekom ''middle'' - u, ako se to tako može nazvati. U pitanju je 22'' veličina noge. E sada, mi smo dobili otprilike šta smo htjeli na ''izlazu'' - ozvučavanjem - ali jbg, kad koristiš dva mikrofona, pa na jedan nabijaš basove, na drugi ''tačku'' i tako praviš odnos. Međutim, može li on na suvo da bude još bolji ? U smislu - da li ta noga trenutno daje maksimum ili mi ne izvlačimo ama baš ništa iz nje ... ako me shvatate... je li ima neki parametar po kome se gleda i kaže - e ovo je maksimum ... Pravilo neko po kome se štima ? Prostorija utiče itekako ? Ali da li se bubanj uvijek DOŠTIMAVA u zavisnosti od prostora ili ne ?

Koliko su kožice bitne ? Kakve kožice se preporučuju ? U pitanju je Moderni Rock. Nešto na foru Creed-a . Takav bismo bubanj htjeli da dobijemo - koliko se može ( naravno svjestan sam da sve što čujemo izlazi iz studija ) ali bez obzira, eto... koliko god bi se moglo...


Skoro sam uzeo da se raspitujem o ovome i baš me interesuje. Ima li neko neki savjet šta i kako ...


Pozdrav !

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: savjet za štimanje na suvo

Post by Trooper » 16 Jan 2011, 00:41

Derrick je napisao OOOOPSIRAN post o stimovanju bubnjeva, pretrazi detaljno forum, ima tu odgovora na skoro sva pitanja koja si postavio

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: savjet za štimanje na suvo

Post by supersonic » 16 Jan 2011, 09:49

Pošto sam prethodno prelistao čitav forum o bubnjevima ovdje, nema mnogo - četiri stranice - nisam mnogo informacija našao.Praktično ni jednu koju sam ja ovdje naveo. Nemoj zamjeriti.Ili ja nisam vidio to ( a tražio sam i preko search opcije sa Derrick nick-om) ili si ti meni tek-tako rekao da nađem jer tobož' ima toga kol'ko hoćeš... :roll: :roll:


Stvarno ne nađoh ništa konkretno

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: savjet za štimanje na suvo

Post by Mrav » 16 Jan 2011, 12:59

Ja sam skoro mom bubnjaru prosledio video o štimovanju bubnja od Bob Gatzen-a, puna verzija se može naći na netu, i jako je informativna.

Evo jedan kraći video o bas bubnju:



Potraži ga :)

User avatar
Gorki
Posts: 10
Joined: 26 Nov 2010, 00:29
Location: Bg

Re: savjet za štimanje na suvo

Post by Gorki » 16 Jan 2011, 13:14

supersonic wrote:E sad, nama je uvijek ta noga bila tvrda - na suvo. Ono-nema širinu, nego uvijek u nekom ''middle'' - u, ako se to tako može nazvati.
Bolji ton iz bas bubnja moze da se izvuce i samom tehnikom sviranja, ako bubnjar svira tako sto ostavlja bat na opni svaki put kad zgazi pedalu smanjivace opseg tona i zvuk ce dobijati vise ataka, ali ako ne bude ostavljao bat, pustace opnu da slobodno vibrira i dobijace masniji i dublji zvuk, mozda u tom cucu grmi zec :D ;)

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: savjet za štimanje na suvo

Post by Drobac » 16 Jan 2011, 23:49

Moraću malo da ti "seciram" post, da bih ti dao opširniji odgovor.
supersonic wrote:Dragi muzičari,


Ja sam basista, ali me itekako interesuje uopšte štimanje bubnja. Generalno , šta je to što je neka REFERENCA na bubnju ? Mislim, na gitari imaš kamerton i na osnovu njega radiš ... A šta je na bubnju ? Na kraju krajeva, po kom principu se štimaju djelovi bubnja? Negdje sam čuo pojam o tonovima , i čini mi se da razumijem o čemu se radi. Ali ipak trebam nekoga stručnijeg da mi pojasni. Valjda kada su u pitanju tonovi - onda se to isključivo odnosi na tomove. I koji su to tonovi ? Od čega to zavisi koji će tonovi biti tu ?
Štimovanje po tonu se ne odnosi samo na tomove, već na sve komponente, znači i na bas i doboš. Na koji ton ćeš da naštimuješ, zavisi od zvuka koji hoćeš da dobiješ. Ako hoćeš da dobiješ G, naštimovaćeš ga na G. Pošto ja nisam sluhista, ne bih znao da ti objasnim kako, a ako jesi sluhista i znaš da raspoznaješ tonove, ovo ne bi trebalo da ti predstavlja problem. Takođe, obe opne ne moraju da budu naštimovane na isti ton. Neko štimuje i gornju i donju isto, nekome je donja viša, a nekome niža nego gornja. Ključ je u eksperimantisanju i pronalaženju najboljeg zvuka. A najbolji zvuk može da varira od situacije do situacije.
supersonic wrote: Šta je sa ''nogom'' ? Bas bubanj, kick, kako li već ko zove ? Na koji način se štima to ? Ima li neko pravilo ? Mi u suštini donekle imamo zvuk kakav želimo ali da li je to to ?Ima li nekih pravila kod setova bubnjeva, tipa : yamaha stage custom - zvuči ovako ili onako na suvo... dobar je za ovo ili ono... tama starclassic je ovakva ili onakva ... Da li postoje fabrička neka podešavanja za ovo ono - gdje će fabrika da kaže : e generalno taj bubanj daje takav i takav zvuk - možeš mu kupiti kakve god hoćeš ''kožice'' - ali moš' ga jebat' - ne može bolje od ''toga i toga''... ako me shvatate...
Definiši "bolje" i "najbolje". Zvuk je personalna stvar, stvar lične preferencije i ukusa, a kao što znamo, ukusi su različiti. Tako da ne postoji bolje i lošije (pri tome mislim na bubanj koji je naštimovan), postoji samo ono što ti se sviđa ili ne sviđa i ono što radi u datom trenutku ili ne radi. Ono što je nekome savršenstvo, tebi može biti sra*e i obrnuto.
Mada, svaka komponenta ipak ima svoj "sweet spot" i tada generalno bubanj najbolje zvuči, jer nema overtonova, ali to opet ne znači da će ti se taj zvuk najviše svideti. I taj "sweet spot" zavisi od dimenzija bubnja, vrste drveta i izbora opne. Dimenzije i vrsta drveta su konstante, tako da ako ti se ne sviđa zvuk bubnja sa nekom opnom, trebalo bi da uzmeš opnu koja će dati zvuk koji juriš.

supersonic wrote: Ovaj moj bubnjar ima tama rockstar bubnjeve 92' godište, bijeli bubanj - mahagoni. E sad, nama je uvijek ta noga bila tvrda - na suvo. Ono-nema širinu, nego uvijek u nekom ''middle'' - u, ako se to tako može nazvati. U pitanju je 22'' veličina noge. E sada, mi smo dobili otprilike šta smo htjeli na ''izlazu'' - ozvučavanjem - ali jbg, kad koristiš dva mikrofona, pa na jedan nabijaš basove, na drugi ''tačku'' i tako praviš odnos. Međutim, može li on na suvo da bude još bolji ? U smislu - da li ta noga trenutno daje maksimum ili mi ne izvlačimo ama baš ništa iz nje ... ako me shvatate... je li ima neki parametar po kome se gleda i kaže - e ovo je maksimum ... Pravilo neko po kome se štima ? Prostorija utiče itekako ? Ali da li se bubanj uvijek DOŠTIMAVA u zavisnosti od prostora ili ne ?
Opet slično pitanje, definiši "maksimum". Šta je za tebe maksimum? Jer već rekoh, tvoj "maksimum" nekome može biti "minimum".
Što se prostorije tiče, ne možeš verovati koliko moža da promeni zvuk bubnja. ;) Ako promeniš prostoriju, i ne svidi ti se novi zvuk, a imaš vremena da doštimavaš bubanj, ne vidim razlog da se to ne uradi.
supersonic wrote:Koliko su kožice bitne ? Kakve kožice se preporučuju ? U pitanju je Moderni Rock. Nešto na foru Creed-a . Takav bismo bubanj htjeli da dobijemo - koliko se može ( naravno svjestan sam da sve što čujemo izlazi iz studija ) ali bez obzira, eto... koliko god bi se moglo...
Opne (ili kožice, kako ti kažeš) su veoma bitne i one veoma utiču na zvuk. Koje opne trenutno imate na bas bubnju?
Baš sad preslušavam Creed na You Tube-u, ima različitih zvukova bas bubnja, zavisno od pesme, ali mi nijedan ne zvuči "široko", prilično su tačkasti.

Bat na bas pedali takođe utiče na zvuk bas bubnja, tj. njegov oblik, materijal od kojeg je napravljen i težina. Zatim, rupa na rezonantnoj opni, ako je uopte ima, veličina rupe, pa denferi u bas bubnju, to sve jako mnogo utiče na zvuk bas bubnja.

Pogledaj i ovaj link, verujem da ćeš naći mnogo korisnih stvari na njemu: http://home.earthlink.net/~prof.sound/

Nadam se da nisam mnogo zakomplikovao, ja nisam neki sluhista, ali svoj bubanj uvek naštimujem ili da zvuči onako kako se meni lično sviđa ili da zvuči najbolje zajedno sa bendom, nekad jednostavno moraš da napraviš kompromis.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest