MAPEX bubanj?

Moderator: zolideathmetal

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: MAPEX bubanj?

Post by Marko_chupavi » 13 Mar 2009, 03:29

ot je zato sto se na tom forumu napravila tzv zildjian - mapex sekta :) ahahah
salu na stranu, stvar ukusa... mislim da cu ja ipak da uzmem tamburo..

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drumkiller » 13 Mar 2009, 13:08

:) na tamburu sam svirao jedared mada tad nisam bio nesto iskusan, al solidno je zvucao...:)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: MAPEX bubanj?

Post by Derrick » 13 Mar 2009, 13:33

Mišljenja sam da rasprava koji bubanj i koliko bolje/gore zvuči nego neki drugi je, u principu (i u nedostatku boljeg izraza), da prostite, sviranje k****. Te razlike su najčešće toliko suptilne da se lako mogu pripisati mnogo čemu drugom - od prostorije, preko vrste (proizvođača i modela) plastika, štimanja komponenti, pa sve do jačine udarca i palica koje su korišćene (a da ne spominjem subjektivne stavove i ubeđenja, i razlike u sluhu od čoveka do čoveka).

Dakle, iako sam bubnjar sa solidnim stažom (nekih 9 godina), i svirao sam svakakve bubnjeve (od raspalih i matorih "krševa", preko raštimanih solidnih i naštimanih prosečnih, pa sve do dobro naštimanih bubnjeva visoke klase u "kvalitetnom okruženju" (dobro akustički sređenoj prostoriji), smatram da je to ipak ono nešto u šta bubnjari (u ovom slučaju) vole/žele da veruju i oko čega prave nepotrebno veliku filozofiju. U najkraćem, razlike su mnogo manje nego što bi neko mogao da pomisli slušajući razne "filozofe" koji, u najvećem broju slučajeva, samo žele da dodatno daju značaj i/ili mistifikuju određene aspekte ove umetnosti i instrumenta, dok proizvođači to obilato koriste i zgrću velike pare, manje-više, prodajući maglu. ::ranting::

:ziveli:

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drumkiller » 13 Mar 2009, 14:29

Ako sam te dobro razumeo,onda je swe jedno koji bubanj kupis,dal od 2000ewra ili 500 ewra,razlike su suptilne,znaci ako su male razlike u zwuku niko ne bi kuppowao bubnjeve koji su 2000ewra...ja nisam nesto preterano iskusan nemam puno staza,al mogu da kazem sta mi zwuci dobro a sta lose,mada uprawu si za ono stim akustika itd. sto znaci da niko nikada nece moci da sudi sta je dobro a sta ne, jer niko nece biti u mogucnosti da uzme 20 razlicitih setova sa istim plastikama potpuno istim stimom prostorijom itd. da bi mogao da uporedi.mozda su oni mapexi u liri predrkano nastimowani,neke predrkane cinele na njima itd. pa se swi loze...:) ispraw me ako gresim

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: MAPEX bubanj?

Post by Derrick » 13 Mar 2009, 19:04

Drumkiller wrote:Ako sam te dobro razumeo,onda je swe jedno koji bubanj kupis,dal od 2000ewra ili 500 ewra,razlike su suptilne,znaci ako su male razlike u zwuku niko ne bi kuppowao bubnjeve koji su 2000ewra...ja nisam nesto preterano iskusan nemam puno staza,al mogu da kazem sta mi zwuci dobro a sta lose,mada uprawu si za ono stim akustika itd. sto znaci da niko nikada nece moci da sudi sta je dobro a sta ne, jer niko nece biti u mogucnosti da uzme 20 razlicitih setova sa istim plastikama potpuno istim stimom prostorijom itd. da bi mogao da uporedi.mozda su oni mapexi u liri predrkano nastimowani,neke predrkane cinele na njima itd. pa se swi loze...:) ispraw me ako gresim
Pa aj' za početak da te ispravim - nije "w", nego "v". :wink:

Veća je kvalitativna razlika između bubnjeva niže i srednje klase, nego između srednje i više. A razlika između različitih modela koji spadaju u višu klasu je pa najmanja. Da li zaista misliš da je set koji košta 2000 EURa, zaista "duplo gori" od seta od 4000 EURa (naravno, sa istim brojem komponenti, i hardverom)? U višim klasama (dakle, preko 2000 EURa, okvirno) plaćaš samo svoje "hirove" (" 'oću livene obruče" ili " 'oću takav-i-takav hardver"...). Da li misliš da, recimo, Buddy Rich set toliko košta zato što je mnogo bolji od nekog "ne-Buddy" modela, ili možda zato što nosi njegovo ime?

Ostatak priče o akustici, plastikama... idalje stoji.

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drumkiller » 13 Mar 2009, 20:20

badi ric model hm,verowatno nikad nebi uzeo...:) obrucevi uticu na zwuk bubnja tako da nekom to vredi...:) pa nemislim na bubanj od 2000 i 4000ewra jer oba bubnja moraju biti dobri....al naprimer ne moze bubanj od 500 ewra biti dobar ko onaj od 2000,jer opet hardwer je bolji drvo je bolje finis je bolji itd...za akustiku se slazem,stoji swe to..

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: MAPEX bubanj?

Post by Derrick » 13 Mar 2009, 20:32

Drumkiller wrote:badi ric model hm,verowatno nikad nebi uzeo...:) obrucevi uticu na zwuk bubnja tako da nekom to vredi...:) pa nemislim na bubanj od 2000 i 4000ewra jer oba bubnja moraju biti dobri....al naprimer ne moze bubanj od 500 ewra biti dobar ko onaj od 2000,jer opet hardwer je bolji drvo je bolje finis je bolji itd...za akustiku se slazem,stoji swe to..
Dakle, bubanj od 2000 EURa je četiri puta bolji od bubnja od 500 EURa? Ne bih se baš složio. Naravno da finiš, drvo i obruči otiču na zvuk, ali je pitanje KOLIKO UTIČU (oko ovoga se i vrti cela moja priča). U prevodu, vredi li dati 4 puta više novca? Ili ako imaš bubanj od 1000 EURa (a za te pare se može kupiti prilično dobar set po svim merilima), da li je vredno para dati duplo, ili čak tri-četiri puta više za "bolji" set. Kao što rekoh, "plaćaš hir" - tipa "e, ne valja mi maple, 'oću ružino drvo". A tvrditi da su razlike drastične je apsurdno.

Kolika to razlika u zvuku treba da bude da bi opravdala davanje višestruko više novca? Takođe, gde će se čuti ta razlika - u nekom bendu/orkestru koji nastupa uživo?...teško. Možda se razlika može čuti u studiju, u kontrolisanim uslovima, sa mikrofonima od 10 000 EURa koji ozvučuju bubnjeve...E onda, kada staviš neke dobre slušalice, verovatno ćeš čuti nekakvu razliku, za koju opet možeš reći da je uzrokovana malčice drugačijim štimom...

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: MAPEX bubanj?

Post by sl0e » 18 Mar 2009, 00:49

Da li ste probali neke setove Mapex bubnjeva? Konkretno mislim na Q Series 5 - piece kit i QR Series. I da li uopste moze da se kupi solidan set za ~50k? :)

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: MAPEX bubanj?

Post by Cilal Najed » 19 Mar 2009, 23:31

Moj bubnjar svira Mapex i stvarno je predobar. Imao je bas svasta (Gretch, Premier Genista...), ali ovo je stvarno dobar bubanj. Toplo preporucujem!
Editujem tekst da bi dodao ovo:
Derrick je napisao da se tesko cuje razlika u klubu ili na manjim svirkama, a to je nije tacno. Veruj da se na losijim razlgasima takodje cuje razlika i to velika. U studiju se najbolje cuju razlike izmedju kvalitetnijh i osrednjih instrumenata, ali se ta ralika isto cuje i u prostoriji za vezbanje, klupskoj svirci ili na velikom ozbiljnom razglasu.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drobac » 20 Mar 2009, 12:17

sl0e wrote:Da li ste probali neke setove Mapex bubnjeva? Konkretno mislim na Q Series 5 - piece kit i QR Series. I da li uopste moze da se kupi solidan set za ~50k? :)
Q series setovi su sada na popustu, 350 evra i dobijes specijalni popust ako uzmes Zildjian cinele. Kontam da za 500-550 evra mozes uzeti set sa osnovnim cinelama.

maxdrum93
Posts: 2
Joined: 06 Mar 2010, 21:38

Re: MAPEX bubanj?

Post by maxdrum93 » 07 Mar 2010, 14:57

kupio sam nov mapex bubanj ali nije nastiman.....jel moze neko da mi kaze kako se štima bubanj...dali treba zatezati i gornju i donju opnu i do koje mjere treba zatezati šerafe?????

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drumkiller » 08 Mar 2010, 16:59

bolje zovi nekog da ti nastima,ako nemas nikakvog iskustva...zatezu se obe opne.... http://www.youtube.com/watch?v=1W7QMibXzlM ewo ti jedan od snimaka,ima ih milion,pogledaj i probaj...

AyreswinG
Posts: 2
Joined: 06 Jun 2010, 18:03

Re: MAPEX bubanj?

Post by AyreswinG » 06 Jun 2010, 18:14

Strasan bubanj. Mozes za 600e da nadjes proM seriju koja se pravi od skandinavske breze (5l) i da zavrsis posao sa skoro sve muzicke zanrove (osim Jazz-a,posto breza previse "peva" za takav tip muzike). Ja se meracim da uzmem Mapex "Orion" koji je nesto skuplja varijanta,al nikako da skupim te pare. Inace svirao sam ProM i mogu ti reci da razbija za te pare.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: MAPEX bubanj?

Post by Drobac » 07 Jun 2010, 16:38

Pro M se pravi od javora, a M Birch je breza. ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest