Pukle ćinelje :(

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Pukle ćinelje :(

Post by sirac-šunka » 03 Dec 2011, 13:03

Image

Uploaded with ImageShack.us

http://i222.photobucket.com/albums/dd20 ... G_3692.jpg
http://i222.photobucket.com/albums/dd20 ... G_3691.jpg
http://i222.photobucket.com/albums/dd20 ... G_3690.jpg
http://i222.photobucket.com/albums/dd20 ... G_3689.jpg
http://i222.photobucket.com/albums/dd20 ... G_3688.jpg

Pretpostaljam da im nema druge, nego da se otfikari to baš ovako kako sam iscrto :(

Al da pitam još nešto:
1) Da li sam mogao da učinim nešto da se ovo ne desi?
2) U kojoj meri temperaturne razlike, vlažnost vazduha i sl. utiče na pucanje ćanelja?
3) Koliko je sad smanjenja vrednost činele kada bude bila isečena, tj. da li to vredi još uvek nešto, ili 200 evra ćao-zdravo?
4) Da li u prostorijama za probe obično stoje činele, ili sam to samo ja budala...?

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Drobac » 03 Dec 2011, 13:22

1. Zavisi od čega ti je pukla činela.
Prvo na čega treba da obratiš pažnju je tvoja tehnika. Činele se udaraju na određen način, ne smeš svirati "kroz" njih, već ih udaraš polukružno, da se tako izrazim.

Image

Ne smeš ih ni prejako udarati. Činele su pravljane za različite aplikacije, pa ako imaš činelu koja je pravljena za tišu muziku, ako je udaraš preterano jako, nećeš dobiti jači zvuk od maksimuma koji ona može da pruži, ali ćeš je oštetiti.

Drugo, proveri stalak, filcevi moraju biti ispravni, kao i plastični rukavac na stalku, činela se ne sme oslanjati na metal, na taj način nastaju "key hole" oštećenja i ako počne da puca od rupe u zvonu, možeš da je baciš. Takođe, ne smeš mnogo zatezati činelu na stalku, činela mora da "diše".

Treće, izbegavaj nagle promene temperatura. Ako uneseš činele spolja, sa hladnog, u toplu prostoriju, daj im malo vremena da se aklimatizuju.

2. Vrednost im je sigurno opala, jer je to oštećena činela. Ove pukotine po ivici iseci i nećeš primetiti neku veliku promenu u zvuku, ali ova pukotina po obodu je problem, širiće se dalje i ne možeš ništa da uradiš povodom toga. Možeš samo da izbušiš po rupu na svakom kraju pukotine, time ćeš usporiti širenje, ali ne i zaustaviti. Kod te pukotine ćeš primetiti promenu u zvuku jer tu imaš kontakt metala o metal.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pukle ćinelje :(

Post by sirac-šunka » 03 Dec 2011, 13:50

Hvala puno na odgovoru! Taman sam pomislio da su svi bubnjari pobegli zbog usled najezde gitarista :)

Samo mi nije jasno koju si pukotinu deklarisao "po obodu", a koju "po ivici" pošto se meni čini da su obe činele pukle na isti fazon, tj od ivice ka centru, i to u dužini od 1-1,5 cm... Da se lakše razumemo, svetliji kreš je Paiste 2002, a tamniji Meinl.

I još sam zaboravio, da li ona sredstva za čišćenje eventualno utiču i na trajnost činele kod ovakvih situacija?

User avatar
Sodom
Posts: 70
Joined: 30 Apr 2011, 15:00
Location: Beograd - Bele Vode

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Sodom » 03 Dec 2011, 13:57

Trzisna vrednost tvojih cinela u NEpuknutom stanju je: 16 crash 2002 oko 120-140 evra za odlicno stanje. Pri tom mislim na cene od kolega muzicara a ne od preprodavaca koji je cene 160- 180 sto je cist idiotizam. A ovaj Meinl ride od poredpostavljam 20" i nije neka cinela koja ima veliku vrednost... cca oko 50 evra cela.
u stanju kad ih propisno iseces mislim da obe mogu da se prodaju za 60-80 puna kapa.
A po izgledu mislim da su zaslzile penziju....

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Pukle ćinelje :(

Post by mislim_stvarno » 03 Dec 2011, 14:13

Nemam sta pametno da kazem vezano za bubnjanje, posto o tome ne znam nista, samo da kazem par stvari vezano za studio za probe. Ako sam dobro razumeo, sirac iznajmljuje termine bendovima da drze probe, ne svira aktivno bubnjeve (ako sam pogresno razumeo, sori :hide: :mrgreen: )
sirac-šunka wrote:4) Da li u prostorijama za probe obično stoje činele, ili sam to samo ja budala...?
nisam bio u prevelikom broju prostorija za probe, ali gde god sam bio, bile su cinele => nisi ti budala
Drobac wrote:1. Zavisi od čega ti je pukla činela.
Prvo na čega treba da obratiš pažnju je tvoja tehnika. Činele se udaraju na određen način, ne smeš svirati "kroz" njih, već ih udaraš polukružno, da se tako izrazim.
ako se ne varam, nije on napravio problem, nego pretpostavljam, mladi, entuzijasticni bubnjari koji dodju u studio da se izivljvaju... npr, gde ja vezbam, posle par meseci, nove koze na prelazima su toliko izubijane, kao da ih covek nije udarao nego ubadao... :O.o: :facepalm:
Sodom wrote:A po izgledu mislim da su zaslzile penziju....
neki ljudi, po prostorima za vezbu po bg-u se vode onim, teraj dok ne crkne... Cak i oni koji iznajmljuju opremu za svirke... :facepalm: kakva je to grozota u dangubi npr... :facepalm: :facepalm: Sad, sirac da kupuje nove cinele, da mu ih neka budala razhebe... :O.o: Ne kazem da treba da ima raspalu opremu, ali kad mu u prostor dolaze takvi balvani koji ne umeju da drze palice, ne znam bas da li treba da ulazhe previse para...

nije mi cilj da pocinjem neke rasprave, samo sam izneo misljenje posto mi se ucinilo da ljudi nisu sasvim razumeli pitanje. :ziveli: (a mozda se ispostavi da sam ja ipak taj koji nije sve razumeo :lol: )

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pukle ćinelje :(

Post by sirac-šunka » 03 Dec 2011, 14:58

Tako je mislim_stvrano, lepo si provalio, hvala na pomoći! :ziveli:

Čavelje su preyebeno skupe, ne bih baš da ih menjam na mesec-dva. Ova 2002 sasvim je solidno zvučala, bez obzira na pohabavnost, videćemo posle sečenja... Meinl je bio rezerva. Imam i jedan Schmidtar, ili tako nešto, crash/ride, samo da ga pronađem... :)

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Pukle ćinelje :(

Post by nenadnenad » 03 Dec 2011, 15:03

kupi jeftinije cinele sledeci put a mislim da nije lose traziti od bubnjara da donese hi hat i ne znam ride recimo.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Mrav » 03 Dec 2011, 15:10

Ja bih samo savetovao, da ovu sliku pravilnog udaranja činele koju je dao Drobac, možda sa propratnim tekstom, ištampaš u vidu postera, zalepiš iznad bubnja i pokažeš prstom svim "bubnjarima" koji dolaze da "lupaju"

:mrgreen:

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Drobac » 03 Dec 2011, 15:19

sirac-šunka wrote:
Samo mi nije jasno koju si pukotinu deklarisao "po obodu", a koju "po ivici" pošto se meni čini da su obe činele pukle na isti fazon, tj od ivice ka centru, i to u dužini od 1-1,5 cm... Da se lakše razumemo, svetliji kreš je Paiste 2002, a tamniji Meinl.
KAd sam rekao po ivici, mislio sam na ove pukotine koje si obeležio flomasterom, a po obodu imaš pukotinu na Meinl čineli (druga slika) preko onih slova Spezial.
sirac-šunka wrote: I još sam zaboravio, da li ona sredstva za čišćenje eventualno utiču i na trajnost činele kod ovakvih situacija?
Nisam ih nikad koristio, ali ne verujem da utiču na trajnost. Eventualno na zvuk, jer skidaju patinu i prljavštinu koja malo prigušuje činelu. Neki bubnjari to vole, a neki ne, pa poliraju da dobiju svetliji zvuk.
sirac-šunka wrote: Ova 2002 sasvim je solidno zvučala,
Samo solidno? :) To je jedna od najboljih serija činela ikad napravljenih.

Da sad ne citiram ostale postove ponaosob, daću zbiran odgovor. Nisam znao da nisi ti bubnjar, no nebitno, nije zgoreg da se vidi ona slika i razjasne neke stvari. Ja nemam mnogo studijskih iskustava, pošto imam prostor gde sviram, ali sam nešto malo svirao u jednom studiju u NS-u i tamo je pravilo da se nose sa sobom sve činele osim kontre i rajda. Možda bi i ti trebao da uvedeš to pravilo. Obično ljudi ne mare za tuđu opremu, pa udaraju kao konji, a neki i ne znaju, a kreševi su najviše podložni pucanju (za razliku od rajda i kontre, oni mogu da traju dugo), a nisu ni jeftini.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pukle ćinelje :(

Post by sirac-šunka » 03 Dec 2011, 15:26

Mrav wrote:Ja bih samo savetovao, da ovu sliku pravilnog udaranja činele koju je dao Drobac, možda sa propratnim tekstom, ištampaš u vidu postera, zalepiš iznad bubnja i pokažeš prstom svim "bubnjarima" koji dolaze da "lupaju"

:mrgreen:
Upravo je i meni to palo na pamet i obavezno ću to da uradim! :) Hvala Drobac!
Drobac wrote:KAd sam rekao po ivici, mislio sam na ove pukotine koje si obeležio flomasterom, a po obodu imaš pukotinu na Meinl čineli (druga slika) preko onih slova Spezial.
,
Uh... Ali srećom to je ipak samo površinska ogrebotina, stvarno izgleda kao da je pukla i tu, ali srećom (i odozdo nema ništa), nije! :)

Drobac wrote:ali sam nešto malo svirao u jednom studiju u NS-u i tamo je pravilo da se nose sa sobom sve činele osim kontre i rajda. Možda bi i ti trebao da uvedeš to pravilo.
To je dobar predlog, uvodimo to pravilo, hvala! :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Baba Slim » 03 Dec 2011, 15:39

Drobac wrote:ali sam nešto malo svirao u jednom studiju u NS-u i tamo je pravilo da se nose sa sobom sve činele osim kontre i rajda. Možda bi i ti trebao da uvedeš to pravilo.
Htedoh reći isto, ali kolega preduhitrio. :ziveli:

Neću da grešim dušu, ima prostorija gde je na raspolaganju ceo komplet činela, ali obično je u pitanju neko đubre koje zvuči kao tepsija. Ali je zajednička crta da uvek i svuda ima hi-hat i ride, a crash se donosi svoj, ako već nema u prostoriji.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Pukle ćinelje :(

Post by Drobac » 03 Dec 2011, 15:56

sirac-šunka wrote:
Mrav wrote:Ja bih samo savetovao, da ovu sliku pravilnog udaranja činele koju je dao Drobac, možda sa propratnim tekstom, ištampaš u vidu postera, zalepiš iznad bubnja i pokažeš prstom svim "bubnjarima" koji dolaze da "lupaju"

:mrgreen:
Upravo je i meni to palo na pamet i obavezno ću to da uradim! :) Hvala Drobac!
Drobac wrote:KAd sam rekao po ivici, mislio sam na ove pukotine koje si obeležio flomasterom, a po obodu imaš pukotinu na Meinl čineli (druga slika) preko onih slova Spezial.
,
Uh... Ali srećom to je ipak samo površinska ogrebotina, stvarno izgleda kao da je pukla i tu, ali srećom (i odozdo nema ništa), nije! :)

Drobac wrote:ali sam nešto malo svirao u jednom studiju u NS-u i tamo je pravilo da se nose sa sobom sve činele osim kontre i rajda. Možda bi i ti trebao da uvedeš to pravilo.
To je dobar predlog, uvodimo to pravilo, hvala! :ziveli:
Nema na čemu. ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest