Bubanj - idealna visina od patosa ?

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Cope » 07 Feb 2012, 01:27

Pozdrav dragim kolegama iz ritam sekcije (sviram bas) i imam jedno pitanje...

Naime, ovih dana sastavljam prostor za tonske probe, pa me zanima zašto, i koliko cm treba da se podigne bubanj od patosa, i šta se time dobija, odnosno gubi?

Hvala...

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Trooper » 07 Feb 2012, 09:43

Prenosi vibracije na pod, sto moze da utice na pojacala koja obicno bleje pored (od zveckanja lampi pa nadalje). Bar sam ja tako cuo xD

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by nebojsak » 07 Feb 2012, 12:39

Običan deblji itison na zemlji će ti sasvim odgovarati. Bubanj ne naleže ful ravnom površinom na pod (kao pojačala/zvučnici), tu su nogice i zaobljeni bas bubanj, tako da nije to ta ubistvena količina vibracija.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Cope » 07 Feb 2012, 13:47

E sad, obzirom da je betonska podloga sa nalepljenim drvetom i na kraju sa tepihom, ne verujem da će preterano da se prenose vibracije od bubnja na pojačala koja su i ovako uzdignuta sa poda.
Druga stvar - da li će bubanj biti prezentniji ostalim članovima ako je malo povišen, i da li će biti neke drastične razlike u odnosu kad stoji na zemlji? To me prvenstveno zanima, jer trenutno sve napore uložem u dobru akustičku obradu prostora.

Fala!!

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by nebojsak » 07 Feb 2012, 14:15

Možda zanemarljive razlike, al drastične ne, u smislu da se može čuti dok ceo bend bije.

User avatar
Sodom
Posts: 70
Joined: 30 Apr 2011, 15:00
Location: Beograd - Bele Vode

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Sodom » 08 Feb 2012, 12:01

Pozdrav kolegi iz ritam sekcije i komsiji.
Prvo, to pitanje vezano za podijum za bubanj trebas da postavis coveku koji ga je izmislio. A to je Ringo Starr iz Bitlsa.
A to je uradio samo iz jednog razloga. Bubnjari su do tada bili totalno zapostavljeni clanovi benda i kad su u ravni sa ostalima niko ih nije primecivao.
Drugo, podijum za bubanj sluzi da upropasti binu i da totalno ogranici manevarski prostor za postavljanje komponenti na zeljeno mesto ( u 99% slucajeva u Srpskim klubovima)
Trece ,posle izvesnog vremena daske od kojih je napravljen uglavnom pocinju da brundaju posto su se raskokale od bas gitare i niskih frekvencija
moj savet je da to izbegnes u prostoriji za vezbu a svaku paru koja bi bila ulozena u to daj ili dajte za bubanj koji ce biti tu...
ziveli

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Cope » 08 Feb 2012, 16:22

Veliko hvala svima, i pozdrav za komšiluk :ziveli:
Daske koje sam predvideo za podijum, biće iskorištene za nešto praktičnije.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Drobac » 08 Feb 2012, 19:01

Sodom wrote:Pozdrav kolegi iz ritam sekcije i komsiji.
Prvo, to pitanje vezano za podijum za bubanj trebas da postavis coveku koji ga je izmislio. A to je Ringo Starr iz Bitlsa.
A to je uradio samo iz jednog razloga. Bubnjari su do tada bili totalno zapostavljeni clanovi benda i kad su u ravni sa ostalima niko ih nije primecivao.
Pa ne bih se ja baš složio da su bubnjari do tada bili zapostavljeni članovi benda. Naprotiv, bubnjari su bili ključne figure bendova i orkestara back in the days. Buddy Rich je imao svoj bend npr, koji se zvao Buddy Rich Big Band. Isto i Louis Belson, Gene Krupa itd.

User avatar
Sodom
Posts: 70
Joined: 30 Apr 2011, 15:00
Location: Beograd - Bele Vode

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Sodom » 08 Feb 2012, 20:47

Ne govorim ja o jazz bubnjarima od pre hrista , nego o prvoj potrebi da bubanj bude u prvom planu to mu je bio cilj.. mislim na Ringa. To je on napisao u modern drummeru pre 15tak godina. I btw nevezano za temu cisto info za sve koji citaju on je prvi bubnjar mislim na poznate koji je palice drzao na do tada netradicionalan nacin tj "normalno".
:metal:

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Drobac » 08 Feb 2012, 22:17

Sodom wrote:Ne govorim ja o jazz bubnjarima od pre hrista , nego o prvoj potrebi da bubanj bude u prvom planu to mu je bio cilj.. mislim na Ringa.
Ok, trebao si precizirati onda, ne mogu ja da znam od kada počinje tvoje računanje vremena. :P
A i pitanje je koliko je baš on izmislio podijum za bubanj, pošto se na netu mogu naći slike upravo tih bubnjara od pre hrista kako sviraju na podijumima. ;)

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Bubanj - idealna visina od patosa ?

Post by Cope » 09 Feb 2012, 02:25

Ja mogu da se kladim da su podijume za bibanj na svirkama izmislili TV producenti, dakle potpuni audio ali i vizuelni ugođaj, a kasnije se ustanovilo da se i prezentnije čuje, jer za bas je sigurno bolje kada duva nešto malo iznad zemlje.
Sve u svemu, meni ne treba u studiju. Odnosno to što možda neću da dobijem, neću ni umreti bez toga. :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest