SNIMANJE BUBNJEVA

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
IVANHC
Posts: 47
Joined: 11 Apr 2008, 12:44

SNIMANJE BUBNJEVA

Post by IVANHC » 24 Apr 2008, 18:25

Poz kolege :lol:
Da li ste i kako do sada ozvucavali bubnjeve tokom snimanja?
Da li koristite neke dodatne efekte?
Da li farbate snimkove?
Ja imam niki svoj trip snimanja ali zanima me i kako vi radite. :oops:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by zolideathmetal » 25 Apr 2008, 00:16

Ja mislim da je veoma opsirno pitanje da se tek tako da odgovor. Svirao sam na ozvucenom bubnju, snimao sam. Naravno da se koriste efekti. Kako mislis farbamo? Mislis da li lepimo drugi zvuk na vec postojeci, da li triggerujemo (hardwareski ili softwareski) ?
Bilo bi jako lepo da opises svoj trip snimanja, pa da krenemo od toga :)

Ja planiram da snimim neku pesmu sam, sa jednim no-name mikrofonom, na mom no-name bubnju, u line in u no-name karticu :) pa cemo da vidimo kako ce to da ispadne :)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by Rocket Roll » 25 Apr 2008, 11:18

zolideathmetal wrote:...sa jednim no-name mikrofonom, na mom no-name bubnju, u line in u no-name karticu :) pa cemo da vidimo kako ce to da ispadne :)
Ahmmm... Ispašće no-name pesma? Nazvaćeš je "Žena bez imena"? :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by sirac-šunka » 25 Apr 2008, 11:40

Evo kako smo mi to uradili:
Dva overhead mikrofona AKG (inace namenjeni za vokal);
Shure SM58 za dobos;
Omnitronic za bas bubanj (jedini namenjen za ovu svrhu);
Electro Voice N/D967 za veliki tom.

Onda kada je vise kanalni snimak (pomocu M-Audio 1010 kartice) bio gotov, trigerovao sam Drumagog-om bas bubanj i dobos, od ostalih efekata nista nisam stavljao. Rezultatima su svi na kraju bili prilicno zadovoljni, a evo ovde se mogu i cuti:
http://www.myspace.com/planquot9quot

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by zolideathmetal » 26 Apr 2008, 23:21

Mozes biti ponosan na ovaj snimak (ako si ti radio naravno), bubanj je dobro ispao! Mada ne kontam zasto bas sm58 za snare a ne sm57 ali ajde :)
sm58 je za vokale koliko sam ja upucen ;)
Ja cu pokusati da ostavim zivu sliku, ili da trigerujem sve, videcu jos kako ce ispasti :D mada necu krenuti u skorije vreme...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by sirac-šunka » 27 Apr 2008, 00:32

Jesam, ponosan :D i osim manjih tehnickih pomoci, jesam sve sam odradio. Mikrofoni su bili ti, posto je svako iz benda doneo po jedan koji je imao i uglavnom su svi za vokal. Nismo bili u mogucnosti i nismo imali vremena da trazimo vise za bubanj namenskije mikrofone, mada su vokalni mikrofoni uglavnom kvalitetniji pa, rekao bih da i nije toliko bitno. (Ovo bi mogla da bude i nova tema: "Da li vokalni mikrofoni rade jednako dobar, ako ne i bolji pos'o kod ozvuke akusticnih instrumenata u odnosu na, za instrumente specijalizovane mikrofone ili ne?") Zaboravih jos da dodam da sam za trigerovanje koristio semplove iz Battery-a, cini mi se STUDIO KIT 02 LARGE da je upitanju.
zolideathmetal wrote:Ja cu pokusati da ostavim zivu sliku, ili da trigerujem sve, videcu jos kako ce ispasti :D mada necu krenuti u skorije vreme...
Ako planiras kao sto si rekao da sve snimis djuture preko line in-a, odnosno ako neces imati bar 4-5 odvojenih kanala bubnja, plasim se da ce sa trigerovanjem da ispadne prilicna papazjanija, mada mozda i zanimljiv eksperiment...
Koliko sam ja ukapirao, nema neke velike poente da se trigeruje bilo sta osim dobosa i bas bubnja. Cinele i tomovi, vec zvuce solidno i u kucnim uslovima snimanja.
Ako pokusavas, na primer da seces frekvence za svaku komponentu bubnja u kucnim uslovima, a zarad daljeg trigerovanja, i uz to krenes od ne bas najkvalitetnijeg jedno kanalnog ili dvokanalnog snimka, to je samo beskorisno utrosen rad i vise se na zvuku izgubi, nego sto se na kraju dobije (probao sam ...).

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by dejankuki » 27 Apr 2008, 09:45

Mislim da sam negde na forumu postavio jedan tutorijal video kako ni to nije veliki problem..

Ne zeleci da budem dosadan ... Reaper ima jedan fenomenalni plug inn koji moze da vas spasi takvih muka.. ReaFir...
Vrrrlo lako i brzo nalazenje frekvencije koja vam treba to isto dalje saljete kao midi i na kraju trigerujete kojim god semplom hocete... veeery easy...
Evo tog videa opet again http://www.cockos.com/wiki/index.php/Tu ... ing_ReaFIR
Ja sam ovo koristio da zamenim cinele... koje su zvucale jadno i "like MIDI"
Naravno, najbolje je bubnjeve snimati dedicated mikrogonima... ali, kad nema kise .. dobar je i grad...


BTW, sirac-cunka, dobar je snimak.. :)

Ja ne snimam zive bubnjeve vec koristim AD ili EZ pa nemam sta da dodam ... ;)

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by Drobac » 27 Apr 2008, 11:55

dejankuki wrote:Mislim da sam negde na forumu postavio jedan tutorijal video kako ni to nije veliki problem..

Ne zeleci da budem dosadan ... Reaper ima jedan fenomenalni plug inn koji moze da vas spasi takvih muka.. ReaFir...
Vrrrlo lako i brzo nalazenje frekvencije koja vam treba to isto dalje saljete kao midi i na kraju trigerujete kojim god semplom hocete... veeery easy...
Evo tog videa opet again http://www.cockos.com/wiki/index.php/Tu ... ing_ReaFIR
Ja sam ovo koristio da zamenim cinele... koje su zvucale jadno i "like MIDI"
Naravno, najbolje je bubnjeve snimati dedicated mikrogonima... ali, kad nema kise .. dobar je i grad...


BTW, sirac-cunka, dobar je snimak.. :)

Ja ne snimam zive bubnjeve vec koristim AD ili EZ pa nemam sta da dodam ... ;)
Cek, hoces da kazes da taj program moze da izdvoji, dobos recimo, iz jednokanalnog snimka bubnja?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by dejankuki » 27 Apr 2008, 17:02

odgldaj the movie...

Ukratko da, doduse, izdvojice frekvenciju na kojoj je dobos, onda uzmes neki triger program ili something else i das mu sempl koji hoces.

Ja sam tako za tili cas zamenio cinele koje su tako ogavno zvucale i stavio semplove koji su veoma pristojno zvucale.
Naravno, mocucnosti su velike...
Npr, mozes zasebno da izdvojis elemenat i da ga posaljes da bude u MIDI informaciji, pa ti lepo trigerujes neki VSTi.
Ma ima nekih veoma fenomenalnih pluginova u Reaperu...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by zolideathmetal » 27 Apr 2008, 18:31

Ooooooooooogromna pomoc pri trigerovanja! Videcu sta uradim :) Hvala Dejane!!!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by sirac-šunka » 28 Apr 2008, 00:07

dejankuki wrote: BTW, sirac-cunka, dobar je snimak.. :)
Thanx :) .

Hvala i za ovu ideju oko trigerovanja, taman ima drugar jedan snimak sa svojim bendom, snimili su bubanj na dva kanala preko mixa i pokusava vec mesecima da ga sredi. Eto prilike da i ovo isprobamo. :)

User avatar
Orgasmatron
Posts: 292
Joined: 06 Aug 2008, 10:35

Re: SNIMANJE BUBNJEVA

Post by Orgasmatron » 06 Aug 2008, 18:53

za snimanje bubnjeva, da bi dobro zvuchali, sve shto je potrebno jeste dobar mikrofon za ozvuchenje, josh bolja mixeta, daleko bolji trigeri i naravno NAJBOLJI TONAC :), ne neki doshkolovani magarac koji misli da je producent samo zato shto zna da upali komp nego zaista neko ko zna zashto sedi za mixetom! Inache najomiljeniji mi je trip kad mi, dragi producent i tonac mog benda, na jednom snimanju na triger za bas bubanj usemplovao prdez, pa sine kad krene dupla zvuchi kao neko ko je jeo prebranac sa ibarske magistrale

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest