Drum Heads

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Drum Heads

Post by Billy » 04 Jan 2009, 23:17

Da li neko moze da mi kaze koje su razlike izmedju Evans opni i Remo opni :?: Koje su po vasem misljenju najbolje opne za tom-ove, bas bubanj, indijanera i dobos? Interesujeme da li ima razlike izmedju donje i gornje opne, i da li treba da budu iste li ne? Pomagajte razmisljam da uzmem Remo Pinstripe (providne) za tom-ove i gornje i donje, i PowerStroke 3 clear za bas bubanj. Sta vi mislite? :|

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Drum Heads

Post by Derrick » 04 Jan 2009, 23:55

Mnogo široko pitanje - zavisi od muzike koju sviraš, od zvuka kakav želiš da dobiješ, i, u krajnjoj liniji, šta se tebi više sviđa. U najkraćem:

Pinstripe su dvoslojne plastike koje su prilično dobre ako ne želiš da ti komponente mnogo rezonuju (popularno "zvone"), a Powerstroke 3 je jednoslojan (ali nešto deblji sloj je u pitanju) i ima sa donje strane i muffle ring koji ubija svaki overtone (ovo je i dobro, i loše, sve zavisi šta sviraš - ako sviraš jazz ili nešto slično, onda je loše, ali ako sviraš neki "glasniji pravac", onda može da bude dobro). Sve u svemu, Powerstroke 3 guši ton više nego Pinstripe.

Za doboš obavezno idi na Coated varijante nekog klasičnog REMO Ambassador ili Powerstroke modela (opet zavisi od toga šta želiš da postigneš). Clear (providne) plastike preporučujem da izbegavaš da stavljaš na doboš.

Donja i gornja plastika zajedno kreiraju ton. IZUZETNO je bitno da budu i jedna, i druga dobro naštimane da ne bi dobijao neke "čudne" tonove. Za donje plastike slobodno izaberi klasičnu jednoslojnu providnu plastiku (prema mom mišljenju, the most versatile choice. :wink: ). Za doboš, however, naravno biraj tanke resonant heads, a ne klasičnu plastiku. Dakle, ne preporučujem ti da ti Pinstripe bude i dole, i gore jer će ti ton biti potpuno "mrtav" (prigušen), pa će ti bubnjevi zvučati kao kartonske kutije.

Nije moguće reči da li su bolje Evans ili Remo plastike, jer sve zavisi od toga šta tražiš od zvuka. Naravno, postoje Evans ekvivalenti Remo plastika, ali ta priča je isuviše dugačka za pisanje... :)

Najvažnije je da znaš da "ne rade" svake plastike isto na svakim bubnjevima. Postavlja se pitanje koje je drvo u pitanju, kako štimaš plastike (obe isti štim, ili se minimalno razlikuju u visini tona), koliki je promer komponenti.... Pogledaj u mom profilu moj set-up, pa uzimajući u obzir da pretežno sviram progressive, funk, odnosno fusion jazz/rock/punk(...) :wink: probaj da se opredeliš.

Još važnije: Budi siguran da umeš da naštimaš komponente, jer u protivnom neće biti bitno koje si plastike odabrao - bubnjevi će ti loše zvučati.

Eto to je ukratko to. Ja bih zaista mogao da napišem još barem 5 puta po ovoliko, ali mi internet paket ističe (u trenutku pisanja ovog post-a) za 4 minuta, pa sam morao maksimalno da skratim. :wink:

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Re: Drum Heads

Post by Billy » 05 Jan 2009, 15:44

Ja u sustini sviram sve, pa sam zato pitao :P ... Nemam bas neka iskustva sto se tice opni... :roll: A kakve su Remo Emperor opne i Ambassador? Koja je razlika? Ne znam sta da uzmem :grummel_2: .... :hide:

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Drum Heads

Post by Derrick » 05 Jan 2009, 16:30

Ambassador su tanje od Emperor-a, te je i zvuk fokusiraniji kod ovih drugih. Iz ličnog iskustva ti mogu reći da će ti Ambassador dosta zvoniti (čak i kada ih pravilno naštimaš), pa ćeš poželeti da lepiš maramice, vate, filceve, sitne životinje :wink: (...) po plastikama da bi malo "udenfov'o" zvuk.

Emperor je dobar izbor ako sviraš, kao što kažeš, "sve". Jedini razlog zbog kojeg sam uzeo Powerstroke 3, a ne Pinstripe plastike je što Powerstroke 3 jako dobro guši zvonjavu komponenti, ali ako ih dobro naštimaš, dobiješ jako fin sustain (osetno kraći nego kod Ambassador-a ili Emperor-a), a pritom ne žrtvuješ ton. Recimo, ja svoje prelaze štimam tako što gornju plastiku naštimam neznatno niže od donje (razmak od ~pola tona), i tako dobijem onaj "boomy" ton gde imaš utisak kao da se zvuk "odbio".

Dakle, moja preporuka ti je da Ambassador plastike staviš na doboš, ali da izbegavaš da ih stavljaš po prelazima, pogotovo ako nemaš iskustva sa štimanjem, jer ćeš se tako poštedeti velikih frutracija vezanih za zvuk prelaza, a što će te odvesti u onu priču o lepljenju kojekakvih čuda po plastikama (što ne mora da bude loše, ali smatram da nije neophodno). Ako pretežno sviraš rock muziku (ili neki derivat rock-a), sa Pinstripe-om nećeš pogrešiti (na prelazima), mada ako želiš još fokusiraniji ton, onda je Powerstroke (u bilo kojoj varijanti - clear ili coated) odličan izbor. :)

Naravno, ovo sve nemoj da uzimaš "zdravo-za-gotovo" jer ovo je samo moje mišljenje i moja preferenca. Najbolje ti je da čuješ još neko mišljenje (recimo, od prodavaca u radnji u kojoj pazariš plastike), pa da doneseš odluku.

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Re: Drum Heads

Post by Billy » 05 Jan 2009, 17:12

Hvala puno si mi pomogao, videcu da pazarim nesto... Meni je problem sto nemam u Kraljevu neki shop nego moram da idem u Cacak a tamo se vrlo malo razumeju sto se tice opni za bubanj.... :grummel_2:

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Drum Heads

Post by Drobac » 05 Jan 2009, 18:37

Ako mene pitas, Evans all the way. Zvuk je subjektivna stvar i tu ne bih ulazio u raspravu oko Evanas vs. Remo (iako u mom slucaju Evans pobedjuje za 10 duzina), ali sto se kvaliteta tice, Remo ne moze da se meri sa Evansom.

Evans je dugotrajniji, ima mnogo veci dijapazon opni (za svaku Remo opnu nacices Evansov ekvivalent, ne i obrnuto) i Evansov coating duze traje od Removog (na stranim forumima se zajebavaju da im je Remov coating trajao cak citav jedan dan).

Na kraju se ipak sve svodi na to sta ti zelis od svog bubnja.

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Re: Drum Heads

Post by Billy » 05 Jan 2009, 20:57

Ja samo hocu da mi bubanj dobro zvuci nije bitno koja je opna :hide: ... A sto se tice Evans opni do sad ih nisam koristio pa sam zato i otvorio temu, da cujem i vasa misljenja.... A kako se krecu cene Evans opni nesto jeftinije ili skuplje od Remo, ili su tu negde :grummel_2: ? Koje Evans opne mogu da stavim na prelaze i indijaneru :?: :grummel_2: ?

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Drum Heads

Post by Drobac » 05 Jan 2009, 21:41

Definisi "dobro". Ono sto je dobro tebi, ne mora biti dobro Derricku ili meni. Evans je skuplji od Rema (bar je bio zadnji put kad sam ja pazario), ali, po meni, vredi.

I jos uvek nam nisi rekao koji bubanj imas.

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Re: Drum Heads

Post by Billy » 05 Jan 2009, 22:10

Imam Tamu Superstar, a to sto ja smatram "dobro" ne mogu ti objasniti :mrgreen: :grummel_2: :hide: ....

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Re: Drum Heads

Post by Derrick » 05 Jan 2009, 22:58

Tama Superstar je odličan set.

Složio bih se sa kolegom Drobcem - recimo Evans Genera G2 Clear plastike meni zvuče bolje od Remo Powerstroke 3 plastika, s tim da se nisam na vreme informisao, pa sam kupio ove druge. :hide: (ali daleko od toga da sam nezadovoljan Powerstroke-om :wink: )

Uzgred, u ovom studiju gde, između ostalog, se organizuju jam session-i, se nalazi najbolja kombinacija koju sam čuo (za relativno malo para) - u pitanju je bubanj YAMAHA Stage Custom Advantage (manjih promera - 10'', 12'', 14'', 20'') sa namontiranim gore-pomenutim Evans G2 plastikama. Ja sam oduševljen zvukom koji dobijam, i totalno me inspiriše da "divljam" (samo pitajte ekipu koja dolazi na jam-ove :mrgreen: :lol: ). U svakom slučaju, eto ti još jedne preporuke. :)

User avatar
Drumkiller
Posts: 296
Joined: 09 Sep 2008, 10:22
Location: Zrenjanin

Re: Drum Heads

Post by Drumkiller » 06 Jan 2009, 01:50

da, i ja sam se odusevio YAMAXA-NIM zvukom, doduse sa removim powerstroke plastkama....to je stvarno odlican bubanj za te pare...:) inache u plastike se bash ne razumem,a mislim da su ti ovi objasnili neke osnove....:)

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Drum Heads

Post by Drobac » 06 Jan 2009, 15:56

Derrick wrote:Tama Superstar je odličan set.

Složio bih se sa kolegom Drobcem - recimo Evans Genera G2 Clear plastike meni zvuče bolje od Remo Powerstroke 3 plastika, s tim da se nisam na vreme informisao, pa sam kupio ove druge. :hide: (ali daleko od toga da sam nezadovoljan Powerstroke-om :wink: )

Uzgred, u ovom studiju gde, između ostalog, se organizuju jam session-i, se nalazi najbolja kombinacija koju sam čuo (za relativno malo para) - u pitanju je bubanj YAMAHA Stage Custom Advantage (manjih promera - 10'', 12'', 14'', 20'') sa namontiranim gore-pomenutim Evans G2 plastikama. Ja sam oduševljen zvukom koji dobijam, i totalno me inspiriše da "divljam" (samo pitajte ekipu koja dolazi na jam-ove :mrgreen: :lol: ). U svakom slučaju, eto ti još jedne preporuke. :)
Pazi, Evans G2 ti je nesto sasvim razlicito od PS3, Remov ekvivalent Generi G2 bi bio Emperor. Ja imam G2 na tomovima, ali prskane, clear su bolje, mnogo vise "masti" imaju. A sledece sto su uzeti za tomove su definitivno EC2. Cuo sam da su odlicne i da ubijaju overtonove, jednom recju, od jeftinog seta prave mnogo skuplji.

Milannn
Posts: 10
Joined: 01 Dec 2008, 17:56

Re: Drum Heads

Post by Milannn » 08 Jan 2009, 21:20

Jbt,ovaj Derrick je lud,toliko znanja u jednom coveku,da ti ne studiras ovo :D ,u kom bendu sviras,ako sviras?

User avatar
Billy
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2007, 15:22
Location: Kraljevo

Re: Drum Heads

Post by Billy » 09 Jan 2009, 18:45

Na kraju sam pazario sledece:
Emperor batter clear gornje opne na tom-ovima i indijaneru
Ambassador batter clear resonant donje opne na tom-ovima i indijaneru
Ambassador batter coated na dobosu
Ambasador resonant donja opna na dobosu
Razgovarao sam i sa prodavcem u radnji i on mi je rekao da je to OK kombinacija i da ce dobro da sluzi, pa sad videcemo... :? :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest