Sredjivanje bubnja

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
DoubleG
Posts: 5
Joined: 05 Feb 2009, 23:35

Sredjivanje bubnja

Post by DoubleG » 05 Feb 2009, 23:46

Pozdrav...

Od nedavno sviram bubnjeve. Nasao sam neke polovne koji su sastavljeni od vise djelova (pearl, yamaha, sonor). Moze se reci da su u srednje ocajnom stanju. I sad je doslo vrijeme da mjenjam bubnjeve... Posto su novi za sad nemoguca misija (jako skupi), razmisljam da ove sredim. Palo mi je na pamet da zamjenim sve obruce i srafove i da zamjenim sve plastike. E sad zanima me koliko mi se to isplati da uraidm... Da li je bolje da sacekam jos malo pa da nabavim nove ili da ove sredim onako kako ja zelim (mislim na estetski izgled). Inace, razmisljam da uzmem Yamaha Stage Custom ili TAMA SuperStar...

Komentari, prijedlozi i ostalo su dobrodosli...

HVALA!

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Marko_chupavi » 06 Feb 2009, 14:35

pa potrosices dobru cifru na sredjivanje, a ako nemas iskustva u drvenariji i sredjivanju bubnjeva, tesko ce da ispadnu "bas kako ti zelis" a o zvuku da i ne pricamo... orjentaciono, jedan obruc za 16" tom kosta oko 1500 dinara, koze bar 1000 dinara komad (a kostaju i vise), ako imas standardan set to je minimum 100e samo za koze... kada sve skupis na gomilu, pare i vreme, vise ti se isplati da pazaris novi... a taj bubanj koristi da sto bolje upoznas kako sve to radi, igraj se sa njim, eksperimentisi sa svime sto mozes, jer kada budes imao ozbiljniji bubanj, bice ti zao da probas na njemu... ovako se ispraksiras na ovom starom, pa vidis sta moze, a sta ne, pa ces kasnije imati iskustva sa svime time...

Zelim ti sto pre da pazaris ono sto ti zelis!

DoubleG
Posts: 5
Joined: 05 Feb 2009, 23:35

Re: Sredjivanje bubnja

Post by DoubleG » 06 Feb 2009, 16:14

Ma ja sam otprilike sve zamislio kako i sta... Drvo cu da odvucem jednom stolaru... On ce da ofarba i sredi sve kako treba... Moje je samo da nabavim ostalo. Imam stimer tako da nece biti problem da se nastima sve kako treba..

Razmisljam da uzmem PST 5 rock cinele, i novi dobos (drveni nadam se)...

Kad sve saberem izace me nesto manje nego da uzimam novi, a izgledace onako kako ja zelim :D

Naravno sve cu postepeno da radim. Svakako nisam namjeravao da to uradim sve od jednom, nego malo po malo.

Volio bih samo da mi vi preporucite koje su plastike dobre (i gornje i donje) i obrucevi takodje i gornji i donji. Sviram otprilike alternativu i grunge pa eto.. da cujem prijedloge

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Sredjivanje bubnja

Post by dejankuki » 06 Feb 2009, 16:58

Ja cuo da su Evans dobre opne/plastike/koze moj bubnjar ima.. i to se dobro cuje... Mada remo je valjda najrasprostranjeniji... jel sam pogresio??? :hide: (BTW ja sam gitarista, al' eto imam volju da se razumem i u Bubnjeve!!!)

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Sredjivanje bubnja

Post by nemanjavelimirovic » 06 Feb 2009, 18:28

Nisam ni ja bubnjar, ali mogu ti reci jedno, Evans mambrane koje je kolega iznad preporucio jesu super. Nama ne jednom setu bubnja traje na bass bubnju vec tri godine a kao nova je (dupla uljana membrana je u pitanju). Cak smo pozajmili jednom bubanj za Death Metall festival kod nas u gradu i nije joj posle duple pedale bilo nishta...:-) A cinele....pa PAISTE su ok, ima ih i shit, onih low budged, ali sa nekom srednjom klasom bi trebao biti zadovoljan. I najbitnije, ako svirash GRUNGE (sto je pohvalno jako sto se mene tice :-)), kupi ako mozes negde sto dublji dobosh, nije bitno dal je drveni, vec da je "mastan". Kao veliki fan LUDWIGA, ja ti preporucujem da nadjes neki njihov, sto dublji. Hvala na razumevanju, bubnjari... (ne razumem se u promere niti ishta, ali eto neko moje iskustvo sa bubnjevima, iako sam gitarosh) :-)

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Sredjivanje bubnja

Post by zolideathmetal » 06 Feb 2009, 19:29

Sto se plastika tice, imas Remo i Evans, idi na njihov site, pogledaj malo, imas opis svih mogucih opni (debljina, materijal, koliko ply, i sve), pa postavi pitanje ako ti nije nesto jasno. Recimo, gledaj Remo Emperor prskane za tomove, Evans Genera Dry za dobos, Evans Hazy 300 (200) za dobos snare side. Za rezonator opne (one donje) na tomovima ti jos jako nije bitno sta stavis. Mada tu nisam nesto spretan (nisam menjao puno, ne mogu nista da kazem o njima). Za bass bubanj, Evans EQ1, 2, EMAD 1, 2. Cisto oriontaciono, sta se meni dopalo.

Sto se sredjivanja tice, i ja sam u istom problemu. Ali recimo, hteo sam da sredim dobos (nove civije, obruci, mehanizam, snare i opne), za te pare sam uzeo nov Stage Custom drveni dobos, i jos mi ostalo para. Tako da dobro preracunaj sve. Na civije i srafove ti ode jako puno para (ljudi bi mislili obrnuto).

Racunaj ovako recimo. Prelazi imaju po 8 srafova sa svake strane, to je 16 po prelazu. Imas 3 prelaza, to je 48. Bass bubanj ima 20. A dobos isto 16. Stim da su civije i srafovi za bass skuplji. Pearl civije sam nasao za 320 din po komadu (pre jedno godinu dana, sad je skuplje sigurno, ali to neka bude orijentir.)

16+16+16+16+20 = 84 civija = 26880dinara
srafovi su ti 400 din 8 komada (Stagg), 700 din 8 komada za bass bubanj. 64/8=8*400=3200 + 700*3 = 5300
dolazimo do 32180 dinara samo za civije i srafove. Obruci su ti recimo 1500 din po komadu. Treba ti 10 komada, to je 15000.
Racunica = 47180.
Opne su 1000-1400 za prelaze/dobos, oko 2500-3500 za bass bubanj. Uzmemo sredinu, to je 1200*2 za jedan prelaz/dobos, znaci 2400*4 = 9600. Za bass bubanj, recimo ne uzimas zadnju (valjda imas...), znaci 3000 din.
Racunica za sad = 59780.
Stim si sredio obruce, srafove, civije i opne. Recimo da ti je farbanje za dzabe. Kako ti stoje noge na bass bubnju, kakvi su ti stalci, pedala, cinele?
za 1000e uzmes stage custom sa full hardware-om. a ovo je vec vise od pola te cene, i imas neki bubanj skarabudzen (jedino ako drvo valja, onda vredi ulaziti u celu pricu), sa novim hadwareom.

Sve u svemu, racunaj sve, i kalkulisi.

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Шмајсер » 06 Feb 2009, 19:43

и покушај да сведеш што је више могуће на сопствени рад...
тако сам ја у кад је у питању мој веома ниско буџетни бас...
мора некако да се научи.

DoubleG
Posts: 5
Joined: 05 Feb 2009, 23:35

Re: Sredjivanje bubnja

Post by DoubleG » 06 Feb 2009, 23:25

Auuuu pa nisam znao da su obrucevi i srafovi tako skupi.... Ja sam mislio da je to dosta jeftinije... Pa vise mi se isplati da sacekam i da uzmem sve novo... Nesto sam vec smislio a vi mi recite sta mislite o tome. Znam da malo vise kosta al vrijedi za to cekati.

Ovako... Drvo TAMA SuperStar, Pedala za bas Iron Cobra, Stalak za Hi Hat Iron Cobra, Set cinela Paiste PST 5 Rock. Kako sam ja sracuno izace me nesto manje od 1.5k evrica a bubanj nije ni malo los. Ako neko zna neku bolju i isplatljiviju kombinaciju neka kaze.

btw. Hvala na dosadasnjim savjetima i preporukama, dosta mi je pomoglo :)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Шмајсер » 07 Feb 2009, 00:19

опет ја де ми није место ал ај...
размисли мало дал ће ти се то исплатити...
дал имаш свирке, колико напредујеш...

то је неки мој мото, бем ли га...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Sredjivanje bubnja

Post by zolideathmetal » 08 Feb 2009, 15:45

Ovaj smajser nista pametno ne prica...ne volim da pljuljem druge, ali molim te sredi svoje komente, ne lice ninasta.
Nego nazad na topic.
Drvo Tama superstar, sta dobijas uz bubanj? Valjda dobijes pedalu, stalak za kontru, dobos i ride. Treba ti jos jedan stalak za cinelu (uzmi pecaljku, isplati se ne duze staze). Ako ne dobijes ceo hardware, gledaj onda Yamaha Stage Custom, tu dobijes sve, naravno, kupis jos jedan stalak. I onda ti ostaju samo cinele. PST5 je najbolji izbor. Izmedju semi-pro i amaterkse klase, cena je super, legura je ista kao 2002, traju godinama. Uzmi Rock set obavezno!!! (nikako medium!)

I onda imas bubanj sa kojim mozes da pocnes da sviras. Stage custom ti je oko 1000e, kontra, ride i crash PST5 je oko 300-400e (zavisi gde kupujes), i spreman si :)
Naravno, imaces jos izdataka kasnije, na sta jos uvek ne racunas. Torba za cinele (ili kofer), torbe za bubanj (ako ces nositi na svirke), dupla pedala (ako je hoces svirati), metronom (bez toga ne valja vezbati), cepovi, slusalice, itd itd

DoubleG
Posts: 5
Joined: 05 Feb 2009, 23:35

Re: Sredjivanje bubnja

Post by DoubleG » 08 Feb 2009, 16:02

zolideathmetal wrote:Ovaj smajser nista pametno ne prica...ne volim da pljuljem druge, ali molim te sredi svoje komente, ne lice ninasta.
Nego nazad na topic.
Drvo Tama superstar, sta dobijas uz bubanj? Valjda dobijes pedalu, stalak za kontru, dobos i ride. Treba ti jos jedan stalak za cinelu (uzmi pecaljku, isplati se ne duze staze). Ako ne dobijes ceo hardware, gledaj onda Yamaha Stage Custom, tu dobijes sve, naravno, kupis jos jedan stalak. I onda ti ostaju samo cinele. PST5 je najbolji izbor. Izmedju semi-pro i amaterkse klase, cena je super, legura je ista kao 2002, traju godinama. Uzmi Rock set obavezno!!! (nikako medium!)

I onda imas bubanj sa kojim mozes da pocnes da sviras. Stage custom ti je oko 1000e, kontra, ride i crash PST5 je oko 300-400e (zavisi gde kupujes), i spreman si :)
Naravno, imaces jos izdataka kasnije, na sta jos uvek ne racunas. Torba za cinele (ili kofer), torbe za bubanj (ako ces nositi na svirke), dupla pedala (ako je hoces svirati), metronom (bez toga ne valja vezbati), cepovi, slusalice, itd itd
Eh ovakav odgovor sam cekao... hvala... sad si mi definitivno pomogao ;)

Vec imam jedan novi stalak i Paiste PST 5 Rock Ride 20" ostaje mi samo Hi Hat i Crash da uzmem... a uz Stage Custom cu sve ostalo dobit... I kod Stage Custom mi se svidja to sto ima dosta boja, tako da mogu da biram. A sto se ostale opreme tice... To sam se djelimicno snasao.

HVALA

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Drobac » 08 Feb 2009, 16:21

Mislim da je Stage Custom malo prevazidjen bubanj. Sad za te pare moze da se uzme birch ili maple drvo bez problema. Ne znam koje je drvo Stage Custom, ali mislim da nije ni birch ni maple.

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Solomon » 08 Feb 2009, 16:35

The most affordable all-birch Yamaha drumset ever!
An incredible value, the legendary tone of an all-birch Yamaha drumset is now available in the Stage Custom series. The low fundamental and warm tone of Yamaha's birch drums have been the top choice of drummers for over 30 years.

# 100% Birch Shell Bass drums 7-ply, 7mm
# 100% Birch toms, floor toms, snares 6-ply, 6mm

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Sredjivanje bubnja

Post by Drobac » 08 Feb 2009, 16:42

E, to vidis nisam znao. To su verovatno skoro uveli, posto Stage Custom nije bio birch.

Za 1000 evra moze sasvim solidan set da se uzme. Sonor, Yamaha, Tama, Pearl, Mapex.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest