Stimanje bubnjeva

Moderator: zolideathmetal

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Stimanje bubnjeva

Post by zolideathmetal » 15 Apr 2007, 21:30

Pa...dosli smo i do ovoga :)
Kupili ste svoj set (polovan ili nov, nije bitno) ili samo dobos, ili menjate pocepanu opnu...svakako morate da nastimate taj bubanj, da se svaki put nasmesite kada ga udarite. :)
I naravno...zadnje, ali ZADNJE resenje je dempfer (moongel, spoljni dempfer, unutrasnji, zalepiti maramicu selotejpom, zalepiti maramicu izolirkom, itd itd). Ali to cu obuhvatiti u narednom topicu.
Nego...imate bubanj u ruci, nebitno da li je dobos, rack-tom, ili bass bubanj, idemo korak po korak

- Skinite obe opne, odlozite ih.
- Ocistite ceo bubanj. Pogledajte bearing edge.

Image
slika ne toliko savrsenog bearing edge-a, ali prihvatljivo :) ni moj nije savrsen, cak ima i deformacija...ali sto ravnije sto vise glatko to bolje :)

Ako niste zadovoljni glatkocom, uzmite finu smirglu (onu za vodu, sive boje :P ) i lagano presmirglajte. BUDITE JAKO OPREZNI ne smete nikako ostetiti ili deformisati bearing edge! Cim dodje do deformacije, gubi se savrsen stima vaseg bubnja, i nikako to nemozete vratiti (jedino da skidate toliko sa svake strane bearing edge-a, ali to niko nece da radi...bar se nadam :) )
- Sada uzmite srafciger, i zategnite svaki sraf koji se nalazi na okviru (dalje : shell). Kada rukom udarite shell, ne smete da cujete bilo kakav rattling (zveckanje).

Sad smo spremili shell, i dolazimo do najlepseg dela :)
Prvo stavljamo resonating opnu (onu koja rezonuje, a ne koju udaramo).
Ici cemo korak po korak :

- Stavite opnu na shell, da lepo legne na bearing edge. Stavite preko obruc, i rukama uvrnite srafove. Dotegnite rukama koliko mozete, ali nemojte se siliti, samo da stoji.
(Ovako ja stimam, ali naravno postoje vise varijanti :) )
- Bubanj se uvek stima na podu, na tepihu ili krevetu. Sad polozite bubanj tako da je opna prema vama, a drugi kraj zagusen u tepihu ili je na cebetu nekom.
- Dotezite svaki sraf za pola kruga u obliku zvezde
ImageImage
dok ne dobijete neki ton (uopste nije bitan koji, samo da zazvoni, da ne bude TUP nego TUUmmm)
dok ovo radite, sa drugom rukom pritiskajte sredinu opne. Nemojte sesti na opnu, ali nemojte ni stediti, pritisnite je. Normalno je da malo pucketa, skripi dok se steze opna, nemojte se plasiti :)
- Sad dignite bubanj u vis, i udarite opnu. Ako je zvuk distorziran, pogledajte da je opna zguzvana negde. Samo prevucite prstom oko okvira opne (jedno 2 cm u dubinu) i gledajte da li se guzva opna ispred vaseg prsta kako je vucete. Ako se ne guzva, a opet ima distorzije zvuka, slobodno dotegnite jos pola kruga i ponovo.
Ako se guzva, dotegnite tamo malo. Realno ne bi trebalo da je potrebno vise od celog kruga kod zguzvanog dela. I ponovite ovaj korak, dok ne dobijete ne distorziran zvuk.
- Sad pocinjemo da stimamo bubanj :) tek smo opnu stavili...
Znaci, polozite bubanj nazad na tepih,krevet,cebe, i sa kljucem (za stimanje naravno) udarite opnu 4cm udaljeno od ivice, kod 2 susedne civije. Kada je udarite, cucete ceo spektar tonova, morate se fokusirati na jedan, i taj pratiti do kraja stimanja. Tesko je i zahtevno, ali pokusajte. Stimanje je zbog ovoga tesko i zamorno. Samo slusajte udarac, Udarite par puta, naravno uvek istom jacinom i na istom mestu. I slusajte...e sad se skoncetrisite na jednu frekvenciju.
I udarite opnu kod susedne civije, i slusajte isti domen spektra. I sad dostimavajte ovaj nizi. NIKAD NE STIMAJTE NA DOLE!!! Ako se ipak desi da ste u skripcu, i morate na dole da idete, onda tu civiju okrenite 2-3 cela kruga na dole, pa je dizite ponovo gore.

Ovo ce da potraje pola sata minimum (moze i brze, ali meni jos nije uspelo). Nemojte zuriti, polako, puno strpljenja, i samo udarajte i slusajte.
Kad udarite 2 civije, i konstatujete koja je niza, digite je malo, i idite dalje, nemojte se puno zadrzavati, ne moraju sad te dve da budu u savrsenom stimu. Doteracete u sledecem krugu. Samo da je blize nego sto je bilo. Kako se blizite kraju, cucete i najmanje razlike.
Kad ste ovo zavrsili. Dignite bubanj u vis, i udarite je. Ako je bubanj profesionalan, opna nova, i ako ste vi uradili savrsen posao, sda bi trebalo da se smeskate.

Obrnite bubanj, tako da je nastimana opna na tepihu/krevetu/cebetu. i ponovite isti postupak za ovu opnu.

Na kraju, dignite bubanj ponovo u vis, i udarite je. Verovatno vam se nece svidati zvuk, jer tonovi opni nisu u skladu. Sad imate 2 varijante, jer je ovo najnizi stim sto mozete da uradite na svom bubnju (a da nemate distorziju). Da zategnete zadnju (reso) ili prednju (batter) opnu. Sta mozete postici sa jednim i stra sa drugim :

-Ako dizete stim zadnje opne (resonant) :
Svaku civiju zategnite za osminu kruga, i posle svakog okretanja civije udarite bubanj, cisto da znate kako sad zvuci, i kad ste zategnuli svaku civiju, proverite stim same opne. Ako je u stimu, udarite bubanj.
Ovim stimanje dobijate vislji ton bubnja, i prolazite kroz par faza, bubanj zvuci kao da se ton spusta na dole posle te faze obe opne su u stimu, i bubanj zvuci otvoreno i rezonantno, a posle toga ce umreti ton, i moracete da spustate stim svakako.
- Ako dizete stim prednje opne (batter) :
Svaku civiju jako malo zategnite, sesneastinu kruga, i naravno udarite bubanjr posle svakog okretanja, posle celog kruga proverite stim opne, opet se javljaju faze bubnja. Imacete obicno 2 faze gde bubanj zvuci dobro, a posle toga ce umreti ton tj. imace jako visok ton, i bubanj ce izgubiti zivot, moracete se vracati. Ako ste taman stigli do ovog mrtvog tona, vratite se cetvrtinu ili pola kruga i tu negde ce vam biti zadnja dobra faza, gde je bubanj otvoren i cist (naravno moracete puno dole, pa tek onda gore :) ).

I to vam je u sustini to....ako ipak...posle svega ovoga, niste zadovoljni zvuka, jer niste uspeli da eliminisete overtonove (ono visoko sto vam smeta), onda imate par opcija, o cemu cu sad da pisem u sledecoj temi :)

I naravno...Drum Tuning Bible
http://home.earthlink.net/~prof.sound/
Last edited by zolideathmetal on 15 Apr 2007, 22:02, edited 1 time in total.

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 15 Apr 2007, 21:53

WOOOOOOW covece :o :shock: :shock: :shock:

svaka cast!!!!!!!! :D :*

kojim slucajem sam ovo radila i znam koliko je zamorno :P ;)
ali sto je najbolji fazon, prvo su se umorili ostali ukucani, zbog kojih sam bila primorana da prestanem sa stimovanjem x) hahahaha :lol:
Last edited by Tenebra on 16 Apr 2007, 12:01, edited 1 time in total.

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 16 Apr 2007, 11:15

Auuuu, ovaj moj bubnjar ima da se odushevi...
Iako sviram gitaru, volim da znam sve! :D

HAIL ZOLI!!! :metal4:

:lol:

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 16 Apr 2007, 11:17

Ceo svoj život sam vezan za muziku na ovaj ili onaj način, ali nikada nisam znao kako se štimuju bubnjevi, a stalno sam zaboravljao da se detaljno raspitam. U Sava centru je svojevremeno održan veliki koncert povodom 200 godina državnosti, a ja sam bio u video ekipi iza scene tako da sam video kako izgledaju pripreme dva simfonijska orkestra (našeg i mađarskog) pred koncert. Jedan od detalja mi je zapeo za oko: mađarski timpanista je doštimavao instrument (verovatno zbog promene temperature), a to je radio tako što udari po timpanu, a onda prinese nekakvu spravicu koži pa podešava. Da li je merio zategnutost ili visinu tona ne znam, nije mi delovalo dovoljno pristojno da ga prekidam takvim nekim pitanjem pa je to za mene ostala tajna. Verujem da ti znaš nešto o tome pa bih voleo da mi rastumačiš.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 16 Apr 2007, 12:09

Moguće je da je to bio i najobičniji štimer sa ugrađenim mikrofonom obzirom da se timpani štimaju exactly na tonove tj. svaki timpan ima svoj jasno definisani ton (notu).

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 16 Apr 2007, 12:33

OK :)
Znaci : pomagala tokom stimanja bubnjeva (iliti kako da najbrze nastimam bubanj)
Jedino sto mi skace u glavu jeste spravica koja se zove Tama Tension Watch i Drum Dial
Image
Image
Ove stimalice (ili kako god vec hoete da ih napovete) mere nesto sto se zove tympanic pressure. Iskreno, ne znam tacno sta je...Sve u svemu, meri zategnutost opne. kako vidite ima granicnik (da se uvek nalazi na istom rastojanju od obruca) i ima kazaljku. Postavite je na opnu kdo svake civije, i zatezete to zeljene zategnutosti (to pokazuje kazaljka), i teoretski, opna bi trebalo da bude u stimu. Mada u praksi skoro nikad nije (bar sam tako cuo, opet nikad nisam stimao bubanj sa ovim), jer nije svaka opna savrsena. Jos ako stimate neki lower class bubanj (recimo bubanj nije od 200-300e, mislim na jedan bubanj a ne komplet), tesko da cete savrseno nastimati odmah. ALI! odlican je pocetak! Ako znate otrpilike na koju zategnutost treba da stimate, onda stavite opnu, seatujete je (ono kad pritiskate sredinu i zatezete je), i dotegnete do zeljene mere, i odavde je vec posao lagan :)

Ima jos jedna stvar, koliko sam cuo, to je losija varijanta. To su kljucevi za bubanj, koji mere kontra silu na srafovima (torque).
Image
Image
Jednostavno podesite zeljenu meru zategnutosti srafova (ili kako se vec zove. Ne baratam sa ovim izrazima najbolje kako ste vec videli :) ), i posle seatovanja, samo dotezete srafove u obliku zvezde (opisano gore), dok vam ne preskace kljuc.
Opet, ne verujem da ce to da bude savrsen stim, ali je pomagalo extra, jer ste vec odradili 90% posla, i niste potrosili brdo vremena, nego samo par minuta.

Sto se tice opni i temperature, promena stima zbog proemene temperature se desava samo kod opni od prave koze. Dobro dobro, desava se i kod ovih plasticnih opni, ali u jako maloj meri (ne pricam o razlici temparature od preko 10 stepeni). Tako da necete imati sa tim puno problema. Naravno, izlazite iz kola, zima je, prenosite bubanj. Iz podruma, u kola, iz kola u venue. Cim postavite bubanj, proveravate stim. Ako se rastimala, nece biti velik posao, jer ce se u maloj meri rastimati. Opet, dobro je sacekati malo, da se bubanj zagreje na temperaturu koja je u sobi/hali/na stadionu :)

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 16 Apr 2007, 17:01

Evo rastumačih nepoznato "uz malu pomoć mojih prijatelja": timpani se štimuju na visinu tona!

Pozvao sam drugara koji svira u simfonijskom orkestru pa mi je objasnio to o podešavanju timpana. Podsetio me je na uvodnu muziku iz filma "Odiseja 2001" koja počinje timpanima kojima se štim razlikuje za kvartu. Eto, za mene i ostale čitaoce muzičkog foruma to više nije misterija. Sprava koju sam video kod Mađara je bila mala i na donjem delu tanka i verovatno da mehanički prenosi vibracije opne do merača jer ju je prislanjao na opnu. No, to nije bitno, sigurno da to može i mikrofonom da se odradi.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 16 Apr 2007, 20:01

E vidis tako nesto jos nisam video :) pogledacu okolo na netu, sad moram da idem...
Hvala ti za info svakako!! Respect :)

User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Post by sinnerboy » 10 Dec 2007, 13:11

slažem se sa savom...inače se štima na tonove...ali tu ti ne treba pol sata po elementu već sat vremena...ja odustao... :cry: jedino kod studijskog snimanja se isplati...

User avatar
sepsa
Posts: 55
Joined: 19 Nov 2007, 01:30

Re: Stimanje bubnjeva

Post by sepsa » 17 Dec 2007, 19:21

E, ima li svrhe stimati bubanj (osim kod usnimavanja istog).
Meni se od lupanja civije odviju za par minuta (cak i na Sonor Signacr dobosu koji ima neke civije sa lokovima), tako da ih zategnem po osecaju.
Mislim da bi me na koncertu, kad' bi' stimao bubanj posle svake pesme, clanovi benda pretukli, a publika zapalila.
:D
Bajdvej, da li postoji nesto da se stavi na sraf od civije kako se ne bi odvrtao; onda bi stimanje imalo smisla, zar ne?!?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Stimanje bubnjeva

Post by zolideathmetal » 18 Dec 2007, 01:26

Ima, zove se Nut lock ili tako nesto :S

To je obicna plastika, koja se stavi na glavu srafa, pa se sraf ne odvrce.
ALI! Opne se opet rastezu (pogotovo ako su nove) pa se bubanj rastima (kao kod novih zica na gitari) tako da svaka opna mora da "ulegne", i vremeno mse bubnaj sve manje i manje rastimuje.

drum
Posts: 9
Joined: 21 Aug 2008, 00:16

Re: Stimanje bubnjeva

Post by drum » 21 Aug 2008, 00:57

Treba mi savet posto sam pocetnik kako da se rijesim onog sustanja mrezice na dobosu kad jace udarim bas, inace mrezica je skroz zategnuta (a probao sam i sa opustenom).Denfovao sam dobos na gornjoj kozi i malo na donjoj.

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Stimanje bubnjeva

Post by Drobac » 21 Aug 2008, 11:55

To se obicno desava kad ti je dobos i neka druga komponenta bubnja u istom stimu. Ili da nastimujes dobos drugacije ili tu komponentu (u tvom slucaju bas). Mozes i da probas da stavis parcence tankog papira izmedju mrezice i donje plastike.

drum
Posts: 9
Joined: 21 Aug 2008, 00:16

Re: Stimanje bubnjeva

Post by drum » 21 Aug 2008, 14:01

Aha, pa hocu li da opustim i prednju i zadnju kozu basa a dobos malo da zategnem?

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Re: Stimanje bubnjeva

Post by Drobac » 21 Aug 2008, 14:18

Probaj, pa ako ne uspes, probaj suprotno.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest