Kako prigusiti zvuk tj. borba sa overtonovima

Moderator: zolideathmetal

Post Reply
User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Kako prigusiti zvuk tj. borba sa overtonovima

Post by zolideathmetal » 15 Apr 2007, 21:53

Nikako da se resite tih overtonova, stalno vas nervira, a proveli ste ceo dan stimajuci taj bubanj. Ako su vam bearing edge-ovi sredjeni (glatki ravni) i opna je nova (nije iskrivljena vec i unistena) onda prelazite na ono prigusivanje tona :)
Opcije su vam sledece :
- kao prvo...zaboravite na selotejp, izolirku, maramice, to nije nikakav
nacin da se nesto prigusi, mozda jedino ako ste na stage-u, i svirate za jedan minut (meni se desilo) a bubanj je extra rastiman. Tad nema spasa, vadite siroki selotejp i udri po zadnjoj (reso) opni (ko ih sisa, sto nisu nastimali bubanj pre ngo sto su stavili na binu).
Ako vec stavljate selotejp, vi budite ipak malo profesionalniji, i uzmite svoj filc (koji uvek imate u rezervi jel tako) i nalepite na opnu to. Ovako necete morati da prelepite celu opnu u zvezdu, nego samo jedan filc na sredinu i ubili ste bubanj, gotov je, ne cuje se da je rastiman.
- Zategnite prigusivac u bubnju (ako je naravno imate) :
Image
Nemojte siliti, samo malo zategnitie, da se ona priljubi uz opnu (ne da je krivi, jer sa ovim rastimavate opnu), i to je to. Ovo garantovano skida sve overtonove sa ove opne (obicno prednje).
- Stavite spoljni prigusivac :
Image
extra stvar, ovo mozete cak da nosite i na live svirke, ako bubanj nije vas. Brzo se stavlja brzo se skida, ne smeta dok svirate (stavite je od gore, pored mikrofona ako imate bubice nakacene), i radi savrseno. Ne bih da zalazim u marke, jer ne posedujem nijedan, a nisam bio dovoljno u kontaktu sa njima da bih znao koja je bolje uradjena od koje.
- Moon gel : gotovo nedostupna kod nas, gotovo nezamenljiva u svetu (pogotovo u americi). Mislim da postoje milion varijanti ovih, ali moongel je jedan od najpoznatijih. Nikad uzivo nisam video moongel, ali sam jako puno citao o njemu.
Image
Kazu da moze godinama da se koristi (samolepljiva masa) i da moze da se stavlja cak i na cinele!! Cak i na crash cinele!!! Skeptican sam malo sto se ovoga tice, ali tako ljudi kazu...nisam proverio :)
- Kuglice vate : ovo je savrsena fora. Uzmite kuglice vate (napravite sami, otcepite komad, i "urolajte" i kuglu, rolajte dok vam ne dosadi, da sto vise zadrzi taj oblik), i skinite jednu opnu (jao opet stimanje), i ubcite par komada u bubanj (nemojte preterati ali nemojte ni ubaciti samo jednu kuglu). Neka vam kugle budu precnika 2-3cm. I sad kad udarite bubanj, kugle odskacu, zvuk savrseno izlazi, i onda padaju na zadnju opnu, prigusivajuci ga. Znaci imate stari ton, i drive bubnja, ali opet vam sece overtonove. Znaci kao prirodan gate u neku ruku :)

Sto se tice bass bubnja (koji nikako ne prolazi bez prigusivaca), stara fora jos uvek radi. Strpajte savijenog textila (sto meksi textil to bolje), i naslonite je na obe opne. Ako je naslanjate na zadnju opnu, skracujete zvuk, ali jos uvek vam ostaje zvuk cele prednje opne (udarac batica, ogroman TUMMM), dok ako naslanjate na prednju opnu, znatno skracujete zvuk bubnja,i ogroman TUMMMM prelazi u tacan i jasan TUP (lakse mi je ovako da objasnim :) ). Naravno da postoje i skupe varijante prigusivaca za bas bubanj :
ImageImage
i naravno da savrseno rade :) Ja ih nemam, ali sam ih koristio na svakom snimanju, i naravno bolje rade od mog cebeta :) (namenske stvari su namenske stvari)

I ne znam vise nacina kako bih skinuo overtonove, ako neko zna, molim vas podelite sa nama :)

User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Post by sinnerboy » 09 Dec 2007, 12:05

imam je jednu super foru...

uzmete onaj sivi izolir (to je onaj s kojim u američkim filmovima lijepe usta, ruke i noge :lol: ), zalijepite ga u krug, na vanjski sloj zalijepite još jedan sloj i ostavite slobodno ljepila da se može prelijepiti na opnu.

malo ga spljoštite da ostane jastučić zraka i voila - fino demfa...

postoji još jedna varijanta kad se lijepi direkt na opnu ali se lijepi cik-cak tako da izgleda kao rebro od radijatora (jebiga ne znam kao to drukčije da opišem)...u svakom slučaju zrak amortizira dodatno gibanje opne

u svakom slučaju - pali! ja sam lijepio na gornje opne i ubija overtonove dosta dobro a može ga se odlijepiti vrlo lako...i može se nositi rola sa sobom...ove spike sa aerogelom su isti princip ali je aerogel skup i osjetljiv na promjene temperature.

što se tiče raznih mehanizama za demfanje - dobri...ali ne može ih se baš kupiti u svakoj željezariji ili trovini...

P.S. ovo nisam sam otkrio već sam pokupio spiku sa drugog foruma...thnx Sale :wink:

P.P.S. a rolu te sive izolirke možete koristiti i za ne dao bog neko brzinsko krpanje bilo čega jer je dosta izdržljiva...ja sam je koristio i kao patch na opni za bas i za krpanje kabela...a i ako ćete uzimati taoce :twisted:

glede basa imam unutar basa sloj neke spužve za izolaciju zidova i dosta dobro radi..jebiga ne može se mjeriti sa "piramida" spužvom ali malo smiruje onaj "TUUM"...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 09 Dec 2007, 13:05

Sve to stoji, ali opet lepis nesto na opnu sto ostavlja tragove...a to niko ne zeli (barem ja ne zelim).
Ja trenutno ne koristim nikakvo sredstvo za ubijanje overtonova, nego sam lepo nastimao ceo bubanj :)

User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Post by sinnerboy » 10 Dec 2007, 10:14

hmmm..da bi ga uštimao bez overtonova treba ti dosta iskustva i živaca...ovo je neko priručno riješenje...i ta traka i ne ostavlja takve tragove da se ne mogu očistiti...enivej...daj par savjeta glede štimanja opni...to kontam da zanima puno ljudi... :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 10 Dec 2007, 12:56


User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Post by sinnerboy » 10 Dec 2007, 13:06

zolideathmetal wrote:viewtopic.php?t=725
thnxx..ubuduće koristim search... :wink:

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 10 Dec 2007, 13:52

A, ja moram da se pohvalim - moj bubanj je nastiman DO PERFEKCIJE :) Nista nisam lepio po plastikama, niti imam onaj denfer na doboshu, ali kada cistim komponente (pa moram da skinem plastike) ili jednostavno menjam plastiku, potrosim dosta vremena (i zivaca) da nove dovedem u idealan stim. Inace, ja bubanj stimam po onoj muzici koja se svira prilikom vencanja kada ulazi mlada (ili sta vec...). U uvodu ima tri tona koja se smenjuju razlicitim redom, i po njima stimam komponente (da prakticno mozes da odsviras tu pesmicu lupajuci prelaze). Dobosh stimam na kraju u zavisnosti od koze i onoga sta nameravam da sviram - za jazz ga spustim jaaaaaaako duboko i pustim snare da "shushka" kol'ko 'oce. Za cvrsci, rokerskiji zvuk, podizem stim gornje plastike (umereno), dok snare plastiku zatezem koliko god moze, a da ne pukne ;)

Anyway, zaista nemam AMA NI NAJMANJE tolerancije prema overtone-ovima, ali ipak volim da imam neku rezonaciju u prelazima i doboshu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest