Izbor palica

Moderator: zolideathmetal

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Izbor palica

Post by zolideathmetal » 15 Apr 2007, 22:36

Vas produzetak, morate se osecati savrseno sa vasim palicama u rukama. Da vam nijedan udarac ne bude mucenje, da kad uzmete palice u ruke, da one same rade. Da kad vidite palice, odmah vam se svira :) TO su vase palice! TE palice trazite.

Izbor palica :

Naravno, zavisi od zanra, zavisi kako svirate, zavisi sta svirate, ali jedno je provereno, samo drvo gledajte. I ja sam experimentisao sa Carbostick palicama (jos uvek imam jedan par), kao najbolje ,ne pucaju i sve to. Ne pucaju tako cesto, i ne krune se uopste, ali cinele jedu. To nije drvo nego neka tvrda materija, svaki put kad udarite cinelu, stvaraju vam se pukotine garantovano (pricam o crash-u, i o tvrdjoj muzici). Znaci drvo svakako.

Kakvo drvo?
Ja sam na kraju zavrsio na Hickory palicama (iako sam ih mrzeo pre), pre toga sam vijao Oak palice. Mislio sam "sto tvrdje drvo, to duze traje palica", naravno..zbog para sam ovako razmisljao. Ali sam potom shvatio, da Oak palice ustvari krace traju (ia sad imam 3 para koja su cela), jer palica pukne iznutra (napukne), i pocne da vibrira tokom svirke. Ove vibracije extremno otezavaju sviranje (zato sam ja blistao samo sa novim palicama), sto vodi do bolova u zglobovima i gubitka motivacije.
Oak se manje kruni od Hickory-a, i na prvi pogled stvarno duze traje. Dok se Hickory palice krune, i meni na kraju pucaju od rim-shotova.

Maple nikad nisam ni razmatrao, jer su mu previse lagane palice (ipak volim da ih osetim u rukama). Mada moram da priznam...niasm ih ni probao, ne osecam se kompetentno da pricam o njima.

Vec godinu dana koristim palice sa plasticnim vrhom. Sem ako izumemo Vic Firth Danny Carey isgnature palice, sto ne prave sa plasticinm vrhom (inace najizbalansiranije palice koje sam ikad uzeo u ruke..toliko balansirane, da sam jednu svirku sa black metal bendom svirao bas sa njima :) ...ne bi se to Danny-u svidelo al sta sad :P ).
Zasto plasticni vrh. Opet, pare...imao sam stalno problema sa vrhovima. Kupim palice i posle 2 nedelje promasim cinelu, i prepolovim vrh palice. Gotovo, bacene palice. Svaki sledeci udarac mi ubija opne, a no niko ne zeli. Zato plasticni vrh, i vozi. Zvuk je prezentniji na cinelama, i nekako plasticniji na opnama sa ovakvim vrhovima (ako vam smeta, onda za snimanje kupite palice sa normalnim vrhom i problem resen :) ), vazno je, feeling je totalno isti :)

E sad, velicina palice...

Idite u radnju gde imate velik izbor palica, trazite practice pad (svaka prodavnica je ima, i uvek su mi dali odmah) i pitajte da li smete prici delu sa palicama (u mitrosu su je stavili iza pulta...nikad necu shvatiti :S). I idite redom sta god vam zapadne za oko, uzmite i probajte. Malo single stroke, malo virblve, malo double stroke, nemojte preterivati, imate gomilu palica ispred sebe :) necete da se navikavate na palice, nego trazite par koji vama odgovara :wink: . Ceo proces traje poduze, ali na kraju ste smanjili opcije na 3-4 para palica, i shvatili koje vam mere odgovaraju. Ostalo vam je vec pitajne vrha, ili da li je neki signature serija ili standard. Sad vec mozete prici prodavcu i pitati njega sta misli (ako se uopste razume, tj. ako je bubnjar...nadamo se da postoji neki iskusni bubnjar u sobi).

To je to :)

Jos sam hteo da dodam, plasticni vrh. Probao sam Pro Mark i Vic Firth, obe fabrike prave standardne serije, signature serije, i nize (jeftine) serije (kod Pro Mark-a L.A.Special, kod Vic Firth-a Nova). LA.Special nikad nisam probao , ali sa Nova palica vrh spadne za par dana. Pro Mark ima garanciju da im nikad nece spasti vrh, ali nisam probao ove budzet serije.
Konkluzija, koliko god su Nova palice jeftine, ne valja nista...cak su najbolje one crne, i sve vam crna boja ostaje po cinelama...pa ih kupite, i nosite kuci pa ih smirglate dobrih pola sata...(jedno vreme je svaki drugi bubnjar u gradu to radio x) )

I da, ja inace trenutno koristim Vic Firth 5AN, a pre toga sam koristio Pro Mark PW727N.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 15 Apr 2007, 23:03

Kada vec pominjes palice ,pojasni mi molim te ,kakve to famozne palice koristi Lars Urlich ,jebote kostaju sign. ovde u Becu 50e par
One kao imaju neku foru sa odvrtanjem ili tako nesto ,ne znam pa bi bilo super da mi pojasnis :lol:

rockfilter
Posts: 7
Joined: 02 Apr 2007, 16:31
Location: Lazarevac

Post by rockfilter » 28 Apr 2007, 16:16

Jel probao neko Zencheve palice?
Zenac je jedan lik iz Arandjelovca koji trguje bubnjevima i opremom!
Pravi i palice, domaca proizvodnja :D jel probao neko?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 02 May 2007, 16:47

Koliko ja znam (nisam sad proveravao), Lars koristi Ahead palice. One su aluminijumske, presvucene nekom plastikom, i ti u sustini kupis jedan par, i samo menjas taj deo sa plastikom (pola palice)

A sto se tice palica domace proizvodnje, nisam jos naisao na nesto dobro sto bih kupio :S

User avatar
Les_Claypool
MF veteran
Posts: 41
Joined: 01 May 2007, 19:55
Location: Niksic

Post by Les_Claypool » 02 May 2007, 20:14

Lome li se te aluminijske palice, posto moj bubnjar lomi svake od drvenih do karbonskih :)

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 03 May 2007, 11:08

Pa ovako, ne lome se, nego se guli ta platika koliko sam ja cuo, i onda ti kad skontas da ti se ogulila, promenis...zamisli na sred svirke shvatis "jbt nemam vise plastike" i treba da udaris crash....sta onda? "ko ga sisa svirka je to" ili "izdrzacu do kraja pesme bez cinela" O_o
jedno veliko zaj$&i za to :)
Ja sam za drvo, iako sam imao izlete sa carbo stick-ovima...nije lose :) mada ni to ne valja za cinele. Previse tvrdo. Jeste, duze traje, ne kruni se, cak ni ne puca u sredini, samo odjedjnom poof i pukne horizontalno. ALi, tvrdo je, i nije zdravo zbog cinela.

Palice pucaju, to je normalno!! To su nama kao gitaristima trzalice (samo sto su jedno 15 puta skuplje). Nije normalno jesti 3 para palice za jednu probu. (iako i to neki rade, recimo PG iz Ritma Nereda) Optimalno bi bilo da palica traje 2 meseca, ako sviras neki metal (znaci ne laganu muziku, nego puno rim shotova, puno pratnje na cinelama, brza kontra itd itd)

Ili ces da kupujes LA Special i NOVO za sitne pare, pa da ih menjas svake 2 nedelje, ili neke malo ozbiljnije, i svaki put kad ti pukne da ti proveris tehniku :)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 25 May 2007, 02:05

Meni palice traju dosta dugo. Uglavnom, koristim 4 modela, sva cetiri Vic Firth i od toga 3 sa najlonskim vrhom: Steve Gadd model, Dave Weckl model, 5An i 7A (ono 'n' je oznaka za najlonski vrh). Inace, zasto traju dugo i zasto najlonski vrh? Ja cinele drzim prilicno nisko (od kontre, preko crash/splash cinela, do ride-a), tako da jako ih retko udaram obodom palice. Dakle, najcesce udaram vrhom (osim crash-eva, naravno). Najlonski vrh mi je neophodan bas zbog toga - ako je obican drveni zavrsetak, brzo se "potrosi", i onda dodjem u situaciju da mi neki prelazi/ritmovi koji su tisi po prirodi zvuce neravnomerno. Najvise se oseti kada sviram neke lagane funky stvari koje su pune dinamike. Mislim, nisam profesionalni bubnjar (ne zivim od toga, hvala Bogu ;) ), ali mi strasno smeta kada cujem neravnomernosti u sviranju u bilo kom obliku i iz bilo kog razloga.

Drugo, sa 'n' palicama imam bolji stick definition, a one jedne 7A mi sluze kada se (doduse, vrlo retko) upustim u sviranje jazz-a (mozda je bolje reci "pokusavanje sviranja jazza". :?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 25 May 2007, 13:26

Mislis na to da ti se odlomi deo vrha palice?
Ja sam bas zbog toga presao na nylon palice...nisam zbog zvuka ili nesto tako duboko :)

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 25 May 2007, 18:49

zolideathmetal wrote:Mislis na to da ti se odlomi deo vrha palice?
Ja sam bas zbog toga presao na nylon palice...nisam zbog zvuka ili nesto tako duboko :)
Iskreno, i ja sam presao na 'n' modele zbog ustede na palicama (sada mi jedne palice traju 3x duze nego ranije). Nezgodno je jedino sto najlonski vrh nije pogodan za jazz/funk/progressive/punk/dza/bu fazon koji ja sviram jer su meni ritmovi uglavnom prilicno suptilni i puni dinamike i "duhova", pa me preterano odscecan i glasan zvuk ride-a nervira, a ne mogu da za te potrebe menjam palice "u hodu", tj. usred pesme. S druge strane, drveni vrh se, kao sto si i ti rekao, osteti - odlomi se parce. Zamisli kako zvuci klasican swing sa pola vrha :( :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 25 May 2007, 23:36

I meni je problem na ride-u...nemogu toliko da smanjim udarac da se oseti dinamika :/ sve je glasno i sece :S
Ok je to ako sviram neki zesci deo, ali kad je neki emo deo :S nemogu da kontrolisem....ali sta sad ....proba je proba, a za snimanje uzmes steve gadd signature i kul si :D

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 00:46

Jel probao neko od vas Vic Firth Buddy Rich model. Malo su teze, ali traju duze od standardnih i dobro su izbalansirane. Inace, ne slazem se sa konstatacijom da palice traju optimalno 2 meseca. Meni su najduze trajale mesec ipo, a i tada sam jedva svirao sa njima jer su se stanjile k`o cackalice.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Jul 2007, 01:58

Jea...zavisi od coveka, nekome traje duze nekome krace :)
Nisam probao te...jesi ti probao Danny Carrey model?

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 10:58

Nisam, moracu kad odem sledeci put. Samo preskupe su te signature palice.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Jul 2007, 13:46

Jesu...i steta sto ovaj Danny Carrey model nema plastican vrh :(
Imao sam 3 para, i na svakom mi ode vrh :/ Ali su najjace palice (mada su predebele za mene), cak sam i jednu svirku sa Svartgrenom svirao sa njima :)

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 15:09

Nemaju ni Buddy Rich plastican vrh, ali se ne sje*ava tako brzo zbog specificnog oblika. Isto su malo deblje i teze, ali su super izbalansirane i daju nesto masniji zvuk.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest