Drum Triggers

Moderator: zolideathmetal

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Drum Triggers

Post by Critical » 19 Jun 2007, 12:43

Sta je ovo,i koja mu je uloga?? :lol:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 19 Jun 2007, 14:13

Image
Image
Image

Pretvara analogan signal u digitalni. Znaci tvoj udarac u struju. Znaci udarac u MIDI.

Sluzi za par stvari :
- kod brzog duplog bas bubnja (death metal i tako to), ili udarac nema dovoljno snage, ili je zvuk bass bubnja takav da se ne cuje normalno
- jednostavnije za svirke (uvek imas isti zvuk, jednostavnije mozes da pojacas samo jedan element, a da u zvuk ne ulazi nista drugo)
- jednostavnije snimanje (nakacis na udarac zvuk kakav hoces, ne treba da vijas extremno skup bubanj)

Mnogo njih drzi da su triggeri varanje...triggeri nisu varanje...ali moze da se koristi za to. Ima puno bubnjara koji tvrde da su extra brzi, a samo tapkaju po bubnjevima, i triggeri odrade ceo posao za njih.
To ti je kao pretvaranje akusticnog bubnja u elektronski.

Danas jako puno njih koristi triggere i na svirkama i u studiju (pored mikrofona), jer se tako moze recimo izvuci tacka na bassu, dobiti dubinu na prelazima, itd itd...

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 19 Jun 2007, 15:02

Ja ne gotivim trigere. Mnogo "plasticno" zvuci. Ja ga ni na bas ne bih stavljao jer i tu ima dosta dinamickih promena. Naravno, sve zavisi od toga koju muziku sviras - ako cepas rock, onda samo napred. Tu je bitno da bubanj, jel'te, ROKA :wink: , ali za jazz su prakticno ne primenljivi jer ne poznaju dinamiku, a i ako poznaju, onda se to postize na vestacki nacin (kao na elektroncu).

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 19 Jun 2007, 16:09

Gresis :)
Uzmes trigger, nakacis ga na bilo koji element bubnja (recimo dobos, jer ima najkomplikovaniji zvuk), gurnes ga u neki dobar module, u taj loadujes semplove nekog dobosa (znaci rim shotove, ghost noteove, sidestickove), sve namestis (sto ce potrajati prilicno dugo).

I uvek ces imati svoj dobos! Nebitno koliko si nategao opnu, koju opnu imas, blah blah....

Dinamika je itekako razradjena na trigerima, i zvuk nije plastican ako stavis neplastican zvuk jelte :)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 19 Jun 2007, 16:10

Hmmmmm... ne bih se složio sa Derrickom u potpunosti.

Prvo - zvuk: zvuk je onakav kakvu sound banku imaš tj. kakve semplove koristiš. Ako su loši semplovi onda stvarno može da zvuči plastično ali radiš sa kvalitetnim semplovima... sky is the limit.

Drugo - dinamika: MIDI vrlo uspešno radi sa tzv velocity-em i veruj mi da je nekih standardnih 1024 koraka u velocity-u sasvim dovoljno za postizanje nekog "prirodnog" vibe-a.

E sad... druga je priča ako ti to "nakucavaš" pa ti svaki sample ima isti ili grubo različit velocity ali u ovom slučaju, ti direktno kontrolišeš snagu, intenzitet i glasnoću samim udarcem. Dakle kao što i inače sviraš s tim da se zvuk pretvara u digitalni oblik i samim tim je lakše manipulisati njime. Zoli je dosta toga rekao a ja bih samo još spomenuo da su triggeri za studio "melem za dušu". Brza i laka manipulacija, sitnije greške se mogu ispravljati nakon odsviranog bubnja bez potrebe za ponovnim sviranjem, nemaš potrebe za extra skupim i kvalitetnim mikrofonima da bi dobio lep zvuk, možeš naknadno da definišeš zvuk bubnja ako ti se ćefne i ako skontaš da ono što slušaš baš i nije to što si zamislio... Na sve to dodaj još i to da bubnjar svira pravi set bubnjeva a ti kao producent možeš da manipulišeš njima kao da su elektronci. Što bi se reklo "i vuk siti i ovce na broju". Voleo bih da ovo imam u svom studiju definitivno.

User avatar
Derrick
MF veteran
Posts: 1118
Joined: 05 Mar 2007, 18:18
Location: Beograd

Post by Derrick » 19 Jun 2007, 16:49

Ok, moguce da gresim. Ja sam se susretao sa drum tigger-ima dok sam gledao kako neki moji drugari snimaju materijal, a tada sam se i ja izivljav'o , pa su me profi snimili (@Zoli, to ti je ono sto sam ti rekao da pokusavam da nadjem na nekom zaturenom CD-u da ti posaljem). Uzgred, nisam bio zadovoljan. Pola od onoga, sto moj stil cini time sto jeste, se nije culo. Sve je bilo natprirodno ujednaceno, k'o da sam ritam masina. Ok, mozda su triggeri bili shit, mozda je tonac bio shit...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 19 Jun 2007, 16:57

Triggeri, module, semplovi, tonac...sve to zavisi od ovih :)
I ja sam snimao par puta sa triggerom, i bilo je sranje :) Ali sam posle slusao snimke i tonac je napredovao i sad vec zvuci :) pa mesa 2 zvuka i stvarno moze bilo sta uraditi

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 00:47

Jel sme da se zna u kom je to studiju snimano i na kojoj opremi?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Jul 2007, 01:57

Tamo gde si i ti snimao na isto opremi x)
Najjeftiniji Yamaha triger (35e) i Stage Custom :)

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 10:57

Znaci, Sale poceo i trigerima da se bavi? Kad sam prvi put snimao kod njega, na pomen trigera hteo da me izbaci iz studija. Pretpostavljam da ima Yamahin DTX modul.
Off topic - u kom bendu/bendovima sviras?

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Jul 2007, 13:45

Koristi softwareski module, i jedan od najjacih programa za semplove (mislim da ne smem da spomenem :S)

Znaci u sustini se radi triggerovanje skoro celog kompleta, ali se hvataju peakovi preko mikrofona (if that makes any sense x) )

Sad radim svoj brutal death ( http://www.myspace.com/disdainedserbia)
Jos uvek onaj alternativni metal (http://www.myspace.com/lonesomenight)
Neki Melo-death (http://www.myspace.com/masqueofbetrayal)
I jos jedan session job x)
I jos 2 benda u pripremi hahahah x) :P

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 15:07

Pretpostavljam da to radi ako snimas sve posebno, a ne ono kao snimak probe. Planiram da uradim demo sa bendom ovo leto, ali nemamo kinte za sve posebno. Ionako sam planirao da trigerujem samo bas, a za to cu iskoristiti svoj modul.

Znaci, bas si zauzet :)

Edit: a znaci ti si svirao u Svartgrenu? Pomislio sam, ali nisam bio siguran. Znaci, delili smo binu :)

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 23 Jul 2007, 15:34

Off : haha jea :) Ali nisam ostao...moram sam da zurim na voz, tako da vas nisam gledao :/

Koji modul imas?

User avatar
Drobac
MF veteran
Posts: 373
Joined: 23 Jul 2007, 00:31
Location: Ruma

Post by Drobac » 23 Jul 2007, 16:33

Alesis D4, ali nemam trigere, osim nekih rucno pravljenih, koji me bas i ne zadovoljavaju. Sad radim na nekom super tajnom projektu, kad to odradim, mislim da cu biti zadovoljan :). Zezam se, stavio sam piezo u bat od pedale i radi kad udaris bat prstom. Nisam jos probao na pedali posto mi fali jos jedan piezo za drugi bat i fale mi zenski veliki dzekovi. Jel znas mozda jel ima negde tih dzekova u NS-u?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 24 Jul 2007, 12:58

Nisam siguran da baš tačno iz tvog opisa znam na koje džekove misliš ali svakako pogledaj u TehnoTroniku u Braće Ribnikara. Oni imaju i ono što nemaju :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest