Frula

Post Reply
skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 24 Apr 2012, 23:25

Милане и Немања, срам вас било, прочитајте тему од почетка :D

Бора на том снимку свира алт фрулу, неко такве фруле зове дудук, мада је дудук назив и за мале фруле, ствар терминологије и подручја. Алт фруле имају за октаву ниже тонове од "обичних" фрула.
Иначе, "дебела" фрула тог квалитета, са тубусом за доштимавање, не може да се нађе испод 250 - 300 евра. Можда за 200, али ако је некоме хитно за паре.
Вас двојица нађите на овој теми корисника ацапапец. Њему сам направио "дебелу" фрулу од пвц цеви за воду, а како то звучи погледајте на његовом линку ка Youtube. Дечко је заиста лепо одсвирао.
Можете и сами да направите "дебелу" фрулу за смешне паре, погледајте упутство које сам дао! Ако вас мрзи да правите, могу ја да вам направим за 2000 динара.
Изгледа да ми не гине да коначно направим детаљно упутство за израду фрула, свих тоналитета. Обећао сам и упутство за кавал. Биће, чим нађем времена.
У међувремену, препорука свим новим члановима на теми, да прочитају тему од почетка, јер је већина одговора већ ту.

millansky
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 23:43

Re: Frula

Post by millansky » 27 Apr 2012, 15:05

skublja,

hvala za iscrpan odgovor. Citao sam temu iz pocetka, ali izgleda da nisam obracao paznju dovoljno, te mi je promakao info u vezi tih "debelih" :D :D frula(sad sam naucio da se zovu alt frule). :ziveli:

NemanjaIX
Posts: 3
Joined: 21 Apr 2012, 17:17

Re: Frula

Post by NemanjaIX » 05 May 2012, 15:04

Ljudi a kako da odredim koju frulu imam mislim za koji tonalitet, jel ja to mogu nekako pomocu klavijatura odrediti?

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 06 May 2012, 00:42

Овде постаје страшно забавно :lol:

Узми од некога штимерицу. Ако је то проблем, скини неки програмчић за tuning, тј. штимовање, рецимо Tune!It. Инсталирај га, покрени, прикључи микрофон на рачунар.

Узмеш своју фрулу, затвориш СВЕ рупе (и ону за палац отпозади) и дунеш. Програм ти покаже који је основни тон твоје фруле (а то је тон кад су све рупе затворене).

Капираш да то исто можеш да урадиш помоћу штимерице. Још боље, зовни комшику која иде у музичку школу, она ће ти лако рећи који је тоналитет твоје фруле (те дрвене, не оне на коју си помислио :lol: :lol: :lol:

NemanjaIX
Posts: 3
Joined: 21 Apr 2012, 17:17

Re: Frula

Post by NemanjaIX » 07 May 2012, 16:57

Imam blok flautu. Jel i na njoj sve isto? Ja nemam nikog da mi pokaze sve sam sam naucio, u mojoj okolini jedini ja znam nesto svirati sa frulom ;)

MilanFrulas
Posts: 1
Joined: 25 Jul 2012, 15:11

Re: Frula

Post by MilanFrulas » 25 Jul 2012, 15:15

Evo i ja sam se potrudio, iskoristio ovaj tutorijal, skupio na jedno mesto i napravio malu PDF knjigu. Nadam se da ce biti nekome od koristi ;)

PVC FRULA.PDF

aca_frula
Posts: 1
Joined: 15 Nov 2012, 09:20

Re: Frula

Post by aca_frula » 23 Nov 2012, 19:39

bora je kralj

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Frula

Post by Stalker » 24 Nov 2012, 01:05

Ћовеће ова тема је као форум унутар форума, гледам свих 14 страна и нисам никад чуо за 80% пост-ера овде лол. :mrgreen:

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Frula

Post by Cicmila!! » 24 Nov 2012, 13:34

jeste znali da stalker svira frulu?

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Frula

Post by Stalker » 24 Nov 2012, 15:58

Maki91 wrote:problem sa frulom je sto moras da OTUSHISH rupu za koju oces ton, umesto da ZAPUSHISH, tako da je totalno nelogicno nekome ko je svirao gitaru ili klavijature pre frule

zbog toga nikad necu moci da sviram frulu, iako je prakticna za u dzep

zato su verovatno i izmislili klarinet, al on ne staje u dzep
не бих се сложио. ја одлично свирам фрулу за особу која не зна ништа о фрули (басиста). питајте само цицмилину мачку.

jeey
Posts: 1
Joined: 03 Dec 2012, 20:24

Re: Frula

Post by jeey » 03 Dec 2012, 22:05

Поздрав свим фрулашима.
Већ неко време желм да научим да свирам фрулу.
Имам кнјигу Школа за фрулу, и фрулу коју сам пре пар година купила као сувенир.
Читала сам претходне стране и ако сам добро схватила за почетнике је добра штимована Д фрула. Њу би вероватно узела тек за пар месеци.
Замолила би искусније да ме посаветују да ли је ок да до тада вежбам на овој коју већ имам, или да потражим неку другу. Размишљала сам о ПВЦ али не знам да ли би ми неко направио.
Много ми се свидео звук http://www.youtube.com/watch?v=x5y94ME6 ... r_embedded
Да будем јаснија тражим неку повољнију варијанту док мало не провежбам и видим да ли ми инструмент "лежи".
Иначе тотални сам почетник. Као дете сам свирала блок флауту и била ми је ок. Фрула има мање рупа па се све плашим да се нећу уклопити.
Замолила би за савете, којим редом да идем.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 05 Dec 2012, 21:42

Поново мало оживела тема, добро је. Та фрула са линка заиста лепо звучи, није што сам је ја направио, већ што је Аца лепо одсвирао :D :D :D


Престао сам да правим пвц фруле, немам времена. Понекад направим некоме са специфичним захтевима.
За почетак, купи Д фрулу. Најважније је да има правилан штим и да је лака за свирање. Уствари, пошаљи ми пп, можда можемо да се договоримо.

ficakralj
Posts: 5
Joined: 07 Jan 2013, 18:47

Re: Frula

Post by ficakralj » 07 Jan 2013, 18:57

Kod Srecka Percevica u selu Veluce kod Trstenika.

Radisa Stevanovic
Posts: 1
Joined: 10 Apr 2013, 12:48

Re: Frula

Post by Radisa Stevanovic » 10 Apr 2013, 14:50

Sviranjem frule, bavim se jos od četvrte godine, kada sam i odsvirao prvu pesmu, Mi idemo preko polja. Imao sam dosta prekida, a sada sam rešio da se posvetim fruli, pa me zanima sledeće: Koji sve polutonovi mogu da se proizvedu u prvoj oktavi, a koji u drugoj, ali iskljucivo kombinacijom otvorenih i zatvorenih rupa, takozvanim grifovanjem. Bio bih mu beskrajno zahvalan.

User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 10 Apr 2013, 20:59

Veliki pozdrav druze :) Tvoj pitanje je jednostavno :) Ako si dobro navezban mozes sve :) Medjutim, najbolje je da imas vise frula razlicitih tonaliteta kako sa polutonovima ne bi imao mnogo problema. Ali ako u pojedinim pesmama postoji potreba za neki poluton naravno i to se moze izvesti. Npr. Imas C frulu, Cis dobijas i u prvoj i drugoj oktavi tako sto ostavis poluotvorenu poslednju rupicu. Sve ostale polutonove mozes da dobijes na isti nacin. Medjutim za dobijanje Bb preporucio bih ti kombinaciju, prva rupica odozgo otvorena i sve ostale nadole zatvorene osim poslednje (to ne mora da znaci da ce na tvojoj fruli biti tako) mozda samo naredne dve dve, sve zavisi od kvaliteta frule.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest