Frula

Post Reply
User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Frula

Post by dushan » 11 Jul 2009, 10:59

teodorica wrote:Kakve su Hohner-ove blok flaute,mislim drvene?Cena im je pristupacna.
Лично претпостављам да су добре самим тим што су добра марка Hohner али имаш и Yamaha јако добре у НС-у имају своје представништво..........

Елем, мислим да та фирма има и продаје чак и пластичне квери тј. траверсо флауте (као оне металне) али немам информације поузнадане да их имају, пластичне или већ од каквог синтетичког материјала, али имам неке пријатеље који су ми причали да се могу купити код нас и у НС-у. Цена не знам која је!?

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Frula

Post by vasko » 11 Jul 2009, 15:15

nigde po nisu ne mogu da nadjem neku jeftinu drvenu ili plasticnu frulu??

staje u dzep,izvadis sviras negde,bas je fora :ziveli:

jos kad bi imala neka sa hromatskom lestvicom da moze metal da se svira na njoj :ziveli:

onih nekoliko rupa...ne znam ali pretpostavljam da je dur ono,nikad nisam probao....

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Frula

Post by dushan » 11 Jul 2009, 23:35

vasko wrote:nigde po nisu ne mogu da nadjem neku jeftinu drvenu ili plasticnu frulu??

staje u dzep,izvadis sviras negde,bas je fora :ziveli:

jos kad bi imala neka sa hromatskom lestvicom da moze metal da se svira na njoj :ziveli:

onih nekoliko rupa...ne znam ali pretpostavljam da je dur ono,nikad nisam probao....
Ово је сасвим довољно да ти разбије маглу предубеђења и цинизма:

http://www.cwo.com/~ph_kosel/designs.html

http://www.youtube.com/watch?v=n76qwWdP ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=60XBvbLT ... re=related

User avatar
dushan
Posts: 46
Joined: 31 Jul 2008, 04:38
Location: Mali Mokri Lug

Re: Frula

Post by dushan » 18 Jul 2009, 22:04

И овде је било нешто приче око фруле и свирања:

viewtopic.php?f=15&t=3859

CARPATICA
Posts: 13
Joined: 28 Jul 2009, 19:46

Re: Frula

Post by CARPATICA » 01 Aug 2009, 17:46

mala kritika : vlasi nisu rumuni

MALI ODGOVOR OD JEDNOG VLAHA- VLASI JESU RUMUNI! NA VLASKOM JEZIKU VLAH SE KAZE RUMAN, O VLASKI JEZIK LIMBA RUMANEASCA.
POZ

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Frula

Post by dejankuki » 01 Aug 2009, 18:14

Carpatica, odakle si?


Uh, uhfmphfmf OK necemo ovde da ulazimo nacionalne rasprave, ali Rumun nikad nece da prizna da je iz istog naciona kao i Vlah... Vlaski i Rumunski jesu slicni, ali opet nijedan Rumun nece da se slozi da su to isti jezici... zasto je to tako, pitaj Rumune.. kao sto sam ih ja pitao i saznao... tj. rekli su mi..

BTW, ako se ne varam.. rec Vlah je ne-znam-cija-stara-rec i ima mnogostruko znacenje

Tako su npr u Dubrovniku i dubrovackoj republici sve strance zvali Vlasima, bez obzira odakle dolaze... U bosni pak Vlasima su je koristili za rec RAJA.. itd http://answers.yahoo.com/question/index ... 657AA4zcIf

No rekoh, necemo ovde nacionalne rasprave, ovo je muzicki forum...

btw..
http://en.wikipedia.org/wiki/Vlach_lang ... 8Serbia%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Vlachs_of_Serbia

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Frula

Post by pax404 » 20 Aug 2009, 23:02

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BtDWsuqHEDQ[/youtube]

Evo Bore, svira Zajdi, zajdi. Stvarno ubija covek, svaka mu cast. Nego, recite mi, gde mogu da nabavim neku "pocetnicku" frulu za drugara, sada mu ide rodjendan, a voleo bi da je svira... Odgovara mi okolina Pozarevca, mogu i nekoga u Beogradu da organizujem, a i ako od nekoga mogu da narucim pa da mi posalje to bi isto bilo super. Kakve su vase preporuke za prvu frulu? Budzet mi je naravno ogranicen, ne mogu da dam sada preko 30ak evra, to mi je maksimum nekako...

Hvala svima na pomoci :)

vasko
Posts: 1045
Joined: 12 Feb 2008, 13:21
Location: Nis

Re: Frula

Post by vasko » 20 Aug 2009, 23:45

kupio sam na vasaru drvenu za 100 dinara

ima 6 rupa i ono je neka durska skala i mnogo je teze za sviranje jer trebas da podignes prst za koji hoces ton tako da je sve suprotno

perairac
Posts: 6
Joined: 24 Nov 2009, 22:24
Location: Novi Sad

Re: Frula

Post by perairac » 24 Nov 2009, 22:48

poz...ja sam iz Novog Sada i sviram irsku muziku.....Frule koje koristim imaju 6 rupa.....narucio sam ih iz Londona a marka je Susato USA.Inace,napravljene su od plastike i jako lepo zvuce.....Medjutim,moraju se dosta jace duvati od obicnih metalnih frula koje se koriste u Irskoj flok muzici...a samim tim su i glasnije.....

igdrenjak
Posts: 5
Joined: 16 Dec 2009, 09:07

Re: Frula

Post by igdrenjak » 16 Dec 2009, 10:06

Ево и ја правим добре фруле. Да искрено кажем нисам раније умео да направим најбоље писак, јер је потребна изузетна прецизност. Зато су ми фруле шушкале по мало. Сада сам скапирао неке ситуације. Поштен сам, јефтин. Како сам почео? Па из ината. Нисам хтео да пуцам пара на то што волим. Куповао сам прво фруле од Митра Васића из Крагујјевца. Тон им је био одличан, али нису добро стимовале, неки су тонови машили за четвртину. И тако прво направим мислим да беше троделан КАВАЛ Ц, па онда малу ФРУЛУ Ц. Касније наставим и једно и друго да правим. Сада сам најбоље извежбао да правим малу Ц, и велику Д Фрулу, мада сам правио и друге. Ко жели могу да му дам неке савете. Скоро сам направио и прву тамбуру балканску, са стимом ДАД, упарених по две жице, укупно 6 жица. Испала је одлицно, па ми је сада то постала преокупација. Што се тиче Кавала и Фрула сада знам те неке тајне моменте, које не желим да откривам јер су део мог пута и развоја. Хвала Богу, нека напредује обнова Србства, и етно музике, православља и уопште традиције, а то је и разлог зашто радим то што радим: из љубави према Богу и Отечеству - има нас сада младих људи који сем што свирају етно, још се и баве овим занатима и сада се полако повезујемо зато ћу сада ставити наше адресе. До сада сам често поклањао инструменте. Дакле јефтин сам кавал Д - 40е троделни, кавал Ц - троделни 50е. Мала Ц фрула једноделна- 40 е. Велика Д фрула једноделна 50 е. Сви инструменти штимују гарантовано.
Моји подаци:
Ђуровић Игор - Крагујевац
тел. 034/313363, 064/4606542 igdrenjak@gmail.com
Још један млад човек а страшан мајстор за балканске тамбуре, и једноделне кавале:
Александар Милутиновић- Врњачка Бања, етно група Руно
тел. 036/612917, 064/4521401, korrenjak@gmail.com
Томислав Богданић - Крагујевац, такође страшан мајстор, за велике дефови, гочеве, тарабуке, ђембе, идр. удараљке
064/1737589
034/388177
Душан са Пештера, кавал, шпиљ, деф, ћителија, дудук
020/488004

igdrenjak
Posts: 5
Joined: 16 Dec 2009, 09:07

Re: Frula

Post by igdrenjak » 17 Dec 2009, 14:41

Наравно, да не заборавимо ко је најише постигао и покренуо многе ка свирању кавала и тамбура, ка етно или старој народној музици,
не заборавимо - Влада Симић из Белог платна. Не само сјајан извођач, него и сјајан мајстор, који је одгурао најдаље, и повукао многе.
Свака част мајстору. Сем фантастичних кавала прави исто тако и сјајне тамбуре. Послушајте само звук и количину ликвота из те тамбуре, послушајте ствар Марино оро, тачније уводни део. Сјајно.

emcanke
Posts: 24
Joined: 13 May 2010, 22:25

Re: Frula

Post by emcanke » 13 May 2010, 22:34

Ako vam je potrebna obicna frula posetite ovu adresu www.artijana.com/prodavnica/emcanke
Uskoro cemo poceti sa izradom stimovanih i skolskih stimovanih frula.

xKatjax
Posts: 5
Joined: 15 Jun 2010, 22:59

Re: Frula

Post by xKatjax » 15 Jun 2010, 23:15

Da li bi neko mogao da mi da neke savete vezano za frulu?? Naime, skoro sam kupila D frulu a potpuni sam pocetnik i laik sto se tice teorije... Nabavila sam knjigu frula za pocetnike od Marica ali ona je za sviranje na C fruli. Pa, moje pitanje je- koja je razlika izmedju D i C frule? U prstometu ili?? Naucila sam par pesmica :-) ali visoki tonovi mi bas lose zvuce... I da li neko zna neku dobru knjigu za pocetnike??

emcanke
Posts: 24
Joined: 13 May 2010, 22:25

Re: Frula

Post by emcanke » 16 Jun 2010, 10:56

A gde si nabavila knjigu? Od kojeg drveta je frula i koja je duzina?

xKatjax
Posts: 5
Joined: 15 Jun 2010, 22:59

Re: Frula

Post by xKatjax » 16 Jun 2010, 11:55

Knjiga se zove "Frula 1, škola za početnike", za učenike i učitelje u osnovnoj školi, autori su Milorad Marić i Rastislav Mendjan a kupila sam je u Kosovskoj ulici u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva. U njoj je dat prikaz prstometa na C fruli u nižem registru, da li neko moze da mi kaze kako ide prstomet u visem registru?? Tu su i pesme i kompozicije za vežbanje... Knjiga ima 47 str.
Što se frule tiče, mislim da nije problem u njoj nego u mom sviranju :-), naručila sam je od M.Ilijevića iz Šapca, našla sam mnogo pozitivnih komentara o njegovom radu ovde na forumu... Frula je od šljivovog drveta, dugačka je oko 25,8cm i dvodelna je...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest