Frula

Post Reply
User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 22 Sep 2011, 14:30

Imam i ja F-dur frulu, i isto sam svirao sa harmonikom i odlicno se culo i uklopilo. E sad ne znam da li ti je duza ili kraca F frula, moja kraca ima oko 22cm, ne znam tacno, ova duza ima oko 40i nesto cm, nisam merio. Ova duza se cuje slabije, ali je na mikrofon odlicna :) Koji majstor ti je pravio frulu?

urosv
Posts: 8
Joined: 18 Sep 2011, 15:18

Re: Frula

Post by urosv » 23 Sep 2011, 01:13

I moja je oko 22 cm. Ne znam koji je majstor pravio, poklonio mi je deda pre
15 godina, a znam da je bas dosta platio tako da je sigurno dobra.
Tvaja se cula dobro i bez mikrofona ili samo sa mikrofonom?

User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 23 Sep 2011, 08:03

Ovo sam svirao kad sam poceo da sviram sa tom frulom F.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WwEODErXgNw[/youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=WwEODErXgNw

urosv
Posts: 8
Joined: 18 Sep 2011, 15:18

Re: Frula

Post by urosv » 24 Sep 2011, 02:15

Mnogo si lepo odsvirao! :) Ali ovaj covek sto te je pratio je
bas svirao pratnju i tiho, a da je svirao normalno i on pesmu
uporedo mislim da bi se ti slabo cuo. :/

User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 24 Sep 2011, 08:33

E pa onda je tu problem, trebao je taj tvoj harmonikas nesto tise da svira :D

urosv
Posts: 8
Joined: 18 Sep 2011, 15:18

Re: Frula

Post by urosv » 24 Sep 2011, 12:43

:D pa jeste, al ono kad se svira za drustvo tu se i ne pazi bas :)
A npr. znam da klarinet se ekstra cuje i uz harmoniku u fulu.
Od kog majstora si ti kupio frulu?

User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 24 Sep 2011, 12:57

Od Mihajla Ilijevica, platio sam je oko 20e, to je jednodelna F frula. Platio sam je tako jeftino zato sto sam kupio tri u isto vreme, pa mi malo smanjio cenu.

urosv
Posts: 8
Joined: 18 Sep 2011, 15:18

Re: Frula

Post by urosv » 24 Sep 2011, 15:21

Moja frula je kao sto ovaj cica svira, ista takva.
http://www.youtube.com/watch?v=7NVTl6Pc ... re=related
Videcu da i ja od coveka nabavim neku frulu.
Imam problem sa niskim tonovima, vrlo lako se preduvava u drugu oktavu
dok na visim to niije slucaj, a izgleda da na ovoj mojoj fruli mogu da se izvuku tri oktave.

User avatar
Hermes
Posts: 31
Joined: 03 Feb 2007, 09:26
Location: Gnjilane
Contact:

Re: Frula

Post by Hermes » 24 Sep 2011, 18:15

pa moze ali ne vidim neku veliku potrebu, moze lepo da se izvuku dve ipo na ove sto ja imam... sve to zavisi od frule. nijedna frula koju isti majstor napravi nije ista. a uglavnom sve frule dobrog kvaliteta su slicne kao ova sto svira cika paunovic :D

urosv
Posts: 8
Joined: 18 Sep 2011, 15:18

Re: Frula

Post by urosv » 24 Sep 2011, 22:49

Pa to ok je ova moja frula!
Hvala ti na informacijama :D

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 14 Oct 2011, 01:03

Децо, почео сам да правим дрвене фруле. Изгледа да ми лепо иде ;-) Продао сам дечку Д и Ц фрулу, направљене су од дрвета белог јасена. Цена је била смешна, а квалитет можете да процените овде: http://www.youtube.com/watch?v=ofYx_spQYtc
Најдраже ми је што звуче много боље од оне глупаве блок флауте.
Морам да кажем да цена од 100+ евра за једну фрулу уопште није претерана, у односу на то колико има посла. Одабир и набавка дрвета, сушење, поновни одабир најбољих парчади, бушење, обрада на стругу, бесконачно шмирглање, импрегнирање (може лако хемијом, али има бољи природни начин, а то је већ тајна), поновна обрада, па израда канала, отвора, па тек онда израда чепа, дуго и врло прецизно дотеривање оштрице писка и чепа, бушење рупа и штимовање, фина обрада рупа, па бајцовање или фарбање, сушење, па лакирање. Уфф! Нешто сам и прескочио, рецимо импрегнирање чепа (цела фрула и чеп се импрегнирају због пљувачке). На крају, или пре лакирања, евентуално гравирање иницијала.
Е сад, то је за једноделне фруле беѕ гривни. Са гривнама се прича компликује, најједноставније је да их направи комшија/пашеног/друг-из-детињства/ујнин деверичић који је стругар и не "зацепљује" се много.
Прича се додатно компликује са средњим прстеном за доштимавање. Одлучио сам да купим струг за метал и да га сам правим, пошто су стругари опасно почели да ми иду ....
Потребно је и те гривне и прстенове лепо уклопити.
У скоро свакој од ових етапа можете да ЗЕЗНЕТЕ НЕШТО! И онда шалили смо се. Сами процените колико је сати рада потребно за једну фрулу.
Управо сам и почео да их правим из ИНАТА, јер сам хтео да купим једну да свируцкам, па ми било много што Павле, Илијевић, Весовић, Марић и још неки траже 100+ евра за добре фруле. Сад знам да то уопште није много.
Ускоро и мој сајт, увек са по неколико фрула на лагеру. Не бојте се, неће коштати много, ја ово радим из љубави и хобија. И да: на сајту ћу још детаљније објаснити израду фрула него што сам урадио овде на форуму, са видео клиповима и сл. Па ко мисли да може, нека изволи, треба да нас буде што више.
Нисам вам рекао да ћу сам да направим сајт? ;-=)

User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 05 Dec 2011, 00:31

Оно што прво треба да се разграничи са фрулама је да ли је то инструмент или само обична фрула.
Ја лично имам још грубљу подјелу фрули на : сувенире, фруле и инструменталне фруле.

-Сувенирске фруле су те које може свако да направи (свако ко има спретне руке, а не и ухо), и могу се штанцати буквално као на лагеру. Али зато на крају се добије фрула која не свира, или врло мало свира, а некад и не изгледа нешто посебно ако тај ко прави није баш нешто дизајнерски поткован и маштовит. Код оваквих фрула тешко да се добију било какви тонови који ваљају. Такве коштају 2-3 евра.

-Фруле су оне које које већ не може да направи онај који нема слуха и који треба ипак мало да изучи прави начин прављења фруле. То су фруле људи који тек почињу да улазе у тај свијет и који се труде да га што боље савладају. Много је важно да тај мајстор поред спретних руку има и добро ухо. Код ових фрула добију се задовољавајући тонови, могуће и задовољавајућег штима, али опет не и прецизно.На крају те фруле ипак коштају мало више, отприлике од 15 до 50 евра максимално.

-Фруле инструменти. Е ово је већ потпуно друга димензија. Овдје мајстор мора имати одлично искуство, а и врло је пожељно да исти зна да свира на фрули. Мајстор који не зна свирати на фрули није потпуно добар мајстор. Ја до сада нисам чио за успјешног мајстора који не зна свирати. Ту су фруле врло добро наштимане за свирање са темперованим инструментима. Пошто је ту у питању спој искуства, прецизности, времена прављења, одабира материјала... онда такве фруле не могу бити јефтине, а и не смију бити, јер су то ипак инструменти! Такве фруле се крећу од 80, 100, 150 евра (мале фруле), велике и више, у зависности који се штим узима и колико се дрвета троши.


Ове разлике у фрулама врло добро знају свирачи који су прошли кроз све три фазе фрула. Лако се примјети разлика када прелазите са магарца на коња, а и обратно и лако је одлучити која је фрула боља. Проблем настаје када се са коња прелази на коња, па онда су ситнице те које одлучују која ће вам фрула бити боља, тј. који ће вам мајстор бити бољи. Али тад то толико није битно, јер су у том рангу све фруле добре :)

А фино је видјети да нови људи улазе у градитељске фазе, тако да похваљујем сваки такав корак. Желим вам много среће у вашем раду на фрулама! :)

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 05 Dec 2011, 14:11

Пива се поново расписао, одлично! :D
Као и увек, потпуно је у праву, али ја имам један мали додатак. Наиме, колико сам ја схватио из његовог поста, најбитнија ствар код фрула је добар штим? И да је то оно што диференцира ФРУЛЕ од фрула?

То је с једне стране тачно, али са друге није. Зашто? Па, ево објашњења:

1. Нема ту добар штим или лош штим. Или је штим, или није. По мојој маленкости, правилан штим је када, уз неку нормалну јачину дувања, фрула производи оне тонове које треба да произведе, у обе октаве. Тачка. (ОК, собна температура, али то су академске разлике). Поред основних тонова, битни су и грифови, нпр. када на Д фрули затворите 4. и 5. рупу (и задњу) треба да добијете тон Ц. Добро је што грифови дођу сами по себи, ако се направе правилни отвори.

2. Лако је направити добар штим, ако се ради рупа по рупа, као што сам објаснио. Поред ува (слажем се са Пивом у вези слуха) ту је и штимерица, или још боље квалитетан микрофон и програм на компјутеру. Измериш тон и завршена прича, нема ту никакве мистике. Међутим, проблем настаје када чак и добри мајстори праве фруле "на калуп", по унапред одређеним мерама, што је лакше и обезбеђује већу продукцију, али може да доведе до проблема са штимом. Када се свака фрула прави посебно, нема шансе да се омане штим. Верујемо уву, али ништа без штимерице и мерења тонова.

3. Морам да будем мало нескроман, али на мојим фрулама тонови не одступају ни 2% од предвиђених. То је овако, "математички" :D , а најбоља искуствена потврда су ми речи нашег врло познатог фрулаша, коме сам продао две ПВЦ фруле, да су боље наштимоване него многе које се ту продају (били смо у Прислоници). Тачка.

4. Да закључимо: правилан штим НИЈЕ НИКАКАВ ПРОБЛЕМ! Самим тим, штим не може да буде оно што раздваја ФРУЛЕ од фрула. Пива је у праву кад инсистира на штиму, али по мени је штим нешто што би (требало) да се подразумева. Нажалост, није тако у пракси.

5. Може се дискутовати о лакоћи свирања у једној и другој октави, што је често индивидуални афинитет свирача, понекад зависи и од конкретних потреба, тј. композиције. У принципу, оштрица писка треба да буде тачно на средини ваздушног млаза. Ово је прилично тешко извести и захтева стрпљење и искуство.

6. Јачина звука: зависи од величине и отвора за писак. Већина људи воли гласније, али има и оних других. Једноставно за извођење. Конзистентност тона, тј. лако одржива сталност тона, је битна. Постиже се прецизном израдом писка и импрегнацијом.

7. Е сад, долазимо до онога што, по мени, ЗАИСТА раздваја ФРУЛЕ од фрула, а то је боја тона. Ту штимерица не помаже. У исто време, боја тона је унапред условљена избором материјала и врстом импрегнације и лакирања и на њу се НЕ МОЖЕ касније утицати. Ради се о искуственој категорији, кажу да код Страдиваријусових инструмената не могу да "провале" једино лак, све остало може да се копира.
Традицијом и искуством, дрва која дају најбољи тон су шљива, јасен, дрен, багрем, шимшир. Један ми у Прислоници рече да комбинује јоргован (?) за горњи део, а багрем за доњи и да је до тога дошао искуством.
Стренџери праве и од других врста дрвета, рецимо кајсије, као и од егзотичних врста. У ранијим временима много се користило дрво кокоболо, које је данас тешко наћи. Силним лутањем по форумима и у разговору са страним мајсторима, истичем једну врсту дрвета као неприкосновену: АФРИЧКО ЦРНО ДРВО. Може се набавити преко Нета, скупо је прилично. Имам два парчета, чувам их ушушкане.

Што се тиче импрегнације, може се користити хемија, али ја волим природна средства: ланено уље за унутрашњост, шелак (шерлак) за спољашњост фруле. Шелак се иначе доста користио и даље користи

8. Општи изглед и прецизност израде. Прецизност директно утиче на квалитет, али свакако и на општи филинг. Овај лик: http://www.tinwhistler.com/reviews.aspx је лепо разврстао критеријуме по којима оцењује фруле, а ево и моје (а и његове) омиљене: изаберите из падајућег менија ову фрулу: Greenwood soprano D whistle in blackwood Лепотица! Да је боље, не би ваљало. Што би се рекло у Ниш, тип гу исцепио :D
Изглед је дискутабилан, субјективна категорија. Рецимо, црна фрула пресвучена целулоидом са хромираним или мат метал гривнама не може да омане. У другом посту сам описао како сам давно имао прилике да свирам врло кратко на класичној гитари која је била прилично ружњикава, али са заиста фантастичним тоном. Ради се о немачкој гитари "Вогт", цена 80 хиљада марака (не евра), која је рађена за лиценциране мајсторе, што се каже, није могла да се купи ни за паре. Одосмо далеко.

Ето, баш сам се расписао. Пива, шта имаш да кажеш? :ziveli:

User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 05 Dec 2011, 17:35

Да, у праву си кад кажеш да има добар и лош штим, јер је у питању да ли ће се рупа тачно пробушити на правој раздаљини од писка и са правом величином рупе. Нисам никад правио фруле, али то је чиста математика, као кад сипате воду у неку флашу, добија се различита висина тона...

Али нисам се можда детаљно изразио, али најважнија је ствар у начину израде писка, и да ли ће фрула свирати у обе октаве правилно и јасно. То је најважнија ствар између фруле инструмента, и фруле сувенира.

Ја сам случајно почео свирати фрулу тако што сам са КУД-ом 2006. (гдје сам свирао гитару, тамбурицу) отишао на једну турнеју и на једном штанду купио сувенир фрулу, онако да видим како то ћирлика. И за пар минута сам сконтао фазон и већ сам моравац свирао :)
Са том фрулом са за пола године свирао игре из Србије за КУД на годишњем концерту. Ништа посебно, али мени је тад било посебно :)
Значи и сувенир фрула може добро послужити за увођење почетника у тај свијет. Након тога сам купио једну бољу фрулу коју сам платио 100 евра , која је важила за инструмент фрулу (и то је фурла од познатог мајстора). Њу сам купио од једног момка, тј. није купљена потпуно нова, али сад са искуством које сам мало стекао , видим да је то фалш фрула коју су ми продали :) Она штима, свира и у доњој и у горњој лаги, али јој први тон у доњој лаги не штима ИДЕАЛНО. Можда сам пицајзла, али није само мени сметала приликом свирања у групи гдје су темперовани инструменти. Тај тон (у питању је био један тон у пјесми) сам морао свирати на другој фрули, тако да не би било фалширања. За слухисту је лако примјетна била та разлика, мада би некоме и то звучало онако етновски :)

Тачно је када кажеш да за наштиман тон треба и правилно дување, тј. за одређену рупу на фрули треба одређена количина ваздуха. То се мора вјежбати појединачним дувањем сваког тона. Можда јесте досадно (као и вјежбање скале), али кад се навјежба, онда је правилно свирање загарантовано, посебно спорих мелодија која захтијевају издржавање тона. То је као и правилно учење трзања жице на гитари. Ја то повезујем и са стрељаштвом. У стрељштву се највише пажње посвећује правилном држању тијела и пушке. Када се то уради онда се наштима и нишан који ће само помоћи да се буде још прецизнији. Након тих ствари искусан стријелац не мора ни да гледа кроз нишан, јер његов положај тијела (а то је ување код фрулаша) и правилно наштимована пушка (правилно наштимана фрула) даје сигуран погодак у мету, не тачно у сриедину (јер се ипак мора зауставити дах и нанишанити кроз нишан), али у мету се може погодити. И ја оде далеко :)

За почетника је добро када прође кроз све врсте фрула, јер ће на крају много цијенити ону набољу, али опет неће заборавити ни ону прву :) Исто тако, стиче се искуство и разлоковање квалитета фрула. Онај ко сједне одмах у мерцедес, некад и не цијени тај мерцедес на прави начин. Зато онај који је од фиће дошао до мерцедеса, врло добро зна шта вози, али и зна да цијени сваки аутомобил.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 05 Dec 2011, 18:54

Хмда, много је теже постићи правилност и издржавање тонова у обе октаве него сам штим. С тим се слажем у потпуности, као и са стрељаштвом. А то стрељаштво сам пробао први пут на Бијелој стијени изнад Рађеноваца, а ти знаш о чему причам. Касније сам пробао на доста места :D

Ипак, не слажем се с тобом кад кажеш да је лоше штимована фрула, сувенир, добра за почетак. И сам сам тако мислио, али разуверили су ме неки дифовци, тренери, који тврде да деца, када почињу, у самом старту морају да имају профи опрему. Па плати тата барболат рекет 170 евра. Мислио сам да тренери оће да зараде на брижним родитељима, али није тако. Уверио сам се и на себи, са рекетима за стони тенис. Једноставно, са даскама не може да се игра. Дође брзо тај тренутак, брже него што мислиш, кад напредујеш. На некомк нивоу, и то рекреативном, дође тренутак кад ти треба квалитетан рекет, и то са дрвом и гумама који одговарају твом стилу игре, који можда и не би био твој стил да си имао добар рекет од почетка, и тако у круг. Скоро сам се частио једним опасним рекетом од двестотињак евра (наравно да нисам пријавио жени) и сад дељем горепоменуте дифовце ко штетне, хехе :D

Уосталом, гледам ону златну децу на сабору у Прислоници, сва имају добре фруле. Тако да тврдим да у старту треба купити добру фрулу, јер лоша фрула може да поквари ствари. Наравно, ово важи код талентоване деце и почетника, који оће да свирају.
Управо то је и моја идеја, да понудим тржишту одлично наштимоване фруле, по цени до 2000 динара. Зашто би онда неко куповао обичну трску? Шта ја имам од тога? Па, финансијски скоро ништа, али се супер зезам и умишљам да радим нешто лепо и корисно. И то је нешто.
Крајем године имаћу више времена да се посветим свом хобију, када ће бити готов и сајт и књига. На сајту ће бити и форум где ћемо, између осталог, заједничким снагама оцењивати фруле разних мајстора. Ко хоће да учествује, биће добродошао. Идем сад код једног типа који тврди да има фосне од дивље трешње, старе 8 година, природно сушене. Тражи 800 евра за кубик. Биће густо :D Мислим да ћу успети да га убедим да ми прода једно две фосне за по хиљадарку, чисто да пробам дивљу трешњу. Знам само да има фантастичну текстуру и боју. :roll:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest