Frula

Post Reply
User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 05 Mar 2011, 21:07

Pozdrav svima!
Vidim da se tema veoma prosirila od mog zadnjeg pisanja.
Inace da se predstavim, ja sam Goran Pivasevic iz Banjaluke.


Vidio sam da je mnogo pitanja postavljeno u vezi frule, a i sam sam ih nekada trazio po internetu i nikad nisam mogao naci odgovor. Vrlo je ruzno od ljudi koji znaju nesto da rade, da to cuvaju za sebe! Zasto da cuvaju? Da odnesu to u grob? Sve sto se nauci treba podjeliti sa drugim ljudima, pa u krajnjem slucaju napraviti sebi i konkurenciju, poslije cega ces i sam sebe natjerati da naucis bolje.

E zato sam odlucio da sa vama podlijelim sve ono sto ja znam, a ne znam bas mnogo, ali znam dosta za one koji tek pocinju prve korake u fruli. Ne morate kupovati nikakve prirucnike i trositi pare na te stvari. Muzika se uci vjezbanjem, proucavanjem i eksperimentisanjem. Ako vec zelite da vas neko nauci onda uzmite casove kod nekog ko vas moze to nauciti.

Podjelicu ovo svoje pisanje u nekoliko dijelova, tako da se moze lakse citati.

FRULA
Da bi ste ucili dobro svirati, morate kupiti sebi frulu. Onaj ko sigurno zna da zeli svirati frulu neka sebi kupi pravu frulu, instrument, koji je pravilno napravljen i tacno nastiman. Sve one frule po pijacama i buvljacima su, kako ja kazem, suveniri, a ne instrumenti. Naravno i sa suvenirom se moze poceti, i ja sam tako poceo. Slucajno sam sa KUD-om isao na neku turneju, a svirao sam gitaru, i setajuci po Sokobanji ugledao frulu. Kupio sam je iz zabave, ali se na kraju ispostavilo da ce mi to biti ono cime cu se baviti, bar iz hobija.
Poceti mozete i na tim suvenirima, ali ako zelite da napredujete, onda morate kupiti dobru nastimovanu frulu, tj. instrument!

Frule, kao sto svi znamo, se prave od drveta. Male frule se prave od mekseg drveta (npr. sljiva), dok se velike frule prave sa nekim tvrdjim drvetom, jer cim je nesto vece mora biti i cvrsce da ne bi puklo, pa se tako npr. velika D frula pravi od javora i sl.
Kako funkcionise frula. Svi ste imali nekad priliku da duvate u flasu. Manja flasa daje visi ton, dok veca flasa daje dublji ton. Zato imamo velike i male frule.
Frula se sastoji iz piska i tijela frule na kojem su postavljene rupe. Da bi frula bila dobro nastimana, pisak mora biti udaljen od rupe na odredjenoj daljini, zavisno od toga koju frulu zelite. Isto tako i rupe moraju imati svoju odredjenu daljinu jedna od druge, tj. svoju odredjenu poziciju na fruli. Zbog tih razlicitih dimenzija onda imamo i razlicite tonalitete frula. Razliciti tonaliteti frula nam sluze zato da bi smo odredjenu pjesmu mogli odsvirati u odredjenom tonalitetu. Zbog toga neko ko se bavi profesionalnim sviranjem frule, u nekom profesionalnom bendu, mora imati nekoliko vrsta (velicina) frula, jer ne idu sve pjesme iz istog tonaliteta.

Sad cu vam opisati, a i na "graficki" nacin reci koje sve osnovne tonalitete imamo. Ovdje cu vam otprilike docarati velicine frula u zavisnosti od toga kojeg su tonaliteta. Kao sto vidite najveca frula koju je moguce SVRATI je B frula velika. Moguce je napraviti i vecu, ali je nemoguce svirati zbog jako velikog razmaka izmedju rupa, a covjek je sa svojim prstima ogranicen. Poslije nje slijedi C frula ,velika za njom D, E , F, G, A, B mala, mada je majstori zbog troska drveta zovu velika :), ali eto, i ja cu je staviti kao velika, tako da se ne iznenadite ako vam takvu frulu naplate kao veliku, a vi viditi da je slicnih dimenzija kao mala. Jednostavno, negdje treba da postoji razlika.
To su sve velike DURSKE frule. Svaka ova frula moze biti i za stepen povisena tako da imate Cis, Dis, Es.... frulu. Sve ove frule mogu biti i MOLSKE, ali se uglavnom kupuju durske, jer se molske melodije mogu svirati na durskim frulama.

VELIKE (cijena im se krece od 150 do 200 - 250 evra)
______________________________ ______ B
_____________________________ _____ C
____________________________ _____ D
___________________________ _____ E
__________________________ _____F
________________________ _____G
_______________________ _____ A
______________________ ____B

Ovdje su prikazane male frule, tj. one koje najvise i vidimo , jer su najrsprostranjenije.

MALE (cijena im se krece od 100 do 150 evra)
__________________ ______C
_______________ ______D
_____________ _____ E

E mala frula je najmanja i najpiskutavija frula.

Ako neko zeli da pocne uciti svirati frulu, najbolje je da svoje prve korake pocne sa malim frulama. Zasto sa malim. Prvo, te frule su kao sto vidimo i najjeftinije. Drugo je to sto su kod pocetnika prsti jos "zakrzljali" i nemaju tu elasticnos pokrivanja rupa. Zbog toga bi vam prvi koraci bili mnogo tezi ako bi ste ih ucili na velikim frulama. Zato je najbolje da sebi uzmete D ili C frulu, a moze i E. E sam zadnju spomenuo jer je ona najpiskutavija, pa mozda i nije podesna nekome za prvo ucenje :)

Sada cu vam objasniti sta to znaci D dur frula, C dur frula itd. itd. kao i koji tonovi postoje na fruli

C frula je frula koja u sebi "sadrzi" C dur skalu. C dur skala se sastoji iz sledecih tonova : C, D, E, F, G, A, H (B), C

-Vi kada kod majstora porucite C malu dur frulu, on onda pravi tu frulu odredjenih dimenzija, sa odredjenim razmacima rupica koje ce proizvesti sve te tonove u C dur skali. Te razdaljine se mjere u milimetrima, pa cak i manjim dimenzijama, jer je veoma vazno da su te razdaljine jako dobro izmjerene. Majstori kod sebe imaju sablone na kojima vec imaju oznacene sve mjere za bilo koju vrstu frule, tako da oni odmah pristupaju busenju rupa na odredjenom razmaku. Poslije se te rupe doradjuju zbog toga da bi se veoma precizno nastimale.
Kada stimate gitaru, vi zatezete zicu sa onim masinicama, ili opustate ako su zice visoko nastimane i na kraju nadjete pravi ton. E tako slicno majstori stimaju frulu, samo sto majstori nemaju prostora da pogrijese. Oni stimanje vrse tako sto probusene rupice lagano turpijaju tako da im mjenjaju velicinu. Promjenom velicine frule mjenja se i visina tona. I tako svaku rupu u zavisnosti koji ton stimaju. Zato kada se frula dobro nastima, ona je uvijek dobro nastimana. Zato i kad se frula lose nastima, ona je uvijek lose nastimana. E to sad dijeli iskustvo i majstorstvo majstora.
Pored toga neko je pitao "zasto je vazna boja frule". Boja frule za pocetnike nije vazna, ona je vazna za profesionalnije muzicare koji zele da im kompozicija bolje zvuci. Pocetnici boju frule nece moci razlikovati, jer su pocetnici. Tek kad se naviknu na prvu frulu, pa nakon toga kupe drugu frulu, tek ce tada vidjeti razliku izmedju frula, pa ce reci : "u jesto ova frula dobra, a i lakse se svira, a i boja joj je "masnija", ma ko ju je napravio??" I onda pocinje polemika koji majstor pravi bolje frule, pa jedni kazu ovaj, drugi kazu onaj... I dobrom se majstoru se cesto desi da napravi losu frulu, i on je toga svjestan, ali opet je nekome proda. Ta frula ce kad tad doci do nekog ko poznaje frule, pa ce reci "kako je moguce da ju je on napravio, kad sam ja vec probavao njegove savrsene frule". E sad je do majstora da li ce svoj "skart" prodavati pocetnicima kao "izvanredne frule".
Neko je rekao "moja frula skripuce, i ima los zvuk", to je zato sto je majstor los, ili sto frula nije profesionalna, vec kako sam rekao suvenir. Od suvenir frule ne ocekujte dobre tonove! Isto je kao kad vozimo Stojadina, pa sjednemo u BMW :) Koliko muzike toliko i para... Medjutim ne znaci ako cete frulu platiti skuplje ,da je ta frula i kvalitetna. Zato je potrebno da se konsultujete sa nekim ko je vec kupio frulu i da je porucite kod tog majstora.

-Da se sad vratim opet na frulu. Opisao sam C frulu malu, i njene tonove. Isti princip i isti tonovi su i na C velikoj fruli, samo sto je frula srazmjerno veca.
D frula mala ima drugacije tonove od C (a i od drugih frula). Ona u sebi ima D dur skalu : D E Fis G A H C D , a i ona ima svoju "veliku sestru" , tj veliku frulu koja opet ima iste tonove ,samo sto je veca.

I sa ostalim frulama je isto. Da vam sad ne bi opisivao za sve frule sve tonove, najbolje je da malo procackate po internetu i vidite koji su to tonovi u E dur , F, G, A, H, skali, i saznacete koji su sve tonovi prisutni na odredjenoj fruli.

Postoje dvije vrste frula, jedna iz jednog dijela, i druga iz dva dijela. Za profesionalno sviranje je bolja ova druga vrsta, jer je u nekim situacijama potrebno frulu malo izvuci,da bi ste je nastimali. Koje su to situacije? Frula se pravi , bar bi trebala da se pravi, na odredjenoj sobnoj temperaturi i da se nastimava na toj temperaturi (20-tak stepeni). Zasto. Svaki materijal "radi" pri visoj i nizoj temperaturi, pa tako i drvo. Kada se frula napravi i nastima, ona je idealna onda na temperaturi koja se krece oko 20-stepeni, stepen dva tri , gore dole... Medjutim , kada dodjete svirati u malo hladniju prostoriju gdje je temperatura npr. 13 stepeni, drvo ce se "skupiti", tj frula ce postati "manja". To ocima naravno ne primjecujemo, ali ce se primjetiti u sviranju ,tj. distoniranju frule. Objasnjavao sam da rupice moraju biti na odredjenom razmaku izmedju sebe, a i na odredjenom razmako od piska. Kada se frula skupi, taj razmak se mijenja i to u dijelovima milimetra. E taj dio milimetra se nadoknadjuje izvlacenjem frule i "vracanjem" te dimenzije frule. U toku sviranja kada se frula ugrije, onda ce se trebati vjerovatno i vratiti na prvobitan polozaj. Kada se kupi frula, ona mora svirati, na normalnoj temperaturi, pravilne nastimane tonove kada su oba dijela frule skroz sklopljeni!
Kada bi svirali na jos nizim temperaturama, npr. 5 stepeni, ni izvlacenje frule tu ne pomaze. Cuvajte frule od niskih i visokih temperatura, jer lako moze doci do pucanja!

DRZANJE

Veoma je vazno prvo drzanje frule. Prvo sto cu objasniti je kojom rukom hvatate frulu. Naravno, to cete sami osjetiti pri prvom drzanju. Desnjaci ce frulu uzeti desnom rukom pri dnu i lijevom je prihvatiti pri vrhu. Ljevaci ce obratno. Ja sam ljevak i ja bas obratno drzim. U sviranju frule to uopste nije vazno, jer je frula simetrican instrument! Neki majstori pri pravljenju velikih frula, C i D i B, frupice malo zakrivljuju u stranu, tako da bi ih ljudski prsti lakse mogli pokriti. To mozete primjetiti i na blok flautama, cijia je zanja rupica uvijek malo ustranu. Ako naidjete na takve majstore koji svoje rupice blago zakrivljuju, tada ima naglasite da li ste desnjak ili ljevank. Ukoliko majstor pravi rupice "pod spagu" onda je svejedno.

Prije sviranja potrebno je nauciti pravilno zatvaranje rupica. Da bi frula pravilno svirala rupe, koje trebaju biti zatvorene, moraju biti potpuno zatvorene prstima. Zatvaraju se dijelom prsta koji se zove jagodica. Ako pogledate jagodicu, vidjecete vrh jagodice. Bas taj vrh stavite u sredinu rupe i pritisnite. Pritisak ne treba biti veoma jak, a ni veoma slab. Pritisnite toliko da osjetite cijelu povrsinu rubova na svojim prstima. Rupice se zatvaraju donjom rukom ( desnom za desnjake, lijevom za ljevake) sa tri prsta, a gornjom sa 4, ukoliko frula posjeduje i 7 rupu. 7. tupu zatvarate palcem gornje ruke. Pocetnici uvijek na nju zaborave, pa kad krenu svirati, izlaze im cudni tonovi.

donja ruka gornja ruka
O O O O O O o
C D E F G A H

Ovo je raspored rupica i tonova za C frulu. H ton sa malom rupicom je ispod , ali sam je ovdje naznacio da se vidi. Kada zatvorite sve rupice i gornje i donju, i duvate u frulu lagano, dobicete osnovni ton frule, u ovom slucaju C. Kada pustite zadnji prst sa C rupice, a ostale rupe drzite zatvorene , dobicete ton D.

onja ruka gornja ruka
O O O O O o
C D E F G A H

Dalje kada pustite sledecu rupicu, tj D rupicu, a ostale drzite zatvorene , dobicete ton E

onja ruka gornja ruka
O O O O o
C D E F G A H

i tako do kraja. Medjutim, dolazi do problema kada pred kraj morate pustiti palac gornje ruke, da bi ste odsvirali ton C. U tom slucaju morate sa donjom rukom pridrzati frulu prstima tako da napravite polugu. Pokusacu van objasniti. Drzite frulu u pocetnom polozaju. Obratite paznju na donju ruku. Dignite sve prste u vis osim malog prsta. Ali mali prst drzite na donjem rubu frule, dok je ispod palac. Kada ta drzeci frulu prislonite na usta, vi slobodno mozete pustiti gornju ruku a da frula ne padne, i na taj nacin slobodno mozete odsvirati i taj ton C. Kao sto primjecujete pustili ste sve prste sa svih rupica i dobili ste ton C, tj zavrsili ste sa C dur skalom.
To je bio jedan nacin sviranja skale, sa pustanjem svih rupica. Pored toga ima i jos jedan nacin koji je potpuno isti, ali se razlikuje samo u sviranju bas tog zadnjeg tona C, zbog kojeg smo pravili polugu.
Odsvirajte ponovo ispocetka C dur skalu, zatvorite sve prste i krenite sa dizanjem prstiju odozdo prema gore. Kada dodjete u poziciju gdje svirate ton H, a to je pozicija kada vam samo palac gornje ruke zatvara donju rupicu, ne dizite palac sa te male rupice vec ponovo zatvorite sve rupice i duvajte samo malo jace. Dobicete isti taj ton C u gornjoj oktavi (lagi). A i bicete opet na pocetnoj poziciji u sviranju skale, tako da nastavite opet otvaranje rupica odozdo prema gore, ali nastavite i da duvate jako, jer ste upravo presli u gornju lagu, i svirate C dur skalu za oktavu vise.

Termin gornja i donja laga je rasprostranjen kod muzicara. Razlika je u tome sto je gornja laga oktava vise.

To je osnovni princip otvaranja rupica i sviranje C dur skale na fruli , kroz jedni ili kroz dvije oktave. Isto vazi za bilo koju frulu i bilo koje velicine!

Ovo je potrebno mnogo da vjezbate, da pravilno naucite otvarati rupice, i da pravilno naucite drzati frulu.

DUVANJE

Pored dobrog otvaranja frule, jako je bitno pravilno duvanje frule, a jos bitnije pravilno disanje.
Da bi frula pravilno svirala, svaki ton mora imati optimalnu kolicinu vazduha. Svaka rupa za sebe ima svoju optimalnu kolicinu vazduha koja joj je potrebna. Ta kolicina je ista medju dvije rupe koje su jedna pored druge, ali je razlika izmedju duvanja u prvoj i duvanja u 5. rupi. Kada duvate dok drzite otvorenu prvu , najnizu rupu, vama je potrebna manja kolicina vazduha, zato je potrebno i da mirnije duvate. Medjutim, ako zelite da duvate kada drzite sve rupe otvorene osim najvise, vama je potrebna i veca kolicina vazduha nego sto je bila potrebna za donju rupu. Pogotovo je to slucaj kada predjete u drugu lagu, tj. za oktavu vise. Najvise je potrebno duvati kada duvate gornju oktavu i zadnje rupice. To se onda iskustvom i vjezbanjem istrenira.

Zbog pogresnog duvanja i najstimanije i najprofesionalnije frule mogu lose zvucati! Zato morate da eksperimentisete duvanje. Zatvorite sve rupice, i duvajte najdublji ton. Duvajte u njega i 5 minuta ako treba. Duvajte malo jace, malo slabije...eksperimentisite.
Nemojte duvati u frulu kao kad duvate u balon, tj iz pluca. Frulu morate duvati iz stomaka. Neki kazu, "a jest svira frulu, kao iz duse" , e to je to, jer je svira iz stomaka. Kako da vam opisem koje je to duvanje. Da li ste ikada pokusali da imitirate sovu, kada duvate izmedju skupljenih dlanova, ili da ugrijete ruke. To je otprilike takvo duvanje...
Uglavnom, za duvanje iz stomaka, kao i pravilno disanje, se mora dosta uciti, i ja to jos uvijek ucim...

Bilo je komentara oko sviranja frule da se ono ne svira jezikom, tj. da se tonovi ne "cjepaju" jezikom, vec iz stomaka, i da ako budete tako svirali , da cete ubalaviti fruli ili nesto sl. To nije istina! Sviranje frule,i odsjecanje tonova se vrsi jezikom kao kad izgovrate T T T . To je osnovno i za pocetnika dovoljno. Pored toga imate T K T K. Potrebno je vremena da se uvjezba to K, kao i da se sinhronizuje sa otvaranjem prstiju.

Posto frulu sviramo ustima, pravilo je da ne dajete svoje frule drugima da je probavaju , svirkaju i sl. Takodje, nemojte jesti prije samog sviranja frule, da vam ostaci hrane ne bi upadali u pisak frule. Ne valja jesti prije sviranja i zato sto je poslije teze kontrolisati disanje. Pisak frule slobodno ocistite na taj nacin sto cete saviti komadic papira i gurati i vaditi u prorez na vrhu frule. Na taj nacin cete ocistiti prljavstinu koja se nakupila. Takodje je ocistie i sa citave frule, a i sa rupica. Na uglovima rupica se vremenom uhvati prljavstina, koja moze cak uticati malo i na tonalitet tona.
Vec sam rekao i ponovicu! Cuvajte svoje frule od niskih i visokih temperatur, a najvise od prevelikih razlika u toploti! Ako vam je frula bila na hladnom, a trebate da svirate uskoro da svirate, nemojte je grijati radijatorom ili nekim izvorom toplote. Ja to radim tako sto je stavim ispod ruke, kao toplomjer, ili ako sjedim negdje prekrstim noge pa je stavim izmedju butina. Uglavnom, grijte je svojom toplotom. Ako svirate negdje gdje nije bas idealna temperatura, frulu koju trenutno ne svirate drzite u dzepu, da dobije svoju radnu temperaturu.

To su neka moja iskustva sa sviranja :)

Uh, napisao sam se ja, a i nacitaliste se vi... Valjda ce nekome biti korisno ova moja pisanija, i bice mi drago ako ce nekome pomoci!

Svim onima koji nesto znaju ,a cuvaju za sebe, pogotovo ako su stari ljudi, porucujem da su sebicni! Ako ste majstor koji pravi frule, podjelite to sa nekim, ne nosite to u grob. Ako ste frulas, podjelite sa nekim te stvari, bar ovako u pisanom obliku! Ja razumijem da neki ljudi zive od instrukcija i pravljenja frula, ali to ne znaci da to ne treba sa svima dijeliti.

Inace ja sviram u Etno grupi "Trag" iz Banjaluke, tacnije iz Laktasa.
Na web stranici http://www.etnogrupatrag.com u dijelu Diskografija, moztete poslusati nas prvi album, a naravno mozete i uciti svirati melodije koje su odsvirane na fruli :)

Ovo je i nas prvi spot za pjesmu Mesecina http://www.youtube.com/watch?v=XoMGYa_vRhs


Ako ima gramatickih gresaka, ja se izvinjavam, jer stvarno je dugacak tekst i ne mogu citati i ispravljati :)))

Eto toliko od mene, lijep pozdrav i srecno ucenje sviranje u frulu :)!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Frula

Post by dejankuki » 05 Mar 2011, 22:40

Respektujem ti ovo pisanije.

Imas pivo od mene pivo... :ziveli:

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Frula

Post by acapapec » 06 Mar 2011, 00:03

Lep tekst,svaka cast :cao:
Nije znanje,znanje znati
Vec je znanje,znanje znati dati

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 07 Mar 2011, 10:47

To Piva, svaka cast, svaka ti dala! ;-)

Kazem ja da su ljudi tamo iz Banjaluke fini. Bio sam tamo neko vreme, u neko cudno vreme, a bio sam i u Laktasima. Jel' jos Nada tamo pravi cevape? Kad smo usli kod nje nas trojica, pitala nas je:
"Momci, sta cete jest'?"
A mi: "A sta ima"?
"Ima krpice, peke i sis-cevap"
"Gazdarice, ne znamo nista sta ti je to, ali dobro zvuci, donesi nam od svega po duplu porciju" Nije bilo lose. Ako znas Nadu (a znas je, nisu Laktasi Novi Beograd) i ako jos uvek drzi cevabdzinicu, mnogo je pozdravi, kazi da je pozdravio "komandir Vlado".

Promasih temu, sredice me administator. Lepo si ti sve napisao i objasnio za frule. I ja sam hteo da pocnem da sviram, pa sam krenuo u kupovinu i istrazivanje po Netu i po oglasima. U principu, kod nas ima 4 bas poznata majstora: Bora Dugic (ne pravi on, vec njegov brat i jedan majstor), Pavle Obradovic iz Cukojevca kod Kraljeva, Mihajlo Ilijevic iz Sapca i Milorad Maric iz Indjije. Ima i drugih majstora, koji prave dobre frule, ali su manje poznati. Maric je napisao i knjigu, kupio sam je, mada nisam zadovoljan, malo je nemusto i nedovrseno napisana.

Posto sam brljao po Netu, vidim ja da neki likovi prave PVC frule, a posle vidim da se te PVC frule itekako prodaju, neke od CPVC-a i karbona imaju i respektabilne cene. A onda nadjem uputstvo za PVC frule, malo ga modifikujem na srpsku varijantu (pisak sa zadnje strane) i napravim prvu frulu sa odlicnim stimom! Toliko je prosto da ne poverujes. Jedino treba nesto alata, preciznosti i goooomila strpljenja.

Posto si ti bio nesebican i podelio svoje znanje sa nama, bicu i ja isto i uskoro cu postaviti jasno i precizno uputstvo za pravljenje frula od PVC cevi za vodu. Btw, ja sad te frule i prodajem, cijena prava sitnica, 400 dinara! Imajuci u vidu da mi za jednu treba oko 3 sata posla, cena je stvarno smesna. Medjutim, kada to radim, lepo me opusta, treba mi to posto radim neki vrlo gadan posao.

Ko je zainteresovan, moze moju ponudu pronaci na Kupindu, ili na Guglu ukucati frula C i D stimovana, pa ce ponovo dobiti link ka Kupindu. Tamo je sve lepo objasnjeno i to je idealna prilika za nekog ko hoce da uci da svira, ili vec zna a nema para za skupu drvenu frulu, ili ima D frulu a hoce C frulu itd. Za sada pravim samo C i D, a po dogovoru mogu da napravim i frulu u drugom tonalitetu. Malo je nezgodno sto su frule bele sa crvenom crtom pozadi, ali sada imaju cevi i u trava zelenoj boji (zgodne za Irish ;-)

Svaku frulu radim posebno i stimujem posebno. Za stimovanje koristim skup mikrofon i program Tune!It. Moje frule imaju odlican stim i lako se preduvavaju u drugu oktavu (sto bi ti rek'o lagu). Za sada ne busim rupu za palac, ali posto frule imaju odlican stim, ton C se kod D frule dobija prstoredom OXX OOO, a ton B se kod C frule dobija istim prstoredom. Rupa za palac je malo nezgodna za pocetnike i uopste nije neophodna za sviranje (osim mozda malo za trilere, hvala gospodji Maric).
Da ne ispadne da se ovde reklamiram, uskoro cu postaviti detaljno uputstvo kako se prave frule od cevi za vodu, pa ko voli nek' izvoli.

Piva, jos jednom pozdravljam tvoju odluku da napises ovakav tekst, kao i to sto radis sa svojom grupom. Cujemo se jos.

P.S. Nemoj da si zaboravio da pozdravis Nadu ;-)

User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 07 Mar 2011, 18:46

Pozdrav generale Vlado !

Nazalost, ne znam Nadu, jer ja nisam iz Laktasa, zivim u Banjaluci, a sviram etno grupi koja je iz Laktasa...
Fino je sto si poceo praviti frule, pa makar i od PVC-a. Valja malo eksperimentisati, ali nakon sto se dobro naucite, predjite i na drvo, ipak je drvo najljepsi materijal.

I opet ponavljam, i ako vec neko ima od majstora koji citaju ovo - postavljajte svoje znanje na internet, nemojte ga cuvati! Nece niko od vas biti bolji samo zato sto ce vidjeti nekakve tajne, vec samo upornoscu!

Sto se tice frula, imam i Borine i Obradoviceve :) Uglavnom, necete pogrijesiti ni kod jednog...
Na pocetku svoje frulaske karijere kupio sam i jednu Maricevu. Bila je to E frula, ali jeftiniji model, mislim oko 25 evra, a i takav joj je i kvalitet bio. Bio je i jedan model C frule od ne znam bas koliko novca, ali oko 80-100 evra, ali tad sam bio jos na pocetku, pa mi je 100 evra bilo puno za frulu :))) Sad vise nije, jer mi je to na neki nacin "alat". Kad se skupi novca, kupi se i frulica, tako da trenutno imam u kolekciji 7 frula.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 07 Mar 2011, 19:50

Nisam general, ali ne zvuci lose ;-)

Znam da nema nista bez drveta, nisam ni tvrdio da su moje pvc frule bolje od drvenih. Medjutim, za smesne pare se dobija odlicno nastimovana frula, super je za pocetak, za one koji hoce da probaju i nauce da sviraju. Smesno, ali kod mojih frula je najveci problem boja, niko ovde nije navikao da vidi belu ili zelenu frulu. Nigde ne mogu da nadjem CRNU pvc cev, ako neko zna gde ima, neka mi javi, casticu ga jednu frulu.

Posto se svaka frula radi pojedinacno, moguce da si ti pazario E frulu koja je prvobitno trebalo da bude D ili Es frula, pa se nesto zeznulo tokom izrade i majstor je otfikario da napravi E, da mu ne propadne drvo. Kad se prave frule, prvo se napravi cev, pa pisak. Zatim se dune i izmeri se osnovni ton. Ako treba, odsece se malo, pa se ponovo izmeri i tako ponekad vise puta. Kod nase, srpske verzije, gde je na odusci (dnu cevi) manji unutrasnji precnik, osnovni ton moze da se podesi i sirenjem te donje rupe. Nakon toga se ili buse sve rupe, sa malim precnikom, ili se busi donja rupa, pa se meri ton, i tako redom do one krajnje. Prosto. Objasnicu detaljno uskoro.

Najvise me nervira sto te nase cuvene srpske frule u svetu NIGDE NEMA! Na Netu ima gomila irskih (tin whistle, penny whistle), kad na Amazonu i eBay-u ukucas frula za pretragu dobijes SIPAK, ali zato kad ukucas duduk ili kaval dobijes gomilu stvari. Bugari sou prave sa svojom verzijom kavala, ima ih sa inkrustacijama, intarzijama, grivnama od jelenskog roga itd. Da ne pominjem literaturu, takmicenja, blogove, forume, note, primere itd. Inace je taj bugarski kaval, trodelni, losiji od makedonskog tj, srpskog (jer potice sa Sar-planine) koji je iz jednog dela i drasticno ga je teze napraviti. To divno radi mladi gospodin Aleksandar iz Vrnjacke Banje, koji radi sve rucno i koristi specijalnu dugacku burgiju zvanu "ciganka" koju je sam napravio. Kakav covek.

Kod drveta je najteze napraviti cev, potreban je solidan strug. Prvo se busi glavna rupa, pa se tek onda obradjuje spoljni precnik, znaci obrnuto od ocekivanog. Jedino Aleksandar prvo dotera spoljni precnik, pa onom "cigankom" busi unutrasnju rupu. Za sada nemam dobar strug, zato pravim od vec gotove plasticne cevi. Inace je taj PVC tvrd i nezgodan ko djavo za obradu, mnogo bi mi lakse bilo da obradjujem sljivu.

Piva, brate, je li jos u BL onaj fenomenalan odnos zene - muskarci? ;-)

User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 08 Mar 2011, 17:18

Jeste, odnos je isti ;)

Imam kaval jednodjelni od Aleksandra, bas ga je fino napravio.

Sto se tice zastupljenosti frula na internetu, to je problem sto ljud nisu jos usli u taj svijet prodaje, pa ih zato ni nema u ponudi, sto jeste velika steta...

Kad bolje sazna kako ide ta PVC frula, napravicu i ja sebi neki prototip :D

Pozdrav!

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 20 Mar 2011, 00:08

Napravio sam decku "debelu" frulu, G, od Pestan cevi unutrasnjeg precnika 16mm. Ja licno nisam bio najzadovoljniji kako je ispala, a to mi je i prva alt frula. Medjutim, decko zna da svira, pa je odsvirao Zajdi zajdi i to zvuci ovako:

http://rapidshare.com/files/453286049/zajdi_zajdi.mp3

Ne znam kako bi zvucalo da sam bio sasvim zadovoljan kako sam napravio frulu ;-)

Nisam zaboravio na svoje obecanje da cu postaviti uputstvo za izradu frule, nego NEMAM VREMENA!!! Ovo je strasno kako se brzo zivi. Uzas. Nadam se da cu za najvise 10 dana uspeti da postavim uputstvo.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 20 Mar 2011, 22:49

Evo isto to na Youtube, sa malo eha.

http://www.youtube.com/watch?v=x5y94ME6 ... r_embedded

Nije lose, a? ;-)

User avatar
PIVA
Posts: 19
Joined: 09 Feb 2009, 14:47

Re: Frula

Post by PIVA » 21 Mar 2011, 19:25

Za plastiku ovo je odlican zvuk :)))
Mozete li postaviti sliku da vidim kako izgleda PVC frula ;)

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Frula

Post by acapapec » 21 Mar 2011, 20:20

Posto sam ja srecni vlasnik ,evo slike :D
Image
Image

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 22 Mar 2011, 00:12

Covece, sad znam sta mi je nedostajalo u marketingu - PONJAVA! Acapapec je car :lol:
I vidi se ko je vredan da slika i postavi slike, ja nikako da stignem. Nervira me ova crvena crta, medjutim, nema sanse da se skine, dosta ljudi me pita sto nisam obrisao marker kad sam obelezavao ;-) Oni sigurno nisu uvodili vodu u kucu.
Sad imam zelene Pestan cevi (i one imaju crtu, manje uocljivu). Posto su zelene, bolje su za Irish od belih :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uskoro uputstvo, braco i sestre, uskoro. Nije da se vadim i da zaboravljam sta sam obecao, samo me gaze obaveze. Od ponedeljka cu imati vise vremena. Nemam trenutno nijednu frulu na lageru, bice za 7 dana.
Aco, sledeci put da stavis crvenu ponjavu ili cilimce, vise ce da se slaze! :D
Piva, hvala ti na komentaru, zaista je lep zvuk, Aca je to lepo odsvirao.

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 18 Apr 2011, 12:31

Dakle, bolje ikad nego nikad. Krecem sa uputstvom, bez mnogo filozofije:

Kupite "Peštan" cev za vodu. Dva metra oko 100 dinara. Cev od pola cola. Imaju bele i zelene. Evo zelene:

Image
Cev_1 by skublja, on Flickr

Image
Cev_2 by skublja, on Flickr

Isecite 35cm:

Image
Cev_secenje by skublja, on Flickr

Turpijom za metal, četvrtastom, širine 7 - 8mm, napravite žleb:

Image
Kanal by skublja, on Flickr

Image
Kanal_2 by skublja, on Flickr

Image
Kanal_3 by skublja, on Flickr

Poželjno je da žleb ide što više u unutrašnjost cevi, ali nema potrebe. Po prirodi stvari, na početku će biti dublji, a kako više ide ka unutrašnjosti cevi, biće sve plići. Na svu sreću, tako i treba da bude.

Na jednom kraju cevi, koji će biti gornji, izbušite rupu za otvor piska, prečnika 5mm:

Image
Rupa_za_pisak_busenje by skublja, on Flickr

Trebaće vam i nešto ovako od alata:

Image
Alat by skublja, on Flickr

Dijamantske turpijice, 600 dinara u Brikolažu, set skalpera, od 150 dinara na buvljaku, preko 270 dinara u Brikolažu, do 300+ na Limundu.

Skalperima i turpijama obradite otvor za pisak. Treba da bude četvrtast, širine 8mm (odnosno ISTE ŠIRINE kao žleb ispo njega - neka vam to bude merilo) i dužine 6 - 7mm.

Image
Pisak_obrada_1 by skublja, on Flickr

Image
Pisak_obrada_2 by skublja, on Flickr

Uff, idem sad da popijem pivo, nastavak u sledećem postu :ziveli:

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 27 Apr 2011, 00:35

Više ne znam koje pivo da pijem, jedino što sam definisao je da je Tuborg sa limunom odličan kao aperitiv. :D

Gotov otvor za pisak:
Image
Pisak_otvor_1 by skublja, on Flickr

Sada pravimo oštricu piska. Pažljivo! Zasečemo malo sa jedne strane:

Image
Pisak_izrada_1 by skublja, on Flickr

Pa sa druge strane:

Image
Pisak_izrada_2 by skublja, on Flickr

Sad pravimo kosinu:

Image
Pisak_izrada_3 by skublja, on Flickr

I dobijamo nesto ovako na kraju:

Image
Pisak_gotov_2 by skublja, on Flickr

I ovako:

Image
Pisak_gotov by skublja, on Flickr

Ugao oštrice piska bi trebalo cda bude oko 30-tak stepeni. Oštrica mora da bude što OŠTRIJA!

Sada moramo da produbimo malo prvi deo utora, tj. žleba. To je onaj deo do otvora piska:

Image
Zleb_produbljivanje by skublja, on Flickr

Produbite ga za jedno pola milimetra do milimetar, tako da bude niži od oštrice piska.

E sad sledi nešto gadno: pravljenje čepa. Pošto je unutrašnji prečnik cevi 13mm, uzmite taštinu varjaču za zimnicu koja ima dršku prečnika 15mm. Odsecite parče koje je iste dužine (ili malčice duže, 1mm) kao dužina od otvora piska do vrha frule, znači negde oko 1,5 - 2cm, zavisi koliko ste ostavili:

Image
Cep_1 by skublja, on Flickr
Image
Cep_3 by skublja, on Flickr

Ovde nema pomoći kako što lakše napraviti čep. Mašinski nema šanse da se napravi, osim PROVLAČENJEM, a to samo u slučaju da vam je pašenog bravar pa da napravi alate i kalupe. Ne znam kako da pomognem ovde, ja ga pravim od (vrlo) starog drveta, koristim jedan šablončić koji sam napravio od metala, a drvo skidam bijaksom (čeona brusilica, slična zubarskoj).

Jasno je (I hope so) da je ovaj zub na čepu iste širine kao žleb u cevi (ili vrlo malo širi, baš za dlaku). Došlo je vreme da se čep ubaci u frulu. Između čepa i cevi NE SME da bude lufta! Ne sme da bude ni mnogo širi, može i da naprsne cev na obrađenom delu. Ako se desi da ima lufta, pošto dobijete prvi ton, na kraju ubacite lepak. Ja ne lepim, mada bi mi bilo lakše. Evo:

Image
Cep_5 by skublja, on Flickr
Image
Cep_4 by skublja, on Flickr

I na kraju:
Image
Frula_odozgo by skublja, on Flickr

Idealno bi bilo ovako:

Image
Frula_gornja_strana by skublja, on Flickr

Ili još bolje, kako to radi kolega Marić, slika je sa njegovog sajta:

Image
Frula_Maric_odozgo by skublja, on Flickr

Idemo ponovo na pivce! :ziveli:

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 27 Apr 2011, 02:48

Sada možemo da odlučimo da li hoćemo C ili D frulu. Biramo D frulu. Sečemo cev na 268mm, ali to nije dužina od vrha cevi, već DUŽINA OD OŠTRICE PISKA DO KRAJA CEVI! Vrlo bitno! Trenutak istine: dunemo i treba da dobijemo ton D. Merimo ili štimericom (hromatska štimerica, najjeftinija što sam našao 1000 dinara) ili nekim programom i mikrofonom (ja koristim program Tune!It i kvalitetan mikrofon), ili sluhom, ili poredimo sa tonom na naštimovanom instrumentu. Važno: pre merenja, duvajte malo duže u frulu, da se zagreje, a merenje radite na nekoj normalnoj temperaturi. Dobijamo nešto niži ton, 15-tak procenata? Nema problema: otfikarite malo cev, vrlo malo, možda i više puta dok ne dobijete ton D. Sad popijte pivo! :D

Za sve frule, bukvalno za SVE, važi sledeće pravilo: dužina od oštrice piska do kraja cevi je 100%. Šesta rupa se buši na 83 - 84% te dužine, peta na 72 - 75%, četvrta na 67% itd. Za našu D frulu, od ove cevi, te dužine ćemo meriti od dna frule (lakše je) i one izgledaju ovako:

6. rupa na 46mm, 5. na 69mm, 4. na 89mm, 3. na 113mm, 2. na 134mm i 1. na 155mm. Jesam li rekao da se rupe buše sa suprotne strane od otvora za pisak? :lol:

Sebi sam napravio neku vrstu šablona:

Image
Sablon_2 by skublja, on Flickr
Image
Sablon_1 by skublja, on Flickr

Šablon pomaže da se tačno obeleže mesta rupa, ali i da rupe budu u LINIJI. Ova crta što je fabrički na cevima je sa donje strane, linija rupa treba da bude nasuprot nje. Za svoju prvu frulu možete da ocenite od oka, samo povucite liniju da rupe budu lepo poravnate.

Jbt, dimenzije rupa! Zamalo da zaboravim. 6. rupa: 8,5mm, 5. rupa: 10mm, 4. rupa: 6mm, 3. rupa: 8mm, 2. rupa: 8mm i 1. rupa: 7,5mm. Savet: uzmite burgiju za drvo (jer ona ima šiljak) prečnika 6mm i izbušite sve rupe. Taj šiljak prvo lepo ubodite u obeleženo mesto (da ne pobegne burgija), pa bušite. Stavite nešto u cev da ne prosvirate suprotni zid (olovka, drvce, biilo šta). Zatim uzmite burgije za metal i proširite rupe (osim četvrte) na potrebnu dimenziju. Lepo obradite rupe (turpijice, skalper, zubarska brusilica, šmirgla) i očistite sve ostatke od bušenja:

Image
Ruoe_obradjene_1 by skublja, on Flickr

GOTOVA FRULA!!!

Image
Frula_gotova_1 by skublja, on Flickr

Image
Frula_gotova_2 by skublja, on Flickr

Image
Frula_gotova_3 by skublja, on Flickr

Image
Frula_gotova_4 by skublja, on Flickr

Lepa je, a? :D

Šta sam zaboravio, a ima na slikama? Zippo? Ne trudite se, 'vaki nema niko u Srbiji. Zaboravio sam da objasnim famoznu rupu za palac. Frula može da bude bez nje, u tom slučaju se tonovi za oktavu viši dobijaju preduvavanjem. Sa rupom za palac, konkretno na D fruli, ton D (npr.) za oktavu viši od osnovnog dobija se kada su sve rupe otvorene (i rupa za palac) ili kada su sve rupe zatvorene, pa preduvavanjem, ali to nije tema ovog posta. Ovo je tema: rupu za palac probušite na rastojanju od 166mm od dna cevi, prečnika 6mm. Sad sam valjda sve objasnio. Hristos voskrese!

Image
Frula_Vaskrs_2 by skublja, on Flickr


Pa, narode, jesam li rekao na početku da je ovo jednostavno? Jeste, ali treba vremena. Para ne treba, možete sve završiti jednom bušilicom (najjeftinija Raider u Brikolažu 999 dinara na akciji), kompletom burgija (kineske, za ovo sasvim dovoljne) od 200 dinara, skalper (100 dinara i manje) i dve turpije (veća, za žleb, 150 dinara) i jedna manja. Uh, testerica za čep.
Sve ovo je bilo grubo, naravno da tu ima finesa. Npr, zub čepa je plići na početku kod usana, a na izlazu kod piska je viši, tako da se sužava vazdušni kanal i na oštricu piska ide usmereniji mlaz vazduha (ko je pomenuo Bernulija? :D ). Taj mlaz vazduha se razdvaja na oštrici piska, jedan deo ide u unutrašnjost cevi, drugi napolje. Oštrica piska bi trebalo da bude TAČNO na sredini visine otvora između čepa i cevi, time se obezbeđuje lako sviranje u obe oktave.
Štimovanje? Lično, kada dobijem tačan osnovni ton, bušim prvo 6. rupu, doterujem je dok ne dobijem ton E. Pa onda petu, dok ne dobijem Fis (gde sad da nađem povisilicu?) itd. A da, spisak tonova D lestvice: D E F# G A H C# ('te gu povisilica :XD: .
Idealno bi bilo kada bi se za frule napravili kalupi i da se rade brizganjem plastike, kao što Kinezi prave one blok flaute za 100 dinara (i Yamaha te iste za 900-tinjak dinara u Mitrosu). Time bi se obezbedila neka masovna proizvodnja, koja sama za sebe ne bi značila ništa ako se frula ne uvede kao obavezni instrument u osnovne škole, umesto onih glupavih metalofona što deca secaju (obožavam ovaj izraz). Znam da je kolega Marić to pokušavao svojevremeno, nažalost bezuspešno, ali svaka mu čast. Inače, najviše mi je pomogao njegov sajt kad sam počinjao i ovom prilikom mu se zahvaljujem.
E sad, ovaj post je trebalo da se odnosi samo na jednostavno pravljenje jednostavne frule, ali me malo u'vatile emocije. Neko će da me pita zašto ne pravim drvene, ustvari što odmah ne napravimo drvenu umesto da se mlatimo sa ovom PVC? Postupak bi bio ISTI, ali je TEŠKO dobiti drvenu cev, tu treba malo ozbiljnog alata, strug, drvo to-i-to itd. Što se tiče naše, srpske varijante frule, ona na donjem kraju ima UŽI otvor, koji ima tri funkcije: skraćuje dužinu frule, pojačava ton (opet Bernuli?) i pomoću njegovog prečnika se štimuje frula, tj. osnovni ton. Mora li da bude uži otvor na donjem kraju (oduška)? Ne mora!
Samo da se razumemo: ove moje frule (kažem moje jer mi nije poznato da je neko u Srbiji pravio ovakve frule, ako jeste, izvinjavam se) imaju LEP ZVUK, prosto da ne poveruješ! I sam sam se iznenadio. Uostalom, pogledajte prethodne postove i poslušajte Zajdi zajdi od korisnika acapapec. Štim je TAČAN i lako se sviraju u obe oktave. Šteta što Peštan ne pravi crne cevi, već samo bele i zelene, inače može sa ovim frulama odma' u Prislonicu! :arrow: (pored toga sam i vrlo skroman :lol:

Jesam li vam već rekao da ih prodajem na Kupindu za 800 dinara, ili mi se učinilo? :lol: :XD: :lol:

Pitajte, sve što znam, reći ću vam.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest