Frula

Post Reply
sapto
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2011, 19:06

Re: Frula

Post by sapto » 13 Dec 2011, 12:28

Da li se nekom desavalo da frula perfektno stimuje u prvoj oktavi, a da je u drugoj totalni haos...pogotovu prvi ton druge oktave (poprilicno je visi)..sta je uzrok?

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 14 Dec 2011, 11:39

Могу да буду три разлога:

1. Најбаналнији, јачина/начин дувања.
2. Лоше подешена оштрица писка и/или рупа за палац, тако да је цела друга октава зезнута.
3. Најчешће, деси се да је добро подешен основни тон, тј. да је добра дужина фруле (у тој фази). Тада још увек нису направљене рупе. Међутим, у том тренутку ОБАВЕЗНО треба предувати тај тон у вишој октави. Мени се дешавало да основни тон штимује савршено, али за октаву више да бежи 10-15%. Тада треба још мало скратити фрулу (ради се о деловима милиметра) тако да оба тона, са сличном јачином дувања, штимују добро, да не излазе из 5%. Тек после тога треба наставити са бушењем рупа.

Ово се дешава када се фруле штанцују по калупу, а не свака за себе. Тако му је то :D

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Frula

Post by MetalFunk » 20 Dec 2011, 12:36

http://www.youtube.com/user/theflutemak ... t=p&view=u

[youtube]HejYWJycK-E&feature=plcp&context=C3e129e1UPOEgsToPDskITewJaliACth4FOa6JW4hu[/youtube]

Najveći car na svetu!

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Frula

Post by acapapec » 29 Dec 2011, 21:22


skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 01 Jan 2012, 02:24

Лепо, свака част! Надам се да ћеш на следећем сабору да свираш моју фрулу, дрвену наравно.

User avatar
acapapec
Posts: 26
Joined: 03 Sep 2010, 22:34

Re: Frula

Post by acapapec » 01 Jan 2012, 12:15

No problemo kaze Amerikano :D
Moram da probam neku tvoju drvenu ,nadam se uskoro

Pan
Posts: 1
Joined: 22 Jan 2012, 21:22

Re: Frula

Post by Pan » 22 Jan 2012, 21:31

Veliki pozdrav svima. Mozda ce zvucati malo nepristojno za prvi post na forumu ali zamolio bih ako neko poseduje neku od knjiga za ucenje sviranja frule (u bilo kom elektronskom formatu) da mi je prosledi. Ako to ne predstavlja problem. Imam veliku zelju da naucim nesto da odsviram ali ne znam odakle da pocnem.... :)

Jos jednom veliki pozdrav i hvala unapred!

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 25 Jan 2012, 01:43

Не знам одакле си, али вероватно имаш књижару у свом месту, па одеш лепо у књижару и купиш књигу ФРУЛА од Јована Марића. Ради се о књизи за учење свирања на Ц фрули (мада може и на свакој другој), која је написана БАШ за почетнике. Кошта негде око 300 динара.
Ако ти је и то много, јави се поново, могу да ти пошаљем нешто у електронском облику.

dujka
Posts: 1
Joined: 18 Mar 2012, 20:42

Re: Frula

Post by dujka » 18 Mar 2012, 20:48

moj sin jedanas dobio frulu gde moze da nauci da svira

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Frula

Post by nikolic025 » 19 Mar 2012, 10:26

Pozdrav,da li neko ima ili moze da napravi tutorial za pravljenje PVC Kavala kao sto je ovaj za frulu od kolege sa foruma?

skublja
Posts: 25
Joined: 31 Aug 2010, 10:35

Re: Frula

Post by skublja » 20 Mar 2012, 12:57

nikolic025 wrote:Pozdrav,da li neko ima ili moze da napravi tutorial za pravljenje PVC Kavala kao sto je ovaj za frulu od kolege sa foruma?
Биће мало проблем за ТУТОРИАЛ, али поставићу ја за 15-так дана УПУТСТВО, ваљда ће да заврши посао :D
Кавал (пвц) је много лакше направити него фрулу, нема чепа, нема писка, само прецизно мерење. Дрвени кавал је тешко направити, само из разлога што је тешко направити тако дугачку дрвену цев са тако танким зидом (говоримо о македонском кавалу, из "једнома" - из једног дела). Међутим, постоји врло просто и врло јефтино решење и за то, у виду једног додатка за струг.

Сад ће да гракну они са мистичним причама о искључиво ручном прављењу кавала, "циганкама" бургијама, да дрво мора да сече невина девојка на пуном месецу и остало. Ко оће да се млати, може и тако, само мора да ме убеди шта тиме добија, осим што може да паламуди како је све ручни рад (а заобљавање опет уради на стругу).

Музика је племенита. Звук је једноставна категорија - тон Ц је тон Ц, има основну фреквенцију од толико и толико херца. Крај дискусије. Правилан штим подразумева прецизност. Крај дискусије. Може се дискутовати једино о боји тона (зависи од виших хармоника, слушајте мало на часовима физике), тј. од материјала (дрво, импрегнација и лак). Наравно, и о техничким детаљима типа гласноћа, одзив инструмента и сл. Погледајте како је овај лик разврстао критеријуме по којима оцењује фруле (мсм оне ирске пиштаљке :lol: ):

http://www.tinwhistler.com/reviews.aspx

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Frula

Post by nikolic025 » 20 Mar 2012, 16:46

hvala...

millansky
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 23:43

Re: Frula

Post by millansky » 20 Apr 2012, 00:04

Evo, da otkrijemo jos jednog od majstora u nizu(za koga ja znam)... Njegovo ime je Josip Komljenovic.

On je zaista pravi, kako sebe naziva, graditelj narodnih duvackih instrumenata. A pored toga je i odlican svirac i poznavalac istih.
Napravio je prvu srpsku verziju kavala - tzv. zigafon.

Mnogo vise informacija ima ovde: http://www.okberza.com/zigin

millansky
Posts: 4
Joined: 19 Apr 2012, 23:43

Re: Frula

Post by millansky » 20 Apr 2012, 00:12

Da li je neko imao priliku da svira na ovakvim frulama? Bas je debela(mislim po obimu) :mrgreen: Inace proizvodi fantasticno lepi duboki ton(poput kavala).
Kolika bi bila cena ovako jedne frule kao sto je ova na slici?

Image

A evo i kako zvuci: http://www.youtube.com/watch?v=lGQh28wyUsU

NemanjaIX
Posts: 3
Joined: 21 Apr 2012, 17:17

Re: Frula

Post by NemanjaIX » 21 Apr 2012, 17:22

Pozdrav svima. Sviram frulu vec nekoliko godina, ali nisam se nesto puno dao u to. Pored frule sviram i klavijature. Mene zanima dali se moze npr. na fruli osvirati tonovi c, d, e, f, g, a, h poredu npr. ton c kad drzim sa jednim prstom gornju zadnju rupu?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest