Saxophone

User avatar
Jimmy page
Posts: 53
Joined: 25 Feb 2008, 19:29

Re: Saxophone

Post by Jimmy page » 09 Nov 2008, 08:15

Mozda i nisi toliko stara pogledaj u nekoj muzickoj skoli , evo niko u poslednjih nekoliko godina otkako se ukinuo stari sistem ucenja duvackih instrumenata,nije sem mene isao prvo na klavir 5 godina pa onda na duvacki instrument, mozda i ovde naprave neki propust, zavisi od tvog muzickog obrazovanja...Dali si muzicki pismena(dali znqash da citash note,dali snash ritmove itd...)????

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Saxophone

Post by Chord-Master » 25 Nov 2008, 23:01

Malo je zastarela tema, ali posto se cini da je saksofon nesto mnogo trazen u poslednje vreme, nije na odmet da "frljnem" po neku. :)

Ja sam se kao klinac isto jako dugo primao na saksofon i zatim sam po savetima nekih profesora duvackih instrumenata poceo sa sviranjem klarineta. Ideja je bila da cetiri godine sviram klarinet, pa da zatim predjem na saksofon. Bio sam mlad, naivan i neobavesten, pa sam mislio da tako mora, to je sveto slovo i to ti je sto ti je. :D
Klarinet je poslat iz Slovenije od strane mog ujaka, u pitanju je bio jako star instrument (cehoslovacki :D ), mada kako sam saznao ubrzo nakon sto sam poceo da sviram, veoma kvalitetan.
Dakle, neko vreme sam isao u muzicku skolu (tu sam stekao ono malo muzickog obrazovanja sto imam :mrgreen: ), a zatim sam posle jedno godinu dana poceo da uzimam privatne casove. Kako je vreme prolazilo sviranje klarineta mi je postajalo sve mrskije, jer sam samo zeleo da sviram saksofon, dok klarinet nije imao nikakvu primenu u muzici koju sam slusao.
Polozio sam tri godine nize muzicke skole sa klarinetom i ozbiljno sam razmisljao o tome da upisem srednju muzicku, a zatim, ubrzo nakon sto sam polozio trecu godinu - cap! Zastoj. :D

Klarinet mi se potpuno smucio, nisam mogao da odguram ni tu jednu preostalu godinu, cak mi se smucila i ideja o sviranju saksofona. Spakovao sam klarinet i odlozio ga u neki stari veliki ormar. Od tada su prosle godine, ne secam se sta se desilo sa njim. Mozda je prodat, mozda je cak jos uvek negde u stanu nekom drugom ormaru, ko bi znao.

Elem, ja ispricah moju zivotnu pricicu, a niko ne zna zasto :D

Poenta ove price nije "ne svirajte klarinet", zato sto, necu da se ogresim, ima itekako svoje vrednosti (kao i svaki muzicki instrument uostalom), ali nije preduslov sviranja saksofona i nije "sveto slovo" kako sam ja kao klinac mislio (mnogo kasnije sam saznao da to uopste nije toliko neophodno i upoznao sam se sa likom koji je sjajno svirao saksofon, a nije u zivotu ni uzeo klarinet u ruke).

Dakle ako vam neki od profesora preporuce sviranje klarineta cetiri godine, nagovestavajuci "neophodnost" toga, a vi imate 15 - 17 godina, recite lepo - ne hvala, neki su ovde pitali da li je kasno poceti sa 15 godina, a pored obaveznog klarineta, saksofon biste svirali tek u dvadesetoj.
Da se razumemo naravno da nije kasno ni sa dvadeset (pa na dalje :) ) godina, ali postoji dobra sansa da vam se klarinet (a samim tim i saksofon) smuci kao sto se meni smucio, a zaista nije obavezan.

Ovo sam mozda i mogao da napisem u par redova, ali bilo mi je dosadno, a i uhvatila me je zelja za pisanjem. :mrgreen:

Eto toliko od mene, kraj, konec, fin. :)

User avatar
Шмајсер
Хинт-Лорд
Posts: 1055
Joined: 17 Feb 2008, 22:03
Location: Мош пит

Re: Saxophone

Post by Шмајсер » 25 Nov 2008, 23:23

да тако је било и код мене, смучио ми се и кларинет и сакс и све и онда сам купио бас и сад грувам никад срећнији :lol:

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Re: Saxophone

Post by Chord-Master » 25 Nov 2008, 23:48

Шмајсер wrote:да тако је било и код мене, смучио ми се и кларинет и сакс и све и онда сам купио бас и сад грувам никад срећнији :lol:


Mogu to isto reci, samo sto je kod mene u pitanju gitara. :D
Na kraju, sve je dobro sto se dobro svrsi. :)

User avatar
Jimmy page
Posts: 53
Joined: 25 Feb 2008, 19:29

Re: Saxophone

Post by Jimmy page » 02 Dec 2008, 16:22

Trebalo bi da kupim saksofon i molio bih za neki savet ,u maricu ima J.Michael al-500 alto saxophone za 350 evra ali nisam siguran u kvalitet, a u Lyra Style-u ima Jupiter Jas565gl koji je oko 600-700 evra za koji bi trebalo da sakupim josh para...
Shta da uzmem od ta dva????

fogi
Posts: 3
Joined: 04 Aug 2009, 12:02

Re: Saxophone

Post by fogi » 04 Aug 2009, 12:14

Postovane kolege,izgleda da sam od retkih alt sax playera,koji bi mogao svojim iskustvom da pomogne...Ali,najbolje je da odete na Glazbeni-forum,podmenu Puhaci,i tamo odete na saxophoniste(zadnja strana),imate dosta lepih stvari da naucite,pre nego sto krenete sa vezbanjem!SAx je neverovatno lep instrument,ja sviram Yamahu YAS-01,sa usnikom 4c i trskom RICO ROYAL 2,5..Kada udjete malo u problematiku,bice vam jasno zasto pisem ove podatke!!
Za sve informacije,mozete se javiti na fogi@nadlanu.com,pozdrav, dr Branislav Simic,ulicni svirac,Vranje

fogi
Posts: 3
Joined: 04 Aug 2009, 12:02

Re: Saxophone

Post by fogi » 04 Aug 2009, 12:19

Kolegaovaj ,po meni je bolje uzeti polovn i,zasto,zato sto si verovatno pocetnik,ustedeces para,a sax je kao staro vino...Nemoj da zavaraju "razni kineski yupiteri",mozes se grdno prevariti..Vise obrati paznju na usnik,ako je originalni,onda si na konju...Trsku ces lako prilagoditi,imas uporedne karte za sve bolje usnike!!Srecno!

musicSsoul
Posts: 5
Joined: 10 Sep 2010, 13:19
Location: Beograd

Re: Saxophone

Post by musicSsoul » 24 Jan 2011, 15:59

Posto krecem od nule, treba mi savet onih koji se razumeju u saksofone vise od mene. Vredi li da kupim ovaj saksofon? http://www.musiccentar.com/i-2761/lastr ... l-saksofon ili za te pare moze da se nadje nesto bolje, ne mora da bude nov, moze i polovan.

User avatar
Gorki
Posts: 10
Joined: 26 Nov 2010, 00:29
Location: Bg

Re: Saxophone

Post by Gorki » 27 Jan 2011, 14:34

u kvalitet istih se ne razumem, al mozda ti ovo bude zanimljivo.. ima tu i nekih garancija silnih i sta znam, a u slicnom je cenovnom rangu... sad jos kad bi se pojavio neki iole strucnjak da ti kaze vredi li ista to, i eto na konju si xDD
http://www.kupujemprodajem.com/63048-1- ... oglasi.htm

musicSsoul
Posts: 5
Joined: 10 Sep 2010, 13:19
Location: Beograd

Re: Saxophone

Post by musicSsoul » 27 Jan 2011, 21:59

Gorki wrote:u kvalitet istih se ne razumem, al mozda ti ovo bude zanimljivo.. ima tu i nekih garancija silnih i sta znam, a u slicnom je cenovnom rangu... sad jos kad bi se pojavio neki iole strucnjak da ti kaze vredi li ista to, i eto na konju si xDD
http://www.kupujemprodajem.com/63048-1- ... oglasi.htm
Hvala. :)

User avatar
Gorki
Posts: 10
Joined: 26 Nov 2010, 00:29
Location: Bg

Re: Saxophone

Post by Gorki » 27 Jan 2011, 22:08

;) obavezno da nam se pohvalis kad nabacis sax xD

musicSsoul
Posts: 5
Joined: 10 Sep 2010, 13:19
Location: Beograd

Re: Saxophone

Post by musicSsoul » 27 Jan 2011, 22:23

Naravno! :)

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Saxophone

Post by Cicmila!! » 29 Jan 2011, 16:33

Chord-Master wrote:Malo je zastarela tema, ali posto se cini da je saksofon nesto mnogo trazen u poslednje vreme, nije na odmet da "frljnem" po neku. :)

Ja sam se kao klinac isto jako dugo primao na saksofon i zatim sam po savetima nekih profesora duvackih instrumenata poceo sa sviranjem klarineta. Ideja je bila da cetiri godine sviram klarinet, pa da zatim predjem na saksofon. Bio sam mlad, naivan i neobavesten, pa sam mislio da tako mora, to je sveto slovo i to ti je sto ti je. :D
Klarinet je poslat iz Slovenije od strane mog ujaka, u pitanju je bio jako star instrument (cehoslovacki :D ), mada kako sam saznao ubrzo nakon sto sam poceo da sviram, veoma kvalitetan.
Dakle, neko vreme sam isao u muzicku skolu (tu sam stekao ono malo muzickog obrazovanja sto imam :mrgreen: ), a zatim sam posle jedno godinu dana poceo da uzimam privatne casove. Kako je vreme prolazilo sviranje klarineta mi je postajalo sve mrskije, jer sam samo zeleo da sviram saksofon, dok klarinet nije imao nikakvu primenu u muzici koju sam slusao.
Polozio sam tri godine nize muzicke skole sa klarinetom i ozbiljno sam razmisljao o tome da upisem srednju muzicku, a zatim, ubrzo nakon sto sam polozio trecu godinu - cap! Zastoj. :D

Klarinet mi se potpuno smucio, nisam mogao da odguram ni tu jednu preostalu godinu, cak mi se smucila i ideja o sviranju saksofona. Spakovao sam klarinet i odlozio ga u neki stari veliki ormar. Od tada su prosle godine, ne secam se sta se desilo sa njim. Mozda je prodat, mozda je cak jos uvek negde u stanu nekom drugom ormaru, ko bi znao.

Elem, ja ispricah moju zivotnu pricicu, a niko ne zna zasto :D

Poenta ove price nije "ne svirajte klarinet", zato sto, necu da se ogresim, ima itekako svoje vrednosti (kao i svaki muzicki instrument uostalom), ali nije preduslov sviranja saksofona i nije "sveto slovo" kako sam ja kao klinac mislio (mnogo kasnije sam saznao da to uopste nije toliko neophodno i upoznao sam se sa likom koji je sjajno svirao saksofon, a nije u zivotu ni uzeo klarinet u ruke).

Dakle ako vam neki od profesora preporuce sviranje klarineta cetiri godine, nagovestavajuci "neophodnost" toga, a vi imate 15 - 17 godina, recite lepo - ne hvala, neki su ovde pitali da li je kasno poceti sa 15 godina, a pored obaveznog klarineta, saksofon biste svirali tek u dvadesetoj.
Da se razumemo naravno da nije kasno ni sa dvadeset (pa na dalje :) ) godina, ali postoji dobra sansa da vam se klarinet (a samim tim i saksofon) smuci kao sto se meni smucio, a zaista nije obavezan.

Ovo sam mozda i mogao da napisem u par redova, ali bilo mi je dosadno, a i uhvatila me je zelja za pisanjem. :mrgreen:

Eto toliko od mene, kraj, konec, fin. :)
prvi put cujem da je neko obavezno trazio da se svira klarinet pre saksofona. kapiram zasto su trazili, tehnika je zajebanija na klarinetu i prelazak na saksofon onda bude smesan (nije da potcenjujem instrument, ali klarinetisti bez problema zasviraju saksofon dok obrnuto je retko). ali ne vidim zasto bi neko MORAO da pocne na klarinetu, deluje apsurdno. pritom ce se uciti neke stvari koje uopste nisu potrebne kod saksofona: drzanje prstiju pod odredjenim uglom da bi se prekrile rupe, embouchure (ne znam na srpskom kako vec) je mnogo vise zategnut, samim tim kad se predje na saksofon treba se privici jer bude rastimovano.

ukratko, smatram takodje da nema potrebe da se pocinje na klarinetu. ako je neko prethodno svirao klarinet, svakako ce lakse doci prelazak na saksofon, ali nije obavezno uciti.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest