Mandolina

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Mandolina

Post by Kristijan » 05 Sep 2007, 16:08

Gde je moguće naći mandolinu? Ni u jednoj prodavnici instrumenata u Beogradu nisam to video već dosta dugo. Pri tom bih baš neku od evropskih mandolina, napuljsku ili još bolje portugalsku, nikako one bluegrass mandoline, niti imaju sustain kakav bih ja želeo, niti imaju izgled. Mislim, svakako imaju izgled, ali nepoželjan :D

Najveći je problem što se teško nađe neka srednja klasa ovih instrumenata. Ili su od opasnog majstora koji toliko retko dobija porudžbine, da mora da kida sa cifrom, ili su neke koje služe da kanadski i američki turisti mogu da glume aristokratiju pred komšijama. Eto, ako neko ima neki info... Hvala unapred!

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Re: Mandolina

Post by Spino » 12 Mar 2008, 16:10

Ja sam negdje gledao Ibanezove mandoline. Probaj da pogledas na njihovom sajtu. Naravno to se tesko moze nacu u obicnoj prodavnici muzickoh instrumenata.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mandolina

Post by sirac-šunka » 13 Mar 2008, 00:01

Ja sam jednom video i probao mendolinu u Lyri u Nisu. Nasam zapamtio koja je bila, ali je bila ozvucena i kostala je nesto izmedju 8 i 10 hiljada din. Pretpostavljam da ponovo moze da se naruci ili mozda ima slicno nestu u Lyri u Beogradu.

A evo i moje mendolinice:
Image

Image

Image

Ovu mednolinu je 1987-8, moj cale doneo iz Rusije, kada je tamo radio. Inace, znam jos uvek ljude koji su kao i on doneli istu takvu i mogu da pitam da li bi je prodali, ako ti se svidja. Samo nemam pojma koja bi cena trebalo da se ponudi.
Pozz

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Mandolina

Post by Cilal Najed » 24 Apr 2008, 21:09

Ej, pa ja imam ovakvu mandolinu, samo sam je "malo" preradio. Posto je telo (osim prednje ploce) od plastike (ruski ovation) daje vrlo basovit pun ton bez viokih karakteristicnih za mandolinu. Osmirglao sam je celu, skinuo i tu glupu saru i prelakirao je poliuretanom. Onda sam konjic stavio od Coriana (cyber plastika za konjice, veoma tvrda i teska), kobilicu od abonosa i zazvucala je toliko dobro, da jos nisam pronasao kod nas bolju.
Imas u beogradu na buvljaku, u nekim poslednjim redovima takvu mandolinu za smesne pare i ako te ne mrzi da joj malo doteras finis i kupis kobilicu i konjic, dobices solidan instrument za smesne pare.
Planiram da kupim F mandolinu i u slicnom sam problemu, ono sto vredi je vise nego precenjeno, a ovo sto ne vredi, bas ne vredi. Imao sam fenderovu A stil mandolinu i to je potpuno bacena para, prodao sam je ( i pored neuspesne modifikacije :roll: ).
Eto...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mandolina

Post by sirac-šunka » 25 Apr 2008, 14:16

Ja bih voleo da vidim tu tvoju preradjenu mendolinu. Mozda me inspirise da se bacim na posao i sa ovom mojom.

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Mandolina

Post by Cilal Najed » 25 Apr 2008, 20:24

Slikacu je, ali na fotkama se nece videti kako zvuci. NIje toliko lepsa, koliko bolje "radi'...
sirac-šunka wrote:Ja bih voleo da vidim tu tvoju preradjenu mendolinu. Mozda me inspirise da se bacim na posao i sa ovom mojom.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Mandolina

Post by sirac-šunka » 25 Apr 2008, 23:47

E da pitam samo jos, koje si zice stavio i gde si ih kupio?

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Mandolina

Post by Cilal Najed » 26 Apr 2008, 00:33

Ima skoro u svim radnjama u Bg, Mitrosu, Lyri... Volim 0.11, mada i desetka ima svojih prednosti, ali ipak bolji ton daje 0.11, naravno bronze ili ph. bronze, mada su najbolje koje sam svirao ghs bright bronze. Uh, koliko visokih imaju te zice, naravno kratko to traje, a tesko se nabavljaju... Nemoj samo fender ili martin (cool zvuk, ali pucaju same od sebe)...
Eto...

p.s. poslao sam ti e-mail, zbog compressora
sirac-šunka wrote:E da pitam samo jos, koje si zice stavio i gde si ih kupio?

Novak
Posts: 43
Joined: 31 Jan 2008, 21:52

Re: Mandolina

Post by Novak » 01 Aug 2009, 12:53

Razmisljam o tome da kupim mandolinu pa bi mi pomogle bilo kakve informacije, zanima me i razlika izmedju obicnih i bluegrass mandolina.. :wink:

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Mandolina

Post by Cilal Najed » 03 Aug 2009, 19:53

progooglaj malo i bice ti mnogo jasnije..
ima dosta vrsta mandolina, ne delimo ih samo na obicne i americke..
bluegrass mandoline postoje u dva tipa A i F, najcuvenije su F, potrazi fotke.. te mandoline su sa kopanom prednjom i zadnjom plocom..
ove "obicne" su italijanske ili portugalske i one su obicno bademastog oblika i uglavnom sa ravnom prednjom plocom i dubokim ledjima kao kod buzukija ..
ovde se neces bas usreciti sa izborom mandolina, uglavnom su vise za ukras nego svirku..

Novak
Posts: 43
Joined: 31 Jan 2008, 21:52

Re: Mandolina

Post by Novak » 10 Aug 2009, 10:16

Ok, thx.

User avatar
henk
Posts: 63
Joined: 06 Feb 2007, 08:46
Location: BG-Krst

Re: Mandolina

Post by henk » 29 Dec 2009, 23:57

pitanje u vezi tehnike okidanja žica kod mandoline:

da li se uvek okidaju obe žice, čak i prilikom najdelikatnijih melodija?

mislim da je to osnovna dilema za početnike na mandolini, koji imaju prethodno iskustvo sa gitarom - kako okidati žice (da li uvek obe ili ponekad može i samo jedna)?

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: Mandolina

Post by Stalker » 29 Dec 2009, 23:58

rokaj mandoljine

User avatar
henk
Posts: 63
Joined: 06 Feb 2007, 08:46
Location: BG-Krst

Re: Mandolina

Post by henk » 30 Dec 2009, 14:39

Stalker wrote:rokaj mandoljine
molim te, šefe, nemoj da kvariš temu. i upitaj se da li bi, i u stvarnom životu, u društvu muzičara, na nečije pitanje o tehnici sviranja mandoline, dobacio - "rokaj mandoljine".

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Mandolina

Post by Cilal Najed » 31 Dec 2009, 01:46

henk wrote:pitanje u vezi tehnike okidanja žica kod mandoline:

da li se uvek okidaju obe žice, čak i prilikom najdelikatnijih melodija?

mislim da je to osnovna dilema za početnike na mandolini, koji imaju prethodno iskustvo sa gitarom - kako okidati žice (da li uvek obe ili ponekad može i samo jedna)?
da, pozeljno je da obe zice okidas.
iskreno, tesko je proceniti u nekim brzim deonicama da li je bas svaki put okinuta i druga zica, ali iz mog iskustva, veruj da je veci problem okinuti samo jednu, nego obe zjedno.
treba uvezbati pokret trzalicom da obe zice udaris istim intezitetom :wink:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest