Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post Reply
User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Bluesko » 22 Dec 2012, 09:33

Slušajući neke zanimljive bendove koji imaju zanimljive pesme odsvirane zanimljivim instrumentima, skontao sam da je ovo nešto što bih morao da imam za igranciju kokuće :mrgreen:



Kol'ko se ovo lijepo čuje ^^ ^^ ^^ Jel zna iko kako se zove ovaj prvi instrument, jesu li ovo sve glokenšpikeli, sem onog metaličastog, treći je po redu u spotu menščini. Bacajte ovdi zanimljive diskusije sa ovim stvarčicama, stvarno super zvuči, ovaj Kid A cover je jedan od najboljih što sam u životu čujo menščini.

Jel koristi neko ovo, znam da se Kris razume, jel ima nedje se kupi neka light varijanta, sad će rodjendan, pa da mi pazarite :mrgreen:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Baba Slim » 22 Dec 2012, 12:48

Drvena varijanta se zove Marimba, ako ne grešim. Ksilofon je metalna, što svira na početku.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Kristijan » 22 Dec 2012, 13:42

Метални је глокеншпил, а ксилофон је дрвени (чини ми се да ксилос на грчком значи дрво). Маримба је велики ксилофон који има и оне цеви додате као резонаторе. Велики глокеншпил који има и цеви као резонаторе, али и ротирајуће клапне на цевима које окреће мотор се зове вибрафон. То је цела мудрост око ових предивних инструмената.

На почетку је вероватно глокеншпил, али неки фенси са педалама, или је вибрафон коме није укључено ротирање клапни, оно од 00:26 је маримба, а ово треће је баш глокеншпил, видиш да плочице не могу да буду одигнуте педалама.

На жалост код нас је очајна понуда оваквих инструмената. Једина колико толико употребљива варијанта јесте хроматски глокеншпил од једно 2 октаве који прави "Нота" из Књажевца. То користи моја ћерка, на томе себи свира њене хорске деонице кад вежба код куће. Мислим да то не кошта више од 1500 динара, мада треба проверити.

Ја бих за себе да набавим један већи глокеншпил, онако да може да се окачи као у марширајућем оркестру. Такође бих волео да имам и маримбу, али то је велико као комода, не знам где то да сместим.
Last edited by Kristijan on 22 Dec 2012, 13:47, edited 1 time in total.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Duane » 22 Dec 2012, 13:47

baš hipsterski zvuči na ovom klipu.. ono baš je za ove moderne bendove prelaze izmedju rokića u elektrondžu

mora to drevnije, 'beš mu med

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by sinisake » 22 Dec 2012, 16:29

Tom Vejc je sve to koristio pre, pa... mnogo godina, i uvek je lepo zvucalo. :mrgreen:

Slusam sad... majku im *****, znali su pesme napraviti. Opet cu oprostiti. :mrgreen:

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Bluesko » 22 Dec 2012, 17:42

Celi dan na sopstvenu inicijativu i dogovor sa sobom pravim neku skalu od čaša napunjenih vodom dopola™ i odpola™, pokušavajući da dobijem neki ovakav zvuk, al *****, mora izgleda to u zavisnosti od oblika čaše, dubine, zapremine, trte mrte, odusto sam kod D# :D

A šta kažeš, Vejc, a? Poslušaćemo :)

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Boogie Woogie » 22 Dec 2012, 18:10

odlično je ovo
ima li neka preporuka za još neke modernije perkašn ovog tipa..tj da nije baš lajonel hempton?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by komil » 04 Jan 2013, 16:54

Ja sam baš juče izvuka sa tavana moj školski metalofon :) Trebaju mi dva ovakva tona da popune nešto
Bluesko wrote:Celi dan na sopstvenu inicijativu i dogovor sa sobom pravim neku skalu od čaša napunjenih vodom dopola™ i odpola™, pokušavajući da dobijem neki ovakav zvuk, al *****, mora izgleda to u zavisnosti od oblika čaše, dubine, zapremine, trte mrte, odusto sam kod D# :D
Jesi uzeo kristalnu čašu? Mislim da to kristal ovako lepo peva.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Glokenšpikeli, Ksilofoni, kling klang perkusije

Post by Bluesko » 04 Jan 2013, 17:51

Pevaju oke i ove obične čaše, samo nemam set od bar osam identičnih da napravim celu lestvicu, ne mogu velike, srednje i majušne u istu skalu, nemaju isti raspon. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest