Klarinet-Pitanja

Post Reply
ficakralj
Posts: 5
Joined: 07 Jan 2013, 18:47

Klarinet-Pitanja

Post by ficakralj » 07 Jan 2013, 19:04

Imam 16 godina i nedavno sam poceo da sviram klarinet. Za sad mi dobro ide ali imam jedan problem. Sviram sa Vandoren 2 trskom i najvisi ton koji mogu da dobijem je G u drugoj oktavi. Znam da je to zbog ambazure(postavke usana) ali me zanima da li ce vremenom usne da mi ojacaju ili moram ozbiljno da poradim na tome sada?

studiokiks
Posts: 2
Joined: 20 Apr 2012, 20:44
Location: Novi Sad

Re: Klarinet-Pitanja

Post by studiokiks » 08 Jan 2013, 01:44

Kod pocetnika mogu biti razni uzroci nedobijanja (neizlazenja) tona. Najpre se treba utvrditi da li ti je istrument ispravan jer ako ne zaptivaju tacno klapne na rupe, ili ako prstom ne zatvoris u potpunosti rupu, tesko izlazi ton. Nije problem u Vandoren 2, nego najverovatnije u istrumentu ili tebi...doduse...sa mekanom trskom skroz gornje tonove preko trece oktave ces tesko dobiti (ili nikako).
Ambazura je moguc problem, zato zapocinji svaki dan vezbanje sa izdrzavanjem tonova. Od najdubljeg e (kad su svi prsti zatvoreni), pa dokle mozes. Polako broj do 4 (kao celu notu), za to vreme maksimalno se skoncentrisi da ti usta budu dobro, a posle izduvavanja tona napravi pauzu isto toliko dugo koliko si i duvao i za to vreme maksimalno opusti usta. I tako hromatski redom po 2 ponavljanja.
Ne kazes da li te neko uci, ali ako te uci to su prve vezbe koje trebas raditi jer...sigurno sa 16 godina nisi krenuuo u muzicku skolu.
P.S. Provera da li ti klarinet dobro zaptiva:
- Uzmi gornji deo klarineta u levu ruku i postasvi prste kako treba.
- Donji otvor pritisni na saku desne ruke da ti dobro zaptiva
- Povuci dim od cigarete
- duvaj u klarinet tj. stvori mali pritisak. Ako negde "curi" dim, ta klapna ne zaptiva.

Toliko od mene, pa sretno. I pitaj sta ti treba. Inace , ja sam profesor klarineta :)

ficakralj
Posts: 5
Joined: 07 Jan 2013, 18:47

Re: Klarinet-Pitanja

Post by ficakralj » 08 Jan 2013, 11:27

Hvala puno. Uci me jedan profesor i rekao mi je da vezbam izdrzavanje tonova, ali nisam bio siguran sto se tice ambazure. Jos jednom hvala... :)

ficakralj
Posts: 5
Joined: 07 Jan 2013, 18:47

Re: Klarinet-Pitanja

Post by ficakralj » 24 Feb 2013, 09:20

Treba mi jos nesto, koji su sve razlozi ne stimovanja klarineta? Jer mi stimuju dobro svi tonovi u prvoj oktavi sem G,A i B, a u drugoj sve sto je vise od Fis ne stimuje?

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Klarinet-Pitanja

Post by Cicmila!! » 19 Mar 2013, 09:02

u kom smislu ne stimuju, jel ne mozes da proizvedes te tonove kako treba ili mozes ali su rastimovani?

ficakralj
Posts: 5
Joined: 07 Jan 2013, 18:47

Re: Klarinet-Pitanja

Post by ficakralj » 31 Mar 2013, 16:48

Mogu da ih proizvedem, ali su fals.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Klarinet-Pitanja

Post by Cicmila!! » 02 Apr 2013, 13:37

stimovanje klarineta je tema za seminarski :D mada ja volim da je moj klarinet rastimovan i da vristi, ali evo u kratkim crtama neke od bitnijih stvari oko stimovanja:

prvo, kako se stimujes? ako koristis elektronski stimer, onda je bitno da ga namestis na 440Hz pre stimovanja. mozes i do 442Hz to mu daje neki vedriji zvuk ne predlazem da jos eksperimentises sa tim preterano. gledaj da vremenom razvijes sluh pa da mozes da predjes na to da se stimujes prema tonu: na vecini elektronskih stimera imas opciju da ti pusti ton pa se preko njega nastimujes. vremenom bi bilo super da predjes na to da se stimujes prema klaviru (naravno mora i taj klavir da bude nastimovan), a posle ces videti da mozes prema bilo kom instrumentu da se nastimujes, mada ne preporucujem da se stimujes prema duvacima i drugim klarinetima. nacin stimovanja duvackih instrumenata je jako nepouzdano i relativno, tako da ako vec budes u situaciji da moras da se stimujes prema drugom instrumentu, gledaj da to bude neki zicani (ja se stimujem prema gitarama) ili klavir jer se oni teze rastimuju nego duvacki.
e sad, instrument je takve konstrukcije da postoje dva seta tonova prema kojima ti stimujes ceo instrument. ovo mogu da objasnim dodatno...ali da ne udavim sad. :lol: upalis stimer i sviras redom otvoreno G (iliti G2), A2, B2 i C2 drzis. sviraj ih sto povezanije moguce, tu ti je zajeban skok izmedju A i B gde prelazis u visi registar pa je to malo teze izvesti. pogledas stimer i vidi da li je ton visi ili nizi nego sto bi trebalo da bude. ako je visi ♯, onda opusti ambazuru i/ili malo izvuci burence (odvoj od tela) i spustice se stim. duze putuje vazduh pa je zvuk dublji. ako je nizi ♭, onda zategni ambazuru i/ili stavi krace burence (nekad se dobije uz klarinet, nekad mora da se dokupi). krace putuje vazduh pa je zvuk visi.
probaj ovo, pa ako ne funkcionise onda mozemo dalje :)

sto se tice razloga nestimovanja, bitno je gde cuvas instrument. ako je toplo, drvo i metal se rasire i zvuk bude nizi. ako je hladno, drvo i metal se skupe i zvuk bude visi. ovo vazi za sve instrumente, klarinet je jos posebno osetljiv i na vlagu ako je od drveta. moguce je da je napravljen rastimovan; kad ih prave u fabrici najcesce ih stimuju na 440Hz. kad sviras u nekoj vecoj grupi tipa orkestar onda se stimujes u 442Hz. a neki klarineti fabricki se stimuju i do 452Hz jer moze im se. kod pocetnika ima taj faktor sto nije dovoljno razvijena ambazura ili manjak vazduha pa je ton generalno nizi. pocenici generalno koriste meksu trsku sto utice na stim u visem registru. i jos mnooogo sitnica. :ziveli:

maja klarinet
Posts: 1
Joined: 08 Oct 2016, 13:35

Re: Klarinet-Pitanja

Post by maja klarinet » 08 Oct 2016, 13:49

Molim za pomoć oko klarineta.Naš dječake je krenuo u prvi razred muzičke skole i odabrao je klarinet da svira.Sad treba da kupimo klarinet ali u našem gradu ima mala ponuda instrumenata,trenutno ova dva Roy Benson CB 317 i Conn-Selmer CL 710.Pa vas molim za misljenje,koji je bolje kupiti za njegov uzrast da ga koristi za 4 godine škole.Unaprijed hvala :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest