Pitanje u vezi Saksofona za pocetnike ! (ajmo Saxofonisti)

Post Reply
bajamixer
Posts: 2
Joined: 13 Dec 2012, 23:15

Pitanje u vezi Saksofona za pocetnike ! (ajmo Saxofonisti)

Post by bajamixer » 21 Oct 2013, 16:26

Cao svima ! :D Imam pitanje u vezi Saksofona.Kao prvo apsolutni sam pocetnik sto se tice duvackih instrumenata i zanima me narodna i zabavna muzika (za klasicne tezge ) pa mi recite koji je dobar saksofon sto se tice toga ? Da li je to Tenor , Alt ili ?
Pored toga saveti za pocetak bi mi dobro dosli,da bi se sto vise upoznao sa tim pre nego sto pocnem.

Hvala vam unapred ! :)

Tommy
Posts: 7
Joined: 15 Jan 2011, 22:56

Re: Pitanje u vezi Saksofona za pocetnike ! (ajmo Saxofonist

Post by Tommy » 27 Nov 2013, 21:30

Pozdrav kolega!

Alt saksofon je ono sto trazis. Za tezgarenje,jazz,narodna ma sve moze.
kad njega savladas posle mozes uzeti tenor ali to je stvar ukusa sta ti vise odgovara.

Uzmi odgovrajuci usnik i trske,pocni polako da izdrzavas tonove,motive sviraj,kreni skale pa razne tehnicke veze(skokove,stakato,..)
I onda polako kreni da skidas i sviras na saxu.

Sve sto te zanima pitaj!

Ako te zanima imam jedan alt saks na prodaju,preko Pm me kontaktiraj ako si zainteresovan.

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Pitanje u vezi Saksofona za pocetnike ! (ajmo Saxofonist

Post by Cicmila!! » 10 Mar 2014, 12:16

a koji instrument sviras?
takodje preporucujem alt, rasprostranjeniji je od ostalih saksofona i manje je vazduha potrebno za sviranje nego za tenor, bariton, pa je zgodniji za pocetnike. sto se usnika i trski tice, najkvalitetnija marka kod nas je Vandoren, druga koja dolazi u obzir je Rico. plastican usnik je sasvim ok. trske za pocetnika bi trebalo da budu tanje dok se ne naviknes i ne uvezbas te misice (za alt mislim da je 1 i po velicina), a onda polako predji na deblje kad ti postane lakse za sviranje.
neke od problema koje mogu da predvidim u startu su nedostatak vazduha i rastimovanost. sto se vazduha tice, treba disati na dijafragmu i navezbati duboko disanje (pisala sam negde na forumu neke vezbe disanja, potrazicu ako bude bilo potrebno). bilo bi dobro uzeti el. stimer koji prepoznaje ton i vezbati izdrzavanje tona uz to.
ako si u mogucnosti, uzmi par privatnih casova dok se ne upoznas malo sa instrumentom. duvacki instrumenti su generalno nezgodni kad ih sam ucis, pogotovo ako nemas prethodno iskustvo.
i poslednja stvar, narodna i zabavna muzika za duvacke instrumente zna da bude poprilicno komplikovana, nemoj se razocarati ako budes imao poteskoca oko toga.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest