Usna harmonika

Post Reply
Ljubisa3
Posts: 1
Joined: 12 May 2015, 20:29

Usna harmonika

Post by Ljubisa3 » 12 May 2015, 20:32

Pozdrav svima zovem se Ljubisa,planiram da pocnem svirati usnu harmoniku i to ozbiljno.Pa me zanima koju kupiti za pocetak i gde?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Usna harmonika

Post by tommytigh77 » 17 May 2015, 07:32

Nisi naveo odakle si, samim tim pretpostavljam da si iz Beograda. Ako ti u medjuvremenu niko ne odgovori konkretnije na pitanje, idi u Vox Blues Club (Banovo brdo, Lješka 26), i tu ćeš sigurno naći i dobre savete za instrument, i dobru školu za instrument.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Usna harmonika

Post by Cope » 18 May 2015, 09:48

Joca, harmonikaš benda Raw Hide daje privatne časove usnjaka, to znam. E sad, opet ti ne gine Vox za njegov kontakt. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Usna harmonika

Post by Kristijan » 18 May 2015, 10:24

Када сам пре доста година набављао за млађег брата књигу за почетнике и прву усну хармонику, баш сам у тој књизи прочитао да се саветује да се крене са А хармоником, и да је Hohner Marine Band одличан избор, и да су тај усњак користили многи чувени свирачи. Тада сам то поручивао преко познаника у иностранству, сада тога има и код нас. Сигуран сам да је Марић држао те усне хармонике, а чини ми се да сам их виђао и у Music Media Centar.

Ево проверио сам, има код Марића:

http://maric.rs/product.php?id=1646

Music Media Centar такође држи усне хармонике, и то сам проверио, али на њиховом сајту кажу да тренутно немају на стању Marine Band.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Usna harmonika

Post by Kristijan » 19 May 2015, 12:27

Само још ово да додам. Пошто претпостављам да те интересује усњак за употребу у блуз и рок водама, онда то значи да ти треба дијатонска хармоника, што значи да ти за сваки тоналитет треба друга хармоника. Имаш на нету гомилу књига за почетнике и то је сасвим ОК у старту. Ако немаш никакво теоријско знање о музици, постоји велика шанса да нећеш лако умети да транспонујеш материјале за учење у другачији тоналитет, па је најбоље да прво потражиш приручник, па онда да видиш коју хармонику препоручује тај приручник, и онда ту хармонику и да купиш.

Као што сам поменуо, ја сам пре много година узео приручник у коме се препоручује А хармоника. Има приручника који препоручују да се крене са C хармоником. Опет, неки сматрају да је за почетнике проблематично да извуку најнижи тон који се производи увлачењем ваздуха кад се креће са C хармоником па препоручују D хармонику. Шта год да узмеш од тога нећеш много да се превариш јер се A, C и D усна хармоника и иначе најчешће користе.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest