Saz i šargija

Post Reply
bubula69
Posts: 18
Joined: 12 Jan 2008, 00:45

Saz i šargija

Post by bubula69 » 03 Mar 2008, 19:16

Kako se štimuje saz? Imam jedan sa 4 žice i ne znam kako da ga naštimujem. Ovo sam našla na nekom forumu ali mi nije jasno:
Niz tonova koji se koriste na sazu je iz velike, male
i prve oktave tosnkog sistema. U tom prostoru se i krecu
muske glasovne mogucnosti. Melodijske zice se prazne
stimuju na tonove iz male oktave i na pozicijama -
pragovima imaju tonove i iz prve, a basova na ton iz
velike oktave. To je posljedica duzine zice, koja je na
sazu dvostruko veca od zice na gitari. Kako se prva zica
gitare stimuje na ton eą (iz prve oktave), prirodno je
da se sazova, obzirom na razlike u duzini, stimuje nize,
priblizno za oktavu. Takodjer, medjusobni raspored i
geometrijski odnos njegovih pragova odudara od nekih
opcih zakona fizike. Oni nemaju neki uobicajeni
geometrijski slijed koji susrecemo kod drugih
instrumenata.

Spino
Posts: 99
Joined: 23 Aug 2006, 19:33

Re: Saz i šargija

Post by Spino » 12 Mar 2008, 15:56

Meni poslije citanja ovog teksta tek nista nije jasno. Gdje si uspjela da nadjes saz?

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Saz i šargija

Post by Critical » 12 Mar 2008, 16:21

Moze meni neko da pojasni sta su SAZ i SARGIJA? (nek sam glup ,ali stvarno nemam predstavu sta je :D )

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Saz i šargija

Post by Rocket Roll » 12 Mar 2008, 21:13

Saz (s'z, bağlama), sedmožičani muzički instrument, kod nas se svira u Bosni, u kojoj još uvek ima poneki graditelj.

Image

Žica ima sedam, ali se dele u tri grupe (dve, dve, tri) - praktično, imaš tri različite žice. Štimovi su razni (referentni ton je 220Hz A, navedeni tonovi, koliko mi se čini, odgovaraju redosledu "najdeblje - tanje - najtanje žice"):

# Bağlama düzeni (La, Sol, Re) (A, G, D)
# Bozuk düzen, kara düzen (Sol, Re, La) (G, D, A)
# Misket düzeni (Fa#, Re, La) (F#, D, A)
# Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La) (F, D, A)
# Abdal düzeni (La, La, Sol) (A, A, G)
# Zurna düzeni (Re, Re, La) (D, D, A)
# Do müstezat düzeni (Sol, Do, La) (G, C, A)

Image

Image

(Personal note: Prvi put sam se sa štimom šargije sreo na gitari jednog turskog reditelja kojeg sam upoznao na dočeku Nove godine u Berlinu - nisam uspeo da je prosviram, iako je u pitanju "drone" štim. Svejedno, čovek je bio prema meni vrlo ljubazan i taj pokušaj pamtim kao lepu uspomenu.)

bubula69
Posts: 18
Joined: 12 Jan 2008, 00:45

Re: Saz i šargija

Post by bubula69 » 16 Mar 2008, 20:15

Rocket Roll wrote:Saz (s'z, bağlama), sedmožičani muzički instrument, kod nas se svira u Bosni, u kojoj još uvek ima poneki graditelj.

Image

Žica ima sedam, ali se dele u tri grupe (dve, dve, tri) - praktično, imaš tri različite žice.
# Bağlama düzeni (La, Sol, Re) (A, G, D)
# Bozuk düzen, kara düzen (Sol, Re, La) (G, D, A)
# Misket düzeni (Fa#, Re, La) (F#, D, A)
# Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La) (F, D, A)
# Abdal düzeni (La, La, Sol) (A, A, G)
# Zurna düzeni (Re, Re, La) (D, D, A)
# Do müstezat düzeni (Sol, Do, La) (G, C, A)
ok, hvala na informacijama. ono što me i dalje buni je sledeće. kupljen je u prodavnici suvenira, dakle raspad. kupila sam ga sa 4 žice (ima 7 čivija) i na kobilici su urezana 4 simetrična žljeba za te 4 žice.. koliko tebe kontam, meni trebaju tri, u dva da idu po 2 žice, u donji 3, a svaka žica na po zasebnu čiviju. jesam li u pravu ? :? da urežem onda po sredini još jedan žljeb ili 3 skroz nova ili kako...? e da, ima li nek ideju gde naći žice za ovo u beogradu? znam da su se na par mesta prodavale žice za tambure i te stvari, al da me ubiješ ne mogu da se setim. ove 4 su neke metalne, debljine otprilike kao gitarska G žica, i naravno dosta duže. evo kako to sve izgleda:

Image

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Saz i šargija

Post by Rocket Roll » 16 Mar 2008, 22:22

Znači, ima sedam čivija? Onda samo treba da rešiš "kačenje" dodatne tri žice iza kobilice i da urežeš nove žljebove na kobilici. Ja bih pokušao sa žljebom posle najdeblje žice (da se umetne druga žica i tako formira par najdebljih), zatim jednim žljebom posle sadašnje druge ("srednje") žice (da se formira par "srednjih" žica") i jednim žljebom između sadašnje treće i sadašnje četvrte (=najtanje) žice (za trio najtanjih žica). Ovako nekako, ako se vidi na slici:

Image

Naravno, prvo bih pogledao gde ima više mesta - iznad sadašnjih žica ili ispod sadašnjih žica... Ne mogu dobro da procenim sa fotografije. U svakom slučaju, išao bih metodom "triput meri, onda pitaj za savet, onda razmišljaj par dana, onda se napij od muke i zaboravi problem na pet dana, onda ceo dan furiozno planiraj sa lenjrom u jednoj a digitronom u drugoj ruci, onda prespavaj sve to - pa onda seci."
bubula69 wrote:e da, ima li nek ideju gde naći žice za ovo u beogradu? znam da su se na par mesta prodavale žice za tambure i te stvari, al da me ubiješ ne mogu da se setim.
Valjda još uvek radi ona radnja u Balkanskoj koja je imala žice za tambure i violine? Odmah posle raskrsnice Balkanske i Narodnog fronta, sa desne strane ako ideš niz Balkansku prema Železničkoj stanici (treći-četvrti lokal posle raskrsnice)? Ako ne radi, ja bih pokušao da pozovem neku bolju muzičku školu u Beogradu (Stanković, ili već tako nešto) koja ima neko KUD (ili bih otišao do nekog KUDa koji ima orkestar "tradicionalnih" instrumenata).

bubula69
Posts: 18
Joined: 12 Jan 2008, 00:45

Re: Saz i šargija

Post by bubula69 » 17 Mar 2008, 06:11

tnx na entuzijazmu da se baviš ovime zajedno sa mnom. :bounce:

prvi problem: kako rešiti to kačenje dodatnih žica. ovako kako je sad, imam fore da dodam još dve.. gde onda da urežem još jedan žljeb a da ne poremetim simetriju, ili to nije ni bitno? ili možda mogu dve žice u jedan žljeb kod tog trija?

drugo, otkud sad trio najtanjih žica, valjda bi trebalo najdebljih??. 3 čivije se nalaze sa gornje strane glave a 4 sa donje, pa mi je logičnije da su 3 najdeblje, i po 2 srednje i najtanje.

Image

i zbog čega ovo:
Štimovi su razni (referentni ton je 220Hz A, navedeni tonovi, koliko mi se čini, odgovaraju redosledu "najdeblje - tanje - najtanje žice"):
zar i to ne bi bilo logičnije da je obrnuto, što bi navodili unazad?

inače mislim da je radnja u balkanskoj pogodak. :idea:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Saz i šargija

Post by Rocket Roll » 17 Mar 2008, 09:42

No prob.
bubula69 wrote:...ili možda mogu dve žice u jedan žljeb kod tog trija?
Ne, ne dve žice u jedan žljeb, nikako... Mora, nažalost, težom metodom. :(
bubula69 wrote:...otkud sad trio najtanjih žica, valjda bi trebalo najdebljih??
Sve slike sazova (baglami) koje sam do sada video (uključujući i ovu gore, u postu o štimovima) pokazuju redosled "dve najdeblje - dve srednje - tri najtanje". Valjda tako treba? Image

Image

Ako grešim ispravljajte me!

sargijas
Posts: 1
Joined: 04 Jan 2010, 15:44

Re: Saz i šargija

Post by sargijas » 04 Jan 2010, 15:53

Pozdrav svima!

Volio bih naucit svirati sargiju. Ako ima neka dobra dusa da mi objasni osnove ili napise upute kako odsvirati neko kolo ili pjesmu bio bi mu vrlo zahvalan!

Sir Oliver
Posts: 2
Joined: 04 Mar 2010, 17:48

Re: Saz i šargija

Post by Sir Oliver » 04 Mar 2010, 17:58

Pozdrav!
Znate li nekoga da radi sazove, imam jedan bosanski, pukla mi jedna od donjih žica, ne mari puno ima još dve ali bih je nabavio?
Razmišljam o sitnim doradama, da se bolje urade čivije da se ne raštimava tako lako, možda i da se naštima na turski štim ( da se prevežu oni najloni) i stave turske žice (bas žice)?

Sir Oliver
Posts: 2
Joined: 04 Mar 2010, 17:48

Re: Saz i šargija

Post by Sir Oliver » 04 Mar 2010, 18:39

treba mi i set žica za ut?

CrazyArrow
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2012, 00:21
Location: Bgd
Contact:

Re: Saz i šargija

Post by CrazyArrow » 06 Feb 2012, 20:56

Instrumenti kupljeni kao suveniri sami po sebi su,znas vec...tvoj je verovatno iz turske,vecina bar jeste...Recimo da se cene za malo ozbiljnije instrumente krecu od 400-500 Eura pa navise (a za ozbiljne...mislim na bas ..bas navise ;) ) a naravno bitan je i majstor koji ti pravi instrument,ma ima sijaset stvari na koje moras obratiti paznju...kako god,nadam se da ces srediti taj saz.. :D elem,da ne davim sad previse...

Ovde ti je stim B,D,A....sve zavisi od stila..a bogme i vokala (dosta njih prilagodjava stim vokalu)..videces vec ako bas posvetis vreme ovom sjajnom isntrumentu:)
[youtube]VcGZEDoXwGQ&feature=related[/youtube]


Mislim da ce ti ovo mozda dosta koristiti... nije preterano bog zna sta ali vredi pokusati.Pozz i sve najbolje :)
http://tunings.pbworks.com/w/page/22530634/saz
http://www.khafif.com/rhy/saz/

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest