Usna harmonika

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Usna harmonika

Post by Jynx » 24 Jan 2007, 23:54

Svira li iko? Sta svirate na njoj? Da li moza da se svira jos nesto osim bluza :D ?

Mozda kupim uskoro...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 25 Jan 2007, 00:14

Jedini instrument za koji ti (teoretski) treba samo sluh. Osim bluza? Zavisi koju harmoniku kupiš. Bluzeri koriste dijatonske ne-tremolo harmonike, a ti, recimo, kupi hromatsku pa ćeš na njoj moći da sviraš sve, ili kupi tremolo harmoniku (i lederhozne :) ).

Btw, ima komada pisanih za "ozbiljne" orkestre u kojima postoje deonice za usnu harmoniku.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 25 Jan 2007, 10:02

Wow! Ajde objasni nesto malo oko ovog instrumenta :) ja NISTA ne znam o usnoj harmonici :)
kakvi postoje? kako radi? koliko tonova mozes proizvesti odjednom? ima stimova? jel se prestimava?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 25 Jan 2007, 21:51

Aha. E sad, ja znam ponešto o njoj (to mu dođe kao deo osnovne škole za bluzere), pa mogu toliko...

Tremolo harmonika:

Image

One se uglavnom sviraju u - verovali ili ne - Indiji i Aziji uopšte, i tamo ima majstora koji su na njoj BRŽI nego Satriani na gitari, verujte mi na reč. Relativno je kasno "probila" u Ameriku, ali je mnogi savremeni harmonikaši smatraju "instrumentom budućnosti" čak i za bluz (mada, da se razumemo, ona nije nov instrument). Ono što ne možete sa tremolo harmonikom, jeste da bendujete note kao što rade bluzeri - ona prosto ne zvuči toliko "bluesy", nego onako... kao iz partizanskih filmova, kao "Na morskome plavom žalu", ili kao Austrijsko jodlovanje. Ona je najčešća kod nas, i ako ste kao mali imali neku kinesku harmonikicu, 99% je bila tremolo harmonika. Za nju na netu ima vrlo malo tablatura, ali - prokljuvite kako idu note, pa sviruckate "When The Saints Go Marchin' In". Note - ako je tremolo harmonika u C - idu ovako (velika slova - duvate za tu notu, mala - uvlačite za tu notu):

-----------------------------------------------------------
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
-----------------------------------------------------------

Dijatonska harmonika:

Image

Ova na slici je Hohnerova Marine Band glavom, odnosno THE harmonika, to sviraju Bob Dilan, Čarli Maselvajt... to je svirao Soni Teri... Mislim, svako ko u Americi svira harmoniku svira baš baš taj model, ne neki custom shop. A znate li koliko ta harmonika košta kod nas? Između 1600 i 1800 dinara. Da, dobro ste pročitali. To je jedini instrument koji svako može sebi da priušti i da onda kaže "sviram ISTU harmoniku kao Litl Volter i(li) Džunior Vels i(li) Džejms Koton". Ili bilo ko drugi ko u Americi svira usnu harmoniku, ako vam navedena imena ne znače puno. Naštimana je ovako (ako je C-harmonika):

Image

I tu nema još mnog da se kaže, osim da spomenem kako se iz takve izvlači dobar zvuk. Preporučujem "Dilan/ Nil Jang" metod, to baš ne mogu da opišem, bolje poslušajte Boba i Nila kako to rade na svojim pesmama. To je vrlo "freestyling" tehnika, uzmeš harmonikicu koja je u ključu pesme koju sviraš, i prosto - udariš. Nema pogrešne note, nema tehnike, samo nađeš nekakav lud zvuk koji ti se sviđa i držiš ga dok ti se sviđa.

Bluz harmonika je ipak malo složenija. Prvo, treba vam harmonika koja je četiri stepena iznad ključa pesme - ako je, recimo, bluz iz E, harmonika treba da je A, ako je bluz iz C - harmonika treba da je F, itd. Zašto? Zato što je u takvoj "crossharp" tehnici ključna nota harmonike poluton ispred "blue note". Odnosno - svirate bluz iz E. "Plava nota" u E-bluz skali je (srpsko) B, a to B je polustepen od osnovnog tona vaše harmonike iz A. To znači da je vrlo lako podići to A (brrrrrzo udahnete vazduh) u "plavu notu", a to znači da ste "tu" gde treba da budete, ako se svira bluz iz E.

E sad... You need rhythm da sviraš bluz, naravno. Onaj ritam, voza. Onako kako Vili Braun objašnjava u filmu "Crossroads" - "Kako ćeš da sviraš bluz ako ne možeš da pogodiš zvuk voza?" Pa, to nije tako teško sa ovom harmonikom. Recimo uzmete harmoniku u A, i ponavljate ovaj redosled:

1) Rupe 1, 2, 3: uvuci vazduh
2) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh
3) Rupe 1, 2: uvuci vazduh
4) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh

Jen', dva, tri, čet'ri... Brže... And it's rollin'. To je to, diplomirali ste, sve ostalo je samo razjašnjavanje tih par nota, građenje fraza itd. (Koga zanima još štogođ, imam tri CDa Džerija Portnoja koji objašnjava šta i kako.)

Hromatska harmonika:

Image

Zajedno sa orkestarskom harmonikom i takvim specijalnim stvarima, potpuni instrument koji može da se svira u svakom ključu. Isto što i klavir, samo malo manje. Zahteva znanje koje prevazilazi ovog iskreno vašeg, tu bi trebalo pitati nešto Čarlija Maselvajta koji ume dobro da je upotebi:

Image

Što se pitanja tiče: možeš odjednom da sviraš koliko ti se nota ište, a može da se preštimuje tako što se jedno od "peraca" izvadi i zameni drugim, ali to čak ni u Americi nije svakodnevna tehnika. Međutim je jedan od najlepših sola na usnoj harmonici ikada snimljenih (Canned Heat, "On The Road Again") dobijen tom tehnikom i ne može da se reprodukuje na "nesređenoj" harmonici... A štimova harmonike ima 12, mislim da ni Pera Joe (što se tiče "naših" harmonikaša) nije kupio svih 12. Ako bi neko da kupuje, neka kupi najpre onu iz A.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 25 Jan 2007, 22:24

Aplauz.....svaka cast :)
Od tebe cemo da ucimo blues :)

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 25 Jan 2007, 22:46

stvarno svaka cast :o :o :o

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 25 Jan 2007, 23:20

WoooooooooooooooooW :o

ostala sam bez texta

stvarno svaka cast!!!!

..moj tata ima neku (dobio od mame kada su bili mladi.. x) )..bas cu da pogledam koja je :D


..few mins l8r..

bice da je hromatska :D
Last edited by Tenebra on 29 May 2007, 14:10, edited 1 time in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 26 Jan 2007, 00:18

(Glasom Homera Simpsona:) "Mmmmmm, hromatskaaaaa..."

Prava stvar! Čuvaj je.

Još čisto da spomenem, da priča bude što informativnija, da "onaj" ton harmonike kakav se čuje na "power" rok, "power" bluz, "power" kantri pesmama nije (samo) harmonika u (vokalni) mikrofon, nego - ukratko - "zatvorena" harmonika (obuhvaćena sa obe ruke) u specijalni mikrofon koji ide u prilagođeno GiTaRsKo lampaško pojačalo (mora da bude lampaško, zbog dinamike).

To izgleda nekako ovako: zgrabite harmoniku u sklopljene ruke (kao kada imitirate sovu, ili duvate u šake jer vam je hladno), a u rukama vam je, pored harmonike, "Zeleni Metak":

Image

Kabl iz "Zelenog Metka" ide u malo tweed-style pojačalo sa 6V6icama ili 6L6icama (malecki Fender Deluxe, mali Silvertone, mali Alamo...) Pojačalo je obično "underbiasovano", znači da bi zvučalo loše za gitaru jer je spušten napon koji "vozi" cevke (detaljnije o tome na http://www.jt30.com/jt30page/weber/Guitar51.htm ). Naravno, onda se to pojačalo posebno ozvučava (kao obično pojačalo na bini, nekim Shureom SM57 ili tako nečim) i tera kroz PA. E, kada je sve tako podešeno, onda se dobije "onaj" zvuk - kao kad se zidovi ruše.

Ako vas jedan dan ne bude mrzelo, nađite negde "River Hip Mama" Čarlija Maselvajta (sa spomenutog albuma "Ace of Harps", 1990) i odvrnite je na nekim dobrim i velikim zvučnicima - ne previše, samo koliko da vas zvuk "udari". O jea. Odakle taj zvuk? Iz, dakle, ovakvog setupa:

Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 29 May 2007, 12:48

Sada sam procitao txt,ne znam kako ranije nisam naleteo na njega .
Bravo za tebe ,5 bambija ,sada mi je dosta stvari jasnije ,tacnije sada bar znam nesto o usnoj harmonici :lol:

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Post by ratluci » 29 May 2007, 15:37

Ladno nisam vide ovu temu a bas sam se zaintresovao za usnu harmoniku. Ajde nek neko objasni kako najlakse da se benduje, sve sam pokusavao u ustima(mislim sa jezikom itd), nikako da pebacim ton za polustepen... Inace imam HOHNER SILVER STAR 900 kinti sam dao za nju?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 May 2007, 23:35

Susretao sam je, sasvim ok stvar - osim plastike umesto drveta, mehanika bi trebala da je vrlo slična (ako ne i ista) kao na skupljim modelima. Sećam se da Slavek, kada ju je svirao preda mnom, nije imao nikakvih problema sa bendingom nota - što se ne radi jezikom, nego jakim uvlačenjem daha - no harmonici u svakom slučaju treba neko vreme da "smekša", dakle ima "break-in period".

Pogledaj ovde što se tehnike tiče: ->Note Bending For Harmonica<-.

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Post by ratluci » 30 May 2007, 00:42

Ma pokuzava sam jezikom(njegovim uvrtanjem), izduvavanjem i neznam ni sam sta jos nisam pokusao da bi bendovao ali nista, vrlo male oscilacije... Oca stranica mi se na prvi pogled cini OK, valjda cu uspeti... hvala

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 30 May 2007, 09:13

Lep tekst Rocket Roll. Možda zvuči neverovatno, ali istinito da blues slušam od najranije mladosti (davno beše) i da volim ponekad da čujem usnjak, ali se nikada nisam zainteresovao za vrste instrumenta i tehniku sviranja. Posebno su mi smešni kada izvođači nakače onaj redenik na sebe. Nisam preterano oduševljen našim harmonikašima jer po meni previše ističu sebe, kao da im je manje bitno razumevanje muzike koju sviraju. Mahom sviraju kratke note, a mnogo bolje zvuče u dugim. To je moje mišljenje na osnovu nekoliko ljudi koje sam čuo jer ih i nema mnogo na našoj sceni i ne moram biti u pravu. Peru Joa sam dosta slušao i zaista je majstor, lično jako volim Ljubu Đorđevića i šteta što nije više zastupljen na našim scenama.
Nekada davno pod američkim uticajem dosta je svirana usna harmonika u tkzv. zabavnoj muzici koja je u stvari bila jazz muzika. Postojao je i orkestar usnjaka koji je često gostovao na televiziji, ali im se imena, nažalost, ne sećam.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 May 2007, 11:49

Orkestar usnjaka? Zvuči strašno zanimljivo, moraću da se raspitam da li neko ima snimke. Još jedna potvrda - bivša Yu je bila kulturnije mesto.

Perin najbolji rad - po mom skromnom mišljenju - je sa Blues Triom (Pera Joe i Dragan Ružić - Macan, koji je trenutno u Švedskoj). Bio sam potpuno fasciniran zvukom albuma "This Train" (uživo iz KSTa, 1990). Nisam mogao da poverujem da to svira samo JeDnA gitara (i ritam i solo u isto vreme), a Pera tu drži onaj suludo niski boogie puls i - ne presvirava (stara boljka naših bluzera i razlog zašto izbegavam da slušam, recimo, Anu Popović). Ton je sjajno postavljen, album zvuči vrlo moćno. U jednom trenutku, Pera zasvira neko šumadijsko kolce (čini mi se na pesmi "This Train"), tako prirodno uđe u tu melodiju da se smejem svaki put kada to slušam.

Image

Ima jedna lepa priča koja spominje "harmonica belt" - Son House priča u jednom intervjuu (preštampanom u "Martin Scorsese Presents The Blues" knjizi koja ide uz serijal filmova) kako je poznavao Roberta Džonsona dok je mali Robi visio oko mesta u kojima je Son svirao. Robert bi čekao da Son napravi pauzu, zatim bi prišao i uzeo gitaru. Svirao je veoma loše i ljudi su molili Sona da mu otme gitaru, kako ne bi rasterao publiku. Onda, priča Son, Roberta nema par godina, Son baš i ne misli svaki dan na njega, luta Deltom i svira, kad, odjednom, jednog dana vrata juke jointa u kojem Soni svira se otvaraju uz "BAM!" i na ulazu stoji Robert, visok, obučen u crno, gitara na ramenu, dva pojasa sa harmonikama kao redenici oko njega. Strašna pojava - kao plaćeni ubica. Kada se Soni oporavio, prepoznao je Roberta i počeo da se smeje - "Došao si da mi rasteraš publiku?" Robert kaže "Skloni se sa scene i daj mi samo pet minuta", počinje da svira i - to je ta legenda.

Semplove Blues Tria imate na ->homepageu Homesick Maca<-, toplo preporučujem da poslušate barem "You Gonna Miss Me", "Ants In My Pants" i "Riverside/ Saints Medley", da bi ste stekli uvid u raznovsnost materijala koji su Macan i Pera zajedno snimili.

Image

User avatar
kalkulus
Posts: 92
Joined: 09 Apr 2007, 11:28
Location: Beograd
Contact:

Post by kalkulus » 30 May 2007, 21:10

ja sam Blues Trio prvi put cuo uzivo u Kuglashu proshle godine i raspametio sam se. kao shto rece Rocket Roll gore tako pun i tako savrshen zvuk nisam skoro cuo, prosto neverovatno da su to samo 2 coveka na gitari i usnoj harmonici

ako imate priliku da nabavite najtoplije preporucujem svima, slushali blues ili ne

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest