Usna harmonika

ratluci
Posts: 49
Joined: 25 Feb 2007, 01:43

Post by ratluci » 03 Jun 2007, 13:45

Jer znate gde ima da se kupi drzac za usnu harmoniku i koliko kosta, i jer moze da se napravi nesto slicno? Mislim na drzac sa kojim moze da se nemseatno svira gitara>>>>>@?>$# <?>WE

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Post by Chord-Master » 29 Jul 2007, 02:56

Bas sam kupio harmoniku pre dva dana - Hohner MS iz B (dijatonska). Pre toga sam pokusavao da sviram neku zardjalu starudiju.
Zanima me da li mogu da se nabave neke knjige koje objasnjavaju tehnike sviranja i da li mozes da mi kazes kako je nastimovana harmonika iz B?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Jul 2007, 12:59

Držač za usnu harmoniku - možda u Stringeru, možda u Mariću, možda Nota... Retko se traži, ali znam da ima da se kupi negde.

Knjige za sviranje - ima dosta sajtova, na primer ->Harmonica Lessons Dot Com<-, i još dosta toga da se izgoogla. U Mariću možeš da kupiš ->Hohner Step By Step - Starter Set For Blues Harp<-, koji uključuje harmoniku, CD i knjigu.

Dijatonska harmonika u B - ali proveri uz gitaru ili klavir, molim te:

Image

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Post by Chord-Master » 29 Jul 2007, 14:55

Mislim da drzac za usnu harmoniku moze da se nabavi u onoj muzickoj radnji na spratu Beogradjanke. Nemam blage veze cija je ta radnja, znam samo da imaju dosta harmonika i frula. I gitara koje nikako ne treba kupovati.
Thanks Rocket, odlicno predavanje nama neiskusnima. Veoma jasno i lepo objasnjeno. Svaka cast!

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 14 Sep 2007, 09:41

Rocket Roll wrote:Orkestar usnjaka? Zvuči strašno zanimljivo, moraću da se raspitam da li neko ima snimke. Još jedna potvrda - bivša Yu je bila kulturnije mesto.
Apsolutno da! Danas je ostalo mnogo uspešnih radova muzičara bivše Yu koji se aktuelno puštaju na medijima, mnogi izvode stare hitove prosto kao neke standarde. Hajde pokušaj da nabrojiš samo 5 hitova iz poslednjih 15-ak godina koji su tako aktuelni i danas! Teško, nažalost.

Negde u vreme II sv. rata je bio vrlo aktuelan jazz pa su se po završetku istog iskristalisala imena Darko Kraljić i Beli. Za vreme okupacije su se skupljali kod nekoga i svirali posebno za vreme policijskog časa (Darkova priča na TV) tako da su svirali potpuno nezavisno od drugih grupa. To je kasnije dovelo do raznovrsnosti scene pa i do nastanka tog orkestra usnjaka. Sećam se da su koristili od one najmanje harmonike od par cm do onih velikih kao kobasice. Postojale su i dobre pevačke grupe kao na primer "kvartet Ivanović" ili "kvartet M" iz Zagreba. Bilo je interesantno, zaista.

Sada ja imam jedno pitanje iz oblasti tehnike sviranja. Imam Hohner special 20 i ne umem da izvučem poluton. Duvanjem dobijam neki ton, uvlačenjem viši ton, a kako poluton? Ako znaš ti ili neko drugi molio bih savet. To je slikom i tonom pokazao zagrebački harper Goluban, ali ja nisam uspeo da shvatim najbolje.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 14 Sep 2007, 10:52

Fizički, poluton se svira ovako:

Image

Image

Image

Image

----------------------------------------------------------------------------------

Preuzeto sa sjajnog sajta ->Harmonica Club: Note Bending On Harmonica<-

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 14 Sep 2007, 11:57

Hvala, ostaje mi samo da vežbam.

grisha
Posts: 1
Joined: 30 Sep 2007, 21:22

Post by grisha » 30 Sep 2007, 22:06

prvo da vas pozdravim i da vam kazem da me je ovaj post bas zainteresovao za usnu harmoniku pogotovo sto posedujem jednu medjutim ja nema pojma koja i kakva je ovo harminika,mnogo je veca od svih koje sam ja video na ovim slikama, jeste kineska ali predpostavljam da to nema neke veze...

Image

Image

...i ako mozete da mi kazete gde se nalazi taj maric (predpostavljam da je to radnja) voleo bih da vidim taj komplet sa knjigom i cd-om. hvala :D

Napomena: Slike smanjene na 640x480.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 30 Sep 2007, 23:41

Pozdrav i dobrodošao! U pitanju je tremolo harmonika - znači, onakav tip harmonike kakav je opisan na prethodnoj strani ove teme.

Marićev muzički servis ima dobru web-prezentaciju na kojoj možeš da vidiš adresu i telefon servisa, kao i katalog:

-> http://www.maric.co.yu/ <-

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 01 Oct 2007, 00:13

I jos je tvoja usna harmonika nastimovana za C dur.

Vidi se oznaka tonaliteta.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 01 Oct 2007, 00:32

I ja sam se malo zainteresovao za usnu harmoniku, buduci da imam negde jednu, pronacu pa da vidim kakva je i shta se moze sa njom. :) Lepo bi bilo kad bi neko "okachio" neke ultimativne stvarke, ono bash shto se mora znati. :)

User avatar
Igrutin
Posts: 1
Joined: 21 Jan 2008, 19:38
Location: Nish

Re: Usna harmonika

Post by Igrutin » 22 Jan 2008, 17:16

pre neki dan sam uzeo Tremolo harmonika i naravno kao svaki neuki muzicar nisam imao pojma da postoji vise vrsta usnih harmonika i cini mi se da je malo tese da se pohvata kako na njoj nesto da sviram.Kolko sam se bakcao ovih dana, i shvatio da ni nema celu oktavu vec samo 16 otvora pa mi je malo komplikovanije da pohvatam onove.

Ako ima neko ko svira ovakvu harmoniku,zamolio bih ga da sa nam podeli svoje znanje... :D

User avatar
nexus_g
Posts: 105
Joined: 07 Apr 2008, 22:35

Re: Usna harmonika

Post by nexus_g » 13 Apr 2008, 00:57

Da li neko prodaje Green Bullet mikrofone kod nas?

branislav
Posts: 40
Joined: 24 Apr 2008, 08:39
Location: Novi Sad

Re: Usna harmonika

Post by branislav » 02 May 2008, 10:16

Green bullet mikrofone imas u Stringer-u. Mislim da je oko 160 Evra .

Branislav
Last edited by KnightOfDoom on 02 May 2008, 12:28, edited 1 time in total.
Reason: Ime prodavnice je sasvim dovoljno, molim bez telefona i ostalog. Ko zna da koristi google naci ce.

User avatar
kljaja
Posts: 249
Joined: 12 Nov 2007, 22:19

Re: Usna harmonika

Post by kljaja » 30 Jun 2008, 22:59

Ja sam danas nabavio naku HOHNER usnu garmoniku iz C je i dosta su mi pomogli rocketovi postovi posto ja ne mislim da sviram samo usnu harmoniku nekgo eto da znam i to posto volim blues al gitara mi je na 1. mjestu.Hvala Rocket prvenstveno tebi a i svima ostalim clanovima. :D :D :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest