Usna harmonika

User avatar
Jimmy page
Posts: 53
Joined: 25 Feb 2008, 19:29

Re: Usna harmonika

Post by Jimmy page » 19 Sep 2008, 11:39

Ja imam Jos.Fischer Bel Ami tremolo usnu harmoniku koja je nashtimovana u G(barem tako pishe), pa me zanima kako se ona svira,
ako neko zna molim za odovor...

jablаn
Posts: 31
Joined: 25 Sep 2008, 12:19
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by jablаn » 25 Sep 2008, 12:21

Jimmy page wrote:Ja imam Jos.Fischer Bel Ami tremolo usnu harmoniku koja je nashtimovana u G(barem tako pishe), pa me zanima kako se ona svira,
ako neko zna molim za odovor...
Batalite tremolo usne harmonike, manje više su neupotrebljive jer ne mogu da se benduju. Samo dijatonske (za bluz i rok) i hromatske (koje su instrumenti za sebe).

dejanmaric
Posts: 3
Joined: 01 Dec 2008, 15:12

Re: Usna harmonika

Post by dejanmaric » 01 Dec 2008, 15:21

Ljudi pozdrav... Dobio sam na poklon blues harp-E, ali totalni sam pocetnik sto se tice toga... Usput, jednog covjeka s velikim postovanjem gledam, a zbog njega sam i zgotivio harmoniku... Dylan. Zanima me samo, ako neko zna, dal' da zadrzim ovu ili zamjenim za neku drugu iz drugog tonaliteta, posto imam mogucnost, a s obzirom na njegovu ziku i to da sam pocetnik???
Hvalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Usna harmonika

Post by Rocket Roll » 01 Dec 2008, 15:29

Imaš ovde listu Dilanovih harmonika od pesme do pesme: http://dylanchords.info/harp/harpkeys.htm

Vidi koja je najčešća, ili kojom svira pesmu koju ti najviše voliš, i to ti je to.

dejanmaric
Posts: 3
Joined: 01 Dec 2008, 15:12

Re: Usna harmonika

Post by dejanmaric » 01 Dec 2008, 16:26

Sef, pogledah ono... Hvala:) Sada me zanima samo jos, svi nesto govore CCCCCCCCC za pocetnike, negdje je i sredina- logicno, dal' da laik mijenja E za C, preporuka samo???:) Zaista mozda E visoko previse... Logicno...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by Sava » 15 Dec 2008, 09:28

Postoji hrvatska news grupa posvećena usnim harmonikašima na kojoj je lider čovek koji se zove Zoran i koji dosta zna o usnjacima. Na ono najčešće pitanje "sa čime i kako početi" on odgovara jednom članu sledeće:

"Za početak, uzmi neku Hohnerovu harmoniku, recimo Special20 i C.
Potom odi na youtube i upiši Jason Ricci, on daje vrlo dobre lekcije,
potom možeš na youtube upisati Adam Gussow i on daje dobre lekcije.

Site nakojemu možeš naći sve što trebaš za kretanje:

http://www.angelfire.com/tx/myquill/

Eto pablito, kreni, ovo ti je dovoljno."

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Usna harmonika

Post by Guitar_thrill » 08 Feb 2009, 20:38

Da li mi neko moze reci iz kog je tonaliteta harmonika u pesmi Love is Strong od Rolling Stonesa? Pesma je iz A cini mi se...googlao sam malu i neki kazu da je G harmonika, neki da je iz D...tako da sam prilicno zbunjen :|

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by Sava » 08 Feb 2009, 22:35

Guitar_thrill wrote:Da li mi neko moze reci iz kog je tonaliteta harmonika u pesmi Love is Strong od Rolling Stonesa? Pesma je iz A cini mi se...googlao sam malu i neki kazu da je G harmonika, neki da je iz D...tako da sam prilicno zbunjen :|
Rock se obično svira harmonikama pomerenim 4 tona od osnovnog tonaliteta tako da ako je pesma iz A harmonika bi trebalo da bude D.

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Usna harmonika

Post by Guitar_thrill » 09 Feb 2009, 18:12

Sava wrote:
Guitar_thrill wrote:Da li mi neko moze reci iz kog je tonaliteta harmonika u pesmi Love is Strong od Rolling Stonesa? Pesma je iz A cini mi se...googlao sam malu i neki kazu da je G harmonika, neki da je iz D...tako da sam prilicno zbunjen :|
Rock se obično svira harmonikama pomerenim 4 tona od osnovnog tonaliteta tako da ako je pesma iz A harmonika bi trebalo da bude D.
Hvala!

Duksey
Posts: 55
Joined: 30 Nov 2008, 12:05

Re: Usna harmonika

Post by Duksey » 30 Jul 2009, 12:41

Neki put sviraju i sedmicu, naprimer E i D, ili A i G. Na par pesama tako Nil Jang svira.
Ja sam kupio Blues Harp iz F, da li postoji neka skola za usne harmonike?

Duksey
Posts: 55
Joined: 30 Nov 2008, 12:05

Re: Usna harmonika

Post by Duksey » 01 Aug 2009, 01:17

Izvinjavam se sto ponavljam post, ali niko ne odgovara, tako da...
Ne sviram dugo usnu harmoniku ali cini mi se da je americka himna komponovana na harmonici ( usnoj, cudno je to sto samo mi, Srbi, ovaj instrument zovemo usna harmonika, a akordion harmonika :mrgreen: ) i to prostim sviranjem, tj. samo uduvavanjem u usnu, mozda po koji ton u drugom delu ako se dobija uvlacenjem vazduha... :o :o :o :o

User avatar
Guitar_thrill
MF veteran
Posts: 2741
Joined: 06 Jan 2008, 16:35
Location: Zrenjanin-Novi Sad

Re: Usna harmonika

Post by Guitar_thrill » 04 Aug 2009, 21:05

evo danas se nesto zezam, pokusavam da bendujem, i bas dosao ovde da pitam kako mi na nekoj rupi uspe da bendujem,a na nekoj ne, i sad sam video da to izgleda nije isto za svaku rupu, tj. ne moze svaka tako lako da se benduje....medjutim nije mi bas jasno kako se benduje kada se ne svira tom toung-blocking tehnikom, tj ja jezik drzim unutra, a uspevam nekako da izvucem single note...sto je prilicno tesko s obzirom da imam Hohner Piccolo harmoniku, koja je manja od standardne, pa su i rupe manje.....
pa ako neko zna kako se benduje, kada se ne svira toung-blocking tehnikom neka javi....meni ponekad uspeva,ali jako malo,i sto je najgore 5 sekundi kasnije ne mogu.... :?

branislav
Posts: 40
Joined: 24 Apr 2008, 08:39
Location: Novi Sad

Re: Usna harmonika

Post by branislav » 07 Aug 2009, 16:53

Guitar_thrill wrote:evo danas se nesto zezam, pokusavam da bendujem, i bas dosao ovde da pitam kako mi na nekoj rupi uspe da bendujem,a na nekoj ne, i sad sam video da to izgleda nije isto za svaku rupu, tj. ne moze svaka tako lako da se benduje....medjutim nije mi bas jasno kako se benduje kada se ne svira tom toung-blocking tehnikom, tj ja jezik drzim unutra, a uspevam nekako da izvucem single note...sto je prilicno tesko s obzirom da imam Hohner Piccolo harmoniku, koja je manja od standardne, pa su i rupe manje.....
pa ako neko zna kako se benduje, kada se ne svira toung-blocking tehnikom neka javi....meni ponekad uspeva,ali jako malo,i sto je najgore 5 sekundi kasnije ne mogu.... :?
Mrzi me da pisem objasnjenje. Cimni me na 064 837 2150 pa cu ti objasniti u par recenica.

Branislav

User avatar
Pedja_91
Posts: 52
Joined: 30 Jul 2008, 16:01
Location: Novi Beograd
Contact:

Re: Usna harmonika

Post by Pedja_91 » 13 Aug 2009, 19:05

Nadjoh na netu skeniranu knjigu i mp3 fajlove koju dobijate u Hohner Step By Step - Starter Set For Blues Harp paketu, ako je neko zainteresovan nek me kontakt na pp.

User avatar
Mr. Sick Mick
Posts: 35
Joined: 28 Sep 2009, 14:26
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by Mr. Sick Mick » 28 Sep 2009, 15:18

Zdravo. Ovo mi je prvi post na ovom forumu, pa sam pomislio da se latim teme u koju se razumem. :)
Neko je ranije pomenuo da je kupio Silver Star harmoniku. Po meni, bolje da je otisao u bioskop za te pare, posebno ako mu je to prva harmonika. Silver Star (i sve ostale harmonike jeftinije od blues harp-a ili big river harp-a) su neupotrebljive, posebno za ljude kojima je to prva harmonika. Suvise propustaju vazduh, sporo reaguju i kilave su kako god da se gleda na njih. Mnogo se teze uci na njima zato sto su niskog kvaliteta. Ko vec ne zna da savija tonove ima da se namuci ako pokusa na Silver Star-u da to savlada. Za pocetak savetujem Golden Melody, Blues Harp ili Big River Harp. (U stvari idealno je svirati na najboljim, pa ako ne zalite kesha, kupite Meisterclasse ili Marine Band DeLuxe.). Obicne Marine Band harmonike su daleko neznije od ostalih, pa ce vam se brze pokvariti ukoliko nemate rutinu u sviranju harmonike.

BTW. Zanimljiv trik za akusticnu svirku je sviranje u casu. Uzmite obicnu staklenu casu za vodu i drzite je kao sto biste drzali GreenBullet ili BluesBlaster mikrofon. Mnogo je zabavno i lepo zvuci.
Takodje, nije obavezno svirati iz C harmonike. Sve harmonike se sviraju isto. C se svira isto kao i D, s tim sto su tonovi drugaciji. Odnosno gde je na C harmonici C, tu je D na D harmonici. To je kao kada svirate E dur na gitari, pa stavite kapadaster na treci prag, pa onda svirate G dur na isti nacin na koji ste svirali E dur bez kapadastera. Tako da, birajte tonalitet koji vama odgovara, a ne C po svaku cenu.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest