Usna harmonika

jablаn
Posts: 31
Joined: 25 Sep 2008, 12:19
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by jablаn » 28 Sep 2009, 16:43

Mr. Sick Mick wrote:Silver Star (i sve ostale harmonike jeftinije od blues harp-a ili big river harp-a) su neupotrebljive, posebno za ljude kojima je to prva harmonika. Suvise propustaju vazduh, sporo reaguju i kilave su kako god da se gleda na njih. Mnogo se teze uci na njima zato sto su niskog kvaliteta.
Ja sam relativno skoro pazario jednu SilverStar, i iskreno nisam primetio neku razliku u odnosu na ostale svoje harmonike (imam par Special 20, Big River i Marine Band). Ali ok, nije mi to primarni instrument, moguće je da ne primećujem nešto očigledno.

User avatar
Mr. Sick Mick
Posts: 35
Joined: 28 Sep 2009, 14:26
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by Mr. Sick Mick » 28 Sep 2009, 17:04

jablаn wrote:
Mr. Sick Mick wrote:Silver Star (i sve ostale harmonike jeftinije od blues harp-a ili big river harp-a) su neupotrebljive, posebno za ljude kojima je to prva harmonika. Suvise propustaju vazduh, sporo reaguju i kilave su kako god da se gleda na njih. Mnogo se teze uci na njima zato sto su niskog kvaliteta.
Ja sam relativno skoro pazario jednu SilverStar, i iskreno nisam primetio neku razliku u odnosu na ostale svoje harmonike (imam par Special 20, Big River i Marine Band). Ali ok, nije mi to primarni instrument, moguće je da ne primećujem nešto očigledno.
'em li ga. Ne umem to bas lepo da objasnim, ali pokusacu. Ja bar imam utisak da kad udahnem kroz Silver Star uzmem vise vazduha nego sto je potrebno, a ton je mnogo slabiji za tu kolicinu vazduha. Tako da ti se, zbog propustanja vazduha, pluca mnogo brze napune/isprazne. Na ostalim harmonikama mogu da drzim jak i ravnomeran ton oko minut i kusur, a na Silver Staru ni pola tog vremena ako nameravam da ton ima neku snagu. A i savijanje tonova nema tu preciznost koju imaju druge harmonike.
A, dobro, ti ocigledno vec imas iskustva sa harmonikama, tkao da ti Silver Star nije problem. Ali je nezgodna za pocetnike jer ima taj neubedljiv zvuk uz propustanje vazduha.

BTW
Molim vas, ukoliko naletite negde na low F, ili neki drugi redji tonalitet harmonike, obavezno javite u nekoj od 'armonikaskih tema. (Znam... izgledi su minimalni, jer kod nas fali i obicnih tonaliteta, al' za svaki slucaj.) Hvala unapred! :)

jablаn
Posts: 31
Joined: 25 Sep 2008, 12:19
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by jablаn » 28 Sep 2009, 20:45

Mr. Sick Mick wrote:Ja bar imam utisak da kad udahnem kroz Silver Star uzmem vise vazduha nego sto je potrebno, a ton je mnogo slabiji za tu kolicinu vazduha.
E, sasvim je moguće da SS ima problem sa "airtightness" (mislim da je najbliži "srpski" prevod "dihtovanje"), verovatno je njihov kvalitet završne obrade slabiji od skupljih modela. Treba malo eksperimentisati i čitati po netu, ubeđen sam da se može poboljšati dihtovanje harmonike u kućnoj radinosti (opet, jasno je da ti zahvati nisu za početnike)... Ključne reči su "airtight", "sealing" itd. Video sam da ljudi rade svašta, šmirglaju češljeve, koriste neke lakove itd... Možda u konkretnom slučaju može da pomogne i samo blago pribijanje perca pločici...

User avatar
Mr. Sick Mick
Posts: 35
Joined: 28 Sep 2009, 14:26
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by Mr. Sick Mick » 28 Sep 2009, 20:55

To sa doradjivanjem kod kuce je vec druga prica. Cak ni Marine Band De Luxe ne treba uzeti zdravo za gotovo kada je kupis. Uvek valja rasklopiti ramonjix, pa potopiti u parafinsko ulje (potpuno je bezbedno. Moze cak i da se pije, na sopstvenu odgovornost i neizvestan rok trajanja donjeg vesa), pogledati u kakvom su stanju perca, da li treba da se spusti, podigne, doturpija i td.
Takodje za samo ciscenje harmonike, preporucujem cetkicu za zube kojoj se skrate dlake na oko milimetar, do dva, da se ne bi ostetila perca kada slucajno odleti izmedju njih. Slobodno uzmite krpicu i umocite u pastu za zube pa udarite po glancanju. Ploce sa percima mogu komotno da se sibnu pod mlaz mlake vode (gledajte da voda curi NIZ perca, nikako uz), pa istapkati peskirom da se upije vlaga. Nemojte nikako prstom prelaziti preko ruba skinute oplate jer mozete da se posecete, nego opet skracenom cetkicom za zube ili krpom. I cesalj moze cetkicom da se istrlja (nikako pastom za zube ako je drven!!!), i u slucaju da je od drveta, naneti parafinsko ulje prstima, cetkicom za likovno ili kako god. Parafinsko ulje sluzi da se ne skuplja vlaga u drvenom ceslju i da on ne nabubri. Medjuim posel nekog vremena naucite da kontrolisete vlagu u ustima do te mere da vam te fore nikada i ne budu zaista potrebne.

Flautiskinja
Posts: 1
Joined: 08 Nov 2009, 19:17

Re: Usna harmonika

Post by Flautiskinja » 08 Nov 2009, 19:41

Procitala sam pazljivo sve stranice do sada, i koliko mi se cini preporucujete za pocetnike:

Golden Melody, Blues Harp ili Big River Harp, Special 20...
Marine Band DeLuxe i ovo mi ne deluje skupo

A sta mislite o ovome :
Hohner Blues Starter Set (http://www.ritamcentar.com/srp/proizvod ... =40&l3=640), ovo mi je zapalo za oko zato sto ima vecinu tonaliteta.
Step by Step Starter Set for Blues Harp- (Big River Harp je odabrani visokokvalitetan profesionalni instrument. Idealan je za sve sviračke tehnike, kao i vežbe opisane u knjizi i na CD-u koji stižu zajedno sa instrumentom u paketu)

Volela bih ovaj simpatican instrument da poklonim, meni izuzetno dragoj osobi. Cini mi se da je ta osoba zavolela usnu harmoniku zbog blues-a, ali ne drzite me za rec.

Mozete li mi pomoci oko izbora?
Ili mozda da gledam i hromatske ?


Hvala u napred.

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by BaticaBG » 24 Dec 2009, 20:40

i ja sam se od skoro zainteresovao za ovaj instrument i uzeo Hohner Special 20,meni deluje sasvim ok,i telo je od plastike,lako se odrzava...a pored vec spomenutih likova sa Youtubea kao Adam Gussow i Jason Ricci slucajno naleteh na Teach Yourself Blues Harmonica - 10 Easy Lessons - Peter Gelling - Book and CD ,tako da ako naletite na ovaj materijal na netu obavezno pogledajte,po meni odlican za pocetnike,dosta vezbi bazira na 2. hole drawu,koji kod vecine pocetnika zvuci lose,pa te tako natera da se sve nauci kako treba :ziveli: :ziveli: :ziveli:

zli_veverac
Posts: 1
Joined: 17 Feb 2010, 17:57

Re: Usna harmonika

Post by zli_veverac » 17 Feb 2010, 18:07

Marine Band Special 20 je odlicna harmonika pogotovo za pocetnike, mada ne mozete pogresiti ni ako uzmete obican Marine Band. Naravno za pocetnike se preporucuje C usna harmonika koja u drugoj poziciji svira iz G.
Ja sam licno poceo sa Hohner Pro Harp, sto takodje nije los izbor ali mislim da je bilo bolje da sam poceo sa Marine Band.
Naravno sad imam nekoliko usnih harmonika u razlicitim kljucevima pa mi je super :)

Pozdrav svima.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Usna harmonika

Post by teodorica » 19 Sep 2010, 11:10

Imam hromatsku harmoniku u C,Hohner Chrometta 14 na kojoj sam i naucio nesto da sviram,tipa Moon river,Godfather,Balkan ekspres itd.Kakva je harmonika Golden Melody u odnosu na Crometta-u,mislim na izvodjenje bluz stvari,konkretno prelaz sa hromatskih na diatonske?

nula_nista
Posts: 2
Joined: 28 Sep 2010, 16:23

Re: Usna harmonika

Post by nula_nista » 09 Oct 2010, 20:58

Da li bi neko mogao reci gde se u Beogradu moze kupiti usna harmonika. Jeftina usna harmonika. Definicija "jeftine usne harmonike": Usna harmonika do 1000din. Hvala.

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by BaticaBG » 30 Dec 2010, 12:14

Neki dan sam dobio Marine band na poklon i prvi utisak je sledeći.Što se tiče izrade i završne obrade deluje mnogo kvalitetnije u odnosu na special 20,čini mi se da je i lim koji se koristi za poklopce deblji i masivniji.Zvuk je monogo detaljniji i prodorniji,ako bi special 20 krstili kao pianino,Marine band je definitivno koncertni klavir.Sama perca su mnogo bliže usniku pa je nekako zgodnija za savijanje tonova i bilo kakve akcije sa jezikom.

User avatar
BaticaBG
Posts: 154
Joined: 09 Jul 2008, 23:47
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by BaticaBG » 07 Feb 2011, 21:37

EH da, bas sam hteo da priupitam iskusne harmonikase za jedano pitanjce.Cini mi se da je harmonika u B flat stimu malo teza sa sviranje nego u C ili A stimu? Sta vi mislite o tome i da li tu ima neke razlike.

kit ubica
Posts: 2
Joined: 14 Jun 2011, 16:56

Re: Usna harmonika

Post by kit ubica » 14 Jun 2011, 17:26

ljudi vidim da hocete da pomognete i cenio bih ako biste i meni pomogli,ja inace vec 8 godina sviram harmoniku zavrshio sam muzicku i to,ali voleo bih da naucim da sviram usnu harmoniku...kao klinac dobio sam ovuhttp://www.google.com/imgres?imgurl=http://i.e ... 9,r:2,s:44 sad da li mi mozete neshto reci o njoj i kako da povatam tonove? unapred hvala

kit ubica
Posts: 2
Joined: 14 Jun 2011, 16:56

Re: Usna harmonika

Post by kit ubica » 14 Jun 2011, 17:54

radi se o hohner Unsere Lieblinge ima 2 reda sa po 20 ovih kvadratica

User avatar
JedemSnove
Posts: 38
Joined: 18 Jul 2011, 16:01
Location: Beograd

Re: Usna harmonika

Post by JedemSnove » 08 Aug 2011, 16:28

Brdo materijala:
ftp://188.134.1.36/

User avatar
Cicmila!!
Pripadnik lepseg pola
Posts: 331
Joined: 17 Aug 2009, 08:55
Location: Soliter
Contact:

Re: Usna harmonika

Post by Cicmila!! » 10 Sep 2011, 12:18

kupila sam usnu harmoniku! proucicu temu i svirati par dana pa javljam kako napredujem

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest