Ostale udaraljke

Post Reply
User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Ostale udaraljke

Post by zolideathmetal » 17 Apr 2007, 09:44

Mozda neko zna nesto vise o ovakvim nekim instrumentima.
Mislim da udaraljke koje se sviraju rukama (bongosi konge itd).
Ja stvarno ne znam nista o njima...ali me interesuju :)
Pa ako neko zna nesto...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 17 Apr 2007, 17:49

ja ne znam nista, ali imam kuci raspalu tarabuku i zezam se s njom i znaci totalno je do jaja i preporucujem svakome:)))
mozes da izvuces gomilu zvukova iz tako jednostavnog instrumenta, mogu da zamislim sta sve moze sa nekim kvalitetnijim bongosima ili kongama...
mozes brzo da se usemis da pratis neke manje vise okej ritmove i da to zvuci skroz dobro, ali onda vidis nekog baju koji rastura i samo ti se jezik razmota po podu:)

e da, ako neko slucajno ima ili zna da mi preporuci sta da trazim ako ocu ovakvu muziku da cujem, bilo da su samo udaraljke, bilo da su sa jos instrumenata, ali bih voleo da cujem i samo udaraljke...

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 17 Apr 2007, 18:40

Pisala sam nesto i o crncima i nastanku njihove muzike, ali sam trazila nacin za ubacivanje slika pa mi se SVE izbrisalo!!!!!!!!! :cry: :cry: :cry: Ako te i to zanima napisacu ponovo, ali da se sada fokusiram na same instrumente.A sada:UZIVAJ!

Udaraljke se koriste u folklornoj muzici Indije, Kube, Brazila, Afrike.Ova muzika je izrazito ritmicki orijentirna.Danasnji udaraljkasi sviraju setove udaraljki kreirajuci odredjen ritam i puls.To su uglavnom udaraljke tradicionalne afrokubanske muzike:konge, bongosi, timbalesi,cow bell(zvono),mrakas i dr.

Daire su udaracki instrument koji se najcesce koristi pri izvodjenju etno muzike.Okruglog su oblika (ponekad i polumesecastog)i izradjene od drveta, na kome se u urezanom delu nalaze okrugli metalni delovi koji, udaranjem povrsine dairi (razapeta koza) o saku stvaraju zvuk, slicam praporcima.

Bongosi, kako se inace zove i grad u Etiopiji, je takodje udaracki instrument.Bongos je instrument sastavljen od dva mala bubnja nakacena na debeli komad drveta, koji se drze i sviraju izmedju kolena.Bongose su razvili africki preci kubanske provincije Oriente.U pocetku, koze na bongosima su bile fiksirane ali je kasnije razvijen i zakacen poseban sistem podesavanja.Danasnji bongosi se prave od fiberglasa i od drveta.Veci se zove hembra a manji macho :) .Na Kubi se timbale cesto nazivaju bongos.Bongo je bio glavni bubanj u pravcima Son i Changui.Sviran prstima i dlanovima, bongo moze da proizvede siroki spektar zvukova i ritmova.

Konga je kubanski bubanj koji potice od nekoliko africkih predaka-takodje poznat kao tumbadora-u originalu cvrst,izdubljeni panj sa zakivenom kozom.Kao i bongosi, danas su modernizovane.Dodat je sistem za podesavanja visine tona, a kao i bongosi se izradjuju od fiberglasa i drveta.Svirac kongi obicno svira na dve do tri konge razlicitih velicina.

Ako se budem setila jos necega napisacu. :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 17 Apr 2007, 19:20

samo ti pisi jos, mene bas zanima (naravno, ako te ne mrzi):)
mali savet: kad pises velike postove, s vremena na vreme kopiraj, moze svasta da se zabaguje. ili lepo napisi u wordu, pa onda pejst na forum:)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 17 Apr 2007, 19:20

E sad si me našao... O tome znam ponešto i to ugolavnom o brazilskim udaraljkama. Elem...

SURDOS

Image

Surdos potiče od atabaque bubnja koji vodi poreklo iz Afrike. U principu to je ogroman bas bubanj a sam prevod reči surdo znači "gluv" (reč je portugalskog porekla). Ovaj naziv ne čudi jer surdos proizvodi zaglušujuću buku udaranjem po njemu obzirom na njegovu veličinu. Diametri, dubina i materijal surdosa mogu da variraju i spram toga menjaju i podnaziv. Neka okvirna tabela bi izgledala otprilike ovako:

Image

DJEMBE

Image

Djembe vodi isto poreklo kao i surdos s tim da je djembe manjeg dimetra i svira se uglavnom rukama ili kombinovano rukama i manjim čekićem obzirom da ima dva različita kraja (širi i uži). Širi dijametar daje bass tone dok uži daje slap tone. Izrađuje se od Brazilskog drveta Jaracanda (telo) dok je koža od calfskina. Koža se zateže sistemom konopaca koji vode od metalnog obruča na vrhu prema suprotnom kraju tela. Zatezanjem ili otpuštanjem ovih konopaca se ovaj instrument štimuje.


Pored ova dva instrumenta postoji još nis brazilskih tradicionalnih intrumenata (poput: Agogo, Berimbau, Caixas, Cuica, Malacacheta, Pandeiro, Rebolo, Reco-reco, Repique De Mao, Ganzas, Repinique, Tantan, Timba, Zabumba) ali o njima znam jako malo ili ništa tako da mi ne vredi da pišem bilo šta. Ukoliko nešto više naučim o ovim instrumentima, pisaću.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 17 Apr 2007, 20:21

A kako otpustas ili zatezes te konopce...to mi uopste nije jasno :S

A za surdos...znaci jbt! to je kao da nosis bass bubanj! jos ima 24"x20"..pa moj bas bubanj je 22"x16" :S hahah svaka im cast, i srecno sa kicmama :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 18 Apr 2007, 00:19

Brate... to su ludi brazilci... pogledaj samo kapoeru... napravljeni su od gume!!!

Ali... stick to the topic...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 18 Apr 2007, 00:41

evo, sad cu malo da oftopikujem:)
imam ortaka koji je trenirao kapoeru i naucio me cak par tripova i nije toliko tesko kada se istripujes:)
sto se tice teme, da ponovim, ne bih da smaram, ali da li moze neko da mi preporuci neke izvodjace, pa da da poskidam, tj kupim, naravno, dole piraterija:)

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 18 Apr 2007, 22:25

Tako je!Bravo za stav! :D Ja to nazalost ne mogu, mogu samo ako hoces da ti napisem jos nesto o mnogim udaraljkama(brazilskim, kubanskim..), jer znam dosta o njima.Ako te zanima ti mi javi pa cu da otvorim jos jedan post o njima, nije mi tesko! 8)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 18 Apr 2007, 22:56

taj rad:)
napisi za tarabuk(u) nesto, a ako znas neki sajt ili tako nesto gde je opisano malo kako se svirka ovo cudo, dajodmasadaodma:)
mada kontam da je slicno ko bongosi...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 19 Apr 2007, 09:56

JEA! Ajde :) pisite!

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 14 May 2007, 22:58

Image

eh, da imam para za bacanje:)

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 24 May 2007, 22:04

Ne znam da li sada uopste ima svrhe da pisem ovaj post, ali ajde....
Da okacim koju sliku o instrumentima iz mog prethodnog posta:
Daire
Image

Konga
Image

Bongo
Image

A sada malo neki drugi

Image
Reco-Reco — Grebaljka od bambusa ili metala, ponekad sa žicama. Njen jaki patern osme note je čini je savršenom za velike bendove i na otvorenom prostoru.

Image
Timbales — Dobijeni od klasičnih timpana, u pitanju su dva bubnja metalnih školjki montiranih na postolje sa držačima za kravlja zvona, itd. svirana sa palicama nalik čavalu (i retko levim dlanom). U tradicionalnoj postavci, bubanj niskog tona je sa leve strane, mada se neki svirači timbala opredeljuju za obrnutu postavku da bi je prilagodili setu bongosa. Veći deo sviračke tehnike podrazumeva upotrebu ivica bubnja (cascara), kravlje zvono i obešenu činelu. Timbali su bili glavni bubnjevi Danzon i Charanga bendova. Danas, moderni Salsa bendovi imaće bongo, kongu i timbal, plus ručnu perkusiju – najčešće Guiro. Manja verzija timbala se zove pailas.

ImageTumbadora — Manje upotrebljavan kubanski naziv za kongu, bubanj oblika bureta na kome se svira golim rukama sa tankim kožama. Isprva pravljen od prečki od tvrdog drveta, pravi se i od fiberglasa. Ime najverovatnije potiče od ranije verzije, tambor de conga. Mada neki bubnjari koriste 5 do 6 bubnjeva, rani stil (i najrasprostranjeniji za Rumbu) je da se svira samo na jednom. Najveći se zove Tumba, a najmanji solo bubanj najvišeg tona - Quinto; između su Conga i Segundo. Najčešće, muzičar u bendu svira na jednom paru. Kao glavni instrument Rumbe, u bendove je ušao u široku upotrebu sa Son-montunom.

Kada budem imala malo vise vremena, napisacu jos nesto :wink:

srpkinjaa
Posts: 1
Joined: 24 Jul 2008, 12:23

Re: Ostale udaraljke

Post by srpkinjaa » 24 Jul 2008, 12:25

e da li neko zna gde se može kupiti tarabuka?
bila bih veoma zahvalna za informaciju.

User avatar
pax404
Posts: 359
Joined: 13 May 2009, 17:51
Location: PO - BG

Re: Ostale udaraljke

Post by pax404 » 21 Aug 2009, 00:03

srpkinjaa wrote:e da li neko zna gde se može kupiti tarabuka?
bila bih veoma zahvalna za informaciju.
http://www.ritamcentar.com/srp/subcategory/?conid=1842

Znam da je tema malo vise bajata, ali na gornjem linku sam nasao Tarabuke u prodaji... Interesuje me da li imate nekih saveta oko kupovine, posto sam se bas zapalio, igrao bih se malo :) Da li znate jos neko mesto gde se mogu kupiti, ili je najbolje pogledati u Ritam centru? Vidim ima i razlicitih velicina, da li moze neko ko ima vise iskustva da napise nesto?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest