Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Moderator: dejankuki

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by Dersu Uzala » 10 Mar 2011, 21:05

andrej] wrote:pa da, kazem, moguce je dobiti barem nekakvo okretanje onih točkića (nije u pitanju nikakva egzaktna nauka, vec, eto, cisto estetski da vrti) na nacin koji sam napisao. vrlo jednostavno, male pare, vrsi funkciju - vrti brojac, izgleda lepo!

e, sad, ako ocemo da udarimo u prave implementacije, da stvarno broji nesto tacno vezano za hard, moglo bi da se resi ovako:
napisati program koji ocitava neki od S.M.A.R.T. parametara i radi u windowsu kao pozadinski program.
Iskomplikova ga. Ako znamo unapred da ce to cudo (makina) da radi pod Windowsom, napises program koji cita disk i/o aktivnost (posto te zanima bazicno samo read/write operacija, to je ono sto led indikator na PC-u i signalizuje). Za svaki disk request (INT 13H) bez obzira d ali je read ili write pomeris counter za 1. Moderni operativni sistemi 'presrecu' ovaj zahtev BIOS-u i sami hendluju disk i/o i sve sto ti treba ti je dostupno na nivou API-ja za datu platformu, ovde znaci Windows (API = Application Programming Interface). U Windowsu konkretno postoji API klasa DISKIO koju mozes da koristis za tu operaciju, koristi je i Performance Monitor i svi oni alati (SysInternals i sl) koji monitoruju sistem.

Anyway, to nije nikakav problem, daleko veci seks je doturiti potrebne informacije tom motoru koji ce da pokrece brojac. Kako? Preko kog interfejsa. Externog USB-a. To zvuci silly. Cak i tad trba da napises low level driver koji ce da ganja motor preko USB-a. Preterana jebada za nesto sto doduse zvuci vrlo kul kad bi ga odradio. :kokice:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by andrej] » 11 Mar 2011, 12:29

Dersu Uzala wrote:
andrej] wrote:pa da, kazem, moguce je dobiti barem nekakvo okretanje onih točkića (nije u pitanju nikakva egzaktna nauka, vec, eto, cisto estetski da vrti) na nacin koji sam napisao. vrlo jednostavno, male pare, vrsi funkciju - vrti brojac, izgleda lepo!

e, sad, ako ocemo da udarimo u prave implementacije, da stvarno broji nesto tacno vezano za hard, moglo bi da se resi ovako:
napisati program koji ocitava neki od S.M.A.R.T. parametara i radi u windowsu kao pozadinski program.
Iskomplikova ga. Ako znamo unapred da ce to cudo (makina) da radi pod Windowsom, napises program koji cita disk i/o aktivnost (posto te zanima bazicno samo read/write operacija, to je ono sto led indikator na PC-u i signalizuje). Za svaki disk request (INT 13H) bez obzira d ali je read ili write pomeris counter za 1. Moderni operativni sistemi 'presrecu' ovaj zahtev BIOS-u i sami hendluju disk i/o i sve sto ti treba ti je dostupno na nivou API-ja za datu platformu, ovde znaci Windows (API = Application Programming Interface). U Windowsu konkretno postoji API klasa DISKIO koju mozes da koristis za tu operaciju, koristi je i Performance Monitor i svi oni alati (SysInternals i sl) koji monitoruju sistem.

Anyway, to nije nikakav problem, daleko veci seks je doturiti potrebne informacije tom motoru koji ce da pokrece brojac. Kako? Preko kog interfejsa. Externog USB-a. To zvuci silly. Cak i tad trba da napises low level driver koji ce da ganja motor preko USB-a. Preterana jebada za nesto sto doduse zvuci vrlo kul kad bi ga odradio. :kokice:
http://www.arduino.cc/
mikrokontrolerska plocica sa ugradjenim usb interfejsom, smesno se lako programira, ima gomiletina sourcea vec napisana, tipa za kontrolu stepper motora, usb interfejs (ima napisan source i za sam arduino i za pc counterpart), cuda. ono, programiranje za debile, samo modifikujes vec napisano (i lepo iskomentarisano). jako popularna stvar medju hobistima i svima koji nece da se jebu sa ozbiljnim mikrokontrolerima. takodje, ima fine analogne, digitalne, pwm ulaze i izlaze, a i tu moze svasta da se budzi. napominjem, gomila softvera vec napisana, open source koda gomila na raznim DIY blogovima, za najrazlicitije stvari (pogledaj nekad makeblog, svaki drugi projekat ima arduino).

a sto se s.m.a.r.t.-a tice, mnogo vise parametara se moze ocitati. kako? nadjes neki open source softver koji se jebe sa smartom i pokrades deo koda. that's how i roll.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by Dersu Uzala » 11 Mar 2011, 19:08

andrej] wrote: http://www.arduino.cc/
Fina stvarcica, jebo sliku svoju. :ziveli:

Mada je opet jebada. Ali citav projekat mu je jebada, tako da ako ga ne mrzi, bilo bi kulio. Ja vise ne mogu ni sebi komp da sastavim iz delova. Smoren sam za ceo zivot. Narucim brate komp sa neta. Znam, zgrazavam se samog sebe. :hide:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by andrej] » 11 Mar 2011, 19:34

i meni je, sa mnogo manjim stazom od tebe (prvi put ukucao sudbonosno 'format c: /FS NTFS /V:SYSTEM /Q' 2001. godine, sa 10 godina) dokurcilo da se zajebavam sa kompjuterima. opet, kompjuter bih sam sastavio zbog ekonomskog elementa - ja ipak studiram. mada, priznajem, ima tu jos malo onog elementa da ne podnosim da mi drugi prckaju po kompu na bilo koji nacin.

aj ovo, pedale i te gitarske stvari, okej, jer me pizdi za kolike pare se prodaju tako jednostavne stvari , al i necu da dajem pare na ime firme koja pravi klon klonovog klona. kompjuteri mi zesce idu na zivce i u sredjivanje istih ulazem apsolutni minimum vremena, eto toliko da mi sve sto trenutno imam radi optimalno. jos kako upisah faks (pa ucili pascal, pa sad c; ja u srednjoj i samoinicijativno javu), smuci mi se kad pomislim da treba nesto da petljam. nego, ti si pobegao od svojih, ja svako malo nesto moram da petljam preko remote assistance-a, sto mojima u pg, sto tetki, ekipi,... svi ti se na koske naklate, kako ostati entuzijastican? sad, radim samo kad mora i kad neko placa.

marko, svaka cast sto imas zivaca!

User avatar
Margos
Posts: 672
Joined: 28 Oct 2009, 22:57

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by Margos » 11 Mar 2011, 20:45

Marko dokle si stigao?

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Akai kasetas postaje AMD kompjuter

Post by Dersu Uzala » 11 Mar 2011, 23:05

andrej] wrote: nego, ti si pobegao od svojih, ja svako malo nesto moram da petljam preko remote assistance-a, sto mojima u pg, sto tetki, ekipi,... svi ti se na koske naklate, kako ostati entuzijastican? sad, radim samo kad mora i kad neko placa.
Nisi svestan svoje nesvesti. Kara me kompletna srpska emigracija :mrgreen: . Poslednjih 6 meseci sam odjebao sve, pre toga me 20 godina izrabljivase. E, a sve neki milioneri, tesko im da odnesu makinu ili sta god treba u servis. Nego ja kontao eto, ne radim nista u crkvi volonterski, ili za gladnu decu, postradale u cunamijima statijaznam, pa kao ovo mi je dobrovoljni prilog. Ali dara prevrsila meru.

I da, naljute se kao, uvrede se ako nemam vremena (a ni volje) da se petljam sa njihovim glupostima. Vise se i ne druzim sa nasim likovima poslednjih godinu, godinu i po. Energetski vampiri, samo smaraju sa svojim problemima. Stalno nesto muvaju, ovratni su mi brate postali. Mogu ti reci da sam se preporodio otkako ih sve eskiviram.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest