Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Moderator: dejankuki

User avatar
pivonroll
Posts: 109
Joined: 21 Nov 2007, 12:46

Post by pivonroll » 11 Dec 2007, 22:38

Aj vidim da je tema zamrla ali samo da kazem par stvari.Ja sa mojom integrusom uz pomoc Asio4All drajverima izvlacim 1.66ms latencije u Cubase-u.Masina je Celeron na 1GHz,128MB RAM-a,ploca je ABIT ST-6, ostalo je nebitno.Dakle bitno je da u Windowsu iskljucite sve servise koje ne koristite kao i sve one cibulje (tako ja ponekad zovem system tray parazite:) ) koje vam rade bez ikakve potrebe.Zasto ste to uradili, pa pazi 'vako:sam OS, u nasem nesrecnom slucaju Window$ :) ali i Linux i MAC OS, ima jedan proces koji regulise rad ostalih procesa (programa) i on je zasluzan za to sto vi mozete da pokrenete vise programa "istovremeno".Istovremeno je pod navodnicima zato sto se ustvari ti programi ne izvrsavaju istovremeno vec na sledeci nacin:neko vreme se izvrsava jedan program, pa onda malo drugi itd. To je cuveni multitasking.Hvala Bogu pa su danasnji procesori brzi ko azdaje i nama se cini da se programi izvrsavaju istovremeno.
Elem poenta je u sledecem:Vas program preko kojeg se snimate (uzmimo Cubase na primer) i sam predstavlja proces koji procesor izvrsava.E sad kad vi nakacite 10 cibulja u system tray pa + windosovi servisi + oni koje ne vidite da se izvrsavaju a ima ih prilicno to dodje prilicna svota procesa koji se smenjuju u procesoru.Dakle sto ih je manje pre ce Cubase doci na red da se izvrsava tj. manje ce cekati u redu za izvrsavanjem i tako u krug.ASIO drajveri imaju zadatak da u maksimalnoj meri obidju Windowsov DirectX i ubrzaju put signala iz soundcard-a u procesor i iz procesora u soundcard tako sto bypasuje neke windozine debilnosti.
OS otvorenog koda aka GNU/Linux predstavlja dobro tlo za razvoj OS-a specijalizovanog za muzicku produkciju prvenstveno zbog money money money problema ali izbog intervencija na kernelu zbog latencije i broja procesa koji nam u procesoru i memoriji stvarno trebaju.Studio64 je fin proizvod i poseduje kvalitet da sazri u pravi standard za studije i slicne marifetluke ali to jos nije.Treba li da pomenem da Holivudski studiji za vizuelne efekte koriste specijalizovanu GNU/Linux OS platformu pisanu optimalno za rendering jer je ono VRLO VRLO VRLO zahtevno za procesor.No skrenuh ja sa teme.
Elem za vise VST-a treba vise procesorske snage i MEMORIJE MEMORIJE MEMORIJE, ali ja ih ne koristim puno tj. samo jedan - Guitar Rig2.Ritam radim u nekoj ritam mashini i u Cubase ga uvezem u vidu audio fajla.Znam znam, sta ako treba da se menja ritam bla bla bla truc truc truc da ne zalazim tu.
Ko kaze da mi je kvalitet zvuka zbog integruse osakacen (16 bita) je u pravu ali ja kao i vecina samo stvaram u kucnoj atmosferi ili se trudim da tako stvaram :) i krajnji miks cuvam u mp3 jer se to ne razlikuje puno od wav formata a pola ljudi kojima sam nesto pustio tu razliku i ne cuje.Ako budem radio nesto "Vau kakav zvuk i slicno" pasce neku EMU ili M-Audio a do tad uzivam i u ovim rezultatima.
Nadam se da sam nekom pomogao oko nekih pitanja i izvinjavam se za ovoliki post -pukla me inspiracija :)
Aj uzdravlje!

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 12 Dec 2007, 15:59

E evo imam i ja jednu totalno ludu ideju...
Uzmimo na primer da imamo neki projekat.
Mi projekat radimo na integrisanoj zvucnoj kartici na kojoj
izvlacimo nisku latenciju (recimo 2ms).

Po zavrsetku projekta mi ga exportujemo i s obzirom da je
integrisana kartica dobicemo samo 16bit zvuk.

U slucaju da imamo instaliranu drugu zvucnu karticu u kompjuteru
koja ima karakteristike recimo 24/96 da li mozemo da ih kombinujemo
na sledeci nacin?

Na primer, da projekat radimo na integrisanoj kartici sa niskom
latencijom, a zatim u programu odredimo da se ceo projekat
exportuje preko neintegrisane zvucne (24/96).
Tada bi trebali da dobijemo 24bit zvuk ako se ne varam.

Nadam se da ste shvatili pitanje/ideju. :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Dec 2007, 16:21

Ako je sve u MIDIju, onda da - kompjuter će sabrati output svih VSTija u 24bitnom formatu i imaćete 24bitni zvuk. Ako negde, u međuvremenu, koristite 16bitne semplove, oni će čistom matematikom biti pretvoreni u 24bitni zvuk, ali neće time ništa dobiti na kvalitetu - kao kad uveličavaš .jpeg koji si prethodno oborio na nisku rezoluciju.

No, ako radiš sa VSTijevima koje "gura" MIDI, i na svojoj integrisanoj zvučnoj možeš da eksportuješ zvuk iz DAWa u pravom 24bitnom formatu - ond aga kod sebe eksportuj u 24 bita. U pitanju je čista matematika procesora, zvučna kartica tu služi samo da čuješ ("monitoruješ") ono što radiš, ona ne stvara zvuk.

Jaka zvučna kartica i 24bitnost su presudni kada usnimavaš instrument na početku projekta - 24 bita mnogo bolje lovi tranzijente i ima veći headroom. Pošto ti ne usnimavaš ništa nego radiš sa VSTijima, slobodno prebaci projekat u 24 bita, ako hardverski možeš.

Jedini problem ti ostaje monitoring, ali to je već druga priča.

PS. 96 kHz nećete moći da iskoristite ma kakvu zvučnu karticu imali... a ne vidim potrebu za ići preko 44.1 kHz. 24 bita se čuju, 48 ili 92 kHz se zaista ne čuju. Dobro, možda na odličnoj opremi ima neke razlike, no generalni konsenzus je - 24bita, 44.1 kHz, dok kompjuteri ne "porastu" još malo.

User avatar
Marko_chupavi
MF veteran
Posts: 152
Joined: 05 Apr 2007, 11:28

Post by Marko_chupavi » 13 Dec 2007, 12:05

samo ako kupujete sb live, pazite koji kupujete... ako hocete da koristite KX drajvere...
Ja sam pazario neki sb live 24 bit ali 7.1 koji nema EMU cip i kx jednostavno neradi na mojoj kartici ... a evo i sa njihovog sajta:

"Q: Does kX Driver support SB Live! 24 Bit, Extigy, Audigy2 NX, Audigy LS, USB, Firewire or AC97 audio hardware?

A: NO. These cards are not compatible and there will be NO support for them."

Naravno da su mi u radnji rekli da podzava kx drajvere, i naravno da nisu imali da mi zamene kada sam trazio... ali sa ASIO4ALL mogu da izvucem 5-6ms kada nemam puno efekata itd...

User avatar
Molotov
MF veteran
Posts: 242
Joined: 23 Dec 2007, 00:03

Re: Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by Molotov » 28 Mar 2008, 09:42

Jel moze ova Sound Blaster Audigy 5.1 da mi radi sa guitar Rigom i slicnom programima? Koja bi bila najjeftinija danas, a da zadovoljava minimum zahtjeva za guitar Rig da mi ne zadaje glavobolje? hocu da snimam glat bez nervoze.
To snimanje bi bilo samo radni fajlovi na osnovu kojih bih sa bendom nastavljao da radim na pjesmama, tako da mi finalni kvalitet tona i nije nesto bitan toliko...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by Rocket Roll » 28 Mar 2008, 10:27

Najjeftinija a dovoljno dobra od SoundBlastera bi bila najjeftinija kartica za koju su napisani ruski kX drajveri (ne vredi ti da kupuješ SoundBlaster za koji nema kX drajvera, jer onda mirne duše možeš da instaliraš i ASIO4All).

Dakle, pravac kX sajt pa provera!

make
Posts: 2
Joined: 27 Mar 2008, 02:10

Re: Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by make » 29 Mar 2008, 03:16

znaci ja sam pocetnik u ovo,imam laptop ACER 512ram,80 hd,1,7 procesor.koja mi zvucna kartica treba zato sto imam problema,nesto nije u redu sa zvukom,zaustavlja se.nesto jeftinije posto sam student i znate kako je...hvala

make
Posts: 2
Joined: 27 Mar 2008, 02:10

Re: Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by make » 29 Mar 2008, 03:25

zaboravio sam da kazem da snimam sa sajzera i snimam u cubase3.mozda kabel nije u redu ili...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by Rocket Roll » 29 Mar 2008, 09:18

Imaš laptop? USB zvučna, šta da se radi...

Prvo, imaš Creativeova gejmerska rešenja - USB kartice iz SoundBlaster kategorije. Proveri ima li za njih kX drajvera i koliko te kartice koštaju.

Onda, imaš klasu još jeftinijih USB rešenja - Behringerove USB kartice ili ESI RoMI/0 II, ili već nešto u tom stilu.

Onda imaš profesionalna rešenja: E-MU, Lexicon, M-Audio ili Edirol.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest