Kupovina monitora

Moderator: dejankuki

Post Reply
nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Kupovina monitora

Post by nenadnenad » 17 Jan 2010, 20:38

Razgledao sam teme i skontao da su stare pa sam odlucio da otvorim novu.
Imam monitor 'Packard Bell' 17" , kupljen polovan pre par godina sto znaci da vec ima par + par godina starosti i jako je los po oci.

Gledajuci tokove i trendove ove nase smrdljive civilizacije koji se ticu komPujterskih monitora, primetio sam da je sad jedini izbor kupovina tft-a i da se uglavnom namecu sve vece dijagonale, 22-24" recimo.

Ima dosta varijabli , recimo, pa bi zeleo da me neko uputi, posto ne patim za najnovijim a ni ne mogu da priustim takve patnje.

Kako stvari stoje, ostatak kompujtera necu menjati skoro a to podrazumeva maticnu sa ddr1 memorijom , athlon xp-om 2200+ i ati radeon 9200.Iz ovoga je ocigledno da ne igram bas igre, to jest, da konzumiram uglavnom stare, +3 godine.Osim toga, koristim internet..ocigledno, poneki program tipa cubase i guitar pro, slusam muziku i gledam filmove, dokumentarce i sl koji su cini mi se najcesce u 4:3 formatu.

Sto se tice trenutnog monitora, visina je i vise nego dovoljna, eventualno bi ga razvukao malo, sto ce reci da nije ni tako los wide format.
Inace, vidim da ima mnogo cimanja oko tfta.Mrtvi pikseli, garancije, probijanje, ugao vidljivosti, prikaz boja, nativna rezolucija, los rad u drugim rezolucijama, duhovi na ekranu zbog brzine odziva, dvi , vga, hdmi , sto dzirlo kuraca palaca....
Ne znam dal je pogresan moj utisak da su Crt-ovi imali mnogo manje boljki?

Ne volim velike rezolucije, tj sitan tekst.Graficka verovatno moze da gura dekstop bez problema u HD rezoluciji a za igre bi morao da spucam rezoluciju pa sa obzirom na sve navedeno sta bi bilo pametno uzeti? Trenutno imam 20.000 , za 2-3 nedelje ce biti 25.000 mada ne bi da trosim vise od 15.Jel moram uzimati 22-24" tft sa dvi prikljuckom i hd rezolucijom, oce me zezati druga deca ako uzmem nesto manje, to jes, jel vredi uzimati recimo 19" wide il uopste 4:3 odnos ?

User avatar
sl0e
Posts: 1495
Joined: 17 Feb 2008, 03:00
Location: Beograd

Re: Kupovina monitora

Post by sl0e » 17 Jan 2010, 21:37

4:3 monitora slabo ima u ponudi, preslo se u potpunosti na wide format. Retko gde ima da se nadje uopste 4:3 monitor, i ako ima, verovatno je neki od 19" ili sl. I verovatno ima staru cenu koju su drzali onomad, dok ih je jos bilo na lageru.

Za 15k mozes da uzmes odlican monitor i da te boli q. Ovi noviji monitori nemaju toliko problema kao oni stariji tft/lcd monitori. Mrtvi pikseli se neminovno javljaju nakon nekog vremena, ali cak i na njih postoji garancija, u smislu dozvoljenog broja istih - ako imas, recimo, preko 3 posle nekog perioda mozes da se pozoves na garanciju. Domaci deraci daju 3 godine garancije na skoro sve monitore.

Ni ja ne bih davao vise od 15-16k za monitor, a za te pare bih uzeo neki Samsung. Recimo p2250 u jeftinijoj varijanti ili p2270 u skupljoj.

Jedina stvar koju nisam razumeo je oko graficke. Ona moze da gura desktop u HD rezoluciji, ali ne verujem da ta kombinacija sa Athlonom 2200 moze da gura HD sadrzaj. Mozda moze 720p sa nekim sitnim tweak-om u smislu kodeka, ali 1080p sumnjam.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Kupovina monitora

Post by nenadnenad » 17 Jan 2010, 22:06

Ni ja nisam siguran dal bi mogla da pusta 1080p ili 720p.Nisam nikada probao jer me iskreno mrzelo da cekam duze zbog vecih fajlova :) a dvd rip od ~350mb po epizodi od 40tak minuta mi je bio super.

Kartica podrzava 1920x1080 rezoluciju iako je zadnja na listi, ima i dvi konektor pored vga.
Verujem da ni u buducnosti necu skidati nista jace od dvd ripova zbog nestrpljivosti.

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Kupovina monitora

Post by ness » 18 Jan 2010, 03:15

Ja sam skoro kupio LG w1934s od 19" . Pre njega sam imao samsunga,naravno crt. Sta da kazem prelazak na wide je praznik za oci. Mozda 19" zvuci malo,ali u pitanju je dijagonala od 48 cm, sto je meni vise nego dovoljno. Nisam primetio ni jedan mrtav piksel,a garancija na monitor je tri godine ! O duhovima nema govora,to je davna proslost tft-a. Moj kompjuter je slicne konfiguracije kao tvoja masina(jedino mi je procesor 2,4 ghz),i gura sve te "stare" igrice bez problema. Ugao vidljivosti ni kod jednog tft nije kao kod crt-a,ali neces gledati u monitor pod uglom od 160 stepeni,zar ne?
Najvise mi se svidela cena ovog monitora,koja je kod nas u Zrenjaninu 10.000 dinarjev,a na internetu sam video da je u bg i jeftinije.

User avatar
Mafi
Posts: 103
Joined: 25 Jun 2009, 02:00
Location: Vladimrici/Srbija

Re: Kupovina monitora

Post by Mafi » 18 Jan 2010, 05:55

Acer 22 inca ja ga uzeo ima jedno godinu i po i da kucnem u drvo neam problema. Mislim da monitor kosta oko 12000 hiljada gore dole. Odziv je super, radi besprekorno, sto se tice rezolucije, kod mene je ista velicina ikonica i taskbara kao i na 17 normlano se gleda nema problema sa ckiljenjem ili tako nesto :) samo sto je naravno prostor veci. Monitor ima dosta opcija, automatski se siri, skuplja po ekranu. Imas razna stelovanja kako ti odgovra do skroz prigusenog pa do mnogo svetlog, za citanje, za gledanje filmova, bla bla, monitor za te pare ekstra. :)

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Kupovina monitora

Post by nenadnenad » 18 Jan 2010, 17:07

Losa je ponuda po Subotici sto se tice stvari na lageru a i sto se tice narucivanja je dosta tuzno - malopre sam obisao radnje.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest