DI Box

Moderator: dejankuki

Post Reply
User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: DI Box

Post by Solomon » 18 Jun 2008, 18:05

Sta mislite na kombinaciju FX600 i ovog GDI21?

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 20 Jun 2008, 11:51

Jel postoji neki DI box da moze da se koristi kao mikrofonsko predpojacalo, za male pare? Hocu da kupim neki DI (verovatno vec pomenuti Line6), pa razmisljam (na duze staze) sta ce mi jos trebati za snimanje u kucnim uslovima...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 20 Jun 2008, 15:15

Evo:
1)ART Tube MP Studio V3:
Image
ili
2)Behringer MIC200 (sto je u stvrari kopija prethodnog, ali neki kazu da i bolje radi)
Image

To su ti ustvari kombinacije Di box + tube preamp sa cuvenom 12AX7 lampom. Moze da sluzi i za svirke ako bi da ides Di-rect u mix. Da dodam jos da postoji +48V napajanja za kondenzatorke mikrofone.
Kostaju po oko 70evra. ART firma bi trebalo da se pojavila u Artistu (sudeci po poslednjem broju Sound&Music-a). Behringera imas svugde.

Samo, ovo ce ti posluziti, ako vec imas Muzicku kartu cijim si radom, bar po pitanju latence i sl., vec bar skoro zadovoljan.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 20 Jun 2008, 19:21

I moje nade propadose ovom poslednjom recenicom :| :lol:

Procitao sam da Line6 TonePort GX (najslabiji model) ima mic input. Sta mu to dodje?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 20 Jun 2008, 20:33

Line6 TonePort GX (najslabiji model) nema mic input. Ali moze da sluzi za usnimavanje dinamickih mikrofona uz pomoc kabla kenon-velika banana.

Verovatno da ima neko ko bi ovo bolje objasnio, al ajd da probam ja.
Ulaza (Inputa) imas, uglavnom tri osnovna tipa. Razlikuju se po ulaznoj impedansi i po nivou pretpojacanja i naravno, fizicki po vrsti i obliku dzeka koji traze.
Prvo, linijski ulaz(i), uglavnom dolaze u stereo varijanti, u raznim oblicima, chinch, male banane, velike banane i sl. i to su po pretpojacanju najtisi ulazi. Obicno se na mikseti nalaze na poslednjem mestu, nakon mikrofonskih ulaza i sluze za klavijature, cd playere, ritam masine isl.
Drugo, gitarski ulazi. Gitare imaju visok otpor i traze nesto jace pretpojacanje nego li klavijature.
I konacno, treci su mikrofonski ulazi. To su uvek mono ulazi u varijanti kenon i imaju najvisi nivo pretpojacanja. Zbog toga na miksetama se posebno naglasava da imaju mikrofonska pretpojacala takva i takva (npr. invisible preamp kod Behringera). Mikrofoni imaju relativno nisku impedansu od 150 do 600-700ohm, a kondenzatorski mikrofoni (kakvi se koriste i za snimanje, ako zelis malo bolji zvuk, a naravno mozes i sa dinamickim dosta toga da postignes) traze i famozno phantom napajanje do 48V.

(Ovo gore nisam nigde procitao, nego sam sve pokupio usput, pa se izvinjavam zbog eventualnih gresaka, ko poznaje bolje materiju neka popravi i dopuni)

Ovaj ulaz na Line6 TonePort GX je svojevrstan hibridan ulaz (zbog toga sam napisao da vrsta ulaza ima "uglavnom" tri vrste). (inace, opet i hibridnih ulaza ima raznih, ima i onih u koje mogu da se uguraju razni dzekovi.) Sama spravica Line6 TonePort GX je napravljena u fazonu sve u jednom i za male pare. Snimas gitaru, bas, klavijature, glas (pomocu dinamickog mikrofona), imas simulacije pretpojacala u softverskom paketu i bas te briga.

Ako hoces nesto visi nivo rada u kucnom studiju, moj ti je predlog neka malkice bolja muzicka, npr. M-Audio Auidiophile i nesto cini mi se da se zove (kosta oko 100e) + jedno od pretpojacalca sto sam ih stavio gore.
Ili, postoje razne muzicke sa pretpojacalom, kao eksterne komponente, npr. opet M-Audio FireWire Solo, mislim da se zove...ili neki jaci Line 6... ma ima milijardu mogucnosti...

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 22 Jun 2008, 15:51

Prvo, sirac-sunka, veliko hvala od mene!

Uzeo sam Line6 TonePort GX. Upoznavanje ide polako, sa puno iscitavanja. Ipak, nalazim da je ova spravica odlicna za moje potrebe!
Pao je prvi snimak u Cubese-u i nakon exportovanja sam shvatio da je previse tiho. Pre i nakon recording session-a ( :lol: ) sam naisao na nekoliko problema.

1) U Audio and Sound devices u Contro Panelu kada izaberem Toneport GX za default Recording Device i pritisnem volume (samo tada) mi prijavljuje da taj device nije instaliran? Kada otvorim Windows-ov mixer i odem na properties mogu da podesavam volume za recording. Medjutim, mislim da fali dosta opcija, odnosno da ne radi sve kako je zamisljeno! Ne znam kako dalje da pojacam? Na procesoru sam na pola Master-a (to je optimalni, ne bi valjalo pojacavati).
2) Uz spravu sam dobio i prateci software GearBox. On lepo sljaka kao stand-alone (i GuitarPort online je izuzetno koristan!) ali sam procitao da bi se koristio kao plug-in (VST) mora da se plati?
3) Imam tri izlaza na procesoru: amp (mono i stereo) i line/phones. Kada sam ga ustekao u stereo izlaz zvuk mi se cinio previse praskavim, dok u line/phones izlazu ne zvuci kao na pojacalu npr (znam da i ne moze 100% ali distorzija ne zvuci kao distorzija). Koji izlaz vi koristite/treba da se koristi?
4) I pored njega, latency mi je 14/28 ms. Smanjio sam buffer size do kraja. Sta jos moze da se uradi da se smanji latency?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 16:27

Mithrandir wrote:sirac-sunka, veliko hvala od mene!
Molim i drugi put! :)

Za ovo ostalo ne verujem da cu biti od velike pomoci, samo ovo mi pada na pamet:
1) Da li si pazljivo instalirao nove drajvere za Toneport? Mozda na netu postoji jos i neka novija verzija.
Je si li zatvorio, iskljucio staru muzicku kartu? Ja sam to kod mene uradio u BIOS-u (sto je sigurno, sigurno je :) ). Mozda postoji neki konflikt.
2) Uh... valjda nije takva pre'ebotina... Citao sam neke silne clanke i tutoriale o ovoj spravici i to nigde ne pise... :(


Toliko od mene, za ovo ostalo, valjda ce da se javi neko ko je imao licno iskustvo sa GX-om.

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 22 Jun 2008, 17:26

Hvala! (po drugi put) :)

1) Jesam. Cak sam ih i reinstalirao, opet ista stvar. Kapiram da cu pojacati zvuk kada ga pustim kroz neko pojacalo u Amplitube-u.

Cekam tudja misljenja (dejankuki-jevo npr :wink: ) za to kako je najbolje snimati, odnosno da li gitaru direktno iz procesora (i iz koga izlaza) pustiti kroz simulaciju nekog pojacala ili snimiti dry? Kao i odgovore na druga pitanja? :mrgreen: (Ne sumnjam da ce ih biti jos :oops:)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: DI Box

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 17:32

1) Stvarno pogledaj da li si dobro instalirao drajvere

2) Da tako je... :( za VST plugin moras da platis.. :(

3) hmm na kom procesoru... GX nije procesor on je USB audio intefejs... ulogu procesora preuzima Gear Box...
e sad, ti treba da vidis GX samo kao USB uredjaj.. ne kao posrednika izmedju instrumenta i kompjutera...

znaci povezi ga na USB... gitaru bocni njega... out ti je za neko pjacalo ili HI-FI uredjaj... phones out ti je za Slusalice...

tako treba da je povezan... i kad podignes neki softver, treba da vidis 4 line6 GX ulaza
1 effect 1
2 effect 2
3 dry 1
4 dry 2

4) mislim da je to najmanje sto moze, ali 14/28 ms i nije neka latencija... uostalom to bi trebali drajveri da kompenzuju...

Edit:
Vidim da si odgovorio dok sam pisao poruku..


Hvala! (po drugi put) :)
1) Jesam. Cak sam ih i reinstalirao, opet ista stvar. Kapiram da cu pojacati zvuk kada ga pustim kroz neko pojacalo u Amplitube-u.
A da li si pdigao njegov mikser... ili bilo koji mikser. a onda u odeljku recording namesti i nivo signala i sta hoces da snimas... GX naprimer
Cekam tudja misljenja (dejankuki-jevo npr :wink: ) za to kako je najbolje snimati, odnosno da li gitaru direktno iz procesora (i iz koga izlaza) pustiti kroz simulaciju nekog pojacala ili snimiti dry?

ovo.. hmm. pa mislim da ces morati da snimas dry ako ces da koristis amplitube...
ukoliko neces, mozes da snimis SA effektima ali stvarno...
prodji uputstvo i pogledaj DA LI koristis GX kao USB device!!!
Tu si mi nesto ti sumnjiv.. :p izvini... :oops:

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 22 Jun 2008, 17:39

Evo ga Deki, hvala!

1) Jesam :) Vezano za to, kako se GX nosi kao audio kartica? Bolje nego on-board? Pitam tog razloga da stvarno disable-ujem karticu na maticnoj i da koristim GX i za playback?
3) Procesor je Boss ME-50. Znaci: gitara ---> Boss BD-2 ----> Boss ME-50 -----> GX.
Bas lepo sto si pomenuo te ulaze. Ne pise mi nista pored njih, ali ih imam 4, s tim da sam procitao da su 3 i 4 Asio only. Koje ulaze da koristim sa Cubase-om?

Heh...sad sam ja napisao dok si ti ispravljao :lol:

Ne znam da li smo se razumeli, mozda i jesmo ali hajdemo ovako :

Prvo, dilema: Koji izlaz iz procesora: amp stereo, amp mono ili line/phones?
Drugo, ne znam koliko sam razumeo. Dakle, ti mi savetujes da snimam gitaru direktno u GX (dakle bez procesora) pa onda efekti sa Amplitube-om? Ako je tako, zar je zvuk iz gitare+procesor u GX toliko los?
However, ako ti nisam razumeo ( :lol: ) moje pitanje jeste: Kada vucem signal iz procesora da li da ga snimam takvog kakav jeste (dry) ili da ga pustam kroz pojacalo u Amplitube-u?

Mozda je suvisno, ali mislim da sada nema mesta nerazumevanju!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: DI Box

Post by dejankuki » 22 Jun 2008, 18:01

Ne, ne, ne... sve je u redu..


Da, mozes slobodno da iskljucis onboard karticu.. jer je GX u stvari externa zvucna kartica


Drugo, snimaj i sa ME50 nije greska.. ja sam predpostavio da ti hoces da snimas bez procesora..
Amp stereo ti je stereo izlaz iz procesora...
amp mono je mono izlaz iz procesora...
line/phones... samoti ime kaze.. linijski ili izlaz za slusalice..
Sad... Snimi kako god ti vise odgovara.. mislim, neces nista da pokvaris... samo ako na primer imas ukljucen neki stereo efekat NA procesoru onda ti je bolje da snimas stereo signal u stereo traci..
mada tako mozes i sa line/phnes izlaza.. on je u vakom slucaju stereo...

E, sad... da li ces ga snimati dry ili efektiranog...
ili naknadno da ga obradjujes..opet zavisi od tvojih preferencija...

ajde ovako.. moj
[PREDLOG] povezi gitara > m50 preko lineout > gx> komp...snimi dry stereo signal U cubaseu...a posle samo dodaj cab simulator [/PREDLOG]

Eto probaj tako, pa postavi negde to sto si snimio..


na kraju, experimentisi, pa ces videti sta ti odgovara... ;)

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 22 Jun 2008, 18:13

Hvala, Deki, do neba!
na kraju, experimentisi, pa ces videti sta ti odgovara...
Ova recenica se u muzici toliko primenjuje da sam je i ovde ocekivao :wink:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 22 Jun 2008, 23:08

Mithrandir wrote:... kako se GX nosi kao audio kartica? Bolje nego on-board? Pitam tog razloga da stvarno disable-ujem karticu na maticnoj i da koristim GX i za playback?
Da sam ja pazario GX, prvo sto bih uradio jeste u ulaz u BIOS i cao intergrisana kartice... :)

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by Mithrandir » 22 Jun 2008, 23:43

Otisao sam disable iz Device Managera :mrgreen: Moze tako? :lol:

nemanja010
Posts: 9
Joined: 06 Feb 2009, 22:44

Re: DI Box

Post by nemanja010 » 09 Mar 2009, 14:20

Pozdrav svima, imam Vintage vec500 ozvucenu gitaru i zelim da je povezem na komp. Da li mogu nesto da zeznem ako je povezem direktno? Iz svih ovih postova nigde nisam video da li je rec samo o elektricnoj ili to vazi i za ozvucenu...
Zvucna je integrisana Realtek.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest