DI Box

Moderator: dejankuki

Post Reply
User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

DI Box

Post by Fox IV » 30 Oct 2006, 20:19

Da li ste čuli za DI Box? Niste? Nemate pojma šta propuštate!

Elem... Sama skraćenica DI znači Direct Injection. DI Box je jedna strašna spravica koja vam može pomoći oko snimanja nekog "analognog" instrumenta (prvenstveno gitare) direktno u računar tj. zvučnu karticu. DI Box je ustvari jedna najobičnija "kutijica" i njena najprostija varijanta ima jedan ulaz, jedan izlaz i gain potenciometar.

Čemu zapravo potreba za ovakvom spravom?

Nisu svi instrumenti predviđeni da se priključuju direktno u računar ili recimo razglas. Signal koji izlazi iz gitare recimo jako mnogo varira ako se recimo gitara svira clean ili ako se svira kroz distorziju. To poprilično ume da "smeta" nekom preosetljivom komadu hardware kao što je recimo vaša preskupa audio kartica ili recimo neki kvalitetan hi-fi ili nekakav drugačiji razglas. O tome kako sve to utiče na kvalitet tona da i ne govorimo.

Znači ako često imate potrebu da snimate "direct-to-desk" ili nemate pojačalo pa gitaru "terate" kroz razglas, najbolja investicija za vas bi bio upravo DI Box. Cena za takvu spravicu je prilično razumna a poređenja radi, nekoliko puta manja od recimo nekog pristojnog pojačala. Da ne spominjemo činjenicu da ukoliko kupite DI Box možete da nastupate maltene svuda i to bez tegljenja pojačala a da pritom ne brinete da li će se u klubu/na bini ili gdegod već naći jedno pojačalo za vas. Takođe treba imati na umu da je DI Box malo veći od kutije cigara tako da ga možete spakovati i u džep jakne.

Još jedna osobina koja krasi DI Box je svakako i to što može da radi kao mikrofonsko pretpojačalo i (neki modeli) imaju ugrađeno fantomsko napajanje neophodno za kondenzatorske mikrofone.

Od onoga što sam video i isprobao najviše mi se dopao Tapco sa svojom ponudom. Sledi kratak pregled specifikacija njihova dva DI Boxa

DB-1A

Image

The DB-1A is an Active direct box that can be powered either internally by two 9-volt batteries or externally by phantom power from a mixer. It also features:

* INPUT - Connect the signal source to this 1/4" unbalanced TS jack.
* POWER LED - Indicates when the battery or Phantom power is applied.
* THRU - This 1/4" input lets you connect an instrument to an amplifier onstage.
* PKUP/LINE – Lets you optimize for instruments like guitars and basses or keyboards
* SPKR – Configures input to accept speaker level outputs, from a guitar amp for example.
* GND/LIFT – Helps to eliminate buzz and hum due to ground loops in the sound system.
* OUTPUT - This balanced XLR jack provides a low-impedance mic-level signal for connecting to a microphone input on a mixer. If the mixer has phantom power, it can be used to power the DB-1A, which automatically switches power away to save battery life.




DB-1P

Image

The DB-1P is a passive direct box that features:

* INPUT - Connect the signal source to this 1/4" unbalanced TS jack.
* INST/AMP – Lets you optimize for instrument signals or amplifier outputs.
* FLAT/FILTER – Useful for eliminating hiss when connected to an amplifier output.
* THRU - This 1/4" input lets you connect an instrument to an amplifier onstage.
* OUTPUT - This balanced XLR jack provides a low-impedance mic-level signal for connecting to a microphone input on a mixer.
* GND/LIFT - Helps to eliminate buzz and hum due to ground loops in the sound system.

visackimarko
Posts: 51
Joined: 01 Jul 2007, 23:32
Location: Vrsac

Post by visackimarko » 02 Jul 2007, 09:23

Hm, to znaci da bi taj uredjaj radio kao neka vrsta predpojacala, te bi stoga mogao gitaru da spojim u Line IN?

Trenutno, gitara mi ide direktno u MIC IN, ukljucen MIC Boost, i tek sada se koliko toliko moze svirati. Kvalitet je realno gledano los. Izuzetno kratko trajanje tonova....

Ako bih uzeo DI Box, koliko bi to popravilo stvar?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 02 Jul 2007, 14:20

ZNAČAJNO bi popravilo stvar i DA, može da ide u line in tj. za to je i predviđeno.

visackimarko
Posts: 51
Joined: 01 Jul 2007, 23:32
Location: Vrsac

Post by visackimarko » 02 Jul 2007, 20:26

Dobro, popravilo bi stvar. Ali da li bi pojacalo signal?

Ja ovako uopste ne mogu da koristim gitaru na Line In-u, jer je ton uzasno tih, znaci bez pojacivanja signala, nista... :(

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 03 Jul 2007, 01:42

Samo ti uzmi DI box, pobodi u line-in i ne brigaj. Snimi jedan rif sa gitarom u mic-in i isti taj rif sa gitarom u DI boxu i u line-inu. Videćeš da su rezultati vredni uloženog.

visackimarko
Posts: 51
Joined: 01 Jul 2007, 23:32
Location: Vrsac

Post by visackimarko » 03 Jul 2007, 13:29

Dobro. Gde se moze naci najjeftiniji?
Ovde u Vrscu nema prodavnica muzicke opreme...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 04 Jul 2007, 01:43

Imaš u Artistu Behringerove (od nekih 2500 dinara pa naviše... sve zavisi šta sve imaju tj. neki imaju i amp simulacije) a imaš i malo višu klasu ali to ti za početak ne treba. Samo ti uzmi Behringera i mirna Bačka.

visackimarko
Posts: 51
Joined: 01 Jul 2007, 23:32
Location: Vrsac

Post by visackimarko » 04 Jul 2007, 02:22

Skupo mi je to. Nista preko 2000 mi ne odgovara...

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 04 Jul 2007, 02:45

Zovi artist i pitaj da li imaju Behringer DI 400. Trebao bi da bude oko 20e.
Uostalom, zovi prodavnice i pitaj koji im je najjeftiniji.
A ovo za line-in. Ili ti je output iz gitare uzasno slab iz nekog razloga ili nesto nije bas kako treba sa audio kartom. Kod mene na kartici stoji pojacano na nekih 10% i dovoljno je glasno. Tj. sve ostalo klipuje.

visackimarko
Posts: 51
Joined: 01 Jul 2007, 23:32
Location: Vrsac

Post by visackimarko » 04 Jul 2007, 09:47

Gitara je nova, problem nije do nje.
Kada je spojim na MIC in, zvuk je takodje izuzetno slab, isto kao i na LINE in-u. Medjutim, postoji opcija MIC BOOST. Kada se ona aktivira dobija se koliko toliko normalan signal.
Medjutim, ne postoji opcija LINE BOOST. Tako da ta zvucna definitivno zahteva da u Line IN dolazi vec pojacan signal...

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 04 Jul 2007, 12:06

Pa pazi to sto je gitara nova, ne znaci nista. Moze da bude i do nje.
Ali pre je zvucna. Moja zvucna je pokazivala(i pokazuje) iste simptome. Ja sam ubo gitaru u mic in i posle toga nije radila normalno. U servisu su rekli da je spaljena...Sva sreca pa je bila najeftinija moguca.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jul 2007, 12:15

Rocket Roll wrote:Rekoh gore, da bi sve bilo "po PSu" treba ti DI box, nalik ovome:

Image

A on, slučajno znam, u Artistu košta 2800 dinara.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jul 2007, 12:15

Bodomovac wrote:Znači, za svaku gitaru treba jedno to čudo, jel? A može i pedala umesto toga? Ili aktivni magneti možda? Sry, ali malo mi nije jasno.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jul 2007, 12:16

Critical wrote:Kada si vec pomenuo DI box,imam jednu dilemu izmedju ova dva ,treba da dobijem neke pare sutra pa da malo dopunim opremu,tacnije da kupim DI pa da snimam k'o covek (zivce mi pokida GR2).

Dilema je izmedju sledeca dva modela

Image

Features
Switchable, extremely authentic speaker simulation

Internal battery automatically shut off when phantom power is connected

Direct connection of amplifier outputs with ratings of up to 3,000 Watts

Switchable input attenuation allows input levels of up to +48 dBu

Ground lift switch eliminates typical ground loop problems

Rugged, road-proof aluminum case

Stackable oversized rubber corners

Behringer OT-1 output transformer for full galvanic isolation and S/N ratio of over 100 dB

Engineered for electric guitar, the GI100 features a switchable speaker simulation designed by Juergen Rath that so realistically emulates a 4 x 12 in. cabinet .

_____________________________________________________________



Image
Features
Professional, multi-functional active DI box for all studio and stage applications

Behringer OT-1 transformer for ultra-linear frequency response

Super-rugged metal encasing with sturdy oversized rubber corners for increased reliability

Internal battery automatically shut off when phantom power is connected

Ultra-low noise operational amplifier for outstanding audio quality

Gold-plated XLR and 1/4" input/output jacks (XLR balanced)

Direct connection of amplifier outputs with up to 3,000 Watts

Switchable input attenuation allows input levels of up to +50 dBu

Ground Lift switch isolates grounding circuit for hum elimination

Manufactured under ISO9000 certified management system

_____________________________________________________________
Razlika u ceni izmedju ova dva DI-a je oko 4e,prvi je 49 a drugi je 45e.
Meni je prvi zapao za oko najvise zbog cabineta ,koji je kako pise dosta realan ,ali ja to jeli ne znam dok ne probam .
Pa ako je neko bio u prilici da koristi jedan od ova dva (ili mozda oba ) DI-a bilo bi lepo da me posavetuje. :lol:


P.S. Tema je iskoriscena maximalno ,Rocket je prodao mix-eticu ,tako da se ovo ne racuna u OFF :lol:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 12 Jul 2007, 12:16

Ako ti trebaju emulacije, onda ni jedan ni drugi nego ovaj plavi sa mog posta - idi na njegovu stranicu, http://www.behringer.com/GDI21/index.cfm?lang=eng , pa onda biraj "Virtual Gear Test" i videćeš šta sve ima u kutijici.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest