DI Box

Moderator: dejankuki

Post Reply
User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 09 Mar 2009, 17:00

nemanja010 wrote:Pozdrav svima, imam Vintage vec500 ozvucenu gitaru i zelim da je povezem na komp. Da li mogu nesto da zeznem ako je povezem direktno? Iz svih ovih postova nigde nisam video da li je rec samo o elektricnoj ili to vazi i za ozvucenu...
Zvucna je integrisana Realtek.
Nece nista da se pokvari, ko sto vise puta rekosmo, mozes da steknes gitaru u line in svoje muzicke kartice i to bez bilo kakvog di box-a. Tvoja gitara ima jos ugradjeni preamp pa ce bolje da legne u line in-u, ali odmah da ti kazem da snimanje akusticne gitare preko bilo kakve piezo ozvuke, uglavnom ne daje dovoljno dobre rezultate (mozes da pribelezis neku ideju i sl., ali nemoj da ocekujes snimak kakav si cuo na svom omiljenom albumu, to se radi sa pazljivo izabranim kondenzatorskim mikrofonima). U takvom usnimku piezo pokaze kristalno jasno sve svoje negativne karakteristike. Negativne samo u usnimku, to ne vazi za live, za svirke na bini, buduci da su ovakvi sistemi ozvuke gitara i pravljeni za live, a ne za studio.

nemanja010
Posts: 9
Joined: 06 Feb 2009, 22:44

Re: DI Box

Post by nemanja010 » 09 Mar 2009, 20:09

Naravno, ne ocekujem ja nista spektakularno, samo ne zelim da ono sto za sta sam pola godine skupljao pare ode u vetar zbog mnog (ne)znanja... :)

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: DI Box

Post by RR3 » 01 Apr 2009, 23:43

E ovako... citajuci o Di Boxu i snimanju sa kompa odlucio bi da kupim neki di box e sad sam u dilemi koji da uzmem pa ajde pisite po neki savet. Za oko su mi zapali ovaj V-TONE GUITAR GDI21 i ULTRA-DI DI20 oba naravno Behringer. Sad me zanima sledece V-TONE GUITAR GDI21 sam procito post o ovom modelu i preslusao primere i zvuci obecavajuce. Kontam da se za spajanje sa kompom u line in koristi XLR conektor e sad me zanima dali ima kod nas da se kupi i taj odgovarajuci kabl sa tim potrebnim djekovima?

ULTRA-DI DI20 a kod ovog vidim da ima dva kanala i od ulaza dva za mikrofon i dva za gitaru tako? mislim moze da se kaci dosta toga,nemora samo gitara ali mene za gitaru zanima... e sad zanima me kako tj koji ulaz moze da se kopca na line in u komp i onda koji ulaz ostaje za pedalu pa u pedalu gitara jel.

Jos jedno pitanje za lanac koje su varijante moguce za snimanje gitare na komp ja nesto kontam ovako pa ako neko ima bolju ideju neka jos pise. :D

1: Gitara >> pedala >> di box >> line in u komp.
2: Gitara >>pedala >> pojacalo >> ozvuceno nekim dinamickim mikrofonom >> di box >> line in u komp.
3: Jel postoji mogucnost da se spoji pojacalo na di box >> line in u komp?
to me bas interesuje ili mi za ovakvu varijantu potrebna i neka mixeta koju nemam a mozda cu imati za nekoliko meseci... nemam pojma. :roll: E tako ja sam se raspisao pa sad navalite sa savetima. :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 02 Apr 2009, 01:01

Da probam da odgovorim, mada verovatno da ce korisnici koji imaju prakticno iskustvo sa ovim GDI21 bolje da znaju (vec je o tome pisano, proveri stare teme, review-ove isl.).
GDI21 ako se ne varam, je optimalno povezati iz obicnog out-a (ne XLR, kononskog) sa line in ulazom na muzickoj kartici.
Uostalom, evo sta pise u user manual-u:
12. BAL OUT (to je ovaj srednji balansirani kenonski izlaz) BAL OUT is the GDI21's balanced mic level output. Use a high quility, balanced XLR (microphone) cable to connect the driver to a mixing console.
13. The unbalanced 1/4'' TS out connector sends the signal to your guitar amp.
Sto bi nas moglo navesti na zakljucak da nista od ovog nije u potpunosti optimizovano za ulaz na kompu.
Ali nize u specifikacijama pise i sledece:
Input impedance 1 MOhm
Output impedance 1 kOhm
... sto bi trebalo da bolje prilagodi izlaz za linijski (line in) ulaz na kompu.

DI20 je klasican di box, nema izlaz niske impedanse pa i nije predvidjen za povezivanje sa kompom, nego samo sa miksetom.

Jedino da improvizujes slicno ko sto sam ja...
Ja sam bio u specificnoj situaciji tako sto posedujem DI100, obican di box za povezivanje gitare ili basa sa miksom. Ali posto imam i Audigy SE muzicku karticu kod koje je line in isto sto i mic in (samo se podesi u playback control-u sta ti treba), napravio sam ovakav kabli - jedan deo balansiranog signala sam vezao za levi, drugi za desni i takvu malu bananu sam bockao u ovaj moj kombinovani mic/line ulaz i na kraju iz playback control-a izabrao mic. To je radilo relativno solidno, odn. bolje nego bez di boxa. Ali ja sam di kupio zbog povezivanja sa miksom, a ne zbog snimanja na kompu tako da je ovo u startu bila velika improvizacija. Tebi treba nesto kao GDI20 ili jos bolje neki mali preamp, sada ih vidjam sve vise i vise.

Pored vise puta pominjanih Behringer Ultramic 100 i 200, kao i ART tube MP, kako vec bese, skoro sam nailazio i na ove stvarcice:
PRESONUS TUBEPRE:
Image

PRESONUS BLUETUBE DP:
Image

STUDIO PROJECTS VTB1:
Image

SWISSONIC MP101:
Image

To si ti ovi za obicne ljude, ima i mnogo onih za neobicne... tj. profesionalce.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 02 Apr 2009, 01:14

RR3 wrote: Jos jedno pitanje za lanac koje su varijante moguce za snimanje gitare na komp ja nesto kontam ovako pa ako neko ima bolju ideju neka jos pise. :D

1: Gitara >> pedala >> di box >> line in u komp.
2: Gitara >>pedala >> pojacalo >> ozvuceno nekim dinamickim mikrofonom >> di box >> line in u komp.
3: Jel postoji mogucnost da se spoji pojacalo na di box >> line in u komp?
to me bas interesuje ili mi za ovakvu varijantu potrebna i neka mixeta koju nemam a mozda cu imati za nekoliko meseci... nemam pojma. :roll: E tako ja sam se raspisao pa sad navalite sa savetima. :ziveli:

1: Gitara >> pedala >> di box >> line in u komp. To je otprilike ovo o cemu smo pricali.
2: Gitara >>pedala >> pojacalo >> ozvuceno nekim dinamickim mikrofonom >> ne treba ti di box >> mic in u komp .
3: Jel postoji mogucnost da se spoji pojacalo na di box >> line in u komp? Postoji, ali ti ovde u stvari ne treba pojacalo, odn. nece imati nikakvu ulogu u usnimku, osim ako ti je lakse tako da sviras, tj. da se cujes...

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: DI Box

Post by RR3 » 02 Apr 2009, 23:50

Prvo se zahvaljujem na odgovoru sirac :ziveli:

E pa da ja sam ovde citao o DI20 a onda sam listajuci po forumu naleteo na post Rocketa i Dejanakukija i tako se zainteresovao za GDI21. :D kad si vec predlozio ove varijante pred pojacala zanimalo bi me dali ima toga kod nas i koje su cene? I naprimer ja bi najradije varijantu neki solidan mikrofon i ozvuciti pojacalo doterati zvuk i tako snimiti gitaru ali uvek mi se neko mota po sobi tako da bi mi sve to ometalo snimanje... :roll:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 03 Apr 2009, 00:25

Kod nas od preamp-a siguran sam da mogu da se nabave sl:
Behringer Ultramic 100 i 200
ART Tube MP i V3
i ova dva malo skuplja:
Presonus Tube pre i
StudioProjects VTB1V

Ova prva dva su solidna prelazna varijanta ako 1) nemas dovoljno para za neki interfejs sa preamp-om (preamp-i kostaju oko 50-60evra, USB/Firewire interfejsi duplo vise) i 2) vec si donekle zadovoljan kako se tvoja postojeca interna ili integrisana kartica ponasa i koristis uspesno ASIO4ALL, pa nemas preteranu latenciju.
Na kraju kada nabavis i dobar interfejs, ovakav preamp nece da se baci. Uvek mogu da se koriste kao Di Box na svirkama, mozda mozes da dobijes i dobre rezultate sa pojedinim usnimcima ako ga koristis pre interfejsa i ls.

Druga dva preampa kostaju malo vise, oko 100-120 evra, pa se treba zapitati da li je interfejs tipa M-Audio Fast Track i Line 6 GX ili UX1 ipak bolja varijanta. Ako ces prvenstveno da snimas gitaru bilo direktno, bilo preko dinamickog mikrofona, onda ti treba neki od ovih interfejsa. Ako ces ipak dosta da snimas i glas i za to naravno koristis kondenzatorski mik, verujem da su od jeftinijih preampa sa lampom ovo dobre kupovine. Cuo sam skoro neke reci hvale za ovaj StudioProjects.

Sve su to skroz kucne amaterske varijante, verujem da bi snimatelja u nekom ozbiljnijem studio bilo sramota da misterija slucajno u cosku spazi nesto od ovoga...



Swissonic MP 101 po kvalitetu i ceni spada u spada u red prva dva navedena preampa. Nisam siguran da li moze da se nabavi kod nas, ali to je uglavnom slicno. Bluetube DP je dvokanalna verzija Tubepre i jednako nabavljiva.

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: DI Box

Post by RR3 » 05 Apr 2009, 12:05

Znaci meni bi ipak vise trebao neki od tih interface nego klasican,obican di box... e na sajtovima mitrosa i jos nekim nisam video da iko ima nesto od toga,u Artistu ima na sajtu Line 6 UX1 a u Music media centru imaju M - audio Fast Track USB Computer Recording Interface kosta 10.900.00 dinara. :? a jel bi i kod M - audio morao da se zezam sa ASIO4 drajverima i slicno? Mene smara kod Line 6 sto ima mnogo opcija oko softvera sa svim onim mogucnostima pa mislim da bi mi bilo komplikovano da skontam celu tu pricu. :lol:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: DI Box

Post by Tiki the Boyler » 05 Apr 2009, 12:12

Ništa nije komplikovao.
Moj topla preporuka ti je Line 6!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2009, 12:57

RR3 wrote:Znaci meni bi ipak vise trebao neki od tih interface nego klasican,obican di box... e na sajtovima mitrosa i jos nekim nisam video da iko ima nesto od toga,u Artistu ima na sajtu Line 6 UX1 a u Music media centru imaju M - audio Fast Track USB Computer Recording Interface kosta 10.900.00 dinara. :? a jel bi i kod M - audio morao da se zezam sa ASIO4 drajverima i slicno? Mene smara kod Line 6 sto ima mnogo opcija oko softvera sa svim onim mogucnostima pa mislim da bi mi bilo komplikovano da skontam celu tu pricu. :lol:
Nase firme ne vole bas da azuriraju svoje sajtove, pa tako ono sto vidis tamo ne mora uvek da ima i u radnji i obratno. Moraces malo da se i prosetas po gradu.

Svaki interface ima svoj Asio pa tu stvari postaju manje komplikovane.

10.900,00 je prilicno bezobrazna cena za Fast Track USB, to mora da ima negde jeftinije. Cisto da imas orjentaciju, neka "evropska" cena je oko 80evra.

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: DI Box

Post by RR3 » 05 Apr 2009, 17:06

Hvala na prijateljsim savetima. Sutra cu s posla malo prosetati do Mitrosa i Artista pa cu videti sta imaju u ponudi i cene. i nekako kontam ipak Line 6 pa videcu jos samo malo da sredim nejasnoce. Naprimer jel mogu da na Line6 kaciti pedalu i snimati slicno gitaru na principu kao kad je direkt sa pedalom u line in u karticu i pritom imati pristojniji i upotrbljiv snimak gitare? Za razliku od "suvog" snimka kakav je kad se direkt kaci u line in.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 05 Apr 2009, 21:48

Kao sto se vidi sa slike:
Image
ili
Image
obe spravice poseduju ulaz za gitaru, to ti je ovaj ulaz pored kojeg je nacrtana stilizovana gitara. On sluzi da su u njega ukljuci gitara. Zvuk bi svakako trebalo da bude bolji nego li kad giataru sa efektima ukljucis u line in. Opet mogu da ti kazem da se ipak bolji rezultati u produkciji gitare mogu ipak postici sa Guitar Rig-om ili Amplitube-om, nogo li sa pedalama na koje si navikao. Tako ti je to bar kad snimas u sobi.
Opet mozes da iskoristis mikrofonski ulaz na UX1 i snimis gitaru sa pojacalom preko mikrofona.

Samo jos jedna napomena. Ovaj UX1 nema fantomsko napajanje, te se stvari malo komplikuju ako bi da u snimanju gitare preko pojacala nekad pozeleo da koristis kondenzatorski mik. Ali u sustini, Sm57 ce ti biti dovoljan za ovu varijantu kucnog usnimavanja.

RR3
Posts: 52
Joined: 16 Feb 2009, 02:17

Re: DI Box

Post by RR3 » 05 Apr 2009, 23:31

Hvala sirac na pomoci :ziveli: sutra cu da vidim u Mitrosu sta imaju... nemam vise ideju sta bi mogao da pitam,sve mi je jasno. :D

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: DI Box

Post by frkadela » 05 Apr 2009, 23:33

RR3 wrote:Hvala sirac na pomoci :ziveli: sutra cu da vidim u Mitrosu sta imaju... nemam vise ideju sta bi mogao da pitam,sve mi je jasno. :D
Razmisli malo, uvijek ima još... :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: DI Box

Post by sirac-šunka » 06 Apr 2009, 00:00

RR3 wrote:Hvala sirac na pomoci :ziveli: sutra cu da vidim u Mitrosu sta imaju... nemam vise ideju sta bi mogao da pitam,sve mi je jasno. :D
Molim i drugi put.
I pogledaj na vise mesta, mozda ima negde po nesto i jeftinije :wink:
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest