Koja klavijatura mi je potrebna?

Moderator: dejankuki

Post Reply
Ave
Posts: 49
Joined: 18 Oct 2009, 18:06

Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Ave » 23 Feb 2013, 16:59

Pozdrav svima. Hteo bih da nabavim neki jeftiniji master kontroler (do 100€) sa kojim bih kontrolisao vst-ove na racunaru i tako se malo zezao i nesto snimao u Cubase-u ili nekom od tih programa. Nista preterano ozbiljno, ali da moze lepo da ispadne.

E sad, zanima me cemu sluze one dodatne kontrole na tim klavijaturama tj. oni slideri i oni potenciometri, da li mi je to neophodno, ili mi je dovoljna klavijatura bez tih opcija...? Pitam, jer u slucaju da mi nije neophodno to, kupio bih neku sa 61 dirkom tj 5 oktava. I kad smo kod toga, koju klavijaturu mi preporucujete, da li vrede one Alesis i Begringer do 100€?

EDIT: Izvinjavam se ako tema nije na pravom mestu.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Reverse » 23 Feb 2013, 18:42

Slajderi i potenciometri sluze za kontrolu zvuka u realtime-u, dok sviras mozes da menjas volume, filtere i sta ti padne na pamet.
Do 100E a 5 oktava slabo da ces nesto da nadjes a da valja. Moze da ti posluzi i taj behringer (verovatno mislis na UMX) da zabelezis neku melodiju,
ali za bilo kakvo ozbiljnije sviranje, dirke su neupotrebljive. Najbolje da probas sve iz te nize klase pa vidi koje dirke ti najvise odgovaraju.

Ave
Posts: 49
Joined: 18 Oct 2009, 18:06

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Ave » 23 Feb 2013, 22:01

E, hvala na odgovoru! :)

A cek da pitam posto nisam bas iskusan... Ne znam koliko je meni potrebno da sve to menjam u realtime-u jer cu ja to da radim samo kuci, nista ozbiljnije, live, i ostalo? Ono sto imam u planu je samo da se zezam sa vst instrumentima i ponesto snimim i cackam u Cubase-u. Da li cu moci sva ta podesavanja da podesavam na racunaru na tim plug-inovimia ili Cubase-u ili cemu vec, ili su mi neophodne te kontrole na klavijaturi?

Inace, nisam klavijaturista, pa mi nisu nesto bitne dirke mnogo, a i zadovoljio bih se i sa 4 oktave... bitno mi samo da mi ne stane klavijatura za godinu i po dana i da onda mogu da je bacim... :O.o:

Uzgred, da li je tacno da se taj Behringer UMX 61 (onaj sivi, a ne crveni) vise ne proizvodi? Na sajtu mitrosa postoji i cena i sve, ali pre par dana sam tamo svracao pa mi rekose kao da se ne proizvodi vise...

Nasao sam neke varijante cija mi cena odgovara sa 49 dirki, pa ako nije problem, interesuju me tvoja misljenja i misljenja ostalih...
PRODIPE Pro Key 49
ESI KeyControl 49 XT
M-AUDIO KeyRig 49
M-AUDIO Oxygen 49 (3rd Gen)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Reverse » 24 Feb 2013, 02:48

Pa i nije ti potrebno, sve sto odradis na toj klavijaturi mozes i da "nacrtas" u Cubaseu. E sad, nekome je lakse ovako ili onako, stvar navike.
Definitivno je brze sa kontrolerom, ne moras ni u realtime. Prvo snimis melodiju pa pustis ponovo da snima i samo vrtis potenciometre. Definitivno je brze nego da crtas linije u Cubaseu :)

Probao sam par Behringera i M-Audio, ovaj Esi i Prodipe nisam. Stajaznam, jos nisam nasao jeftinu midi klavijaturu da ima bar solidne dirke.
Ali posto nisi klavijaturista nece ti biti bitno, bar u pocetku. Od ovih navedenih Oxygen 49, zbog hrpe kontrola.
Koliko ce to da radi, ne znam. Malo pa procitam na netu da crkavaju ti jeftiniji kontroleri i posle godinu dana, nekome pa rade i po vise godina bez problema.

Ave
Posts: 49
Joined: 18 Oct 2009, 18:06

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Ave » 24 Feb 2013, 03:51

E hvala na odgovoru i objasnjenju...

To i mene brine sto pricaju za te jeftine kontrolere, mada za M-AUDIO to nisam cuo, dok za Behringer jesam na vise mesta... Izgleda da cu da uzmem ovaj M-AUDIO, ne znam sta bih mogao bolje da nadjem za te pare, a ne bih bas da uzimam polovne, bas iz tog razloga sto su to jeftinije stvarcice pa ko zna sta moze da im bude... Hvala @Reverse! :bow:

Ako neko ima jos kakav predlog, neka napise... :)

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by SomiKnight » 24 Feb 2013, 12:28

Ja sam imao esi taj koji si pomenuo, vratio jer ima falinku sa crnim dirkama da povremeno izbaci full velocity iako je dirka stisnuta skroz lagano. Ne znam da li je bilo samo do mog primerka ili je tako na svim.
Tako da ne bih ti esi preporucio, kao ni firmu za koju si dao linkove, jer bez obzira na neispravan uredjaj, sto sam mogao da im demonstriram za bukvalno manje od 5 minuta, oni su cekali zakonski 15-ti dan da mi vrate novac. A i za to sam morao da ih zovem telefonom 5 puta.

Probao sam i po neki maudio, ali meni su dirke skroz mekane, kao sundjer, bas lose. Mada ti kazes da ti nisu bitne, ali cisto da prenesem moje iskustvo.

Inace na kraju sam doplatio i za 180e uzeo roland a500s, i zadovoljan sam. Jednostavno nista jeftinije a da iole valjaju dirke nisam nasao. Na esi su dirke slicne ovom rolandu, za nijansu losije ali roland je osetno kvalitetniji uredjaj generalno.

Slabo sta imaju prodavnice na lageru , ja svratio u mitros da probam neku, imali su bukvalno jedan model sa 49 dirki, i to maudio neki od 350e ili nesto tako.

Ja licno bih uzeo za to sto tebi treba ovaj roland, i korg nanokontrol za slajdere i potenciometre, ali ta dva zajedno izadju oko 220-230e , sto je dosta skuplje nego sto si hteo.

Ako ces ipak samo da se zezas, onda uzmi bolje taj maudio da ne bacas pare.

Ave
Posts: 49
Joined: 18 Oct 2009, 18:06

Re: Koja klavijatura mi je potrebna?

Post by Ave » 24 Feb 2013, 12:48

Pa ja gledao po radnjama ovde u Beogradu, ovi mi bili najjeftiniji za te modele...

Jbg, mnogo bi mi bilo 200+ eura... Ovaj M-AUDIO mi je plafon sto se tice cene, to je oko 130€, a koliko vidim ovi ostali u tom cenovnom rangu su losiji... tako da verovatno cu uzeti taj M-AUDIO, valjda ce biti ok za to sto meni treba...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest