Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Moderator: dejankuki

Post Reply
shuster
Posts: 36
Joined: 02 Feb 2013, 12:54

Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by shuster » 15 Jan 2016, 04:05

Pozdrav svima, mislim da ce ova tema mozda nekome razresiti dilemu izmedju "digitalne miksete i audio interfacea", tj , da li ima razlike u kvalitetu signala izmedju ova dva.

Dakle, zanima me da li je jedina razlika ta da se digitalna mikseta korristi u slucajevima kada vam treba dosta ulaza koje mozete da kontrolisete kompresijom, ekvilajzerom itd.direktno na mikseti, tako da analogni signal "OBRADJEN" dospe u racunar kao digitalni signal....dok sa druge strane Audio Interface direktno prevodi sirov zvuk u digitalni oblik koji dalje moze da se obradjuje ( kompresijom, ekvilajzerom itd.) u racunaru tj DAW-u???
Da li je taj "obradjen" zvuk koji dolazi iz miksete u racunar kvalitetniji od onog koji se obradjuje u DAW-u raznim pulgin-ovima i koji je dospeo u racunar preko Interfacea? Primer: Da li ce biti isti kvalitet zvuka ako svoj glas snimim miksetom i derktno na njoj podesim parametre za eq ili kompresor od onog kojeg snimim Audio interfaceom i obradim identicno na racunaru u svom DAW-u? Nadam se da ce biti nekih ogovora :roll:

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by dejankuki » 15 Jan 2016, 21:31

Ajd da pokusam ... ukoliko mikserta nema USB ili FIREWIRE konektor... posedovanje audio interfejsa je potrebno. Ukoliko ima onda mikseta igra ulogu interfejsa.
Opet, ces taj signal (iz analogne miksete, bez usb ili firewire konekcije) morati da dovedes u kompjuter nekim interfejsom... zvucnom kartom ili ekternim uredjajem.. ned'o ti bog da radis na integrisaim karticama... ili nekom muzickom do 10-tak evra. Mislim... propistaces od muke, uklapanje deonica, razimoilazenjem snimaka.. i tako dalje...

Alesis, behringer, Peavey... i jos mnogi imaju miksete SA USB-om i /ili FIREWIRE-om


Hint
gogle search, usb mixer interface

shuster
Posts: 36
Joined: 02 Feb 2013, 12:54

Re: Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by shuster » 16 Jan 2016, 23:53

Hvala na odgovoru :D ali u sustini mi nisi mnogo pomogao, zanima me da li je kvalitet zvuka koji je snimljen digitalnom miksetom bolji od onog koji ide iz interfejsa. U svakom "kucnom studiju" ili bilo kom drugom postoji bar jedna mikseta sa efektima, dodatni hardveri koji svetle u pozadini i dosta kostaju, a opet moze da se koristi samo jedan interfejs od 400e i da se produkcija muzike radi na racunaru, ...takozvani "mixing in the box" :D I sad, da li ima razlike u kvalitetu kada se koriste skupi hardveri ili kad se sve radi na racunaru. Malo sam prosirio sad celu pricu ::ranting:: u sustini, Da li su nam zaista potrebni svi ti externi efekti, ekvilajzeri kompresori, preampi, digitalne miksete ako celukupan zvuk mozemo da uredimo digitalno u nasem DAW-u samo uz pomoc interfejsa koji ce analogni signa pretvoriti u digitalni???

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by dejankuki » 17 Jan 2016, 22:02

shuster wrote:zanima me da li je kvalitet zvuka koji je snimljen digitalnom miksetom bolji od onog koji ide iz interfejsa.
Ako digitalna mikseta znaci interfejs, onda je svejedno da li ides miksetom ili interfejsom. A ako digitalna mikseta znaci obicni konektori L i R out, sa digitalnim efektima.. onda kvalitet zvuka odredjuje zapravo interfejs ili muzicka kartica kojom da dva analogna signala ofarbana digitalnim efektima dovodis u kompjuter. Znaci u tom slucaju ti "posrednik" u vidu interfejsa ili muzicke kartice ne gine. Zapravo kazi ti meni sta TEBI znaci digitalna mikseta.
shuster wrote: U svakom "kucnom studiju" ili bilo kom drugom postoji bar jedna mikseta sa efektima, dodatni hardveri koji svetle u pozadini i dosta kostaju,
Mozes da imas brdo efekata, u eksternim uredjajima na koji ces da potrosis pare i da imas los kvalitet a opet mozes da radis samo sa efektima iz kompjutera. Kvalitet zavisi od tvog umeca da radis sa njima. Danas postoje pluginovi koji kostaju po 300-400 evra, a postoje i sijaset besplatnih koji rade fenomenalno. Nije neophodno da imas eksterne efekte koji ce realno da ti stoje upaljeni a da ne radis nista na njima. Plus to sad zahteva kilometre i kilometre kablova da se poveze.
shuster wrote:Da li su nam zaista potrebni svi ti externi efekti, ekvilajzeri kompresori, preampi, digitalne miksete....
Rekoh, ne treba ti.. Cak sam negde procitao da se sve vise izbegavaju ti eksterni efekti, a sve vise koriste plug inovi ili efekti koji dolaze sa programima. No, ako zelis da napravis full money-making studio koji ce sem sto ces da ulazes u njega i da ti zaradjuje pare, onda pusti masti na volju.
shuster wrote:...celukupan zvuk mozemo da uredimo digitalno u nasem DAW-u samo uz pomoc interfejsa koji ce analogni signa pretvoriti u digitalni???
Pa da...

shuster
Posts: 36
Joined: 02 Feb 2013, 12:54

Re: Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by shuster » 19 Jan 2016, 02:41

Hvala na odgovorima :D .U sustini, dosli smo do zakljucka da se muzika danas radi digitalnim putem, nisu vise potrebni skupi hardveri za dobar zvuk vec oni uglavnom sluze da bi studio izgledao profesionalnije , znanje u programu i rad sa efektima odlucuju kvalitet zvuka kao i jedan interfejs sa kvalitetnim preampom koji konvertuje zvuk u digitalni oblik i naravno ostale stvari kao sto su mikrofon akustika i tako dalje, inace nista mi mi konkretno ne treba pokrenuo sam temu da vidim da li je to stvarno tacno, stalno gledam skuoe miksete preampe razne rivjue na internetu pa sam se iskreno smorio sto imam samo jedan interfejs a ne znam kako bih nadogradio opremu... :D

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Digitalna mikseta ili Audio interfejs

Post by ssmc » 19 Jan 2016, 04:44

shuster wrote:Hvala na odgovorima :D .U sustini, dosli smo do zakljucka da se muzika danas radi digitalnim putem, nisu vise potrebni skupi hardveri za dobar zvuk vec oni uglavnom sluze da bi studio izgledao profesionalnije , znanje u programu i rad sa efektima odlucuju kvalitet zvuka kao i jedan interfejs sa kvalitetnim preampom koji konvertuje zvuk u digitalni oblik i naravno ostale stvari kao sto su mikrofon akustika i tako dalje, inace nista mi mi konkretno ne treba pokrenuo sam temu da vidim da li je to stvarno tacno, stalno gledam skuoe miksete preampe razne rivjue na internetu pa sam se iskreno smorio sto imam samo jedan interfejs a ne znam kako bih nadogradio opremu... :D
Ne bavim se studijskim snimanjem, niti tom vrstom posla uopšte, ali čisto da napomenem, imaš dosta zabluda u shvatanju ovde, barem što se tiče osnovnih stvari. Mrzi me sada da pišem korak po korak.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest