Firewire vs USB

Moderator: dejankuki

Post Reply
User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Firewire vs USB

Post by Rockatansky » 12 Jun 2017, 12:44

Vidim da ima nekih eksternih muzickih kartica na oglasima koje su Firewire, a ne USB...

Sta su prednosti i mane u odnosu na USB?
Jel mi onda treba i posebna kartica sa Firewire prikljuckom, nisam gledao, a tesko da ga imam na ploci fabricki...

Svrha je naravno da snimam djitru na kompu...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Firewire vs USB

Post by dejankuki » 12 Jun 2017, 22:21

Ne znam kako danas stoje stvari.. ali pre neko vreme je bilo da USB sigurnije rade u odnosu na FW uredjaje... naravno to je zbog ne bas srecno uradjenih drajvera...a sa duge strane ako nemas FW konektor, moras da kupis dodtnu kartu tj hardver i onda drajveri i OS podrska i uskladjenost tih drajvera, onda drajveri za FW kartu i na kraju celokupna masina iliti PC.No medjutim, bzirom da imamo USB 3.0 mislim da su brzine slicne, ako ne i na strani USB 3.0. Najveca prednost FW je da je kud-i-kamo brzi i pouzdaniji. Narocito se to ogledalo prilikom snimanja u vecim rezolucijama (vece od 48kHz ili 24 bita), jer FW salje stream data odnosno kako dolazi, tako prosledjuje, dok USB salje pakete podataka. To je bilo na strani FW, ali pod uslovom da ti se sve pogodi.. No sad su brzine i sve ostale dzidza-bidze priblizne, kompjuteri jaci, memorije u stotinama GIGAbajta i nebitno je danas dal imas USB ili FW... Ali, kako se kome zalomi.. CAK koliko god da je FW super, glasam i dalje za USB, jer je rasprostranjeniji i drajveri su sredjeniji. Dok kod FW rekoh, kako se kome sta zalomi u lancu.
Prema MOME iskustvu, FW je odlican za video capturing, odnosno za snimanje na kompjuter sa eksternog uredjaja. USB2.0 ume da ima drop frames. Audio sam radeo u USB2.0 bez nekih vecih problema, a sa 3.0 nisam jos... tako da... to biti moje misljenje. :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Firewire vs USB

Post by Rockatansky » 13 Jun 2017, 07:41

Aha pa da i ja kontam, da bar imam vec FW prikljucak pa da razmisljam o tome, ali ajde jos kupiti karticu, pa njeni drajveri, i tako dalje...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Firewire vs USB

Post by komil » 13 Jun 2017, 07:56

Ukratko, sve suprotno od ovoga što kaže dejankuki. U 99% posto slučajeva će sprave na fw biti baš u svakom pogledu bolje i pouzdanije nego usb2.0.
Što se tiče kartica za fw interfejs, to je jeftino, za tipa 500dinara se nađe a veoma kvalitetna za 1000din. Najceća mana fw interfejsa je što treba biti discillinovan prilikom kačenja i skidanja uređaja, nikako naživo.
Potraži teme na forumu, pidalo se o fw vs usb.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Firewire vs USB

Post by dejankuki » 13 Jun 2017, 16:50

Bez da se svadjamo... aj molim te opet procitaj sta sam napisao...
Uglavnom sam rekao da je FW bolji i superiorniji, ali da je danas manje bitno da li FW ili USB... a i na gooomili stranih foruma je ista situacija... FW JESTE bolji, ali niko ne kudi USB, cak ga i vise preporucuju za AUDIO... 2.0 je pribliznih performansi.. a 3.0 je i boljih... brzina/stabilnost i pouzdanost... e sad... ima tih zajebancija oko drivera... od firme do firme. Kao sto neke ploce radije prihvataju nVidiju, a neke Radeon.. tako i ovde... neki sklopovi bolje prihvataju FW, a neki losije....

Ali, nema ve... neka se covek odluci.. ima i za i protiv...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Firewire vs USB

Post by komil » 13 Jun 2017, 19:54

Ne bih ni ja da se svađamo, ali što pišeš i način na koji pišeš nije baš blizu istine.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Firewire vs USB

Post by Rockatansky » 13 Jun 2017, 20:58

Hvala na "obadva" odgovora... :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Firewire vs USB

Post by komil » 20 Sep 2017, 16:04

:) Izgleda da ćeš morati sam da istražiš ili stekneš iskustvo.

FW je pravljen upravo za ovakve primene, prenos audija, stoga je za tu primenu direktan i jednostavan, a USB je pravljen univerzalnije, što komplikuje stvari.
FW radi na principu striminga, dok USB pravi pakete, čime je FW bolji u sinhronizaciji (tako u praksi i latenci), a time što se ne pravi paketi prenosi se i nešto manje podataka. Dalje, FW je dvosmerni, dok je USB jednosmerni prenos, što za audio nije baš presudno, ali opet, ovakve "komplikacije" u praksi utiču na stabilnost rada, drajvera. Dalje, taj USB već koristiš za ko zna šta pa nije ni zgodno da ti resurse USB-a karta deli sa ko zna čime, dok ćeš FW koristiti samo za audio kartu. Dalje, USB karte su se do skora pravile isključivo zbog lakoće povezivanja, te je samim tim mnogo veći izgled da je FW na koju naletiš svakako ozbiljnije urađena. Možda je taj argument malo neozbiljan, ali s obzirom da za većinu kartica prozvođači pišu otprilike isto, nije lako znati zaista kakva je koja dok se ne proba pošteno.

FW kabl u praksi ne bi uopšte smeo da se uključuje dok su mašine uključene (pa čak i samo uključene u struju, ne i zapravo uključene). To mu je mana.

FW je već star, a USB 3.0 je tu. Međutim, pogotovo ako gledaš polovne muzičke kartice, još uvek je bolje FW nego USB. U praksi mi je svaka FW karta koju sam video bolje radila nego USB 2.0.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest