Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Moderator: dejankuki

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Post by Rocket Roll » 17 Jan 2007, 16:21

...je, dok ovo pišem i koliko ja znam, SoundBlaster Live! 24-bit.

Razlog zašto uopšte pominjem ovakvu stvar je - znam da svi kuburite s parama, i da mnoge izdržavaju roditelji, i da bi mnogi pokušali da "uprljaju prste" radom na muzici, a da pri tom imaju vrlo ograničene fondove, te da ih roditelji gledaju sluđeno "Zvučna kartica od sto evra? Šta ti pada napamet?"

S druge strane vam ne treba baš bilo šta što se zove zvučna kartica, bocka se u prazan PCI slot i dolazi u fancy kutijici. Može se raditi, svakako, i na čipsetu sa Asio4All drajverima, nemojte da se oko toga brinete - ALI, ako već razmišljate o zvučnoj kartici, ne uzimajte ništa što nema barem 24bitan zvuk. Pre svega zbog toga jer gorepomenutu 24bitnu stvarčicu dobijate za 30 evra, odnosno, da kažemo, 2500 dinara, a drugo što ćete i na običnim no-name 2.1 zvučnicima ČUTi razliku između 24bitnog i 16bitnog (standardnog za CD, ostale audio i .mp3 fajlove) zvuka, naročito ako su zvučnici malo "odvrnuti".

Ako nemate ni 30 evra, tough luck, ne očajavajte, kvalitet se čuje i na mono snimku na kaseti. Ali razmislite - imate li mobilni telefon od 200 evra? Za to vam nije bila frka da iscimate matore? Imate li neku sličnu, bezobrazno skupu stvar? iPod plejer, najnoviju Benetton duksericu? Koliko ste prošli mesec dali na cigare, provod, piće?

Presumerite svoje prioritete.

Još jedan razlog - da polako završavam - zašto ipak nije loše uzeti taj Creative jeste što ruski tim programera (kX, čini mi se) već godinama razvija odlične drajvere za sve Creative kartice koji im bitno otključavaju potencijale.

Na kraju, ne zaluđujte se zvučnim karticama PrEkO SvAkE MeRe. To su, na kraju krajeva, samo konverteri koji digitalni zapis pretvaraju u audio impuls. Da, zvuk je sa njima bitno bolji, ali sam posao (recimo) sviranja VSTija odrađuje sam procesor, a iznad svega stoji vaša kreativnost. Ako umete, da ponovim, ono što umete će se dobro čuti i na integrisanom zvučnom čipu.

Još samo za kraj - pored te kartice će vam trebati - odnosno, bilo bi najbolje da imate - Fruity Loops 6 (XXL Professional Studio itd bla bla). Ne FL5, ne FL4, nego 6. Od šestice, Fruity radi (prilično dobro) ono što rade Cubase i slični programi, odnosno snima na više kanala, edituje zvuk kao SoundForge i ini, PLUS - a ovo mu je najveći plus - kontroliše sve VSTije ("softverske sintisajzere") tastaturom. Znači, ne morate (za prvo vreme) da molite rođake i prijatelje da vam pozajme za MIDI kontroler.

Toliko o minimalnom setupu za rad, sa disclaimerima: ovo važi "za ovu sezonu", dok se programi ne "ubajate" a hardver ne zastari; ja nisam prorok a ovo nije reč Ozgore Višlje; dobrodošli su komentari i kritike.

PS ovde su kX drajveri za skoro sve Creative zvučne kartice

Soundblaster Live! 24-bit na ITSvetu, beogradski cenovnik - http://itsvet.com/Creative-Live!-24-bit ... dcard-39-6
Soundblaster Live! 24-bit Homepage
SoundBlaster Live! na Wikipediji

Image

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 17 Jan 2007, 17:02

Dobar tajming :D . Sutra ujutro mi stize SB live. Bar se nadam, naime trebalo ja juce da stigne, pa onda danas pre podne, a sad - sjutra ::ranting:: :wallbash_2:

Nemam fruity, ali imam cubase sx3, i ne mogu nista normalno da snimim, zbog integrisane zvucne kartice. :?
No, doci ce i vreme za soundblaster, pa cu najzad postaviti neku muziku u odgovarajuci deo foruma :D

Mada ako neko trazi najjeftiniju profesionalnu napravu, onda treba odvojiti najmanje 80-eura. A za te pare moze kupiti jednu malu spravicu zvani TRANSIT, od firme M-Audio.

Image
Image

Transit radi po ASIO standardu. To znaci da nema kasnjenja zvuka na racunaru. Radi na USB portu, sa 96KHz + 24 bit.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 17 Jan 2007, 18:08

Odlično. Kada je dobiješ, ne zaboravi kX drajvere za nju, stvarno su "a must". Između ostalog, pazi sad ovo, Creative je okrenuo kanale na njoj da bi joj zvuk bio lošiji (imaš o tome tekst na kXovom sajtu) - napravili su hardverski desni i levi kanal, onda ih softverski izokrenuli kako bi, je li, prodavali i skuplje varijante svojih kartica. kX drajveri sređuju i to.

Ako ćeš da ukucavaš išta od softsyntheva, nađi FruityLoops 6, pošto svaki drugi VSTi (ne samo Fruityjevi) koji se otvori u njemu može da se kontroliše tastaturom. Na primer, Fruity će prepoznati Cubaseove synthove, LM-7 DrumSet na primer, pa ćeš moći da ih realtime kuckaš tastaturom.

Ovaj M-Audijev interfejs je... specifičan. Ako se ne varam (varam li se?) isti takav, ali jeftiniji (cca 2000-3000 dinara) pravi i Behringer (U-Control UCA202) i ja ga imam, ali je on specifičan komad opreme - da bi ga "terao" bez zvučne karte koja ima ASIO podršku, moraš opet da ideš preko Asio4All drajvera i opet ne menjaš zvuk koji izlazi iz računara - zvuk opet nastavlja "napolje" preko integrisanog čipseta (tj. zavisi od njegovog kvaliteta) osim ako nemaš monitore koji podržavaju S/PDIF ulaz (pa onda sa M-Audija šalješ digitalni 24bitni zvuk na monitore). Takvi monitori su minimalno 10 000 din.

Čemu onda služi? Da na terenu brzo prebaciš zvuk u digitalni signal, uteraš ga na komp i snimiš ga takvog (bez da opterećuješ hardver nekog laptopića ili da razmišljaš kakav je čipset na kompu na koji snimaš) a onda da ga obrađuješ natenane kada stigneš kući.

Image

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 17 Jan 2007, 18:18

Kao sto rekoh odlican tajming, :D , posto za ove kx drajvere nikad cuo. Naravno probacu ih.

Ovaj Transit ti je USB zvucna kartica. Ima ulaz (digitalni, i analogni), i izlaz(digitalni, i analogni). Jedino, bar sam tako procitao, ako snimas na 96Khz-u, onda nemas izlazni zvuk, ali ako snimas na 44,1 KHz, onda radi OK. :nixweiss:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 17 Jan 2007, 20:27

...odnosno imaš izlazni zvuk, ali samo S/PDIF. Klasična fora. Da mi treba samo S/PDIF izlaz, ne bih ništa kupovao - Gigabyteove matične ploče imaju ugrađen S/PDIF In i Out, ali šta onda sa tim digitalnim zvukom? Negde mora da postoji AD/DA konvertor, a to bi trebalo da bude sama kartica. Izem ti karticu za koju kupujem karticu :)

Obavezno, kako rekoh, kX drajveri, ne samo kao proba, nego kao obaveza... Bez njih SB Live radi samo sa DirectXom, ne radi sa VST plaginovima, a baš je poenta u VSTu. Bez njih se opet moraju instalirati Asio4All, kao da nemaš nikakvu karticu, a ovako kX drajveri otključavaju ASIO, dobijaš kX "komandni centar" koij CuBase (recimo) prepoznaje kao ASIO host i "obraća" se samo njemu.

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 18 Jan 2007, 12:47

Evo, ja narucio Soundblaster Live, a dobio Audigy. Koja je bolja kartica za snimanje?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 18 Jan 2007, 15:43

Uh... kontam da je sada kasno... Creative NIJE kartica za snimanje (bilo koja) nego je prvenstveno gamerska kartica i nekom referentnom zvuku tu ne možeš da se nadaš.

Jbg... kasno sam se javio

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Jan 2007, 16:39

Nikad nije kasno!

Nije "namenjena" snimanju, ali - razlozi koje sam naveo (novac, novac, novac) stoje. Pre svega...

Pre svega je, sa kX drajverima, definitivno nešto više od gamerske stvari. Ti drajveri su razvijeni za rad sa zvukom i otključavaju njen puni hardverski potencijal - jer, najzad, ona nosi E-MU čipove na sebi, samo su sa originalnim drajverima "obogaljeni"... Ne pričam o overclockingu kartice, nego o restauraciji isključenog.

I tako, da vas sad ne gnjavim... Ko je kupi, pa je koristi za zvuk, neće se pokajati. Naravno, neće kupiti M-Audio za male pare, ali će dobiti dovoljno ozbiljan zvuk (preći će tu "granicu").

vg78, Audigy je novija generacija. Ako si ga dobio za iste pare, bolje si prošao. Još jednom i neću više - kX drajveri obavezno.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 18 Jan 2007, 17:56

JAO! stavio sam kx pre par nedelja...ali sam se ipak vratio na asio4all...
Zar toliko znaci taj kx?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 18 Jan 2007, 23:27

Ja o njima ne znam previše - koristim E-MU 0404 koja je malo drugačije konstruisana - ali jedan dobar muzičar kojeg poznajem ima SB sa njima, a često sam kod njega... dakle, koliko znam:

Dobijaš kX Mixer bez kojeg ja sada ne bih mogao da radim (pošto sam se navikao na E-MUov PatchMix DSP) i koji je Fox prikazao u drugom threadu. Zatim, oni donose ASIO drajvere pisane baš baš baš za SB, ne "opšte" drajvere kakvi su Asio4All - a to jeste bitno, moj E-MU je došao sa UpOzOrEnJeM da koristim samo E-MU ASIO interfejs ako mogu, mada kartica podržava bilo koji... sigurnije je raditi sa stvarima pisanim samo za određeni hardver.

Verovatno je najvažniji kX Team moto, "Expanding the Potential Exponentially", jer bi poenta tih drajvera trebala da bude - koristiti svaki miligram snage kartice koju si kupio, i izbegavanja zaključanih a hardverski prisutnih komponenti. To znači - bolja DSP podrška, pa bit-to-bit snimanje, pa bolji routing zvuka...

Informacije su na http://kxproject.lugosoft.com/faq.php?language=en#Q18

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 19 Jan 2007, 09:00

OK da nije za profesionalno snimanje, ali je bolja od integrisane kartice. Npr. sada mogu da koristim Battery VST mnogo lakse. :D
Juce uvece nisam imao net, pa cu danas probati kx drivere.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 20 Jan 2007, 00:16

moracu ipak da ih stavim :/
aj videcu ove nedelje, pa cu sigurno imati par pitanja x)

i da, zelim malo da napadnem (friendly attack) fox-a.
Covece! Mi nemamo 129381 e za opremu (predpojacalo, zvucna od 150e, bla bla), mi snimamo ideje, i samo zelimo da zapisemo najbolje sto mozemo, rec je o najjeftinijoj kartici, a ova jeste najjeftinija. Jeste referenca za muziku, jer mozes snimiti i sa integrisanom ideju, da svako ko poseduje culo sluha, moze da cuje sta si hteo da kazes, i onda ako se nekom svidi, ili stagod se dogodo, mozes do pro studija da snimas....zar nisam upravu?

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 Jan 2007, 04:02

Jel znaš onu izreku "nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari" ?

E ovo ti je upravo to. Prvo si bio na integrisanoj i dosadilo ti je mučenje sa njom. Prešao si na creative i posle nekog vremena će živci popustiti kada shvatiš da ne možeš da staviš još jedan VST koji bi ti baš u tom trenutku bio potreban. Tada ćeš da uzmeš nešto bolje a Creative-a da garažiraš. Sve što "garažiraš ti je propala investicija. Bolje je da se strpiš i da skupiš novce pa kupiš nešto pristojno.
Isto je sa svakim komadom opreme.

Misliš da ja imam 129381 E za opremu? Brate... varaš se... Mnogo čega sam se odrekao da bih došao do nekih stvari.

Bottom line... ako želiš da se baviš muzikom i ako želiš već nešto da snimaš onda barem olakšaj sebi kupovinom pristojnog hardvera. Zašto? Da ne bi morao u pola ideje koju želiš da snimiš da se uhvatiš za glavu što ne možeš da nastaviš jer ti je neka slaba karika u lancu snimanja popustila. Eliminiši makar jednu brigu i više vremena posveti komponovanju. Mnoooogo je lakše a svakako produktivnije kada imaš sa čime da radiš. Primera radi: možeš ti davati ritam i udaranjem u šerpe i lonce različite dubine i materijala i budžiti da to daje nekakav zvuk ali to nikada neće biti zvuk bubnja a i daleko je lakše svirati na nečemu što je namenjeno za sviranje. Možeš isto i gitaru da sviraš preko muzičke linije pa opet ne znam ni jednog muzičara koji kaže "ma ne treba mi pojačalo, i ovako se sve čuje". Kontaš?

Ono što sam ja predlagao NIJE pro oprema. To je samo minimum nekog početka.

A inače na konto onoga "snimiš ideju pa posle odeš do studija i snimiš..." Koliko te košta svako snimanje u studiju? Koliko im para ostaviš? Šta misliš o ideji da te pare staviš sa strane pa umesto da odeš i potrošiš ih za jedan sat, kupiš sebi neki komad opreme i možeš da snimaš GODINAMA ako hoćeš bez pritiska i žurbe? Koliko puta ti se desilo da u studiju nešto odsviraš loše zato što žuriš i zato što si stisnut sa vremenom a posle nemaš vremena da to ispraviš?

Razmisli malo o ovome.

Ja što sam kupovao opreme nisam kupovao samo zato da bih trošio pare (kojih uzgred baš i nemam preterano mnogo) nego zato da bih pomogao svojoj kreativnosti i omogućio sebi da komfornije i bezbrižnije radim.

Jeste, velike su to pare... ali i velika odricanja i velika želja da nešto postignem.

Eto... to je moje mišljenje i iza toga stojim.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 20 Jan 2007, 15:27

Uvek si u pravu...nevredi sa tobom vidim ja :/
x))))
Nego, da, podrzavam te tu :)
Ali koliko tebe kosta oprema iz studija? I cak i ako imas tu opremu, nemas experience, i to ti treba...recimo...ja bubanj da snimam kuci..bas mi treba puno para :S treba mi mixeta, onaj Shure-ov komplet mic-a (recimo to je neki minimum)...a to je vec puno zar ne?

Kad smo vec kod ovog...koliko je to? :) i stalke za sve to, znaci kompletna oprema za snimanje bubnjeva

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 20 Jan 2007, 15:43

O mixerima smo već pričali i tu je sasvim razumno uzeti neki Tapco (odnos cene i kvaliteta najbolji) a ako dodaš još malo para dobiješ i FX mixer pa možeš onda recimo da dodaješ nekog reverba na pojedine kanale tj. elemente bubnja.

Mikrofoni za bubanj su the tricky part. Spomenuo si Shure. To je OK. Ali malo preambiciozno za sam start a i treba znati sa njima a nisam ni siguran da bi ti se rezultat baš mnogo dopao odmah u startu. Ima povoljnija varijanta. Raspitaj se malo o Samson setovima za bubanj. Jeftini su a sasvim propisno rade. Isto u obzir dolaze i malo skuplji Audio Technica setovi.

Eto... toliko...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest