Najjeftinija a 24bitna soundcard (odn.minimalni radni setup)

Moderator: dejankuki

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jan 2007, 00:33

Samo da dopunim Foxa, u Skyju sam video ovo - mada je skupa varijanta, al' oni bar napišu cene:

AKG EMOTION DRUM PACK, 469 €

- 4 x D440
- 1 x D550
- 1 x Tom Hapke-ova školaza bubnjare na DVD-u.

Image

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 21 Jan 2007, 15:03

E pitanje za Rocketa i vg78.

Koliku latenciju mozes da izvuces sa SoundBlaster Live! 24-bit?
E i da li se malo rasterti CPU dok radis na njoj :?:
vg78 wrote:TRANSIT, od firme M-Audio.
Transit radi po ASIO standardu. To znaci da nema kasnjenja zvuka na racunaru. Radi na USB portu, sa 96KHz + 24 bit.
...isto pitanje vazi i za TRANSIT...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jan 2007, 16:38

Sa SB Live! i kX drajverima - 10 ms bez ikakvih problema, 5.33 ms verovatno poslednja efikasna tačka (mada teoretski do 2,5 ms).

Latenca zavisi od toga koliko VSTa i VSTija teraš u isto vreme (niža latenca i mnogo efekata znači da će zvuk vrlo brzo da "prokrcka") ali, pre svega, zavisi od brzine procesora, RAMa, magistrale, koliko brzo hard disk "strimuje" podatke... Kartica je samo jedna od tačaka u lancu, a treba imati dosta dobru mašinu da SB Live! postane "usko grlo".

Rasterećenje CPUa je primetno kod svih kartica - ali ne onoliko koliko bi očekivao. To nema veze sa kvalitetom same kartice. Ponavljam, kartica je pre svega A/D i D/A konverter, dalju obradu zvuka preuzima program sa kojim radiš, a on se obraća procesoru.

Osim...

...ako koristiš efekte koji dolaze sa samom karticom i koje kartica podržava i obrađuje. U slučaju kX drajvera i SB kartica, to su DSP efekti, pisani za SB-kX kombinaciju: Reverb Lite, Stereo Chorus, Delay, Overdrive, M4Tube (TubeSound), Chorus, AutoWah, CL Reverb, ProLogica, RingMod, Eq10a, APS Flanger, APS AutoWah, Stereo/Mono Vocoders, Overdrive2, Encode4, APS Fuzz, Stereo Mix, Mono Mix, Pan, Pan x2, EQ Bandpass, EQ Highpass, EQ Highshelf, EQ Lowpass, EQ Lowshelf, EQ Notch, EQ Peaking, Frequency Splitter and Timbre.

Problem je u tome što oni nisu nužno "najbolji" efekti. Naprotiv - Lexicon Pantheon reverbi, recimo, ostaće još dugo najbolji reverbi. A oni rade sa procesorom, ne sa karticom... Isto važi i za sve ostale kartice - moj E-MU i Foxov M-Audio imaju takođe svoje "core effects" (za svoj E-MU znam da postoji i softsynth koji se "oslanja" na nju, Proteus), ali - kako da oni budu bolji od, recimo, WaveArts PowerSuitea?

Da sumiram, da, odteretiće ti procesor, da, zvuk će biti bolji, ali ne očekuj čuda.

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 21 Jan 2007, 17:24

Cubase mi kaze da 13ms. (ali ja imam audigy, i ne mogu koristiti kx drivere, samo asio4all). To je po meni vec prihvatljivo. Ako se dobro secam, ti se bavis elektronskom musicom, znaci tamo se vec mozda cuje, jer sve mora biti pic-pic. Ali kod snimanja gitare to je gotovo neprimetno, jer ionako postoji ljudski faktor, znaci ima netacnosti.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Post by toza » 21 Jan 2007, 20:41

Evo ovako. Prvo hvala za odgovore.
Da vg78, bavim se elektronskom muzikom i to zahteva
poprilichan broj vst-ja u isto vreme, tako da sa integrisanom
zvuchnom ne mogu da uradim bas sve. Sa druge strane ne bih
da puknem 150 ajvara za neku ultra kartu koja moze i da pere vesch.
A sa trece strane nisam siguran sta onda da jurim. Meni se chini
da je kombinacija jak procesor+24bit SB naracionalnija za sad.
Trenutno imam amd-a 1800+ koji radi na 2GHz i zvuchnu koja je
integrisana. Da li ima neko bolju bolju ideju sta da radim?
P.S. Latencija mi je bitna zbog midi controler-a...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jan 2007, 20:52

Pa zavisi koliko VSTa nameravaš da joj "krkneš", ali - for what it's worth - ja radim na latenciji od 5 ms, 24 bita, 48 000 Hz, CuBase 3.0.x.x, i kada gurnem dva "teška" VSTija (MiniMonsta i, recimo, Hyper Canvas) mom Sempronu (1,6gHz) sa 512 Mb RAMa, gotovo. Još eventualno jedan reverb i zvuk ozbiljno degradira.

Ali ima izlaz i za to, naravno. Radiš samo sa JeDnOm ili eventualno dve trake u isto vreme - ispeglaš, recimo, prvo bas i bubanj kako ih hoćeš, podesiš i odradiš EQ, efekte, master sekciju, drž-ne-daj, sve što treba, pa ih odmah EkSpOrTuJeŠ. Odmah. I uvezeš kao nove, čiste trake, isprocesirane kako si hteo, pa pomoću njih radiš dve nove trake, itd, itd, itd.

Ili staro dobro "Freeze" dugme u CuBaseu, to isto pomaže.

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 21 Jan 2007, 20:56

Ako hoces profesionalno da se bavis sa muzikom na racunaru, onda moras kupiti Macintosh :D :D . Posto najveci problem sa racunarom predstavlja windows i directX. Oni su napravljeni da bi cuo zvuk iz racunara, a u skorije vreme, da imas do jaja efekte u igrama. A tamo nije vazno da li cujes zvuk bez kasnjenja. Znaci mora se kupiti macintosh ili nesto slicno - znaci ostaje nam da pljujemo Gates-a, i koristimo dalje windows. :wallbash_2:

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 21 Jan 2007, 21:03

Ovo mi dade ideju...
Sta je sa linuxom? Da li je neko probao?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 21 Jan 2007, 21:13

Aha, ovi likovi:

Linux i Muzika, Tips and Tricks (<- ovo radi kao hyperlink).

Summarum jedinog Linuxasha koji govori srpski a radi muziku:

Avaj, jack je prva stvar koju trebate naterati da radi, to pretstavlja zvučni server (low-latency) koji sa audio hardverom komunicira preko ALSA drajvera [svaki iole moderan Linux (2/3 god.) ih ima]. Takođe je i "connection kit" (Jack Audio Connection Kit), tako da omogućava besprekornu komunikaciju između profesionalnih audio aplikacija za Linux, i to sve šiba na vrlo fin način. Ne može se baš nazvati zamenom za ASIO jer je ASIO drajver, ne server.
MIDI komunikacija se obavlja preko ALSA sequencer API-ja koji verovatno postoji na vašem sistemu ako koristite iole moderan GNU/Linux sistem.
Zatim je potrebno namestiti sve plagin API-je - LADSPA, DSSI, zatim i plug-inove (kojih baš i nema mnogo)
Posle toga je sve, manjeviše, pesma leta. Rosegarden (kompajlira se vekovima), Ardour (i ovome treba dugo), pa sintovi, ritam mašine, sempleri i vaš studio je gotov. Samo, obratite pažnju, nije to kao Cubase/FruityLoops/Cakewalk/štagod na Windowsu/Macu, nije to jedan program u kojem sačuvaš čitav projekat kao jedan fajl, pa iz istog programa renderuješ konačni wave fajl. U rosegardenu čuvaš MIDI sekvencu, ja lično posebno čuvam MIDI kompoziciju u jedan fajl (rosegardenov), a ritam sekvencu u drugi fajl (Hydrogenov). Kada hoćete da sačuvate konačni produkt kao wave fajl, potrebno je da prvo otfurate čitavu sekvencu u realtime modu sa pokrenutim Ardour-om koji sve zvučne signale prima na svoj ulaz, i snima ih (kao u studiju) na trake, na koje kasnije dodajete razne efekte i ostala čudesa...

Uf, toliko od mene za sada... Nadam se da će se neko snaći u svoj ovoj konfuziji...
Sve u svemu, ako nemate makar dodirnih tačaka sa c/c++ programerom, bolje ni ne pokušavajte da išta od ovoga sami radite, verovatno ćete se mnogo više namučiti nego što će vam posao veselja doneti.

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 22 Jan 2007, 01:06

Razmislite o ovome http://www.64studio.com/
Ja već dugo razmišljam i mislim da ću uskoro i da probam.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 22 Jan 2007, 09:54

Lakse je raditi u Cubase/Nuendo/Sonar/Reason/FL nego u linux-u ocigledno.
Tu je sve lepo spakovano, sve je ispred nas, dok tu moramo da koristimo oevojeni program za svaku sitnicu....mislim da je bolje da imas latenciju i da radis pola sata, nego da nemas i da radis 3 sata...
zar ne :)

a ovo za 64 bit....brate :) jos niko nema 64 bit CPU :) mislim niko od nas smrtinka :)

User avatar
Srdjan_wtf
Posts: 211
Joined: 15 Apr 2007, 19:57
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Srdjan_wtf » 18 Jun 2007, 00:11

hm, kakva je creative SB0570 sound blaster audigy SE 7.1 pci bulk zvucna kartica? treba mi za snimanje gitare, naravno i neko AMATERSKO kucanje bubnjeva u cubase sa DFH2 "farbama" .

hvala unapred. :)

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 17 Sep 2007, 14:19

khm, a sta mislite o Creative X-Fi Fatal1ty? Pre nego sto je otpisete kao "gamerski creative"...

A sta deklarise neku karticu kao "gamersku" ili "pro"? Nemojte mi samo odgovoriti "Pa karakteristike...", ako moze maalo detaljniji odgovor...

I gde mogu da nabavim M-Audio Audophile? I po kojoj ceni?

PS. Bavim se elektronskom muzikom, ako ce to uticati na odgovore...

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 17 Sep 2007, 14:24

M-Audio program nabavljaš u kompletu u Artistu. Razlika između gamerske i pro kartice je u rezoluciji najpre usnimka a onda i reprodukcije kao i optimizovanost iste da izvršava određene funkcije (al sam ovo sročio). Get it?

Acidum Dominicum
Posts: 38
Joined: 03 Sep 2007, 17:44
Location: Beograd

Post by Acidum Dominicum » 17 Sep 2007, 17:19

AHA, taj rad!! :)
A kako bih mogao da uporedim karakteristike te dve spomenute kartice? I da li ovaj X-Fi Fatal1ty spada u makar polupro kartice? Naime na nju sam prvi put naleteo u nekom hrvatskom casopisu u sklopu opsirne teme broja o elektronskoj muzici (sa posebnim osvrtom na kucnu produkciju), gde je bila predstavljena kao "poluprofesionalna", "skoro profesionalna" ili tako nesto...
A sta je "rezolucija najpre usnimka a onda i reprodukcije"?

btw, hvala na vremenu i odgovoru, i pored nekog ranijeg iskustva kapiram da mi je potrebno mnoogo teorije!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest