Monitoring za bubnjare

Moderator: dejankuki

Post Reply
User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Monitoring za bubnjare

Post by zolideathmetal » 07 Sep 2008, 13:52

Vec neko vreme se borim sa ovom temom :
"Kako uraditi dobar monitoring za bubnjare"

Sve sto je meni potrebno na svirci :
- Izlaz iz module-a za triggere (koristim trigger za dobos i bass bubanj).
- Clicktrack, koji cu da pustam sa laptop-a, ili neceg slicnog.
- Po mogucnosti gitare, vokali, tj. neki mix od tonca

E sad, ovako sam ja mislio. Kupim Behringer UB802, ili Xenyx 802 mixetu
Image
I malo pojacalo za slusalice, Behringer MicroMon 400
Image

2 izlaza iz module-a ubodem u 2 line ulaza, uradim EQ.
Izlaz sa laptopa u stereo in ( to samo meni treba ).

E sad, stim da mixeta ima control room out, i main out, da li postoji varijanta da clicktrack ne ide na main out. Kako ja vidim ne postoji. Kako ja mogu da uradim da mi 2 mono kanala (module) izlazi na main out, a clicktrack ne.

Ako nikako ne mogu, onda da li mogu da splitujem izlaz iz module-a (neki Y splitterom passivnim...ili aktivnim?) i tako da dam toncu direkt izlaz iz module-a, i meni u mixetu.
Evo i vece slike mixete.
http://cachepe.samedaymusic.com/media/q ... 9c4915.jpg

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Monitoring za bubnjare

Post by dejankuki » 07 Sep 2008, 14:05

Pa ako VEC hoces cliksource sa lap-topa sto bi uopste isao iz lap-a u mix... idi direktno sluske pa na glavu... ???
A miks od tonca mozes da uzmes ALI samo ako ih on ima pojedinacne na njegovoj mikseti... ali onda kako da ti dodju do slusalica a da zaobidjes main output... jedino opet preko lap-topa..
BTW. gledam nesto pa se mislim.. a mozda i mozes da odvojis signale onim tape-to control room.. ??? opet kontam, nisam siguran. Nisam imao u posedu. ali ovo kontam po nekoj logici.

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Monitoring za bubnjare

Post by Tiki the Boyler » 07 Sep 2008, 17:17

Sta god radio zaboravi da to radiš sa Behringerom - sje&aće ti ton najstrašnije! Tebe će da boli glava, a tonac će da se hvata za istu jer će iz razglasa da izlazi pačji prdež!

Nažalost...

Bolje uzmi neku zvučnu kartu sa čestitim linijskim ulazom i direktnim prolazom (bez latencije) pa obavi sve u njoj!

buca gitarista
Posts: 56
Joined: 26 Feb 2007, 10:38
Location: Beograd

Re: Monitoring za bubnjare

Post by buca gitarista » 07 Sep 2008, 18:37

Ovako, idemo redom:



-ako ti klik nije potreban, uzmi direktno izlaz za slusalice od tonca. Ili, sa nekog direct outa ili aux-a uzmes signal u tvoje pojacalo za slusalice, onda cujes sve sta izlazi iz miksete

Za drugo resenje ti treba malo bolja mikseta, tj ona koja ima 2 AUX/FX, npr XENYX 1204 (mi je koristimo duze vremena i uopste nije losa, zbog velicine, imamo jos miksera ali su veliki za nosenje :D )
- dva trigera ubodes u prva dva kanala. SEND 1 saljes signal prvog u miksetu (recimo, kick) a send 2 snare (sa dva kabla). Prostije, na basu pojacas FX1 i smanjis FX2, na dobosu obrnuto. Kablovi do glavnog miksera idu iz SENDova.
ne znam koji modul imas, ali moras da razdvojis nogu i dobos na direct oute (samostalne izlaze), a sve ostalo posaljes u veliku miksetu iz stereo para. Losa strana je sto bas i dobos prolaze kroz malu miksetu, i moze ponekad da pokvare ton koji se salje u veliku.
- sve isto kao i prethodno, samo sam izostavio da ova miksetica ima ALT 3-4 izlaze. Dakle, umesto u SEND, ubacis kablove u ALT 3-4 izlaze, panoramu na kick i snare levo i desno, i posaljes signal odatle (stisnes dugme ALT na tim kanalima),
- klik ubodes u treci kanal, i stisas oba crvena dugmeta, da ne ide signal napolje
- u stereo kanal ubodes izlaz iz glavne miksete (bilo bi dobro da ti ga posalje iz nekog AUX (FX3), onda moze da uradi samo tebi submix, tj da po svakom kanalu pojaca ili smanji AUX, kako tebi odgovara, a da se to ne afektuje na glavni zvuk). Uslov je za to da ima slobodan AUX kod sebe
- sve to slusas na slusalice

dakle, mnogo uslova i pretpostavki treba da bih ti napisao tacan setup.
ako sam nesto pogresio ispravite me, pa da predlozim jos nacina za monitoring bubnja iz iskustava mojih bubnjara i drugova

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Monitoring za bubnjare

Post by zolideathmetal » 07 Sep 2008, 18:49

Ok, ovo sto je Tiki rekao cu da zanemarim, nista ne fali ovoj mixeti, pogotovo ako teram semplove iz DM5, realno, izvor je los, muzika je death metal, nista tu ne mora da bude lepo (inace, video sam par svetskih bendova koji koriste behringer za monitoring....).
@Dejan - Treba mi clicksource i 2 kanala iz module-a. To je sve sto mi treba za pocetak, kasnije cemo ostalo.
E taj tape to control room i mene zanima. Ili aux send-return....ali nisam pametan, izlgeda da necu saznati dok ne kupim, pa isprobam sve varijante.

Ajmo ljudi, ko se razume u ovo? Pitanje je sledece "Da li ja mogu da ubodem 3 izvora signala u mixetu, tako da 2 izlaze na jedan izlaz (bilo koji, preporucljivo main), a sva 3 izvora na neki drugi izlaz (slusalice...kakav god izlaz)"

EDIT: post izdan nisam video na vreme, jedno pitanje, ne mogu to bez aux-ova? Tako radim sad na mojoj mixeti (ETEK..e TO je sranje), ali je glomazna, treba mi nesto sto manje.

EDITEDIT:
Ovako, na ovom UB802, uzmem module, i 2 kanala u 2 linijska ulaza. Iz laptopa, uzmem stereo signal i ubodem u TAPE IN. Stisnem dugme "Tape to control room", i ja slusam preko control room-a, a izlazim iz main-a.
Stim da moram da smixam stereo u mono, jer ce mi kick i snare biti panovani. (To je jos jedno pitanje)

TRECI EDIT :
Ako mixeta unistava zvuk, jel mogu nekako odmah posle module-a (na njegovom izlazu) da razdvojim u 2? da jedan dam odmah toncu, a drugi meni u monitoring. Neki splitter. Ko je radio sa ovima?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Monitoring za bubnjare

Post by Tiki the Boyler » 07 Sep 2008, 22:21

Ja sam za monitoring cijelog benda koristio Behringer HA4700 i to može da radi posao jer ništa iz njega ne ide u razglas.
Sprava ima glavni stereo ulaz + dodatni ulaz za svaku od četiri izlazne grupe, što praktično znači da svako u bendu može da individualno miksa do tri kanala (dva zajednička i jedan individualni)...
Da skratim priču... iako ćeš i ovo vjerovatno zanemariti, vjeruj mi da je bolje da ti tonac pošalje tvoj monitorski miks u jedan stereo kanal na mikser, a da ti po jednom mono kanalu pustiš sebi metronom. Ili ako hoćeš... tražiš od tonca full miks po stereo kanalu ili monitorski ako ima dovoljno AUXa po jednom kanalu, a samo propušten bubanj po drugom AUX-u, tako da ti imaš sva tri kanala u mikseru i sam sebi štimaš šta ćeš čuti. Imaš kontrolu a nemaš sjeban zvuk!

btw. Kada ja radim ton na većim koncertima nema šanse da mi bubnjar gura nešto kroz svoj mikser pa da mi šalje neke svoje sume! Tu se linija povlači! Bubanj ide direktno u moj mikser, a on može dobiti sve kanale nazad po Direct Out-ima ili AUX-a kol'ko voli!

p.s. Ko se još nije uvjerio koliko UB serija uništava zvuk neka ode do prve prodavnice i ubode mikrofon u mikrofonski kanal i posluša svoj glas na slušalicama ubodenim u taj mikser; a potom neka to isto uradi sa bilo kojim mikserom nešto više cjenovne kategorije (isključujući Yamahu MG serije, jer je to isto sranje samo po 5 puta višoj cijeni) i sve će mu se samo kazati!
Poslije katastrofalne SL serije UB je stvarno nešto najgore što su ikada napravili! Već na Xenyxu su neke stvari značajno popravili, ali ni on ne može prići staroj MX seriji! (sve Behringer)


p.p.s. Da ne bude zabune - nemam ništa protiv Behringera kao firme (i sam posjedujem neke njihove sprave), ali protiv loše opreme imam mnogo toga!

Image

Image

Image

i slično...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Monitoring za bubnjare

Post by zolideathmetal » 09 Sep 2008, 15:58

Ok,znaci ne dolazi u obzir da saljem toncyu zvuk IZ moje mixete. Znaci treba da splitujem signal PRE moje mixete.
Dakle, splitteri. Mono izlaz iz module-a treba da razdvojim na 2 signala (jedan meni jedan publici). Kako?
Samo Y kabel i to je to? Ako to uradim, hocu imati prevelike gubitke?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Monitoring za bubnjare

Post by Tiki the Boyler » 09 Sep 2008, 18:59

Recimo da ti je ovo neki minimum. Em dijeliš signal, em prelaziš na balansiranu vezu!
Vodi samo računa o pravilnoj atenuaciji jer voli da "zaklipuje" ako pretjeraš sa nivoom!

Image

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Monitoring za bubnjare

Post by zolideathmetal » 09 Sep 2008, 21:13

Kako deli signal? Nisam znao da DI to radi :S
Zar DI nema 1 ulaz i 1 izlaz?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Monitoring za bubnjare

Post by Tiki the Boyler » 09 Sep 2008, 21:38

Ima Ulaz (6,3mm), Link (6,3mm direktan izlaz signala) i Izlaz (XLR balansirani).

Šta misliš kako basisti na koncertima sviraju na svom pojačalu, ako se prvo ubodu u DI box i šalju signal direktno u mikser? :wink:

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Re: Monitoring za bubnjare

Post by zolideathmetal » 10 Sep 2008, 00:07

Ok, ovo mi je najskuplja varijanta zasad. Jel neko protiv old school Y splittera? Jel moze nesto gadno da se desi?

zipe
Posts: 83
Joined: 18 Apr 2008, 17:14

Re: Monitoring za bubnjare

Post by zipe » 11 Jan 2009, 12:11

izvinite sto ulecem sa pocetnickim pitanjem ali, sta je clicktrack?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Monitoring za bubnjare

Post by dejankuki » 11 Jan 2009, 12:15

Hmmm, mozemo clcktrack zameniti recju metronom...

dakle traka koja je uradjena za specificnu pesmu... mada stvarno je to isto k'o i metronom... ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest