DAW software rant

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: DAW software rant

Post by sinisake » 22 Apr 2013, 17:22

Naposletku, mozes efekte da dodas u Sound forgeu, a samo slozis trake i odradis miks u audacityju... :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 17:26

pod efekte sam mislio na amplitube...tu je bitno da u real time cujes kako zvuci, inace bih morao da snimim clean gitaru za chugga chugga u amplitube :metal: no fun :)

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: DAW software rant

Post by sinisake » 22 Apr 2013, 17:38

RTFM, onda. :lol:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 17:40

polazem velike nade u MU.Lab...inace mi RTFM ne gine. Nisam RTFM-ovao ni za eclipse, ni za Visual Studio, ali DAW ce mi doci glave :)

User avatar
Dushan S
Posts: 1037
Joined: 02 Jul 2008, 00:26
Location: Pančevo
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Dushan S » 22 Apr 2013, 18:20

bancika wrote:zapravo, nista od ovog sto sam instalirao nisam piraterizovao i nista nije tu zato sto je "najbolje". Reaper sam probao jer ima dobre recenzije i nije 4GB instalacija, Ableton Live sam dobio na disku uz focusrite scarlett, a cubase LE uz komplete 6. Logika mi nije bila "ovo koristi lady gaga pa cu i ja", nego "ovo mi dali, pa verovatno moze da zavrsi poso".
Imas free verziju Sony Acid-a ako bi da budes legalan pa skini i probaj.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: DAW software rant

Post by Mrav » 22 Apr 2013, 20:16

Razlog zašto nisi RTFM za Visual Studio ni za Eclipse je zato što (predpostavljam) znaš šta je source file, projekat, klasa i sl. A za DAW programe analogno tome moraš da znaš kako se radi uopšte mix. Šta je to track (ili kanal na mikseti) Bus, Aux, Sidechaining, kompresija i sl. Čini mi se da si preskočio ovaj bitni korak da bi razumeo kako se radi u bilo kom DAW, prouči malo šta želiš da uradiš pa ćeš moći to da uradiš i na analognom mikseru isto kao i u DAW (verovatno sa više opcija).

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: DAW software rant

Post by Kauto Labs » 22 Apr 2013, 21:39

tema je tipa "koji srafciger za ovaj sraf?"

program je sredstvo a ne cilj

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 22 Apr 2013, 22:03

Ovaj mu.lab mi se uglavnom svidja, uspeo sam da cujem gitaru u roku od 5 minuta i da uglavim mp3 backtrack. Nesto mi je cudno, a ne znam da li je to do ovog programa ili je to standard u oblasti koju ocito ne poznajem :)
Elem, kad pustim od pocetka lepo sviraju sve trake kako bi i ocekivao. Ako kliknem stop pa play (isto je dugme za oba), sledeci put svira samo moja traka koju snimam, backtrack se ne cuje. Ako premotam na pocetak pa pustim onda se cuje ok. Zvuci mi skroz kretenski, ne vidim sto bi tako radilo...ali rekoh da proverim.

Image

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

Re: DAW software rant

Post by toza » 22 Apr 2013, 23:47

Moj savet ti je da preskocis ovakve programcice... Dobar deo tih programa nije stabilan, pravi probleme u radu i pre svega cesto nisu kompletni.
Bolje onda nastavi sa Audacity-jem ili kao sto je pomenuo Dusan probaj Sony Acid.

Iskreno ti predlazem da naucis da koristis neki od DAW-ova koje si pomenuo na pocetku (one od kojih si pobegao glavom bez obzira)
i koristi ih u onoj meri u kojoj ti je to potrebno. Za osnove (konkretno osnove snimanja) potrebno ti je da izdvojis 10-20 minuta da naucis sve zivo o snimanju
u nekom DAW-u (ukljucujuci dodavanje efekata i peglanje zvuka) - govorim o YT video tutorijalima.

Zasto se ogranicavati jednostavnim programom?
- Nema potrebe i nema razloga.
-> Nauci osnove nekog kompleksnijeg programa, a videces da ces se sutra interesovati da naucis i jos po nesto.

Nemoj da te mrzi. Svakako ces provesti dosta vremena da procitas manual-e za sve te programe koje si poskidao. Bolje to vreme potrosi na jedan konkretan DAW. Komplikovano je samo onoliko koliko ti to samom sebi kazes da je komplikovano...

P.S. Naravno, ti ces na kraju doneti konacnu odluku sta zelis da ucinis, jer znas i sam kako kazu na ovom veeelikom Internetu: "Misljenje je kao dupe, svi ga imamo...".
Proceni, pogledaj i srecno! :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 23 Apr 2013, 00:40

Mudro zboris...dacu jos jednu sansu reaperu posto mi se cini lightweight.
Inace, izgleda da sam importovao backtrack kao sample pa onda ceo track radi kao jedna nota...ako prekines u sred note, ne nastavlja se playback do sledece note. A ova moja traje 6 minuta :)

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: DAW software rant

Post by Dersu Uzala » 23 Apr 2013, 01:14

Stavise, jednom kad 'setapujes' DAW environment (znam da Cubase to recimo ima), save the environment kao project template i svaki sledeci put kad otvoris DAW i os se usnimis, izaberi New Project pa onda taj tvoj template i on gi otvori sve izbazdareno kako valja. Ostane ti samo da dodajes kanale ili sta vec po zelji.

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: DAW software rant

Post by SomiKnight » 23 Apr 2013, 12:49

Kad covek vise voli da provodi "sate" na forumu i ne postigne time nista, umesto da je do sada provrteo par puta video tutorijale, ove za reaper na primer http://www.groove3.com/str/reaper-4-explained.html i da uziva, ali...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 23 Apr 2013, 13:11

Image

now seriously...izgleda da je reaper najlaksi za provaljivanje. Njega sam prvo imao ali mu nisam ni dao postenu sansu jer rekoh da probam ove koji su stigli uz interface, posto se oba hvale lakim interface-om. Instalirao sam ga juce opet i uspeo u roku od 10ak minuta da uradim to sto sam hteo sa back trackovima i amplitube. Donekle podseca me na sprave koje inace koristim (tascam dp-008, boss micro recorder) pa mogu da se snadjem.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: DAW software rant

Post by KnightOfDoom » 23 Apr 2013, 17:17

Reaper ima neke svoje gotivne fore, ali nije nista laksi od nuendo/cubase , sonar i sl. 90% stvari je ista logika, uz malo drugacije nazive , shortcutove i izgled.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: DAW software rant

Post by bancika » 23 Apr 2013, 17:18

yeah, izgleda je GUI predstavljen na nacin na koji moj programerski mozak to moze da razume.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest