Osnove snimanja zvuka pomoću kompjutera iliti FAQ

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
maverick_nis
Posts: 64
Joined: 11 Aug 2007, 16:24
Location: Nis
Contact:

Post by maverick_nis » 29 Aug 2007, 01:34

Ima li neko da se oglasi??vidim da nema nesto,pa da podsetim,a siguran sam da imate odgovor. :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 29 Aug 2007, 01:42

Pa ajde ja da ti kazem nesto...


Pop filter se uglavnom da zaustavi oe pop zvukove i glasove prilikom pevanja, P, B, mljackanje ustima (prilikom otvaranja za pevanje), i t d. Takozvani eksplozivnih slova.
Prilikom snimanja gitare popfilter ti nece pomoci uopste, tako da ti ne vredi da ga stavljas, vec uzmi i sredi zvuk, malkice i smanji bas podrucje na EQ... bolje da ga dodajes nego da ga skidas u snimljenom materijalu.

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 29 Aug 2007, 17:18

dejankuki wrote: bolje da ga dodajes nego da ga skidas u snimljenom materijalu.
hoce mi neko ovo potvrditi? nisam bas siguran u ovo....

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Aug 2007, 18:54

Pričali smo o tome kada smo govorili o Slippermanovim savetima. Nije loše pri usnimavanju gitara ovako podesiti EQ - što "teže" gitare, to bolje paše. Pitaj KnightOfDooma, on se osvedočio:

Image

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 29 Aug 2007, 19:35

Ajde da pokusam da objasnim smog sebe...
Elem, ako napravis doobru farbu koja sadrzi malo vise basa i snimis takav materijal, moze se desiti da kasnije pri obradi bude "pokvaren". Ne vredi ti u tom slucaju da oduzimas bas na EQ jer je sam snimak vec los.
A ukoliko snimis zvuk sa manjkom basa uvek mozes da dodas na EQ, i tako dodas manjak basova pri snimanju.

E, sad sve je relativno, od slucaja do slucaja, i od snimatelja do snimatelja, ali generalno, bolje je da materijalu dodajes sta fali , nego da skidas visak.


Eto pokusao sam.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 29 Aug 2007, 20:16

Rocket Roll wrote:Pričali smo o tome kada smo govorili o Slippermanovim savetima. Nije loše pri usnimavanju gitara ovako podesiti EQ - što "teže" gitare, to bolje paše. Pitaj KnightOfDooma, on se osvedočio
Oh da, Slipermanov eq recept rulz ! :butthead:

maverick_nis
Posts: 64
Joined: 11 Aug 2007, 16:24
Location: Nis
Contact:

Post by maverick_nis » 31 Aug 2007, 00:53

Ok,hvala na savetima,a ja sad da pitam nesto nevezano za topic:Rocket,koji ti je to plug in na slici i gde ga mogu naci,i koji su dobri EQ-ovi?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 31 Aug 2007, 09:17

Pa tu zavisi koliko imaš para... To na slici je Firium, proizvod firme Elemental Audio Systems, što i piše na njemu - pogledaj desni gornji i desni donji ugao. Jedina mana? Skup je.

Pored toga ima još mnogo grafičkih i inih EQ koje bi, zavisno od budžeta, trebalo razmotriti:

AlgoRithmix EQ (kažu da najbolje "seku" - ne znam iz ličnog iskustva)
PSP AudioWare Neon HR (jedno čudovište koje proždire procesore)
URS Everything EQ Bundle (klonovi poznatih starih rack EQa)
Anwida Soft GEQ31V (lepa grafička emulacija)
Waves SSL EQ (emulacija EQa sa SSL konzole, jako neprecizan ali lepog zvuka)

Bonded_by_Blood
Posts: 10
Joined: 23 Oct 2007, 19:36

Post by Bonded_by_Blood » 26 Oct 2007, 00:24

Evo jedno jednostavno pitanje: kakav racunar minimalno treba imati da bi snimanje islo bez problema?? I kakva je solucija snimanja preko mikrofona prislonjenog uz pojacalo???

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 26 Oct 2007, 00:39

Uh.... to ti samo misliš da je jednostavno pitanje. Ovde si načeo dve jako velike teme.

Računar: paaaa u principu i ne mora da bude toliko brz koliko da ima mnooooogo RAM memorije. Naravno, veliku ulogu u celoj priči ima i sound interfejs (aka zvučna kartica) i o tome smo već dosta pisali. Ako prečešljaš malo forum, videćeš.

A oko snimanja gitara metodom ozvučavanja pojačala tj boxa ima jaaaaako mnogo da se priča. To je poprilično komplexna stvar i iziskuje malo više vremena nego što imam za objašnjavanje. U principu, možeš neke osnovne stvari provaliti korišćenjem Guitar Riga ili Amplitube-a i videti kakve rezultate dobijaš menjanjem pozicije i tipa mikrofona u odnosu na box i tako još neke parametre. Malo se poigraj i experimentiši pa ćeš ponešto i skontati.

Cheers.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 26 Oct 2007, 00:55

Jak i mocan i veliki i ......


Jednostavno pitanje, ali veoma zahtevan odgovor.
Prvo moras da vidis sta bi hteo i kako bi hteo da radis.

Najmanje sto ti treba je:
Snazan kompjuter. PENTIUM4 na najmanje 2gHZ
najmanje 1GB memorije
i HD sto veci.
CPU treba da radi i da bude siguran u radu, za to se Pentium pokazao kao vrlo pouzdan. Mogu i AMD ali ljudi iz branse (muzicke) preferiraju pentium.
Memorija, ona ti omogucava da u nekom programu radi sa vise knala i a vise pluginova po kanalu a da ti komp, ne stuca, zakiva ili trokira. A HD, da bi imao mesta za razne semplove i rasne wav fajlove koji svai program pravi prilikom snimanja.

Muzicka krtica.
E tu je veeeliki broj istih. Imas PCI kartice i imas interfejse ( externe kartice) kolko ti je volja. Najjeftinije su oko 100e pa nagore.
Kad sve pogledas oko 1000 - 1200 e i spreman si, ali za neko vreme vidis da fali ovo , p ono, pa ... i na kraju u ulozenoj opremi imas 3000

Snimanje gitare mikrofonom, je ok. Ukoliko imas preduslove, (citaj: kompjuter, pojacalo, mikrofon, interfejs...) i to sto bolje preduslove.


BTW, otvorio si TRI teme

1. komp
2. muzicka karta
3. snimanje

hvala foxe

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 26 Oct 2007, 01:04

Pa sad... Ja imam Athlon 1.7 Mhz , 768 mb rama, sugavu integrisanu karticu i sljaka mi (dovoljno) dobro.

Bonded_by_Blood
Posts: 10
Joined: 23 Oct 2007, 19:36

Post by Bonded_by_Blood » 26 Oct 2007, 01:15

Hvala na brzom odgovoru. Pretpostavljao sam da za home recording treba jak racunar jbg, stvar je sto je u mene prilicno star i slab (al hajd imam prijatelje :twisted:). Vidim vecina snimate preko plug-inova, pa sam zato pitao kakva je solucija sa mikrofonom. Rijetko ko tako i snima, barem na ovom forumu. Ne bih da budem dosadan ali kakav mikrofon se treba koristiti otprilike (cijena i rang) da bi zvuk bio iole dobre kvalitete? I koji od programa je najbolji za tu soluciju? Hvala
Last edited by Bonded_by_Blood on 26 Oct 2007, 01:24, edited 1 time in total.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 26 Oct 2007, 01:18

Uz duzno postovanje. Ja imam

Celeron III 1100mHZ oc na 1300
512 SDRam
i 2x HD od 40.
Muz kard. Audigy

Ni je nemam problema, za ono sto radim, ali...

covek pito, ja mu odgovaram
a sa druge strane, cim stavim, treci amplitube po projektu, npr... ja vise ne mogu da pustim stvar...

E zato, neka pocne sa necim srednjim... u danasnje vreme, a posle izvesnog vremena ce verovatno plakati za MAC-om

Zar ne...? :) ovo je sala...


Edit.


Auuuuu, Neeeeeeeee.
Mi ne snimamo preko pluginova.
Potrazi teme o snimanju i teme o pluginovima i videces zasta pluginovi sluze i kko se snima U kompjuteru...

pogresno si...ovaj sve si pogresno shvatio mladicu....

Bonded_by_Blood
Posts: 10
Joined: 23 Oct 2007, 19:36

Post by Bonded_by_Blood » 26 Oct 2007, 01:29

Pogresno sam se izrazio, znam kako se snima. Htio sam reci da snimate preko zvucne kartice ciji signal se obraduje u programu koji koristi odredeni plug-in a plug-ini simuliraju određeno pojacalo, distorziju. Otprilike je tako valjda.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest