VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 28 Aug 2007, 15:37

Scenario 1:
Instalirali ste neki program (guitar rig, addictive drums...) . Pa, to je to...

Scenario 2:
Imate samo neki .dll fajl....sta sad sa njim?
U slucaju da imate ili ste imali cubase/nuendo nadjite direktorijum C:/Program Files/Steinberg/VstPlugins i iskopirajte ga tu.
Ako se radi o Sonaru ili bilo kom cakewalkovom programu .dll moze ici u vec spomenuti dir. a mozete ga staviti i u C:/Program Files/Cakewalk/Vstplugins

Na dalje cu pricati samo o SONARU, za NUENDO odmah skacite na rollov post.
Ako pak ne zelite da vam vst-ovi stoje gde bi "trebalo" da stoje vec hocete da stoje u npr. C:/Program Files/VstPlugins morate sonar obavestiti o tome.
To radite tako sto idete na Options>global>VST Plug-Ins i dodate novi direktorijum.

Image

Zelite da snimite gitaru.
Cuknete se u line in preko di boxa ili nekog procesora.Vec imate neki plug in koji ima simulaciju pojacala i jos puno raznih lepih stvari ali ne znate kako da to upalite.
Na audio traci pritisnite dugme uokvireno crvenim da bi mogli da cujete gitaru dok svirate.
U padajucem meniju koji vidite mozete birati koji ce se kanal koristiti (levi , desni, oba).

Image

E sada najzad vst-ovi...uf
Kliknite desnim tasterom u obelezeni deo...dalje se sve vidi na slici.

Image

E sada zelite da malo lupate po bubnjevima...addictive drums recimo.
Napravite novu audio traku, uradite istu stvar s' tom razlikom sto ne idete na audio fx vec na soft synths. To ovako izgleda:


Image

Nakon toga napravite jednu midi traku u koju mozete ubaciti midi sa vec ispisanim bubnjevima a mozete raditi i svoje.
Obelezite je i... bacite pogled na sliku:

Image

Tu birate koja ce se drum mapa koristiti. Da je addictive drums normalan program mogli bi samo izabrati opciju koja je obelezena sa 1 :D. Posto nije, potrazite na XLN audio (prozivodjac) forumu drum mapu za sonar.
To sto skinete iskopirajte u c:\Documents and Settings\sta vam vec pise\Application Data\Cakewalk\SONAR 6 Producer Edition\Drum Maps\
E tek tada ce vam se pojaviti opcija pod brojem 2 :) i vas addictive drums ce raditi kako treba ... nece lupati cinelu kada zelite bass bubanj.

Kuckanje bubnjeva(mislim da slika dovoljno objasnjava):

Image

Ako palite neki synth koji ima vise kanala...edirol orchetstral recimo, postupak je potpuno isti samo sto u midi traci birate edirol i birate kanal koji zelite.Na slici se ne vidi ali ispod je pisalo CH none. Kliknete i izaberete koji zelite.

Image

Eto, to bi bilo najosnovnije.
Pitajte ako nesto nije jasno.Samo vas molim da ne budu pitanja "sta je to di box" , "koji mi vst za to i to preporucujete" i slicno...Imate druge teme ili napravite novu.

Bilo bi lepo da neko napise isto ovo za nuendo. Ako je neko zainteresovan neka mi se obrati na PP kako bi se dogovorili oko slika.
Last edited by KnightOfDoom on 30 Aug 2007, 14:47, edited 2 times in total.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Isto to ali nuendo :)

Post by Rocket Roll » 28 Aug 2007, 20:38

Dakle, evo kako to ide za Nuendo, po gornjim koracima. Otvorite novi projekat, idite na "Devices" pa na "Plugin Information":

Image

Kada na to kliknete, dobićete "Plugin Listu". Crvena elipsa označava default folder u koje instalirate VSTove ili smeštate .dllove, a ako iz nekog razloga nećete tu da instalirate svoj VST(i), onda kliknite na "Add" i dodajte lokaciju:

Image

Ako biste sada da snimite kako vaša gitara "dždžuje" kroz neki Guitar Rig ili tako nešto, obratite pažnju - ovako se dodaje audio traka:

Image

Sledi paljenje monitoringa "mokrog" signala - da ne biste slušali "plink-plonk" gitaru, nego vaše "dždždržnedajopsa" virtuozitete. Monitorčić koji je zaokružen kliknite da bude tako lepo žut, "In" i "Out" rutujte prema vašoj zvučnoj karti, a zatim se spremite da kliknete to malo "e" što liči na znak Internet Explorera:

Image

Kada ste lepo kliknuli to malo lepo "e", otvara vam se mogućnost da u kanal dodate, recimo, spomenuti Guitar Rig (i tako najzad postanete gitarski bog i svirački heroj!). Kliknite na taj crni kvadrat koji je zaokružen...

Image

...i birajte nešto lepo od VSTa što imate. Ovde, recimo, biram Kjaerhousov uvrnuti flendžer, GMO (mama, vidi me, biram VST!):

Image

Predomislio sam se - danas sam u dub raspoloženju, pa biram reverb RoomWorks. Gore vidite da radi (jerbo je pored njegovog imena plavo "e") a drugi značić je univerzalni znak za "uključeno":

Image

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

A sada to isto za MIDI traku. Ovako otvarate novu
MIDI traku (za bubnjeve, recimo):

Image

Zatim pritiskate F11 i dobijate mesto na kome trebate da učitate VSTi po vašem izboru. Onda to i uradite - recimo Nuendovu ritam mašinu, LM-7:

Image

Sada vaš VSTi instrument povežite sa vašim novootvorenim MIDI kanalom, a takođe odredite šta će da šalje MIDI signale vašem kanalu (i time i vašem VSTiju). Hoće li to biti vaša mala MIDI klavijaturica, vaš veliki Yamaha sint, neki drugi vaš sintisajzer, ili neki drugi kontroler? Sredite, dakle, "In" i "Out" iz kanala, i tako te zaokružene stvari:

Image

Ako nemate neki MIDI kontroler, ili prosto hoćete da vrrrlo precizno iskucate, recimo, bubnjeve, onda odaberite olovčicu (vidite je, zaokružena je) i razvucite jednu "komadešku" MIDI eventa na vašem kanalu:

Image

Onda idite desnim klikom na taj MIDI event, i birajte "Open Drum Editor", tu su note najpreglednije što se uočljivosti tiče:

Image

Ostaje vam samo da nakucavate vaš MIDI - u tu svrhu birajte ovu malu zaokruženu bubnjarsku palicu - postanete bogati i slavni, a onda nas posećujete u zatvoru i donosite nam cigarete... Biće nam drago da čujemo od vas vesele priče o "svetu tamo napolju"... Dakle, samo napred, i živeo Staljin i sveCka revolucija!

Image

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 29 Aug 2007, 00:41

Svaka cast...
Sjutra cu probati sve to na Nuendu...

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 29 Aug 2007, 01:36

Napomena!!!!

Sve sto je objasnjeno za NUENDO radi isto i u Cubase-u. U dogovoru sa adminima i modovima, trebao sam i ja da se ukljucim u ovu temu sa Cubase tutorijalom, a posto je RocketRoll vec uradeo.....

Ukoliko vam treba odgovor za neku stvar, molim vas, postavite pitanje PRECIZNO , da bi vam neko dao jos precizniji odgovor.

User avatar
toza
Urednik
Posts: 817
Joined: 09 Jul 2006, 20:35

FL Studio VST

Post by toza » 30 Aug 2007, 12:46

Procedura za FL Studio je sledeca.

VST INSTRUMENTI


U menu bar-u (gore levo) izaberite 1 OPTIONS i otvorite 2 FILE SETTINGS.

Image

Ovde mozete videti lokaciju na kojoj treba da bude zeljeni VST plugin.
Dakle nakon instalacije (naziv plugina).dll file treba da bude u tom folderu.

Image

Zatim desnim klikom na sekciju sa paternima ( koja je ispod menija) otvara se
prozor sa opcijama i tu birate 1 INSERT. Tada se otvara prozor sa ponudjenim pluginovima.
Kada je to otvoreno izaberite opciju 2 MORE koja je na samom vrhu ove liste.

Image

Tada vam se otvara prozor sa nazivom SELECT GENERATOR PLUGIN. U njegovom donjem desnom
uglu se nalazi opcija REFRESH. Kliknite na 1 REFRESH i izaberite 2 FAST SCAN opciju.

Image

Kada se refresh zavrsi, na dnu ovog celog prozora ce pisati 1 NEW PLUGIN WAS FOUND
(ili kao sto sam ja ubacio 3 komada pa pise 3 NEW PLUGINS WERE FOUND).
Nadjite taj plugin u listi (novi pluginovi su crvene boje) i 1 STIKLIRAJTE ga.

Image

Sada ovaj prozor mozete zatvoriti i potom uraditi 1 DESNI klik na patern sekciju i
u meniju ponovo izabrati 2 INSERT. Sada na listi ponudjenih pluginova treba da se nalazi i
vas sveze instalirani plugin. 3 KLIKNITE na njega i pojavice se u patern sekciji.

Image
To je bilo to sto se tice VST instrumenata.




VST EFEKTI


U gornjem desnom uglu je slichica FX. Kliknite na nju i tada se otvara mixer.

Image

Po default-u se nalazite na master kanalu. Recimo da zelimo da stavimo reeverb (eho)
na master kanal. Kliknite na 1 STRELICU (strelica koja je okrenuta na dole) na 1. slotu
master kanala i odaberite 2 SELECT. Ponovo se otvara lista sa ponudjenim pluginovima
i u njoj cemo izabrati 3 REEVERB.

Image

Vidite da se tada na prvom slotu master kanala pojavio REEVERB.

Image


Ukoliko ste instalirali neki VST efekat i zelite da ga ubacite postupak je slican, gotovo isti, kao
za ubacivanje VST instrumenta.

NPR. Na master kanalu ste, kliknete na 1 STRELICU, birate 2 SELECT, a zatim 3 MORE na vrhu liste.

Image

Uradite 1 REFRESH (FAST SCAN) i novi plugin se pojavljuje na listi oznacen 2 CRVENOM bojom.
3 STIKLIRATE ga, zatvorite prozor.

Image

Idete ponovo na 1 STRELICU na master kanalu, zatim 2 SELECT i 3 ODABERETE plugin sa liste.

Image



UKLANJANJE/BRISANJE VST INSTRUMENTA/EFEKTA


Samo da kazem jos koju rec o uklanjanju tj. brisanju plugina.

Ako uklanjate VST INSTRUMENT, uradite 1 DESNI KLIK na njega (u patern sekciji) i izaberite
2 DELETE.

Image

Ukoliko brisete VST EFEKAT, kliknite na 1 STRELICU, zatim na 2 SELECT i u listi izaberite
opciju 3 NONE (ona je druga po redu u listi, odmah ispod MORE).

Image

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Aug 2007, 17:15

Ajmo i jedan besplatan program: KRISTAL
Na zalost, u njemu nece bas svaki vst raditi, ali sta je tu je. Evo postupka:

Otvorite program, idete na Engine>Preferences , nadjete vst i kazete mu gde se nalazi direktorijum.
Kristalov default dir je KRISTAL Audio Engine\Plugins\.

Image

Kada to zavrsite ugasite i upalite program kako bi skenirao nove direktorijume.

Paljenje vst-a:
Kliknite na "no fx" i izaberite vst. Nakon sto zatvorite prozor u kom je vst mozete ga ponovo otvoriti klikom na slovo "e".

Image

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 10 Sep 2007, 14:13

U jednoj drugoj temi drug clan je pitao sta da radi sa neki plug inovima koji dolaze bez instalera i sta su to VST plug inovi. Evo iste poruke koju sam i tamo napisao.... nadam se da nije problem sto imamo jedno objasnjenje na dva mesta.

Ukratko VST je tehnologije koju je razvio i razvija Steinberg. Postoji i DX tehnologija. U sustini i VST i DX su nacini na koji pluginovi i host (tj. program za obradu muzike) komuniciraju.

E, sad, postoje pluginovi koji se instaliraju i tom prilikom instaler postavi sve na svoje mesto. A u lucaju nekih VST pluginova u zapakovanoj arhivi ili kao samostalni fajl dodje samo XXXXXX.dll fajl. E taj .dll fajl je potrebno raspakovati ili prekoprati u VST folder u kome se nalazi vecina pluginova koji se instaliraju sa samim programom. Prilikom podizanja programa on proveri postojece putanje i pluginove Plus novoinstalirane pluginove i samim tim se svi nadju na spisku pluginova. E, a onda mozete da upotrebite i te nove kao sto ste upotrebljavali i stare.


Pojednostavljeno.


Skinite plug in.

ako je u .zip ili .rar raspakujte ga gde god hocete.

ako ima instaler (odnosno .exe) pokrenite instaler i on ce instalirati plug inn tamo gde treba ( npr. C:\Program files\Steinberg\vstplugins\XXXXX)

ukoliko u folderu gde ste raspakovali arhivu nadjete samo xxxxx.dll onda

u C:\Program files\Steinberg\vstplugins napravite novi folder i nazovete ga po pluginu koji hocete da imate, prekopirate xxxxx.dll u taj folder i

tadaaaaa.

Kad sledeci put podignete program na spisku plug inova imate i taj novi plug inn.


Srecno vam bilo putovanje muzickim svetom...

User avatar
ADJazzBV.Aco
Posts: 45
Joined: 28 Jun 2007, 17:20
Location: Slatina/Banja Luka

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by ADJazzBV.Aco » 25 Feb 2008, 19:51

Pre nego sto ista napisem odma javno izjavljujem "Znam Glup Sam"
Naime instalirao sm Sonar pre jedno 2-3 dana na racunar i polako pocinjem da kontam sta mi je sta u njemu, ali i dalje imaj dva problema!
Naime, ne znam gdje se pali metroom click (nemojte se smijati), i imam malu frku sa bubnjevima!
Tacnije ne znam da li za sonar moram skinuti nekakav plugin sa simulacijom bubnjeva ili mogu vec postojeci drum kitovi u sonaru? citao sam i help, i kad sve radim kao u upusstvima u helpu dodjem ja do djela u kojem kucam bubanj, ali kad ga nakucam on mi se ne cuje! Ne cuje se zato sto u Out Portu nisam podesio na koju zvucnu da salje signala. e to ne bi bio problem podesiti da ja znem gde je Out Port?
Pa ljudi molim vas bacite koji savet, nemojte se puno smijati mojim idiotskim pitanjima, ali sta ces... :D

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 25 Feb 2008, 20:31

Metronom:
Lupis F4 i ispadne ti ovo cudo

Image

Kontam da je dalje jasno. Na ovom sto ti je zaokruzeno (zaelipsano :D) gornje dugmence je da "cujes klik" u playbacku a donje tokom snimanja.

Imas obicne midi bubnjeve samo sto moras da stavis channel 10 (stoji ti sada na kecu a to je klavir).Znaci ubacis midi traku i promenis kanal (pise ti sa leve strane ch: none).
E sad ako ti ne svidja kako to sve zvuci onda vidi prvi post i nadji negde Addctive drums ili nesto.. Imas session drumer u sonaru ali nemas semplove... Doduse sigurno na netu ima da se nadje.

Ako nesto nije jasno pitaj :)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by dejankuki » 25 Feb 2008, 21:02

Pianja uopste nisu idioCka i niko nece da ti se smeje...

BTW svi smo mi nekad bili "glupi", pitali smo i sad znamo. Nadam se da ces i ti nekad biti "pametan" kao i mi!!!


inace, u ovoj temi ti je veoma dosta toga objasnjeno, samo treba da se slede upustva!!!

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 12 Apr 2008, 16:01

možda ću postaviti par najglupljih pitanja, ali opreostite mi, jer sam sam sličnim programima imao kontakt tek pre nekih 10-tak godina.. :)

Dakle, inastalirao sam FL Studio 7.
Za početak me zanima kako se rade najobičnije stvari tipa:

- kako i gde da izaberem npr klarinet i da sa tim instrumentom zabeležim neku melodiju?
- kako da tu melodiju kasnije obogatim nekim dodatnim instrumentima? (da nalepim npr klavir, bubnjeve isl)
- kako da tu "kompoziju" snimim i preslušam kao npr mp3.

To je što se tiče početničkih pitanja i sada jedno, koje se tiče ovih pluginova

- da li sam sa instalacijom programa dobio raspakovane i te plugionove ili treba da ih posebno raspakujem ?
- gde vi obično nalazite dodatne pluginove, efekte isl, za ovaj program?

Eto, ako neko bude imao strpljenja, zahvaljujem unapred.
Pozdrav

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Reverse » 12 Apr 2008, 20:52

1. Da bi koristio kao shto si rekao npr. klarinet, morash prvo da instalirash neki VSTi koji ima klarinet, poshto ga FL "fabrichki" nema...
2. Melodije se prave po patternima, npr pattern jedan ti je taj klarinet, u paternu dva pravish npr klavir, pattern 3 bubanj, patterne menjash na + i - na desnoj strani tastature... Onda otvarash playlistu na F5, sa leve strane su ti ispsiani patterni 1, 2, 3. Onda tu redjash patterne...
Starno me mrzi da lepim sad slike... ako neko ima vishe vremena....
3. File - Save as - izaberesh ime, a ispod namestish mp3, kliknesh save, i otvori ti se prozor gde birash bitrate i kvalitet renderovanja, i kliknesh Start...

1.Kada instalirash FL Studio, imash u njemu pluginove, e sad mozda si dobio jos neki CD sa dodatnim pluginovima(ako si kupio legalan software)...
2. FL Studio koristi VST, DX itd pluginove, koji su univerzalni za sve muzicke programe, shta da ti kazem trazi po netu...

Ako neko ima vremena nek malo bolje objasni...

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Reverse » 05 May 2008, 18:42

Ovako, kad sam kupio Emu0404 dobio sam i SONAR LE, pa rekoh da probam malo da radim i u ovom programu(merak mi shto je legalan :lol: )
Uspeo sam da ubacim VST-e i sve to, ali sad npr na traci 1 stavim AD otvorim pianoroll i kucam bubanj, ali kada pustim nishta se ne cuje, probao sam jos sa 3-4 VSTi-a i isto se ne cuje, medjutim kada ubacim neki mp3 on se cuje, ali VSTi nece... Zna li neko u cemu je problem?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by dejankuki » 05 May 2008, 19:15

Uh, to ce bolje znati Sonar useri. Kolko se ja secam, i koliko kontam trebalo bi da u in/out namestis sta ce da svira... tj kroz koji out treba da ide MIDI.... ali opet, nemoj mnogo da mi verujes....


Ha eno ti gore objasnjenje, samo ga isprati... :)

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Reverse » 05 May 2008, 20:16

Aha!!! Uspeo sam, tnx...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest