VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

Post Reply
Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 20:43

e, pošto prvi put dasim ovo sa VST fajlovima, interesuje me kako da ih skidam (i ubacim) u programe Alberton Live i Guitar Rig?

Za početak, skunuo sam Audacity (ali njega neću mnogo koristiti, jer koliko kapiram treba gitara da se ubada pozadi direkt u zvučnu karticu na matičnoj ploči i to kroz onaj manji džek) Na miidi-klavijaturi imam opciju da normalno ubodem gitaru, pa bih iđao preko nje i u skladu sa tim, koristio ili Alberton Live ili Gutar Rig.

Ipak, ovde http://forum.audacityteam.org/viewtopic ... 28&t=44098 je lepo objašnjeno kako se prebacuje VST fajl u Audacity.

Po sličnoj logici pokušao sam da isto to uradim i u neki od ova dva programa, ali nigde ne videh folder "plug-ins" ?
Pokušao sam i peške da prelistam da nađem neku dll ekstenziju ali slabo..pa, ako neko zna molio bih da napiše ukratko..

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 21:09

Za Ableton ne znam jer ga nisam koristio (imas R viska :) ) , Guitar rig je i sam efekat, ne mozes ubaciti druge u njega.

Osim ako u nekoj od novijih verzija Audacity nema podrsku za vst potreban ti je VST Enabler http://audacityteam.org/vst/ . Lokacija koju on gleda, a uglavnom i svi programi je Program Files\VST\VSTPlugins ili Program Files\Steinberg\VstPlugins . Mozes i sam napraviti foldere i tamo iskopirati .dll-ove. U podesavanjima za Audacity (edit>preferences) nadji effects i cekiraj sve.
Samo tu ima mali problem. Primarna uloga Audacity-a je editovanje, neces moci da koristis ni jedan vst u "real time-u". Znaci nista od sviranja a iz kompa ti rokaju neki dilejevi , korusi i divni zvuci neke simulacije pojacala. Vec uzmes snimis gitaru, pa dodelis neki efekat, pa kazes vazi, pa sacekas da on to obradi, pa onda slusas :)

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 21:15

e tačno sam znao..
Dobro, KOJI onda neki program da skinem, da preko njega sviram gitaru i povremeno ubacujem neke VST plug-inove?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 21:19

Mislim da je ovo jos uvek besplatno http://www.reaper.fm/ Oko toga ne mogu da ti pomognem posto ga ne koristim, mada se sve svodi na ono sto je pricano na pocetku teme. Mislim da ga Dejankuki koristi.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 21:22

čekaj, a ovo Sonar, Cubase..? To nisu programi za real time svirku, već za obradu zvuka, modulacije isl..?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 21:26

Nekako sam mislio da si shvatio da jesu, bar po imenu teme ako nisi citao. A dao sam ti besplatnu, legalnu i manju za download alternativu svemu o cemu je pisano do sada.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 21:29

da si mi super alternativu, txs, jedino što mi ne dozvoljava da ga skinem (kaže mi da ne mogu da menjam sadržaj fajla (?))

Što se tiče ovoga ostalog, znao sam ja da je to za muzičkju produkciju sve, al reko..mora brate da može da se ubode gitara u midi, da se svira kroz efekte, snima i obrađuje zvuk..

Sad tražim neku drugu lokaciju za ovo što si mi dao, da skinem 64-bitnu verziju

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 21:41

Sad sam ja malo zbunjen :) Spominjes midi pa sam pogledao i onaj post od ranije. Dakle imas neku midi klavijaturu. Ona ima ulaz za dzitru. I sta, da prostis, izlazi iz nje? :) Nikada se nisam interesovao za te sprave tako da nemam blage veze. Jel ona ima samo "prolaz" pa napolje opet izlazi isti zvuk gitare kroz audio kabl, ili pretvara tonove u midi note pa ga saljes na midi ulaz karte?
Ceo koncept toga je za mene apsolutna misterija, pa da pitam? :)

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 21:49

pa jbt i ja sam zbunjen isto ..:)

dakle:pc-midi klavijature sa ulazom za instrument i mikrofon.
Uz to je išao i neki Ableton softver (kojeg još nisam skroz provalio) ali koji je takođe za produkciju.

Ono što meni za početak treba (dok ne skapiram to oko produkcije), je da imam neki jednostavan softver za sviranje gitare kroz efekte (da probam pojačala, papučice, ovo ono..) ALI, da taj softver mogu da vozim upravo sa ovakvim setapom, dakle klavijature (kao midi ulaz), a ne da ubadam gitaru pozadi u zvučnu karticu.

dakle ovako nešto Image
zamisli sad da se svaki put kad hoću da sviram gitaru preko kompa, moram da (umesto u klavijaturu) saginjem pod sto i pipam gde je rupa na kućištu gde ću da ubodem taj neki džekić isl..

Ovako je mnogo i zgodnije a računam i da nije neizvodivo?

Btw, ovaj program koji si mi preporučio je samo free to try.. :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 22:01

Nisam siguran, a mrzi me da trazim po njihovom sajtu. Ranije je bila fora mesec dana ga koristis pa te onda samo smara kako, boze moj, nije registrovan. Ali i dalje sve radi.

Posto stvarno ne znam te stvari, a znam da postoje midi pickupi i slicne zajebancije ... daj model te klavijature da je vidim :)

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 22:03

evo uspeo sam da instaliram :)
videćemo posle mesec dana dalje..

a klavijatura evegi

http://www.m-audio.com/products/en_us/P ... ono61.html

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 22:13

Aha. Bolje da ne znas koja mi je bolestina bila na pameti sa midi-em :)
Nista samo cuknes gitaru u klavijaturu, izaberes u Riperu levi kanal za snimanje (posto kontam da si ovaj output vec povezao na komp) , dodelis mu vst-ove i to je to.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 22:16

ok, probaću tnx.
Kapiram da se vst dodaje isto tako što se negde nađe Reaper folder sa plug-inovima, pa se samo tamo prekopiraju..?

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by KnightOfDoom » 16 Jan 2011, 22:23

Znaci kada poskidas sa neta vst-ove koji te zanimaju (a dolaze i sa riperom neki i vec su "tamo" :) ) samo ih iskopiras u Program Files\VST\VSTPlugins ili Program Files\Steinberg\VstPlugins . Ako nemas te foldere napravi ih sam. Riper sigurno ima neki svoj ali 99% gleda i ove lokacije.
Kad to zavrsis upalis riper, on skenira foldere u potrazi za novim vst-ovima i posle ih dodajes na traku. Za to pogledaj prve postove posto se sve svodi na istu logiku, ili vidi help reapera.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: VST - Sonar/Nuendo/Cubase/FL studio - osnovne stvari

Post by Boogie Woogie » 16 Jan 2011, 22:44

hoćeš da kažeš da on traži vst fajlove gde god ih ima na kompu? Ili u srodnim folderima?

Ok je to, ali mi nekako sigurnije da ih skinem direkt u njegov neki folder i doviđenja..

Reaper ima folder Plug-ins, ali u okviru njega ima i neki FX (sa takođe dll fajlovima..) pa, valjda je to to :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest